Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT:
PROFESOR:
CLASA : a IV-a
DATA : 18.10.2017
DISCIPLINA : Educaţie fizică si sport
EFECTIV : 11 elevi ( 4 fete şi 7 băieţi)
LOC DE DESFĂŞURARE: teren de sport

TEME : 1. Alergarea de viteza: Consolidarea pasului lansat de viteza

2. Joc Sportiv : Rugby-Tag

TIPUL LECŢIEI: mixta.

Competente specifice :

Psihomotrice: -sa respecte pasii metodici premergatori startului de jos;


-sa execute corect pasa in jocul de rugby-tag

Cognitive: -să cunoască succesiunea metodica de insusire a pasului lansat de viteza;


-sa cunoasca regulamentul jocului de rugby-tag.

Afective: -sa-si autoevalueze obiectiv propria evolutie.

Sociale: -sa-și încurajeze colegii ;


-sa accepte eventualele greșeli și înfrângerea cu sportivitate.
-sa dea dovada de Fair-Play.

METODE ŞI PROCEDEE: explicaţia, demonstraţia, corectarea, exersarea.


MATERIALE FOLOSITE: minge de rugby, echipament rugby-tag, fluier, cronometru;.
DURATA: 50 minute.
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

NR. VERIGI CONŢINUT FORMA INDICAŢII


CRT (ETAPELE -MIJLOACE DE REALIZARE- DOZA ŢII METODICE OBS
. LECŢIEI) RE DE
ŞI DURATĂ LUCRU
1. Organizarea -alinierea; -20’’ -alinierea se face in ordinea inaltimi, baietii, apoi in continuare
colectivului -raportul; -20’’ fetele
de elevi -salutul; -20’’ -în linie
(3 minute) -controlul echipamentului şi -40’’ pe un
verificarea stării de sănătate; rând
-anunţarea temelor şi a obiectivelor; -30’’ -intoarceri pe loc la stanga, la dreapta
-exerciţii de întoarceri de pe loc la -50’’
stânga şi la dreapta.

2. Pregătirea a). Mers şi variante de mers: - pornirea in mers se face cu piciorul stang
organismului -mers normal; 1L
pentru efort -mers pe vârfuri cu braţele întinse -spatele ramane drept, tragem de umeri spre inapoi
(5 minute) sus; 1l
-mers pe călcâie cu braţele
încrucişate la spate; 1L -în -palmele se tin pe genunchi, privirea spre inainte, spatele drept
-mers ghemuit cu palmele pe coloană
genunchi; 1l câte unu -exercitiile de alergare se vor alterna cu cele de mers si de
-mers cu mişcări de relaxare; respiratie

b). Alergare şi variante de alergare: -alergarea se face in tempo moderat, trunchiul este usor
-alergare uşoară; inclinat spre inaite, bratele indoite se misca usor pe langa corp
-alergare pasul strengarului; 1 tura de
-alergare cu pas adăugat; teren -trunchiul este inclinat spre inapoi/spre inainte, bratele indoite
-alergare cu genunchii sus; 1L se misca pe langa corp
-alergare cu pendularea gambei spre 1l -în
înapoi; coloană -pe un pas ridicam bratele sus, inspiram, pe urmatorul pas
-alergare cu schimbare de direcţie; 1 tura de câte unu coboram bratele simultan cu indoirea trunchiului spre inainte si
-alergare de viteză; teren expiram
-exerciţii de respiraţie; 1L -în
-mers în cadenţă şi formarea coloanei coloană -la comanda ”din coloana cate unu in coloana cate doi”-primul
de gimnastică. câte doi elev ramane pe loc, al doilea trece in stanga celui din fata.
3. Influenţarea P.I.1. Stând depărtat, bratele indoite
selectivă a palmele pe șold: -în Tempoul de execuţie este lent.
aparatului T1-2 aplecarea capului spre inainte coloană
locomotor cu arcuire câte doi
T3-4 extensia capului si arcuire 3x8T
(8 minute)
T5-6 aplecarea capului spre stanga si
arcuire
T7-8 aplecarea capului spre dreapta -aprecieri individuale şi colective.
si arcuire

P.I.2. Stând depărtat, mâna dreaptă


intinsa sus, mâna stângă intinsa pe
lângă corp: 3x8T
T 1-2- extensia şi arcuirea spre spate, -în
mâna dreaptă intinsa sus şi mâna coloană
stângă intinsa pe lângă corp câte doi -coordonarea mişcărilor la întregul colectiv şi echilibrul.
T 3-4- extensia şi arcuirea spre spate,
mâna stângă intinsa sus şi mâna
dreaptă intinsa pe lângă corp
T5-8- idem T1-4
3x8T
P.I.3. Stând depărtat cu brațele
întinse sus: -bratele sunt intinse pe tot parcursul exercitiului
T1-4 rotări ale brațelor înainte;
T5-8 rotări ale brațelor înapoi
(simultan și alternativ);
3x8T
P.I.4. Stând depărtat bratele indoite
palmele la piept: -în -coatele indoite la nivelul umerilor
T1-2 îndoiri ale brațelor cu arcuire; coloană
T3-4 ducerea în lateral a brațelor, cu câte doi
arcuire;

P.I.5. Stând depărtat bratele indoite


palmele pe șold: 3x8T
-picioarele sunt departate aproximativ cat latimea
T1-2 răsucirea trunchiului spre umerilor, acestea raman pe loc, miscarea se executa cu
stânga cu arcuire; ajutorul bratelor
T3-4 răsucirea trunchiului spre
dreapta cu arcuire;

P.I.6. Stând depărtat, bratele intinse


pe langa corp : 3x4T -picioarele raman intinse, nu indoim genunchi
T1-2 aplecare cu arcuire a
trunchiului, palmele ating solul;
T3-4 extensie cu arcuire a trunchiului
și a brațelor.
-în
P.I.7. Stând departat, bratele intinse coloană
lateral : câte doi
T1-2 aplecarea trunchiului simultan -picioarele raman intinse, nu indoim genunchi, cu privirea
cu ducerea bratului drept la varful urmarim bratul din spate, se va lucra brat picior opus
piciorului stang, cu arcuire, cu
privirea urmarim bratul opus care se
duce intins spre inapoi
T3-4 aplecarea trunchiului simultan 3x8T
cu ducerea bratului stang la varful
piciorului drept, cu arcuire, cu
privirea urmarim bratul opus care se
duce intins spre inapoi
T5-8 idem T1-4

P.I.8. Stând depărtat, brațele indoite


palmele pe șold: -piciorul opus fandarii este intins, spatele drept
T1-2 fandare laterală spre stânga cu 2x4T
arcuire;
T3-4 fandare laterală spre dreapta cu
arcuire.

P.I.9. Stând depărtat, brațele lateral:


T1-2 5-6 fandare înainte pe piciorul 2x8T -bratele raman intinse lateral, piciorul din spate este intins,
stâng; -în spatele drept
T3-4 7-8 fandare înainte pe piciorul coloană
drept; câte doi

P.I.10. Stând cu picioarele apropiate,


bratele intinse inainte: 10x -bratele raman intinse inainte pe tot parcursul executiei, spatele
- genunflexiuni drept
P.I.11. Stând cu picioarele apropiate,
bratele indoite palmele pe sold, 8x -desprindere înaltă, elastică, picioarele raman drepte, nu
sărituri ca mingea: pe loc, inainte si indoim genunchi
inapoi, stanga dreapta.
4. Dezvoltarea Alergarea de viteza :
deprinderilor Plecari, starturi din diferite
motrice pozitii :
specifice
atletismului Obisnuirea cu startul- plecari din
diferite pozitii la semnale sonore:
(13 minute) -stand cu fata spre directia de alergare; 2x
-stand cu spatele spre directia de 2x -în - să ocolească jaloanele puse la colţurile terenului;
alergare; 2x coloana
-sprijin ghemuit, cu fata, spre directia de
2x
de aleragre gimnastic
2x
-sprijin ghemuit, cu spatele, spre ă câte 2
directia de deplasare 2x
- din stând înapoia liniei de start ,
dezechilibrare spre înainte , alergare
pe distanţa de 10 m - să realizeze o execuţie cât mai corectă
-alergare cu genunghii sus, urmat de 2x
cresterea treptata a vitezei;
-joc de glezne, pe loc, la semnal 2x -în
alergare accelerata coloana
-din mers ghemuit, la semnal, 2x de
ridicare si alergare accelerata. gimnastic
ă câte 2
2x
-alergare usoara, la semnal alergare
accelerata

5.
Joc Sportiv Joc Sportiv: Rugby-Tag 2
-doua -fiecare echipa va fi formata din cate 5 elevi, echipele avand
reprize
echipe culori distinctive (visiniu respectiv albastru).
x7 -pauza dintre reprize 1 min.
(15 minute) min.

6. Revenirea -mers cu mişcări de relaxare a 1 tura de -în


organismului membrelor inferioare şi superioare; teren coloană -„Inspiră pe nas! Expiră pe gură!”
după efort -alergare uşoară; câte unu -„Scutură braţele!”
(3 minute) -mers cu exerciţii de respiraţie;
7. -aprecieri asupra desfăşurării orei;
Aprecieri şi -evidenţieri pozitive şi deficienţe; -în linie -se vor face aprecieri si recomandari pentru lectiile
recomandări -recomandări pentru elevii care nu pe un viitoare
(3 minute) execută corect; 3’ rând
-aprecieri asupra comportamentului -se evaluează starea fizică a fiecărui elev.
elevilor; -în
-alinierea, salutul şi părăsirea coloană
terenului de sport în mod disciplinat. câte unu
-se vor prezenta temele pentru lectia urmatoare