Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Disciplina : Geografia Europei


Clasa: a VI a
Data: 18 mai 2017
Propunător: Vlad Denisa-Mădălina
Unitatea școlară: Liceul Teoretic Pogoanele, I-XII
Tema lecției : Europa Centrală, generalități
Unitatea de învăţare: Europa- Caracterizarea geografică generală
Tipul lecţiei: predare-învățare-evaluare
Durata lecţiei: 50 min

COMPETENȚE GENERALE:
1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice.
2. Utilizarea corectă a numelor proprii și a termenilor în limbi străine.
4. Raportarea realității geografice la un suport cartografic și grafic.
7. Dobândirea unor deprinderi și tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă.

COMPETENȚE SPECIFICE:
1.2 Precizarea în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază.
4.3 Poziționarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice specifice .
5.1 Identificarea informațiilor cu caracter geografic referitoare la Europa, în baze de date accesibile prin internet.
7.1. Aplicarea cunoștiințelor și deprinderilor învățate.
COMPETENȚE DERIVATE

1.2- Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază.


4.3- identificarea și poziționarea corectă a Europei Centrale și țărilor componente.
5.1- recunoașterea regiunilor componente ale Europei cu ajutorul hărții fizice.
7.1- aplicarea cunoștiințelor și deprinderilor învățate în elaborarea răspunsurilor la întrebările puse de profesor.

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

- exerciţii de utilizare a noţiunilor geografice.


- exerciţii de localizare , pe harta fizică a Europei, a regiunii Europa Centrală și țările componente.
- exerciții de recunoaștere a capitalelor și orașelor țărilor componente.
- exerciţii de explicare a importanței țărilor la nivelul Europei.

STRATEGII DIDACTICE:
Metode și tehnici de lucru : explicaţia, conversaţia, observaţia, lucru cu harta şi manualul, învățarea prin colaborare, jocul geografic.
Mijloace didactice:
- harta fizică a Europei
- manualul
- fișe de lucru
- coli flipchart
Organizarea activității: frontală și pe grupe
Resurse de timp:50 min

MATERIAL BIBLIOGRAFIC

-Gica Pehoiu,2012, ,,Geografia.Considerente didactico-aplicative”,Editura Bibliotheca,Târgoviște


- manualul “ Geografia Europei” cls. VI, autori Viorela Anastasiu , Ion Marin ,Dan Dumitru,Editura Didactică și Pedagogică,R.A,București

DESFĂȘURAREA LECȚIEI
Momentele Durata Activitatea de predare - învățare Strategii didactice Evaluare
lecției și durata
acesteia Activitatea profesorului Activitatea elevilor
Organizarea 2 min Verificarea prezenței elevilor. Pregătirea caietelor și a Observarea Atenționări
clasei Aranjarea materialului necesar documentelor școlare. comportamentului Aprecieri
lecţiei. elevului
Verificarea orală 5 min Reactualizarea cunoștiințelor Elevii ies pe rând să Descoperirea Analiza răspunsurilor,
a cunoștințelor din lecția anterioară ,,Europa- identifice regiunile, stimularea elevilor și
din lecția regiuni și țări”, prin identificarea ceilalti sunt atenți evaluarea
anterioară cu regiunilor la hartă. pentru a răspunde și ei. rezultatelor învățării.
titlul,,Europa-
regiuni și țări” Sunt atenți la hartă. Atenția
Pregătirea 2 min Cere elevilor să identifice țările Elevii identifică Conversația Observarea
aperceptivă componente ale Europei împreună cu comportamentului
Centrale. profesorul. elevilor, stimularea
participării elevilor la
formularea
răspunsului.

Aprecieri

Anunțarea temei 1 min Prin trasarea conturului Europei Observarea


Centrale, profesorul comunică Scriu titlul lecţiei în Lucrul cu harta comportamentului
elevilor titlul lecției ,,Europa caiet elevilor și analiza
Centrală- generalități” și îl scrie răspunsurilor
pe tablă.

Anunță competențele urmărite Ascultă


prin activități de învățare în
cadrul lecției.
Dirijarea predării- 25 min Profesorul le împarte cursul Elevii sunt atenți și Percepția
învățării lecției ,,Europa Centrală- citesc lecția.
generalități” și citește
împreună cu ei, pentru a se
familiariza cu tema de zi.

Profesorul îi roagă să se grupeze Elevii acționează la


câte doi pentru a lucra în cerințele propuse de Provoaca participarea
echipă. profesor. tuturor elevilor la
lecție.
Profesorul le oferă câte o coală Observarea
de flip-chart și o fișă de lucru
pentru fiecare grupă cu
prezentarea unei țări din Europa
Centrală.

Profesorul le explică ce urmează Elevii sunt atenți.


ca ei să realizeze: fiecare va
avea pe bancă câte o fișă de
lucru cu o țară diferită (1/9) la
care ei va trebui să conspecteze
din carte relieful, clima,
hidrografia, vegetația pentru a
se familiariza cu țările
componente Europei Centrale.
Observarea
Profesorul analizează lucrul Elevii lucrează pe Observația / comportamentului
elevilor și le oferă ajutor grupe. Conversația elevilor.
(explicații).
.

Atingerea feed- 15 min Profesorul este atent la prezentarea Elevii prezintă Observația/ Stimularea
backului. țărilor și intervine cu noi informații. după colile de flip- Conversația participării elevilor.
Asigurarea și chart țările.
intensificarea
retenției și
transferului
cunoștiintelor

Precizarea 1 min Profesorul anunță tema: transcrierea Ascultă și își Atenția


activitatilor pe cursului dat pe caiete notează.
care elevii le vor
desfasura acasa.

S-ar putea să vă placă și