Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
- centralele termoelectrice;
- centrale nuclearo-electrice;
- centrale hidroelectrice;
Coala
Coala
Coala
Coala
2. Normal II П-II
3. Normal II -
4. Torid I П-I,B-I
5. Normal II П-IIa
6. Normal I B-II
7. Normal I B-II
8. Umed II -
9. Umed II -
10. Normal II -
11. Normal II -
12. Prăfuit III П-I
13. Chimic activ II П-I,B-I
14. Normal III -
15. Normal III -
[1,p.30-32]
Coala
Coala
kW
unde : m = are valori : 0,5..1,
kW
m2
[ ]
mm 2
Coala
[1,p.16,tab.1.6.;p.22,tab.1.10.]
Coala
Sc într . = K s * √ ¿ ¿
unde :
Pic .tot - puterea activă totală de calcul, avînd în vedere pierderile active prin
Coala
S c .într
U c =4 ,34 √l+16 P , unde
P=
2
Coala
11,34
Uc
Varianta I
√
=4,34 18+16∗
2
Uc ≤ Un =
=45,25[ kV ]
110 [kV]
Varianta II Uc ≥ Un = 35 [kV]
30,05
F calc . = =27,3[mm2 ]
1,1
2
Fc = 35 [mm ] – din [5,p.361,tab.П1-1 ]
ro = 0,83 [ Ω /Km] – din [5,p.361,tab.П1-1 ]
xo = 0,429[ Ω /Km] – din [5,p.363,tab.П1-3 ]
d = 7,5 [mm] - din [5,p.361,tab.П1-1 ]
Coala
11439
94,4
2 F c= =85,6 [ mm 2 ]
I c= =94,4 [ A ] 1,1
1,73∗35
2
Fst = 95 mm , calculăm parametrii conductoarelor pentru varianta II:
R = 0,412*18= 7,4[Ω]
Coala
Varianta I
S nom ≤S ctr nT = 6300 [kVA]
S
Varianta II
S nom ≥S ctr nT= 10000 [kVA]
S
Sc . într
K înc =
în regim normal:
n⋅Snom .tr
Coeficientul de încărcare în regim de avarie trebuie să corespundă relaţiei:
S c . într
av K av
înc =
K înc ≤1,4 ( n−1 )⋅S nom. tr
Coala
2651710 3111150
X= =189 [ m ] Y= =222 [ m ]
14010 14010
Coala
Coala
S calc . 3259
Sc .tr = S c .tr = =2327 [ kVA ]
n∗K înc 1,4
S calc . 3259
K înc . = K înc = =¿ 0,65
n∗S nom. tr 2∗2500
S calc . 3259
K av .
înc . = K av
înc = =1,3
(n−1)∗Snom .tr 2500
Categoria
Grupuri Pdeconectată
№ după Sarcina Kînc Kînc
de nxSnT în regim avarie
PT continuitate asigurată Avarie
sarcină [kW]
a în AEE
-
1 2,10 II,III 3259 2x2500 0,65 1,3
Coala
-
3 6,7,11,14 I,II 1272 2x1000 0,63 1,26
-
4 4,13,15 II,III 1255 2x1000 0,62 1,24
Coala
Coala
Coala
2265
I c= =130[A]
√ 3∗10
130
F ec .= =92,8 [ A ]
1,4
Tipul şi ro xo
Sarcina Ic Fec Iadm L
Tronsonul secţ. Ω Ω
tranzitată [A] [mm2] [A] [km]
cablului km km
Coala
Coala
Coala
S
x L =x o⋅l⋅ 2b
determină:
U med
unde : l – lungimea liniei, km;
Sb – puterea de bază (Sb=100 [MVA] sau 1000 [MVA])
Umed – valoarea tensiunii medie pentru tensiunea nominală în punctul de
scurtcircuit.
Tabelul 9.1
Unom 6 [kV] 10 [kV] 35 [kV] 110 [kV]
Umed 6,3 [kV] 10,5 [kV] 37 [kV] 115 [kV]
Coala
Zec
Eec
h
h
unde: Eech – este forţa electromotoare sumară
Coala
E ech
''
I= ⋅I ,[ kA ]
Z ech b
Pentru fiecare punct de scurtcircuit să determină curentul de şoc:
''
i ş =√ 2⋅k s ș⋅I ,[ kA ]
unde: Ks – coeficientul de şoc se alege din [6. tab.3.8., P150].
Valoarea curentului total de scurtcircuit se determină:
Coala
Es= 1
SEE
S s = 2000 MVA
X sist
X = O,8
s
XL
L=18 km
L
X0 =0,4 Ω/km
K3
S nt=10000kVA X spc
SPC
K3 USC =14 %
X L1
L1 L1=0,31km
X 0 =0,031Ω/km
K2
L2=0, 05 km
L2 XL2
K2 X0 =0, 086Ω/km
Coala
Es
X rez1
K1
Sb 1000
∗U
√ 3∗U b 2 1,73∗0,42 ∗0,4 55[kA]
I b= = =¿
U1 10
Es 1
I p .0= ∗I b= ∗55=2,37 [ kA ]
X rez 1 23,154
i ș= √2∗K ș∗I p . o=1,41∗1,369∗2,37=4,6 [ kA ]
Pentru K2
X 2PT 676
X rez2= X rez 1− =23,154− =10,154
2 X PT 52
Sb 1000
I b= = =55,05 [ kA ]
√ 3∗U b 1,73∗10,5
Es 1
I p .0= ∗I b= ∗55,05=5,4 [ kA ]
X rez 2 10,153
i ș= √2∗K ș∗I p .0 =1,41∗1,369∗5,4=10,42 [ kA ]
Coala
de S/C
K1 2,37 1,369 0,01 4,6
K2 5,4 1,369 0,01 10,42
K3 5,5 1,608 0,01 12,5
Aparatul electric dintr-o instalaţie electrică trebuie ales astfel încît să satisfacă
următoarele condiţii :
- Parametrii nominali ai echipamentului să corespundă parametrilor locului în
care se instalează;
Coala
La alegerea unui sau a altui aparat electric aceste condiţii pot fi mai puţine sau
mai multe în funcţie de destinaţia şi locul de instalare. De exemplu: întrerupătoarele
se aleg după toate condiţiile, iar separatoarele nu se verifică la capacitatea de
deconectare.
Tipul aparatelor de comutaţie şi protecţie cu parametrii de calcul şi nominali
din catalog se reprezintă în tabele.
Un =35 kV.
Tabela 10.1.Separator
Tipul: PHДЗ-1-35/1000 Y1
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 35 [kV] Unom= 35 [kV]
Il= 165 [A] Imax= 261 [A] Inom= 1000 [A]
iş= 12,5 [kA] ilim.dim. = 63 [kA]
Coala
Snt 10000
I l= = =165 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗35
1,4 S nt 1,4∗10000
I max= = =261 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗35
[1,p.180,tab.7.11.]
Coala
Snt 10000
I l= = =578 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗10
1,4 S nt 1,4∗10000
I max= = =809 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗10
Snt 2500
I l= = =144 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗10
1,4 S nt 1,4∗2500
I max= = =202 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗10
Tipul: ТПЛK-10-УЗ
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 10 [kV] Unom= 10 [kV]
Il= 578 [A] Imax= 809 [A] Inom1= 1000 Inom2= 5 [A]
iş = 10,42 [kA] ilim.din.= 74.5 [kA]
Bsc= 87 [kA 2*s] I term tterm.= 2187
2
[kA 2*s]
r2=2,3 [Ω] r2.adm=4 [Ω]
[ 3,p.632,tab.4.5 ]
S ap .
r 2=r ap . +r cond . +r cont . = +r cond . +r cont . =0,4 +1,8+0,1=2,3 [ Ω ]
I 22
Tipul: TЛM-10-У3
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 10 [kV] Unom= 10 [kV]
Coala
S ap .
r 2=r ap . +r cond . +r cont . = +r cond . +r cont . =0,4 +2,3+0,1=2,8 [ Ω ]
I 22
Coala
Snt 2500
I l= = =3612 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗0,4
1,4 S nt 1,4∗2500
I max= = =5057 [ A ]
√ 3∗U n 1,73∗0,4
Tipul: ТНШЛ-066
Parametrii de calcul
Parametrii nominali
Uins= 0.4 [kV] Unom= 0,6 [kV]
Il= 3612 [A] Imax= 5057 [A] Inom1= 6000, Inom2= 5 [A]
iş = 4,6 [kA] ilim.din.= 17.6 [kA]
Bsc= 16,8 [kA 2*s] I term tterm.= 2187
2
[kA 2*s]
r2=3 [Ω] r2.adm=6 [Ω]
[ 6,p.632,tab.4.5 ]
S ap .
r 2=r ap . +r cond . +r cont . = +r cond . +r cont . =0,6+ 2,3+0,1=3 [ Ω ]
I 22
Bsс= I p .o2 ( t ppr +t decon . ) =2,372∗3=16,8 [ kA 2∗s ]
Coala
Coala
Coala