Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Data:
Clasa: a VII-a
Diriginte:
Durata : 45 min
Tipul lecţiei: mixtă
Subiectul: Identitatea noastră umană
Compentenţe :
Persoana şi identitatea sa
Subcompetenţe:
Determinarea indicatorilor identităţii umane

Obiective:
1. Să explice termenii: identitate, personalitate
2. Să determine indicatorii identităţii sale
3. Să sesizeze importanţa actelor de identitate pentru fiecare persoană
4. Să ia atitudine faţă de formarea personalităţii sale
5. Să educăm şi să ajutăm copii în formarea propriei personalităţi

FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual; în grup


METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia, dezbaterea, studiul de caz, chestionar, Brainstorming, joc
MIJLOACE DIDACTICE:, coli, fişe cu studii de caz, markere, hîrtie colorată, prezentare Powerpoint.
FORME DE EVALUARE :formativă, orală şi scrisă, individuală şi în grup, autoevaluarea, interevaluarea încadrul grupului
Etapele Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevului Metode şi Materiale
lecţiei tehnici
Captarea Dă citirii poeziei
atenţiei „Formular” de Gr. Vieru Ascultă Lectură Poezia lui
- Numele şi prenumele?
expresivă Gr. Vieru
- Eu.
Anul de naştere? „Formular”
- Cel mai tînăr an:
Cînd se iubeau
Părinţii mei.
- Originea?
- Ar şi seamăn
dealul acel din preajma codrilor.
Ştiu toate doinele.
- Profesiunea?
- Îmi iubesc plaiul.
- Părinţii?
- Am numai mamă.
- Numele mamei?
- Mama.
- Ocupaţia ei?
- Aşteaptă
- Ai fost supus
judecăţii vreodată?
- Am stat nişte ani închis în sine.
- Rubedenii peste hotare ai?
- Da. Pe tata. Îngropat,
În pămînt străin. Anul 1945

Pornind de la cele ce aţi auzit am Nume, Prenume Formularul fişe


structurat un alt formular pe care vi-l Data,luna, anul naşterii
Locul naşterii
propun ca să-l completaţi:
Părinţii
Toate acestea constituie identitatea ta Cetăţenii
Preferinţe
Imaginaţi-vă că nu aveţi nume şi nici
prenume. Cînd s-a născut fiecare Problema-
dintre voi aţi primit cîte un număr – Îşi expun părerile şi impresiile rizarea
99721… Aşa şi se adresează părinţii,
fraţii şi surorile,prietenii de joacă,
profesorii.
Cum te vei simţi în acest caz?
De ce fiecare om are nevoie de Nume
şi Prenume?
Completează inima
Fiecare dintre voi va primi cîte o Studiul de Inimi desenate
inimă ce o veţi împărţi în patru. În caz pe foaie
3 lucruri ce 3 primul
lucruri colţ indicaţi 3 lucruri ce vă
îţi plac ceplac.
le poţi Stilou albastru
face
În colţul doi- 3 lucruri ce le faci
foarte bine
3 idei ce le 3
O1 În colţul trei- 3 păreri a vecinilor
trăsături
despre tine
spun vecinii pozitive
despre tine d-ale
Iar tale
în ultima parte indică 3 trăsături
pozitive ale tale.

Inima indică trăsăturile morale şi Concluzia


intelectuale ale fiecăruia. Acestea
formează personalitatea.
Anunţarea Conform algoritmului jocului copii şi
temei şi a Per ta
găsesc Tema : Joc didactic
i tea
obiectivelor Persoana şisoaidentitatea sa ta Desen pe tablă
li na tea den
ta ti sa

Elevii găsesc pe silabe tema.


Cum credeţi care din aceste două Răspund : formularul Discuţia
Desfăşurarea scheme (formularul sau inima) spune dirijată
temei ceva concret despre fiecare, din care
aflăm mai multe?
Formulează răspunsurile
În baza la cele auzite pînă acum Identitate– totalitatea datelor ce
încercaţi să definiţi noţiunea: indică, confirmă şi garantează că Dicţionar
Rîndul I- identitate cineva este exact cel ce se prezintă
şi nu altul
Rîndul II- personalitate Personalitatea - un ansamblu de
trăsături morale şi intelectuale
caracteristice unei persoane .
O3
Certificat de naştere
Enumeraţi documentele ce credeţi că Buletin de identitate
conţin aceste date enumerate în Paşaport Asalt de idei
formular Permis de conducere
Certificat de căsătorie

Certificatul de naştere – la naştere


Cunoaşteţi vîrsta la care poate să i se Buletin de identitate-la 14,16 ani
elibereze unei persoane actele sus- Paşaport-de la 3 luni de naştere
menţionate ? Permis de conducere-de la 18 ani
Certificat de căsătorie-de la 16 ani
(fetele) şi 18 ani(băieţii).
Registru de la şcoală
În ce alte documente sunt introduse Dosarul personal al unui elev
numele şi prenumele tău? Carnetul de elev
Diplome

Din art. 7 al Convenţiei cu privire la Convenţia cu


drepturile copilului citim: Document privire la
„Copilul este înregistrat imediat după Drepturile
naşterea sa şi are, de la această dată, copilului
dreptul la un nume, dreptul de a
dobândi o cetăţenie

Cunoaşteţi originea şi semnificaţia Prezintă 3-5 elevi


numelui ce-l purtaţi?
Asalt de idei
Cum credeţi de ce unii părinţi îşi Pentru perpetuarea neamului,
numesc copiii cu prenumele lor sau generaţiei unei familii
cu prenumele bunicilor?
Cum vi se adresează vouă părinţii, Răspund
dar colegii?

Care ar fi indicatorii/ elementele Data luna anul naşterii


identităţii unei persoane în afară de Sexul Studiul de
nume şi prenume? Locul naşterii caz
Cetăţenia
Numele şi prenumele părinţilor,
Locul de trai a persoanei date
Culoarea ochilor
O2 Vă propun pentru fiecare grup cîte o Sistematizează un document Lucru în grup Hîrtie colorată
denumire a unui document de conform indicaţiilor pentru Xerox,
identitate, iar voi trebuie să-l Grupul I- certificat de naştere Creativitate stilouri
alcătuiţi, să marcaţi în el indicatorii Grupul II- buletin de identitate colorate
ce pot fi incluşi în acest Grupul III- carnet de elev
document,forma şi culoarea Grupul IV- permis de conducere
documentului

Unde păstraţi documentele familiei? Răspund

Vă propun să colectaţi toate Situaţie de


documentele fiecăruia din voi, să vi lucru pe un
le xerox-aţi şi să vi le păstraţi într-o termen
mapă. nelimitat

Cum credeţi, fiecare persoană ce are Îşi expun părerile.


O4 aceste documente sau o parte din Personalitatea nu depinde de Asalt de idei
documente respective poate fi numită documentul de identitate, dar de
o personalitate? valorile ce şi le-a cultivat şi le
respectă, de intelectul ce-l are.

O5 La ce vîrstă poate afirma cineva că e Vîrsta de 8-10 ani cînd este elev şi
o personalitate? conştientizează/ respectă valorile
neamului.
Imaginaţi-vă că sunteţi reprezentantul Fieare grup îşi alege ţara şi încearcă Studiul de
Republicii Moldova peste hotare. să organizeze o prezentare caz
Vouă vă aparţine alegerea ţării. Cum Creativitate
te vei prezenta ca cetăţean al ţării
tale? Ce simboluri ale statului şi ale
naţiunii vei utiliza în acest scop?

Feed-bach- Încercaţi să vă prezentaţi în maxim Realizează o scurtă prezentare care Jocul


ul 30 secunde. Cînd timpul se va finisa va include date concrete precum şi „Aplauze”
clasa te va aplauda. valori moral-spirituale, folosind
formularul şi inima de la începutul
orei.

Lucrul Redactaţi un eseu de o jumătate de Notează în caiet


pentru acasă pagină la tema :”Cine aş fi eu dacă n-
aş avea nume?”
Aprobat

Directorul gimnaziului

Costeţchi V.___________

MINISTERUL EDUCAŢIEI AL REPUBLICII MOLDOVA


DIRECŢIA EDUCAŢIE ANENII NOI
INSTITUŢIA PUBLICĂ „VISEGRAD” CALFA

PROIECT DIDACTIC

Elaborat : Pădureţ Tatiana

S-ar putea să vă placă și