Sunteți pe pagina 1din 5

Colegiul Economic “Anghel Rugină” Vaslui

Proiect de lecţie

Profesor: Ciucă Liliana


Data: 19.02.2010
Clasa: a X-a D
Obiectul: Matematică
Subiectul lecţiei: Coordonatele unui vector în plan, coordonatele sumei vectoriale, coordonatele produsului
dintre un vector şi un număr real.
Tipul lecţiei: predare-învăţare
Obiective operaţionale: În cadrul lecţiei elevii trebuie:
O1: Să reprezinte un vector în plan
O2: Să determine coordonatele unui vector în plan
O3: Să determine coordonatele unei sume vectoriale
O4: Să determine coordonatele produsului dintre un vector şi un scalar
O5: Să determine modulul unui vector

Metode şi procedee:
 conversaţia,
 explicaţia,
 exerciţiul,
 munca independentă,

Mijloace didactice:
 Manual clasa a X –a (Mircea Ganga),
 Culegere de exerciţii şi probleme ( Editura Valeriu)
DESFĂŞURAREA LECŢIEI

1 2 3 4 5
Secventele Obiective Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi
lecţiei procedee
1.Moment Profesorul verifica prezenţa, verifică dacă este cretă Elevii îşi pregătesc manualele, caietele şi Conversaţia
organizatoric. burete şi cere elevilor să-şi pregătească materialele instrumentele de scris.
Pregatirea necesare desfăşurării lecţiei în condiţii optime.
clasei pentru Profesorul verifică efecuarea temei de către elevi. Elevii menţionează dacă au avut
lecţie dificultăţi în efectuarea temei.

2.Anunţarea Lecţia de astăzi se numeşte “Coordonatele unui Elevii ascultă şi notează titlul lecţiei în Conversaţia
lecţiei noi şi vector în plan” şi ne propunem să descompunem un caiete.
a obiectivelor vector în plan dupa direcţiile axelor de coordonate,
urmărite să-i determinăm coordonatele şi să adunăm mai mulţi
vecori determinând coordonatele sumei lor.
3.Prezentarea O1, O2, Coordonatele unui vector în plan Explicatia,
continutului O3, demonstraţia,
nou si Profesorul întreabă: munca
dirijarea - Ce este o mărime vectorială şi ce este Elevii răspund. independentă
invatarii o mărime scalara?
- Ce este un reper cartezian în plan? Elevii ies la tablă.
Profesorul scoate un elev la tablă pentru a desena un
reper cartezian.
Reperul cartezian în plan, xOy se mai notează şi
( O,
⃗i ,
⃗j ), unde O este originea reperului, iar
⃗i , ⃗j sunt versorii axelor ( vectorii unitate).
y M(x,y)
yM
⃗j xM
O
⃗i M1 x

OM=⃗
⃗ OM 1+⃗
M1 M
  x,y  R astfel încât OM = x i +y j
⃗ ⃗ ⃗
 x şi y se numesc coordonatele
vectorului OM
⃗ în reperul cartezian ( O, Elevii ies la tablă.
⃗i ,
⃗j ).

Aplicaţie:
Se dau punctele A(-2,3), B(5,-4), C(4,3), D(-2-2).
Reprezentaţi vectorii OA
⃗ , OB ,
⃗ OC
⃗ , OD

într-un reper cartezian ( O,
⃗i , ⃗j ) şi scrieţi
coordonatele lor.

Coordonatele unui vector:


y
A B

⃗j

O
⃗i x

A(xA,yA)
B(xB,xB)
AB=⃗
⃗ OB−⃗
OA
AB
⃗ =(xB-xA) ⃗i + (yB-yA) ⃗j
 (xB-xA) şi (yB-yA) se numesc

coordonatele vectorului
AB
⃗ în reperul
cartezian Elevii ies la tablă.

( O,
⃗i ,
⃗j ).

Aplicaţie:
Se dau punctele A(-2,3), B(5,-4), C(4,3), D(-2-2).
Reprezentaţi vectorii AB
⃗ , BA ,
⃗ DC
⃗ , AD

într-un reper cartezian ( O,
⃗i , ⃗j ) şi scrieţi
coordonatele lor

Teoremă: Fie vectorii


⃗u=( x1 , y 1 ) şi
⃗v =( x 2 , y 2)
1. (egalitatea vectorilor) ⃗u =  ⃗v
x1=x2 si y1=y2
Doi vectori sunt egali dacă coincid pe
componente.

2. (suma vectorilor) ⃗u + ⃗v =
(x1+x2 , y1+y2
Coordonatele vectorului sumă sunt egale cu
suma coordonatelor vectorilor
3. (înmulţirea unui vector cu un scalar)
R

 ⃗u =(
αx1 , αy 1 ) Elevii ies la tablă.
Coordonatele vectorului  ⃗u se obtin din
cele ale vectorului ⃗u prin înmulţirea cu cu
scalarul .

4. (coliniaritatea a doi vectori)


x1 y1
=
⃗uşi ⃗v
sunt coliniari  2 x2 y
Doi vectori sunt coliniari dacă şi numai dacă
au coordonatele proporţionale.
Se rezolvă din culegere exerciţiile 20 a), 21 a), 22 a),
24 a) de la pagina 176
4.Aprecierea Profesorul face aprecieri, notează si menţionează Elevii sunt atenţi.
elevilor si elevii (nominal) care au participat activ la
evaluarea desfăşurarea lecţiei.
cunoştinţelor
5.Incheierea Tema pentru acasă: Elevii notează tema în caiet.
lecţiei culegere : pg.176, ex:20 b), c)
21 b), c), d),
22 b), c), d),
23
Profesorul dă indicaţii.

S-ar putea să vă placă și