Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Unitatea de învăţământ: Centrul Şcolar de Educaţie Incluzivă


Data:
Clasa: I
Propunător:
Disciplina: Abilitare manuală
Aria curriculară: Tehnologii
Unitatea de învăţare:Tehnici de lucru/Produse simple şi utile
Subiectul: Peisaj de primăvară
Tipul lecţiei:mixtă (formarea şi dezvoltarea priceperilor şi deprinderilor)
Forma de realizare: Activitate integrată
Scop:Dezvoltarea deprinderilor de realizare a unui peisaj de primăvară cu ajutorul elementelor
date, prin tehnica lipirii hârtiei;
Dezvoltarea gustului pentru frumos şi stimularea creativităţii.
Obiective operaţionale:
O1 - să precizeze caracteristici ale anotimpului primăvara pe baza planșelor și a experienței
personale;
O2 - să observe modelul prezentat;
O3 - să verbalizeze etapele de lucru;
O4 - să realizeze lucrarea individual, respectând pozițiile spațiale ale elementelor;
O5 - să evalueze şi să-şi autoevalueze lucrările pe baza unor criterii date;
O6 - să păstreze acurateţea lucrării.
Arii integrate:
 Limbă şi comunicare
 Arte
I. STRATEGII DIDACTICE:
 Tipul de experienţă de învăţare: prin exersare
 Sistemul metodologic (metode şi procedee) : conversaţia, explicaţia,observaţia,
exerciţiul, demonstraţia, instructajul.
 Sistemul mijloacelor de învăţământ:planșă cu imagini reprezentând elemente ale
peisajului de primăvară (soare, nori, copaci, frunze, flori, buburuze, fluturași), lipici,
hârtie colorată, planșă model.
 Forme de organizare a activităţii elevului: frontală, individuală
II. SISTEM DE EVALUARE
 Forme de evaluare: curentă
 Metode de evaluare: observarea comportamentului, chestionare orală, analiza produselor
III. RESURSE
 Temporale: 45 minute
 Umane: 6 elevi
 Informaţionale: L. Stan, I. Stan, G. Dorobanţu şi E. Ghiţă- „ Ghid metodologic privind
proiectarea şi desfăşurarea activităţilor de predare – învăţare - evaluare a abilităţilor
practice” , Ed. Aramis;
Programa şcolară pentru disciplina Abilitare manuală, Clasa I.
DEMERSUL DIDACTIC

Nr. Etapele Ob. Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode şi Mijloace Forma de Sistem de
crt activităţii Op. procedee didactice organizare evaluare
curentă
1. Moment Asigurarea unui climat Se pregătesc pentru Evaluare
organizatoric optim necesar ora de abilitare curentă
desfăşurării eficiente a manuală.
orei, prin pregătirea
materialelor, aranjarea
mobilierului.
2. Captarea Se va realiza prin Eleviiprivesc cu Planşă
atenţiei O1 prezentarea unor planșe cu atenţieşirăspund la
imagini de primăvară. întrebărileadresate.
3. Discuţii Se vor intui imaginile prin Elevii intuiesc Observația Planşă Frontal Chestionarea
introductive discuții referitoare la imaginile. Conversația Individual orală
anotimpul de primăvară. Elevii interpretează Exerciţiul
Se va intona un cântec de un cântec de
primăvară cunoscut de primăvară.
elevi.
4. Anunțarea Voi anunța titlul lecției și Elevii ascultă cu Explicația Frontal
subiectului obiectivele operaționale atenţie titlul lecţiei
lecției și a pe înțelesul elevilor. şi obiectivele.
obiectivelor
operaționale
5. Dirijarea Voi prezenta planșa model Elevii vor observa Observaţia Planşa
învățării și tehnica de lucru și lucrarea model şi model
- Prezentarea şi anume lipirea elementelor vor denumi
analiza O2 din hârtie ce vor alcătui
materialele folosite
modelului peisajul de primăvară.
pentru realizarea
-Ce materiale de lucru ați
-Recunoaşterea primit pe bancă? acestei lucrări
materialelor Se intuiesc instrumentele Conversaţia Individual
şi materialele aflate pe Observaţia Hârtie
bănci. Se explică modul glasată
- Explicarea de folosire a acestora Elevii vor fi atenţi Instructajul Lipici Observarea
modului de pentru a nu se produce la explicaţiile mele. comprtamen-
lucru accidente şi pentru a tului
-Demonstrarea realiza lucrarea.
tehnicii de lucru Se prezintă pașii realizării
lucrării în același timp cu
demonstrația:
1. se întinde uniform Elevii sunt atenţi.
lipiciul pe suprafața de
lucru
2. se aplică pe rând fiecare Demonstraţia Frontal
element al peisajului de
primăvară pe foia de lucru
3. se finalizează lucrarea
Se vor repeta etapele de
lucru.
Înainte de începerea
Verbalizarea lucrului să ne încălzim 1-2 elevi repetă Conversaţia
etapelor de O3 mușchii mâinilor prin etapele de lucru
lucru câteva exerciții:
-Plouă ! Individual
-Închidem, deschidem Elevii execută Exerciţiul
pumnii! exerciţiile de
Exerciţi de -Mişcăm degeţelele! încălzire
încălzire a -Batem din palme.
muşchilor mici Elevii vor realiza lucrările
ai mâinii independent, fiind
preocupaţi
-Execuţia să:
independentă O4 - utilizeze corect şi atent Elevii respectă Soare, nori, Individual
dirijată instrumentele de lucru, succesiunea copaci,
- să păstrezea curateţea etapelor de lucru şi frunze, flori,
lucrării; realizează lucrarea. buburuze,
- să se încadrezeîntimpul fluturași,
de lucru. lipici
O6 Se va urmări îndeaproape
modul în care elevii Lucrează ordonat ,
realizează fiecare îngrijit , corect.
componentă a lucrării: Ascultă în acelaşi Observarea
- se vor da indicaţii timp cântece comprtamen-
suplimentare, individuale; potrivite temei, tului
cântate de copii.

6. Analiza şi O5 Voi expune lucrările Elevii vor expune Conversaţia Lucrările Frontal Analiza
verificarea realizate de elevi într-o lucrările pe un realizate de Individual produselor
lucrărilor expoziție, apoi voi analiza panou de polistiren elevi activităţii
cu ajutorul elevilor în faţa clasei, după
lucrările după următoarele care îşi vor analiza
criterii: şi aprecia lucrarea
 Corectitudinea proprie şi a
execuţiei; colegilor.
 Aspectul îngrijit;
 Gradul de finalizare.
7. Încheiereaactivi Fac aprecieri verbale Ascultă aprecierile. Calificative
tăţii asupra participării
elevilor la lecţie .
Notez câţiva elevi.
Criterii de evaluare

 corectitudinea execuţiei;
 aspectul îngrijit;
 gradul de finalizare.

S-ar putea să vă placă și