Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

DATA: 04.12.2018
GRUPA :Mijlocie “Fluturașii”
UNITATEA DE ÎNVĂTĂMÂNT : Școala Gimnazială “Iosif Vulcan “ Com. Holod , G.P.N
NR.3 Lupoaia
EDUCATOARE: Roiti Mădălina Paula
TEMA ANUALĂ: “Cu ce și cum exprimăm ceea ce simțim?”
TEMA SĂPTĂMȂNII: ,,Vine iarna cu Moș Nicolae’’
DOMENIUL DE CUNOASTERE :Domeniul om şi societate DOS –activitate practică
TEMA ACTIVITĂŢII:“Decorăm ghetuța lui Moș Nicolae’’
MIJLOC DE REALIZARE:-lipire
TIPUL ACTIVITATII :Consolidarea priceperilor şi deprinderilor
SCOP:-consolidarea unor abilități practice specifice nivelului de dezvoltare motrică si a simțului
estetic.
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 Să denumească materialele necesare pentru realizarea cerinţei;
 Să lipească materialele date pe ghetuță , hârtie albă pe partea superioară, steluțe, fundițe
și hârtie de culoare neagră cu sclipici pe talpa ghetuței;
 Să analizeze lucrarea proprie şi a celorlalţi exprimându-şi părerea;
 Să păstreze ordinea si curățenia la locul de muncă;
STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE:explicaţia, conversaţia, brainstorming, demonstraţia, observația,
turul galeriei;
MIJLOACE DIDACTICE: lucrare model, lipici, foarfecă,ghetuțe roșii, steluțe albe, verzi și
roșii,hârtie albastră A4.;
FORME DE ORGANIZARE: frontal și individual;
DURATA: 30-35 minute;
BIBLIOGRAFIE : Curriculum pentru Învătământul preșcolar, Ed. DPH, Bucuresti, 2009.
DEMERSUL DIDACTIC

EVENIMENT CONŢINUT ŞTIINŢIFIC STRATEGII


DIDACTIC DIDACTICE
1.Moment Se asigură condițiile necesare pentru buna desfășurare a
organizatoric activității : aerisirea sălii de grupă, aranjarea mobilierului
pentru activitate, pregătirea materialelor necesare desfășurării
activității, intrarea copiilor în sala de grupă.

2.Captarea Captarea atenției se va realiza printr-o ghicitoare: Conversația


atenției Fuguta, fuguta, Brainstorming
Lustruim frumos ghetuța,
Și o punem la intrare,
S-o umple …(Moș Nicolae)

O să îi întreb pe copii la ce se gândesc când aud cuvintele


Moș Nicolae. Copiii răspund pe rând, toate răspunsurile sunt
notate, apoi le discutăm pe rând și alegem răspunsul cel mai
apropiat de tema propusă.
3.Anunţarea Astăzi vom realiza lucrarea practică: “Ghetuța lui Moș Expunerea
temei şi a Nicolae”. Repetă doi-trei copii titlul lucrării.
obiectivelor Pentru a realiza tema, voi va trebui să fiți atenți la modul de
lucru :
Trebuie să lucrați curat, îngrijit, să nu murdăriți materialele
de lucru, să nu le rupeți deoarece la sfârșit vom face o
expoziție cu lucrările voastre.
4.Dirijarea Expunerea
activităţii Intuirea materialelor : Conversația
Aveți și voi în coșulețele de pe măsuțe toate materialele
necesare pentru a realiza lucrarea și cer copiilor să le
denumească.

Prezentarea modelului și analiza lui :


Priviți modelul meu și spuneți-mi ce observați.
Ce am lipit eu pe ghetuțe ? Aveti şi voi în cosulețele voastre
toate aceste materiale necesare pentru a realiza lucrarea ? 

Explicarea şi demonstrarea procedeelor de lucru :


Se prezintă etapele de lucru :
Mai întâi vom lipi ghetuțele pe o coală albastră apoi vom lipi
hârtia albă pe partea de sus a ghetuței. După aceea aveți în
coșulețe o fâșie de culoare neagră pe care o vom lipi pe talpa
ghetuței. Vom lua steluțe din coșulețe și le vom lipi pe ghetuță.

Exerciții de încălzire a musculaturii mâinii : închidem si


deschidem pumnii, batem din palme de 3 ori.

5.Obţinerea Realizarea temei de către copii: Exerciţiul


performanţei -Copii, ce vom lucra astăzi? Doriti să-mi puneti întrebări?
Dacă nu,vă doresc spor la lucru.
Aveti grijă să lucrați cu atenție, corect și frumos!
În timpul lucrului se vor da indicații individuale referitoare la
folosirea corectă a materialului.De la caz la caz voi aprecia
rezultatele parțiale obținute de copii, stimulându-i să respecte
etapele de lucru și tehnicile propuse, încurajându-i să continue
lucrul până la terminarea lui.
De asemenea vor fi stimulați copiii care au tendința de a
îmbogăti tema, punându-le la dispoziție material suplimentar.
Cu câteva minute înainte vor fi anunțați să finalizeze lucrările.
6.Asigurarea Ce am realizat noi astăzi, copii ? Conversaţia
retenţiei şi a Cum trebuie să fie ghetuțele?
transferului De ce trebuie să le avem curate?
Cine lasă cadouri în ele?

7.Evaluarea Se realizează prin metoda Turul galeriei în care copiii își Explicaţia
activității spun părerea cu privire la lucrarea colegilor și de asemenea ce-
ar mai fi putut adăuga la lucrarea colegului. Turul galeriei

Se fac aprecieri cu privire la modul de desfăşurare a


activităţii, la efortul şi progresul realizat de copii. Se acordă
recompense.
Lucrările vor fi evaluate după următoarele criterii:
•corectitudine;
•finalitatea lucrării;
•acuratețe.
Le voi cere copiilor să motiveze afirmațiile făcute în comparție
cu modelul.

8.Încheierea Se vor face aprecieri individuale şi colective. Conversaţia


activităţii

S-ar putea să vă placă și