Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

DATA: 10 DECEMBRIE 2019

PROFESOR ÎNV. PREȘCOLAR: Filipescu Maria- Luciana

NIVELUL/GRUPA: 4-5 ani/ Grupa Mijlocie a Îngerașilor

TEMA ANUALĂ DE STUDIU: “Cum este, a fost și va fi pe Pământ?”

TEMA PROIECTULUI: “Din bătrâni se povestește…”

TEMA SAPTĂMÂNII: “Obiceiuri străbune”

TEMA ACTIVITĂȚII: “Brăduțul de Crăciun”

FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată ADE+ADP+ALA

DURATA: O zi

ELEMENTE COMPONENTE ALE ACTIVITĂȚII INTEGRATE:

ADP: Întâlnirea de dimineață: “Bună dimineața, spiriduși!”, Salutul, Calendarul naturii

Rutine: “Sunt un mic colindător!”- deprinderea de a păstra tradițiile și obiceiurile străbune

Tranziții: “Brăduțul”, ”Ne jucăm cu degețele”

ALA: Artă: Colorare: “Renul lui Moș Crăciun”

Joc de masă: Puzzle: “ Iarna în imagini”

Construcții: “Gardul din jurul căsuței spiridușului”


ADE: “Brăduțul de Crăciun”- povestea educatoarei- poveste creată (DLC)

“Bradul împodobit”- lipire (DOS)

ALA: Joc distractiv: “Scaunele muzicale”

Joc de mișcare: “Dansul fulgilor de nea”- euritmie

SCOPUL ACTIVITĂȚII:

Dezvoltarea capacităţii copilului de a asculta cu atenţie un text şi de a se concentra asupra acţiunii prezentate în poveste.
Exersarea/consolidarea unor priceperi și deprinderi specifice realizării unor produse care să conducă la exprimarea unor trăiri
emoționale, atitudini, comportamente prilejuite de sărbătorile de iarnă.

DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII:

Motricitate grosieră și motricitate fină în contexte de viaţă familiare


Curiozitate, interes și initiative în învățare
Activare și manifestare a potențialului creativ
Mesaje orale în contexte de comunicare cunoscute

COMPORTAMENTE VIZATE:
Utilizează mâinile și degetele pentru realizarea de activităţi variate
Manifestă curiozitate și interes pentru experimentarea și învățarea în situații noi
Demonstrează creativitate prin activități artistico-plastice, muzicale și practice, în conversații și povestiri creative
Manifestă creativitate în activități diverse
Exersează, cu sprijin, ascultarea activă a unui mesaj, în vederea înțelegerii și receptării lui (comunicare receptivă)
Respectă regulile de exprimare corectă, în diferite contexte de comunicare
OBIECTIVE:
O1: Să urmărească linia povestirii concomitent cu prezentarea machetei;
O2: Să răspundă la întrebări legate de conţinutul textului prezentat;
O3: Să mânuiască corect materialele puse la dispoziție, păstrând acuratețea lucrării;
O4: Să aplice corect elementele decorative;
O5: Să manifeste interes pentru activitățile desfășurate;

Strategii didactice:
Metode și procedee: conversația, explicația, observația, exercițiul, lucrul individual, demonstrația, expunerea, turul galeriei, jocul,
problematizarea, brainstorming.
Mijloace de învățământ: siluete: pitici, brăduți, scrisoare, bilete, cutie, carioci, măscuțe renișori, cuburi, puzzle-uri, recompense,
lipici, elemente decorative, panou afișaj, machete.
Forma de organizare: frontală, individuală, în grupuri mici

Bibliografie: - Curriculum pentru Educație Timpurie- 2019;


- Suport pentru explicitarea și înțelegerea unor concepte și instrumente cu care operează Curriculumul pentru Educație
Timpurie.

Scenariul activității

Copiii vor intra în sala de grupă şi se vor aşeza pe covoraș în formă de semicerc, pentru desfăşurarea Întâlnirii de dimineaţă,
astfel încât, fiecare copil să aibă contact vizual cu toţi ceilalţi copii ai grupei. Întâlnirea de dimineaţă va debuta prin recitarea unei
poezii de către educatoare:
“Dimineaţa a sosit, /Toți spiridușii au venit, /În semicerc să ne adunăm, /Cu toții să ne salutăm. /Bună dimineaţa dragi copii
/Mă bucur că sunteţi aici, /Să începem o nouă zi /Cu zâmbete şi jucării”.
Salutul se va realiza dupa formula: “Bună dimineaţa, iubitori ai anotimpului iarna”, fiecare copil salutându-şi colegul aflat în
stânga sa, prin întoarcerea capului spre acesta.
După notarea prezenţilor şi absenţilor, se poartă o scurtă discuţie despre anotimpul în care ne aflăm, despre starea vremii din
ziua respectivă şi un copil completează calendarul naturii cu simbolul corespunzător.
Noutatea zilei: Copiii sunt anunţaţi că avem invitaţi care vor să observe ce fac copiii într-o zi la grădiniţă, cum se joacă, ce au
învăţat, ce le place să facă. Copiii află activităţile care se vor desfăşura pe parcursul zilei, vor continua discuţiile despre tradiţii şi
obiceiuri de iarnă, în special despre brad, de ce împodobim bradul, care este culoarea lui, etc.
Copiii sunt invitaţi să observe imaginile expuse la centrul tematic unde, pe lângă imagini vor mai descoperi o cutie mare şi un
plic. Se deschide plicul şi se citeşte scrisoarea:

„Dragi copii,
Eu sunt Spiridușul lui Moș Crăciun. Am fost mai devreme în grădiniţa voastră dar voi, copii, nu eraţi ajunşi. Am văzut ce
frumos aţi împodobit grădiniţa şi sala voastră de clasă special pentru venirea mea! Am vrut să mă joc şi eu astăzi cu voi dar, fiindcă
nu v-am găsit, v-am lăsat o cutie cu multe surprize şi vă rog pe voi să vă jucaţi cu ele. Am aflat că aţi învăţat multe lucruri interesante
despre obiceiurile şi tradiţiile de iarnă, iar astăzi braduţul vrea să fie vedeta zilei!
Pentru început v-am pregătit la centrul “Artă” o mulţime de măscuțe renișori pe care voi să le colorați cât mai frumos, la
centrul „Construcţii” vă rog să construiţi gărdulețul din jurul casei mele, iar la centrul „Joc de masă” veţi rezolva puzzle-uri
interesante cu reni, brăduți și alte minunății pregătite special pentru voi.
Veţi mai găsi în cutie multe alte surprize pe care le veţi descoperi pe rând cu ajutorul doamnei voastre educatoare.”

Se poartă o scurtă discuţie despre tradiţiile şi obiceiurile de iarnă cele mai cunoscute.
Fiecare copil îşi va alege singur centrul de interes unde doreşte să lucreze, în acest mod formând trei echipe: echipa renilor,
echipa fulgilor de nea și echipa steluțelor. La centrul Artă vor avea ca sarcină să coloreze renul lui Moș Crăciun în culoarea specifică,
la centrul Joc de masă au ca sarcină să rezolve puzzle-urile ce reprezintă peisaje de iarnă, iar la centrul Construcții au de construit
gardul din jurul căsuței spiridușilor. În timpul activităţii pe centrele de interes voi supraveghea activitatea desfăşurată în fiecare centru
dându-le explicaţiile necesare copiilor. Preșcolarii vor rezolva sarcinile rotindu-se la centre pâna la finalizarea acestora. După ce
sarcinile de lucru au fost finalizate, invit copiii să viziteze fiecare centru pentru a observa ce au realizat.
Tranziţie: “Brăduțul”
Copiii intră în sala de grupă unde este pregătită macheta pentru povestea „Brăduțul de Crăciun”, îi anunț că este o supriză de
la spiriduș și le citesc biletul de la acesta: “Dragii mei, veți fi cuminței și atenți la doamna educatoare care o să vă spună povestea
Brăduțului de Crăciun, iar la final am o surpriză pentru voi!!!”. Povestesc în timp ce le dezvălui macheta pregătită pentru
introducerea în poveste, după cum urmează:

Dragi copii, într-o seară friguroasă de decembrie, brăduleții stăteau zgribuliți sub promoroacă (în acest moment educatoarea
aruncă cu zăpadă). Ningea încet cu fulgi mari și pufoși. Toți brăduleții se strânseseră să sărbătorească Crăciunul.
Dar… ce să vedeți, copii! În colțul pădurii stătea pitit un brăduț mic și sfios. Ar fi vrut și el să intre în vorbă cu ceilalți, dar
erau atât de mari și falnici încât micuțul nu îndrăzni să vorbească cu ei.
În cealaltă parte a pădurii, într-o căsuță frumos decorată și călduroasă, locuia familia “Piticel” ce era responsabilă cu
bucuria din atelierul lui Moș Crăciun. Familia Piticel se gândi să iasă la plimbare și să caute noi modalități de a aduce bucuria în
atelierul spiridușăresc. Înaintând în întunericul pădurii, spiridușii au auzit un plânset înăbușit, se uitară în stânga și-n dreapta, dar
nu se vedea nimic… ce să fie oare?
Piticuț, spiridușul cel mic, văzu undeva la marginea pădurii un brăduț ce suspina sub stratul de zăpadă…
Cum spiridușii întotdeauna vor să vadă numai veselie în jurul lor, s-au gândit să intre în vorbă cu el. Piticica l-a întrebat cu
voce caldă (scuturându-i promoroaca):
- Dragul meu brăduț, de ce stai și plângi într-un colț, când toți brazii din pădure se distrează, cântă și se joacă?
Ridicându-și crengile de la pământ, răspunse și brăduțul cu jumătate de gură:
- Ceilalți brazi sunt atât de mari, atât de falnici și atât de fericiți împreună… eu nu am prieteni și tare mi-aș dori să am și eu
cu cine vorbi, cu cine mă juca…
Tatăl Piticel veni atunci cu o idee:
- Nu vrei să vii cu noi la atelierul spiridușăresc? Atât Moșul, cât și spiridușii sunt foarte prietenoși. O să ai cu cine vorbi și
cu cine te juca, iar noi o să te împodobim de fiecare Crăciun cu luminițe și panglici colorate, cu funde și globulețe
strălucitoare.
Brăduțul nu a stat mult pe gânduri și le-a acceptat propunerea. Spiridușii l-au plantat în fața atelierului spiridușăresc și l-au
împodobit întocmai cum promiseseră.
Brăduțul era fericit, crengile lui n-au mai stat niciodată plecate și an de an spiridușii l-au împodobit în fiecare seară de Ajun.
Brăduțul a crescut și stă și acum falnic și măreț în fața atelierului lui Moș Crăciun împodobit cu cu luminițe și panglici colorate, cu
funde și globulețe strălucitoare.
În fiecare an, dragi copii, și noi împodobim brăduții în casele noastre pentru a ne bucura împreună de magia sărbătorilor de
iarnă, iar Moșul vine și pune sub ele cele mai frumoase și iubite cadouri, când toți copiii cuminți dorm și visează.
După audierea conţinutului expus de educatoare, copiii vor fi provocaţi la discuţii legate de ceea ce s-a întâmplat în poveste, de
sentimentele prin care a trecut și de călătoria brăduțului de-a lungul poveştii.
Trecerea la cea de-a doua activitate se realizează printr-un scurt moment de mișcare, după care copiii vor pleca la măsuțe, unde
vor găsi alt bilet de la spiriduș în care acesta le cere să-l ajute cu decorarea brăduților de Crăciun. Se intuiesc materialele și
instrumentele de lucru, se explică și se demonstrează tehnica de lucru, apoi se fac exerciții de încălzire a mușchilor mici ai mâinilor
destinzându-se atmosfera cu executarea unor mișcări sugerate de cântecul “Mișcăm degețelele”. Se trece la activitatea propriu-zisă,
sarcina copiilor fiind aceea de a înveseli brăduții. La finalul activității copiii vor face turul galeriei.
Ultimul bilet îi anunță faptul că vor desfășura două jocuri: “Scaunele muzicale” și “Dansul fulgilor de nea”- euritmie, pentru a
crea o stare de empatie.
În încheiere se fac aprecieri asupra modului cum au lucrat și s-au comportat parcursul întregii zile. Li se oferă surprizele de la
spiriduș.
DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele activității Conținut științific Strategii didactice Evaluare


crt Metode și Mijloace de
procedee învățământ
1. Momentul organizatoric Se creează conditiile
psihopedagogice necesare
desfășurării activității în bune
condiții: aerisirea sălii de grupă,
aranjarea scaunelelor în semicerc.
2. Captarea și orientarea Se realizează cu ajutorul surprizei
atenției din cutia lăsată în sala de grupă de Surpriza
către spiridușul lui Moș Crăciun,
adică unul dintre bilețele: “Dragii Explicația
mei, veți fi cuminței și atenți la
doamna educatoare care o să vă Bilețel
spună povestea Brăduțului de
Crăciun, iar la final veți avea parte
de o surpriză!”
3. Anunțarea temei și a Pentru a mulțumi spiridușului pentru Conversația
obiectivelor surpriza făcută, vom asculta
povestea Brăduțul de Crăciun,
vom fi atenți și cuminți pentru a
descoperi împreună cum a ajuns
brăduțul să fie împodobit. Se expun
obiectivele într-un limbaj accesibil
copiilor ce vor fi provocaţi la Explicația
discuţii legate de ceea ce s-a
întâmplat în poveste, care au fost
sentimentele prin care a trecut
brăduțul și care a fost călătoria
acestuia de-a lungul poveştii.
4. Reactualizarea Purtăm o scurtă discuţie despre
cunoștințelor obiceiurile si traditiile de iarna:
-Copiii, ce vă vine în minte când
auziți cuvintele: obiceiuri și tradiții Brainstorming
de iarnă?

5. Prezentarea noului Povestesc în timp ce le descopăr


conținut și dirijarea macheta pregătită pentru
învățării introducerea în tainele poveștii.
(Anexa 1)
Se va expune povestea clar,
accesibil si expresiv pentru a putea Expunerea
trezi emoţii şi pentru a asigura Macheta povestea
motivaţia învăţării, ajutându-ne pe Brăduțului de
parcurs de personajele-siluete din Crăciun
poveste, mimând cu acestea
principalele momente.
Expresivitatea expunerii se va
realiza prin modelarea vocii,
schimbarea ritmului vorbirii pe
parcursul expunerii, pauze logice,
psihologice si dramaticale,
accentuări şi scǎderi ale intensitǎţii
vocii, repetitii, mimică şi gestică.
6. Obținerea performanței În scopul fixării momentelor Aprecieri verbale
principale ale povestirii, copiii vor fi Conversația Machetă
îndrumați să reproducă secvențele
semnificative ale povestirii cu
cuvintele proprii. În același timp Exercițiul Siluete
povestitorul mânuiește siluetele–
personaje în ordinea apariției lor în
povestire așezându-le în decorul
pregătit.
Se mimează de către toți copiii Jocul
acțiunile caracteristice personajelor
din poveste la un moment dat cât și
stările sufletești ale personajului
principal.
Se solicită copiilor găsirea unui alt Problematizarea
final al povestirii ascultate.

7. Încheierea activității În încheiere se reamintește titlul


poveștii, iar educatoarea apreciază
modul în care s-au comportat și au Explicația
ascultat povestea.
Se părăsește sala de grupă
intonându-se cantecul: ”Brăduțul”
DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele activității Conținut științific Strategii didactice Evaluare


crt Metode și Mijloace de
procedee învățământ
1. Momentul organizatoric Se pregătește sala de grupă și
materialul necesar pentru buna
desfășurare activității.
2. Captarea și orientarea Se va realiza prin descoperirea unui Expunerea Bilețel
atenției alt bilețel lăsat de spiriduș în cutia cu
surprize: “Dragii mei, nu-i așa ca nu
vă plac brăduții triști? Pe măsuțe
aveți pregătit ceva… sper să vă
descurcați cu sarcina de a înveseli
brăduții!”
3. Anunțarea temei și a Pentru ca spiridușul să fie fericit îi
obiectivelor voi anunța pe copii că vom decora
brăduții triști și că îi vom transforma
în brăduți veseli și strălucitori cu Explicația
ajutorul materialelor pe care le găsim
în farfurioare pe măsuțe. Vom lucra
pe echipe, iar la final vom desemna
echipa care a realizat cei mai frumoși
brăduți.
4. Reactualizarea Se realizează printr-o discuţie
cunoștințelor referitoare la lucrările realizate de ei
la activitățile practice. Conversația
- Ia să vedem dacă ne mai
aducem aminte ce lucrări
am mai realizat?
- Mai stiți când am decorat
costumul popular, cum
am făcut?
5. Prezentarea noului Se prezintă lucrarea model și se
conținut și dirijarea intuiește de către copii.
învățării - Aceasta este brăduțul Explicația
realizat de mine, vă Conversația
place? Vreți și voi să
decorați brăduți?
Se face intuirea materialelor puse Brăduți din pânză
la dispoziție (brazi din pânză, hârtie
colorată, decorațiuni, lipici). Demonstrația
Educatoarea explică și
demonstrează modul de lucru.
După care copiii vor efectua câteva
mișcări pentru încălzirea mușchilor Decorațiuni
mici ai mâinii: ”Mișcăm degețelele/
Și batem pălmuțele/ Ale noastre
degețele/ Se fac mândre păsărele/ Lipici
Zboară sus/ Zboară jos/ Și-am făcut
un cuib frumos.”, etc.
Trecerea la executarea propriu-zisă
se face treptat, pe măsura ce se
precizează sarcinile pentru fiecare
grup. Se supraveghează și verifică Munca
modul de lucru. Sunt ajutați copiii cu independentă
posibilităti reduse în executarea
acțiunilor și sunt încurajați să se
ajute între ei în cadrul Aprecieri verbale
microgrupurilor.
Se urmărește ca fiecare microgrup să
respecte indicațiile privind operațiile
ce trebuie efectuate, poziția corpului
și a mâinii față de instrumentele de
lucru, grija ce trebuie avută pentru a
nu se întâmpla accidente și pentru a
menține ordinea și curațenia la masa
de lucru.
Activitatea se va desfășura pe un
fond muzical.
6. Obținerea performanței Copiii sunt întrebați despre ce au Aprecieri verbale
lucrat astăzi. Fiecare microgrup a
avut de realizat aceeași sarcină, Turul galeriei Panoul de afișaj
aceea de a decora brăduțul cât mai
frumos. Se numește câte un copil de
la fiecare echipă pentru a analiza atât
lucrările propriului grup cât și pe
cele ale colegilor, împreună cu
educatoarea, desemnând grupul
câștigător.
7. Încheierea activității Se fac aprecieri individuale şi
generale asupra modului cum au Explicația
participat la activitate. Aceştia Recompense
primesc recompense.
Anexa 1

Povestea brăduțului de Crăciun

Dragi copii, într-o seară friguroasă de decembrie, brăduleții stăteau zgribuliți sub promoroacă (în acest moment educatoarea
aruncă cu zăpadă). Ningea încet cu fulgi mari și pufoși. Toți brăduleții se strânseseră să sărbătorească Crăciunul.
Dar… ce să vedeți, copii! În colțul pădurii stătea pitit un brăduț mic și sfios. Ar fi vrut și el să intre în vorbă cu ceilalți, dar
erau atât de mari și falnici încât micuțul nu îndrăzni să vorbească cu ei.
În cealaltă parte a pădurii, într-o căsuță frumos decorată și călduroasă, locuia familia “Piticel” ce era responsabilă cu
bucuria din atelierul lui Moș Crăciun. Familia Piticel se gândi să iasă la plimbare și să caute noi modalități de a aduce bucuria în
atelierul spiridușăresc. Înaintând în întunericul pădurii, spiridușii au auzit un plânset înăbușit, se uitară în stânga și-n dreapta, dar
nu se vedea nimic… ce să fie oare?
Piticuț, spiridușul cel mic, văzu undeva la marginea pădurii un brăduț ce suspina sub stratul de zăpadă…
Cum spiridușii întotdeauna vor să vadă numai veselie în jurul lor, s-au gândit să intre în vorbă cu el. Piticica l-a întrebat cu
voce caldă (scuturându-i promoroaca):
- Dragul meu brăduț, de ce stai și plângi într-un colț, când toți brazii din pădure se distrează, cântă și se joacă?
Ridicându-și crengile de la pământ, răspunse și brăduțul cu jumătate de gură:
- Ceilalți brazi sunt atât de mari, atât de falnici și atât de fericiți împreună… eu nu am prieteni și tare mi-aș dori să am și eu
cu cine vorbi, cu cine mă juca…
Tatăl Piticel veni atunci cu o idee:
- Nu vrei să vii cu noi la atelierul spiridușăresc? Atât Moșul, cât și spiridușii sunt foarte prietenoși. O să ai cu cine vorbi și
cu cine te juca, iar noi o să te împodobim de fiecare Crăciun cu luminițe și panglici colorate, cu funde și globulețe
strălucitoare.
Brăduțul nu a stat mult pe gânduri și le-a acceptat propunerea. Spiridușii l-au plantat în fața atelierului spiridușăresc și l-au
împodobit întocmai cum promiseseră.
Brăduțul era fericit, crengile lui n-au mai stat niciodată plecate și an de an spiridușii l-au împodobit în fiecare seară de Ajun.
Brăduțul a crescut și stă și acum falnic și măreț în fața atelierului lui Moș Crăciun împodobit cu cu luminițe și panglici colorate, cu
funde și globulețe strălucitoare.
În fiecare an, dragi copii, și noi împodobim brăduții în casele noastre pentru a ne bucura împreună de magia sărbătorilor de
iarnă, iar Moșul vine și pune sub ele cele mai frumoase și iubite cadouri, când toți copiii cuminți dorm și visează.

S-ar putea să vă placă și