Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Liceul teoretic “Ion Luca” Vatra Dornei


PROFESOR: Buzilă Bianca
CLASA : a IX-A F
DISCIPLINA: Limba și literatura română
SUBIECTUL: “După melci” Ion Barbu
TIPUL LECŢIEI : Însușite de noi cunoștințe

OBIECTIVE OPERAŢIONALE :
a) Cognitive:
La sfârşitul lecţiei elevii vor fi capabili :
- să descopere semnificaţia simbolurilor existente în textul suport;
- să identifice consecinţele încălcării regulilor în opera,,După melci” de I. Barbu;
- să descopere trei dintre trăsăturile copilului;
- să precizeze tema şi motivele operei literare ,,După melci”de I Barbu;
- să exprime oral reacţiile proprii la receptarea textului literar;
- să analizeze textul dat identificand episoadele narative ale acestuia;
-să identifice şi să compare idei şi atitudini diferite în dezvoltarea aceleiaşi teme literare.
b)Afective:
-să descopere importanţa jocului în existenţa umană,
-să dovedească receptivitate afectivă faţă de textul literar.

STRATEGIA DIDACTICĂ:

1.Metode şi procedee: lectura expresivă(a unor fragmente), lucrul cu manualul,conversaţia euristică,


învăţarea prin descoperire, interpretarea metoda cubului ;
2.Forme de organizare a activităţii elevilor: activitatea frontală alternativ cu activitatea independent
individuală a elevului şi activitatea pe grupe;
3.Resurse: textele literare:,,După melci” de I. Barbu; capacităţile receptive şi emoţionale ale elevilor;
cunoştinţele lor anterioare.
4. Materiale didactice: manualul şcolar, fişele de lectură şi de citate;
5.Bibliografie –, I.Barbu-,,După melci,” manualul pentru clasa a-IX-a, Dicţionarul de mitologie
românească
SCENARIUL DIDACTIC

Etapele lecției Activitatea Activitatea elevului Forma de Forma de


profesorului organizare evaluare
Organizarea Profesorul face Elevii își pregătesc Frontală
clasei prezența. Crearea unui cele necesare.
2 minute cadru adecvat
desfășurării în bune
condiții a activității.
Actualizarea Se citesc prin sondaj Elevii citesc tema și Frontală Aprecieri verbale
unor două-trei teme şi se răspun întrebărilor
cunoştinţe şi discută cu clasa fiecare puse de profesor.
verificarea temă, făcându-se
temei diferite observaţii şi
10 minute aprecieri pe marginea
temelor, după care se
reactualizează
cunoștințele.

Captarea Pornind de la textele Elevii răspund Frontală


atenţiei lui T Arghezi ce conţin
elevilor o viziune originală
3 minute asupra modului cum
Dumnezeu i-a conceput
pe primii oameni:
Adam şi Eva, se vor
aduce în discuţie
coordonatele jocului.
Anunţarea Profesorul anunţă că Elevii notează în caiete Frontală
subiectului vor descoperi împeună
lecţiei şi a semnificaţiile jocului
obiectivelor existente în opera
operaţionale literară,,După melci”
2 minute pentru ca la sfârşitul
lecţiei să se atingă
obiectivele propuse
Dirijarea Conversaţia de Elevii notează în caiete Frontală
procesului de orientare pentru cele spuse de profesor
învăţare semnalarea unor și participă activ.
21 minute elemente necesare
receptării textelor şi se
pleacă de la situaţia:
elevilor li se cere să
prezinte oral, o
întâmplare legată de
jocurile copilăriei, apoi
să descrie relaţia care s-
a stabilit între copil şi
obiectul jocului
(păpuşă, iepuraş, urs de
pluş) şi dacă s-au aflat
în ipostaza de potector
pentru obiectul
jocului.Se aduc în
discuţie răspunsuri ce
ţin atât de tematica
literară cât şi de cea
cotidiană.
Prin învăţarea prin
descoperire, elevii sunt
conduşi să descopere
motivele literare ce
alcătuiesc tema iniţierii.
Se vor identifica cele
trei secvenţe ale
textului elevii vor lucra
pe grupe, descoperind
semnificaţiile
prologului, secvenţei
iniţiale, celei de –a
doua şi respectiv a treia
. Elevii vor răspunde la
întrebări de tipul : care
este timpul acţiunii şi ce
semnifică el? Care este
semnificaţia
versului ,,eram mult
mai prost pe-atunci…”,
identifică personajele
fabuloase care apar în
text.Pe de o parte
nerespectarea anumitor
reguli implică
excluderea din joc, iar
pe de altă parte în
,,După melci” , copilul
încalcă în mod
inconştient restricţia
magică declanşând
forţele magice. Prin ce
se aseamănă cele două
descântece ?
Elevii sunt conduşi apoi
să descopere
semnificaţia
descântecului şi
consecinţele acestuia.
Profesorul aduce
completări în ceea ce
priveşte efectele
neaşteptate şi
catastrofale ale
descântecului.
Activitatea se
desfăşoară sub forma
unui dialog continuu
între elevi şi profesor
realizându-se pe tablă o
schemă a celor enunţate
mai sus. Elevii, sub
îndrumarea
profesorului, vor
analiza şi comenta
textul literar.

Evaluarea Profesorul indică câteva Elevii rezolva Individuală Observarea


formativă exerciții pentru exercițiilre sistematică
10 minute rezolvare
Tema pt acasă Elevii trebuie să Elevii notează în caiete Individuală
2 minute alcătuiască un eseu
despre tema și viziunea
în poezie

S-ar putea să vă placă și