Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE LECȚIE

Data:
Clasa:a VI-a
Profesor:
Disciplina:Matematică
Unitatea de învăţare:Proprietăți ale triunghiurilor
Titlul lecţiei:Unghiul exterior al unuitriunghi
Tipul lectiei: Lectie mixtă

COMPETENŢE GENERALE :
C.G.1. Identificarea unor date şi relaţii matematice şi corelarea lor în funcţie de contextual în care au fost definite;
C.G.2. Prelucrarea datelor de tip cantitativ, calitativ, structural, contextual cuprinse în enunţuri matematice;
C.G.3. Utilizarea algoritmilor şi a conceptelor matematice pentru caracterizarea locală sau global a unei situaţii
concrete;
C.G.4. Exprimarea caracteristicilor matematice cantitative sau calitative ale unei situaţii concrete şi a algoritmilor
de prelucrare a acestora;
C.G.6. Modelarea matematică a unor context problematice variate, prin integrarea cunoştinţelor din diferite
domenii.

COMPETENŢE SPECIFICE:
C.S.1 Utilizarea instrumentelor geometrice (riglă, echer, raportor, compas) pentru a desena figuri geometrice
plane descrise în contexte matematice date.
C.S.2Calcularea unor lungimi de segmente şi a unor măsuri de unghiuri utilizând metode adecvate;
C.S.3Deducerea unor proprietăţi ale triunghiurilor folosind noţiunile studiate ;
C.S.4 Transpunerea unei situații – problemă în limbaj geometric, rezolvarea problemei obținute și interpretarea
rezultatului.

OBIECTIVELE OPERAȚIONALE ALE LECȚIEI:


 Cognitive:
O1.Săutilizezesimbolurilematematiceşiterminologiaadecvatănoţiunii de unghi exterior al unuitriunghi;
O2. Să identifice un unghi exterior al unui triunghi;
O3. Să construiască unghiurile exterioare aleunui triunghi;
O4. Să calculeze măsura unui unghi exterior al unui triunghi;
O5.Să recunoască un unghi exterior în figuri geometirce date.

 Afective:
O6. Să manifeste spirit de competiţie, ordine şi disciplină,
O7.Să stimuleze curiozitatea şi imaginatia,
O8.Să dezvolte atenţia, concentrarea şi spiritul de observaţie,
O9.Să își formeze obişnuinţa de a recurge la concepte şi metode matematice în abordarea unor situaţii
cotidiene sau pentru rezolvarea unor probleme practice,
O10.Să își formeze motivaţia pentru studierea matematicii ca domeniu relevant pentru viaţa socială şi
profesională.

Metode şi procedee: conversaţia, explicatia, învăţarea prin descoperire, demonstrația, exerciţiul, munca
independentă, observația, problematizarea;
Mijloace de învățământ: manualul, fișa de lucru,auxiliarul, tablă,cretă,videoproiector
Forme de organizare a activităţii elevilor:frontală, individuală.
Forme de evaluare: orală, autoevaluare.
Resurse de timp: 50 min

1
Bibliografie:
-Manual de matematică, clasa a VI a , Editura Radical, G.Turcitu,C. Basarab etc., 1998
-Manual de matematică, clasa a VI a, Editura Petrion, Ion Petrică, V. Bălășeanu, I. Chebici,1998
-”Matematică pentru clasa a VI a”,Edituar Art,S. Smărăndoiu,M.Perianu,D.Săvulescu,C. Stănică, 2017
-„Mate 2000+INITIERE” clasa a VI-a; Editura Paralela 45; Ion Tudor; 2016;
-„Mate 2000+CONSOLIDARE” clasa a VI-a; Editura Paralela 45” Dan Zaharia, Maria Zaharia; 2016;
-„Pedagogie”, Editura Polirom; Constantin Cucos; 2006.

2
ETAPELE STRATEGII DIDACTICE
DESFĂȘURAREA LECȚIEI MIJLOAC FORME DE EVALUARE
LECŢIEI METODE
E ORGANIZARE
Moment Se asigură condiţiile optime pentru desfăşurarea lecţiei: se notează absenţii, se verifică dacă
organizatoric există cretă şi burete la tablă şi dacă toţi elevii au pe bancă cele necesare. Conversaţia
(3 min)
Reactualizarea Se verifică tema cantitativ si calitativ prin sondaj, iar, încazulîn care nu s-au putut rezolva ConversaţiaE Caietul de Activitate Evaluare
cunoştinţelor exerciţiile acasă, se rezolvă la tablă. xplicaţia teme frontala orala
anterioare Observația
Se reactualizează cunoștințele anterioare,teoretice, folosind un item cu alegere multiplă:
(7min)

1. Suma măsurilor unghiurilor unui A. 3600


triunghi este egală cu:
2. Două unghiuri proprii care au același B. bisectoare
vârf, o latură comună și celelalte două
laturi de o parte și de alta a laturii
comune se numesc:
3. Suma măsurilor unghiurilor formate în C. 1800
jurul unui punct este egală cu:
4. Doua unghiuri se numesc D. adiacente
suplementare dacă au suma măsurilor
lor egală cu:
5. Semidreapta cu originea în vârful E. mediatoare
unghiului, situată în interiorul lui și
care împarte unghiul în două unghiuri
congruente se numește:
F. 900
Captarea Profesorul anunță titlul lecției noi și obiectivele ei.
atentiei și Va scriepetablătitlullecţiei „Unghiul exterior al unui triunghi” Conversaţia
anunțarea Explicaţia

3
lecței noi si a
obiectivelor
(2 min)
Profesorul, cu ajutorul elevilor, va prezenta noile cunoștințe. Explicaţia Caietul de Activitate
Dirijarea Exerciţiul clasă frontala
invatarii Definiție:Se numește unghi exterior al unui triunghi , unghiul adiacent și suplementar cu un Descoperirea Videoproie
Demonstrația ctor
(15 min) unghi al triunghiului dat.

Teoremă:Măsura unui unghi exterior al unui triunghi este egală cu suma măsurilor celor
două unghiuri ale triunghiului neadiacente lui.

Demonstrație:
Fie ∆ ABC și ∢ ACD-unghi exterior lui.
m ( ∢ BAC )+ m ( ∢ ABC ) +m ∢ ( ACB )=180 0 ⇒
⇒ m ( ∢ BAC ) +m ( ∢ ABC ) =1800−m ∢ ( ACB ) (1)
m ( ∢ ACD ) +m ( ∢ ACB )=180 0 ⇒ m ( ∢ ACD )=1800−m ( ∢ ACB ) (2)
(1)+(2)⇒ m ( ∢ ACD )=m ( ∢ BAC ) +m ( ∢ ABC )

4
Obs: 1)Orice triunghi are 6 unghiuri exterioare,
congruente două câte două.
2)Bisectoarea unui unghi al triunghiului și
bisectoarea unghiului exterior adiacent lui sunt
perpendiculare.

Fixarea Profesorul propune exercițiile din fișa de lucru. Exercițiul Fișa de Activitate Evaluare
cunoștințelor Elevii rezolvă la tablă exercitiile , fiind ajutati de colegii din bancă, în eventualitatea corectării Muncă lucru individuală orală
noi și greselilor. independentă
Demonstratia
asigurarea 1)Calculați măsurile unghiurilor exterioare:
Problemtizare
feed-back-ului a) a) Fie ∆ ABC și ∢ ACD-unghi exterior lui, m(∢ A ¿ =1000 , m(∢ B ¿=400
a
(16 min)

∢ ACD−unghi exterior lui ∆ ABC ⇒m ¿ACD)= m(∢ A ¿+ m(∢ B)


m ¿ACD)=1000+400=1400
b) a) Fie ∆ ABC și ∢ ACD-unghi exterior lui,m(∢ A ¿ =300 , m(∢ B ¿=1200

5
∢ ABD−unghi exterior lui ∆ ABC ⇒m ¿ABD)= m(∢ A ¿+ m(∢ C)⇒ m¿ ABD)> m(∢ A ¿ ⇒
590>600(F)

2)a)Construiti unghiurile exterioare ale triunghiului ABC și calculați măsurile lor .

b)Care este suma măsurilor unghiurilor exterioare ale unui triunghi?


∆ ABC : m(∢ A ¿+ m ( ∢ B ) +m( ∢ C)=1800
S=3600∙3-2( m(∢ A ¿+ m ( ∢ B ) +m( ∢ C))
S=7200

3)Aflați termenul necunoscut, x (în grade):

6
a)
∆ ABM :∢ BMC−unghi exterior , m¿BMC)= m(∢ A ¿+ m(∢ ABM )⇒ m ¿BMC)=1300
∆ BMC :m ( ∢ MBC )=1800- m(∢ C ¿- m(∢ BMC ¿ ⇒ m ( ∢ MBC )=¿200
Obținerea Elevii vor rezolva in banci următoarele exercitii, apoi vor schimba caietele si le vor corecta, Munca Fișa de Activitate in Autoevaluar
performanței verificarea facandu-se la tablă. independentă lucru perechi ea
(5 min) 1)Calculați măsura unghiului C al triunghiului ∆ ABC: Videoproie
ctor

2) Geometria este adesea folosita in cadrul navigatiei.

-De exemplu, urmatoarea metodă, numita „dublarea unghiului”, este folosită de marinari
pentru a determina distanta de la o barca, la un punct de reper aflat pe mal.

7
Se procedeaza astfel: se masoara,in punctul A, unghiul format de directia de deplasare a
barcii si directia determinata de pozitia barcii si punctul de reper.

Se verifică acest unghi pana in momentul in care devine dublu fata de masura
inregistrata initial – in punctul B, pe figura de mai jos. Distanta parcursa intre punctele A si B
este egala cu distanta din punctul B la punctul de reper aflat pe mal.
Justificati metoda folosita, utilizand cunostintele dobandite azi.
Asigurarea Se vor recapitula noțiunile noi învățate. Conversația
retenției și a Se vor discuta dificultățile întalnite pe parcursul lectiei.
transferului
Aprecierea Concluziile si aprecierile profesorului vor fi orale, critice (daca este cazul), dar, mai ales, de Conversaţia Activitate
activităţii incurajare pentru toti elevii .Elevii care s-au remarcat vor fi notati. Evaluare frontală
elevilor orală
(1 min)
Precizarea şi Anuntarea temei pentru acasă. Conversaţia Activitate

8
explicarea Temă: Exerciţiile rămase din fişa de lucru frontală
temei
(1min)

9
FIȘĂ DE LUCRU

1. Suma măsurilor unghiurilor unui triunghi este A. 3600


egală cu:
2. Două unghiuri proprii care au același vârf, o latură B. bisectoare
comună și celelalte două laturi de o parte și de alta
a laturii comune se numesc:
3. Suma măsurilor unghiurilor formate în jurul unui C. 1800
punct este egală cu:
4. Doua unghiuri se numesc suplementare dacă au D. adiacente
suma măsurilor lor egală cu:
5. Semidreapta cu originea în vârful unghiului, situată E. mediatoare
în interiorul lui și care împarte unghiul în două
unghiuri congruente se numește:
F. 900
Probleme
1)Calculați măsura unghiului exterior din următoarele figuri:
b) Fie ∆ ABC și ∢ ACD-unghi exterior lui.
a)Fie ∆ ABC și ∢ ACD-unghi exterior lui,m(∢ A ¿ =30 , m(∢ B ¿=1200
0

m(∢ A ¿ =1000 , m(∢ B ¿=400 .

2)a)Construiți unghiurile exterioare ale triunghiului ABC și calculați măsurile lor .

10
b)Care este suma măsurilor unghiurilor exterioare ale unui triunghi?

b)Fie ∆ ABC, cu m( 3)Aflați termenul necunoscut, x (în grade):


∢ A ¿ =x+150 , m( a)Fie ∆ ABC, cu m(∢ A ¿ =1000 , m(∢ C ¿=300, m(∢ ABM ¿=300, M∈(AC)
∢ B ¿=2x, m(
∢ ACD ¿=4x-250

11
4)Calculați măsura unghiului C al triunghiului ∆ ABC, știind că cu m(∢ A ¿ =500 , m(∢ ABD ¿ =700, ∢ ABD –unghi
exterior .

5) Geometria este adesea folosită in cadrul navigatiei. De exemplu, urmatoarea metodă, numita „dublarea
unghiului”, este folosită de marinari pentru a determina distanța de la o barca, la un punct de reper aflat pe mal. Se
procedeaza astfel: se masoara unghiul format de directia de deplasare a barcii si directia determinata de pozitia
barcii si punctul de reper, in punctul A.

Se verifică acest unghi pana in momentul in care devine dublu fata de masura inregistrata initial – in punctul
B, pe figura de mai jos. Distanta parcursa intre punctele A si B este egala cu distanta din punctul B la punctul de reper
aflat pe mal.
Justificati metoda folosita, utilizand cunostintele dobandite azi.

12

S-ar putea să vă placă și