Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

DISCIPLINA: Ora de diriginție

CLASA: a VI-a

SUBIECTUL: Pacea se consolidează prin toleranţă, negociere, acceptare”.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE:

O1 - Să definească conceptul de ”PACE”;

O2 - Să conștientizeze necesitatea atitudinii civice în extinderea și protejarea pacii;

STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee:discuție dirijată, GPP, citate, prezentare PP, graficul T;

Forme de lucru: frontal, în grup , indvidual.

DEMERSUL DIDACTIC:

Etapele lecției/ Metode și Mijloace


timp

Activitatea profesorului și a elevilor


Obiectivele lecției procedee didactice

EVOCARE/ 15 - Solicit elevilor sa audieze versurile: ”Muțumim pentru pace” de G.Vieru.


O1 min - Inițiez o discuție în baza poeziei:
Discuție dirijată/
1. Care este cuvîntul-chee al poeziei? activitate frontală
Fișa cu
2. Care sunt caracteristicile pacii reeșind din poezie? (ideele se noteaza pe poster) GPP versurile
3. Ce caracteristici ale pacii ați mai adăuga? (ideele se noteaza pe poster) (anexa1)
4. Solicit elevilor în perechi, folosind caracteristicele de pe poster să deducă noțiunea Poster
de ”PACE”.
5. Propun elevilor noțiunea de pace din DEX. Anexa 2
- Anunț subiectul orei:

Elaborat: Cebotar Natalia, profesor istorie și educație civica, Gimnaziul Sîrcova, grad didactic II
Pacea se consolidează prin toleranţă, negociere, acceptare”.
- Prezint elevilor simbolul-imagine a ”PACII”, explic că: Simbolul porumbelului cu Anexa 3
ramură de măslin, este izvorât tot din mitologia antică: alegând casca lui Ares( Marte), zeul
războiului, pentru a cuibări, această pasăre sacră prelungi starea de pace, împiedicând zeul să-și
îndeplinească funcția.

REALIZAREA - Propun elevilor în grupe să cerceteze cîte un citat conform modelului: Citate/ Anexa 4
SENSULUI/ autorul ideea Este un avantaj / dezavantaj pentru omenire activitate în
O2 20min grup
- Fiecare grup prezintă citatul și comentariu.
REFLECȚIE/ - Solicit elevilor individual să completeze raspuns la întrebarile pe fișe colorate (se Graficul T / Postere cu
O2 propun două grafice) : activitate frontală grafice
10min

Daca v-ar propune să desenați noțiunile de ”pace” ,”război” ce culori ai alege? De (anexa 5)
ce ?
EXTINDERE Propun elevilor în grupuri, timp de o săptămînă, să elaboreze o gazetă de perete cu Activitate în
subiectul ”Pacea eternă”, care să conțină desene și mesaje antirăzboi. grup

Anexe :
Elaborat: Cebotar Natalia, profesor istorie și educație civica, Gimnaziul Sîrcova, grad didactic II
NR.1

Multumim pentru pace, de G.Vieru

Mama paine alba coace,


Noi zburdam voios.
Pentru pace, pentru pace
Multumim frumos.
Tata fluiere ne face,
Noi cantam duios.
Pentru pace, pentru pace
Multumim frumos.
Infloresc in jur copacii,
Ceru-i luminos.
Pentru pace, pentru pace
Multumim frumos.

NR . 2

Cuvântul pace derivă din latinescul pax. El redă, în general, în sens pozitiv, o stare de liniște, o stare lipsită de conflicte militare.

NR.3

Elaborat: Cebotar Natalia, profesor istorie și educație civica, Gimnaziul Sîrcova, grad didactic II
Porumbelul cu ramură de măslin, simbol păcii

NR.5
Elaborat: Cebotar Natalia, profesor istorie și educație civica, Gimnaziul Sîrcova, grad didactic II
”Pacea e capodopera raţiunii.” J.Muller
”Pacea înseamnă libertate înfaptuita, libertate si în acelasi timp adevar.”Aldous Huxley
”Tot ceea ce omenirea a găsit bun şi drept e aducător de pace, de progres şi de armonie”. Richard Byrd
”Este mai uşor să faci război decât să faci pace”. Georges Clementeau
”Războiul nu este o aventură. Este o boală. Este ca tifosul”. Antoine de Saint-Exupery

NR.6

PACE

Culoarea De ce?

RAZBOI

Elaborat: Cebotar Natalia, profesor istorie și educație civica, Gimnaziul Sîrcova, grad didactic II
Culoarea De ce?

Elaborat: Cebotar Natalia, profesor istorie și educație civica, Gimnaziul Sîrcova, grad didactic II

S-ar putea să vă placă și