Sunteți pe pagina 1din 6

Unitatea de învățământ: Școala Gimnazială Nr.

33 Galați
Aria curriculară: Matematică și științe
Disciplina : Biologie
Clasa: aV-a
An şcolar : 2018-2019

PROIECT DIDACTIC
Unitatea de învățare: Grupe de viețuitoare -caractere generale

Titlul lecției: Regnul Plante


Tipul lecţiei : verificare și apreciere a cunoștințelor

Profesor : Ionașcu Liliana

„Natura nu produce nimic al cărui folos


să nu se vadă vreodată.”
J.A. Comenius, Didactica magna
Proiect didactic
Data: 08.05.2019
Unitatea de învățare : Grupe de viețuitoare- caractere generale.
Lecţia: Regnul Plantae
Tipul lecției : verificare și apreciere a cunoștințelor.

Competențe specifice :
C.1.1. Extragerea informațiilor din texte, tabele,desene, scheme, ca surse pentru identificarea
caracteristicilor unor sisteme biologice;
C.2.1. Organizarea informațiilor științifice după un plan dat;
C.2.2. Utilizarea adecvată a terminologiei specifice biologiei în comunicarea orală și scrisă;
C.3.1. Identificarea caracteristicilor sistemelor biologice pe baza modelelor;
C.4.1. Utilizarea achizițiilor din domeniul biologiei în viața cotidiană.

Obiective operaționale :
La sfârșitul acestei lecții elevii vor fi capabili să realizeze următoarele:
O1. Să recunoască reprezentanții principalelor grupe de plante studiate;
O2. să ordoneze plantele în ordinea evoluției acestora ;
O3. să identifice structura și funcțiile plantelor studiate și să stabilească legături între
aspectele morfo-structurale și fiziologice ale acestor grupe ;
O4. să argumenteze importanța practică a acestor grupe de plante.

Strategia didactică
a)resurse procedurale :conversația euristică,explicația ,observația sistematică.
b)resurse materiale :fișe de evaluare
c)bibliografice:
- MEN - Programa școlară , aria curriculară Matematică şi ştiinţe ale naturii,
O.M. Nr. 3393/28.02.2017;
- Jeanina Cîrstoiu,Alexandrina Dana-Grasu - Biologie.Manual pt. cls. a.V.a,Ed. Litera,
București , 2017;
-Teodora Badea,Nicoleta- Adriana Geamănă - Biologie.Manual pt. cls. a.V.a,Ed. Aramis,
București , 2017;
- Todor V. – Metodica predării biologiei la clasele V-VIII, Ed. Didactică și pedagogică,
București , 1982;
- A.Barna,Irina Pop, A.Moldovan - Predarea biologiei în învățământul gimnazial, E.D.P.
Bucureşti ,1998;
- Mariana Marinescu- Didactica biologiei:teorie și aplicații ,Ed.Paralela 45,Pitești ,2018;
-Nicoleta Ianovici ,Ancuța Oana Frenț- Metode didactice în predare,învățare și evaluare la
biologie, Ed.Mirton, Timișoara ,2009.
d)resurse temporale: 50 min
e)forma de activitate: frontală
ETAPELE ACTIVITATEA STRATEGII DIDACTICE
ACTIVITATEA PROFESORULUI FORMA DE EVALUARE
INSTRUIRII ELEVILOR METODE RESURSE
ORGANIZARE
- notează în catalog elevii absenţi - răspund
Moment - verifică dacă sunt condiţii optime pentru solicitărilor
organizatoric desfăşurarea orei profesorului conversația catalog frontal
- crează un climat cooperant

- prezintă conținutul supus evaluării


- sunt atenți la
- prezintă obiectivele
Anunțarea explicaţiile prof,
- distribuie fiecarui elev testul de
- primesc testul conversația planul
temei și a evaluare
- cer eventuale explicația recapitulativ
frontal
obiectivelor - face precizări cu privire la tipul
lămuriri în cadrul
itemilor folosiți și a baremului de
discuției
corectare
Evaluarea - supraveghează elevii pe parcursul - încep rezolvarea observarea testul de proba
rezolvării fișelor fișei de evaluare individual
sistematică evaluare scrisa
Aprecieri -face aprecieri ,recomandări cu -ascultă
privire la modul în care s-a conversația barem de
generale explicația corectare
frontal
desfășurat activitatea .
Concluzii
Desfășurarea lecției
Nume si prenume ……………………………….
Data…………….

TEST DE EVALUARE

Notă: Toate subiectele sunt obligatorii. Timp de lucru 50 min. Se acordă 1 punct din oficiu.

I.1.Identificați plantele din imagine . 5 x 0,20p = 1p


2.Asezați numerele aparținând fiecărei imagini în ordinea evolutivă a plantelor. 5 x 0,25p = 1.5p

1. 2. 3. 4. 5.

II. Alege răspunsul corect: 2 x 0,50p=1p

1.Gimnospermele au :
a) frunze cu limb lat
b) frunze aciculare
c) frunze transformate în țepi
2.Ferigile sunt :
a) talofite terestre
b) cormofite cu flori
c) cormofite terestre

III.Citește textul ,apoi răspunde la următoarele întrebări : 3.5p


˝Vegetația unui parc este formată dintr-o mare varietate de specii de foioase (arțar,frasin,plop,salcie,tei ) și
rășinoase (molid,zadă ,brad ,pin).Alături de acestea întâlnim arbori protejați precum salcâmul japonez , arbore
caracterizat de aspectul ramurilor˝ plângătoare˝ și de frunzele pătate cu alb.

1. Grupează angiospermele și gimnospermele din text . 10 x 0,10p=1p


● ●

2. Care este diferența definitorie între foioase și rășinoase ? 0,5p

3. Numește două plante angiosperme monocotiledonate și două plante angiosperme


dicotiledonate care s-ar putea găsi într-un parc. 4 x 0,25p=1p

4. Stabilește o asemănare și o deosebire între angiospermele dicotiledonate și cele


monocotiledonate . 2 x 0,50p=1p
● ●
IV.Observă imaginile apoi completează enunțurile cu numărul potrivit : 5 x 0,40p=2p
a) Lemnul ......... este folosit în construcții.
b) Din .......... se obține făina.
c) Din ......... se prepară sirop împotriva tusei.
d) ......... se folosesc ca plante ornamentale
e) ........... îmbogățesc atmosfera în oxigen.
GRILA ŞI BAREMUL DE CORECTARE ŞI NOTARE

NR. PUNCTAJ
SUBIECT MAXIM DESFĂŞURARE
NR. ITEM ACORDAT
I.1. 0,20*5=1 p. -0,20p* fiecare plantă identificată corect:
lalea,mușchi de pământ,brad,ferigă,nufăr.
2. 0,25*5=1,50p. -0,25p*fiecare poziţie corectă d.p.d.v. evolutiv:
2,4,3,1,5
II. 0.50*2=1p. -0.50p* fiecare asociere corectă:
1b ; 2c
III.1. 0,10*10=1p - 0,10 p* fiecare încadrare corectă :
angiosperme:arțar,frasin,plop ,salcie,tei,salcâm
gimnosperme:molid,brad,pin,zadă
2. 0.50*1= 0,5p -0,50p* diferența definitorie între foioase și rășinoase este legată
de frunze;rășinoasele au frunzele verzi tot timpul anului
în timp ce foioasele își pierd frunzele toamna.
3. 0,25*4=1p - 0,25p*fiecare exemplu corect:
angiosperme monocotiledonate:lalea,crin,zambilă,ghiocel
angiosperme dicotiledonate:salcâm,magnolii,regina –nopții
4. 0,50*2=1p -0,50p*fiecare asemănare și deosebire corectă:
ambele sunt angiosperme=au sămânța închisă în fruct
monocotiledonatele au embrionul cu un singur
cotiledon,dicotiledonatele au embrionul cu două cotiledoane
IV. 0,40*5=2p 0,40 *fiecare număr încadrat corect
a1, b3, c2,d4,e1,2,3,4.
OFICIU 1 p.
TOTAL 10 p.

S-ar putea să vă placă și