Sunteți pe pagina 1din 13

COLEGIUL PEDAGOGIC„VASILE LUPU” - IAŞI

Aleea M. Sadoveanu nr. 46 – cod 700489 IAŞI


_______________________________________________________________________________________________
Telefon / fax : 0232 214 955 ; 0232 219 011 ; cod fiscal 4701460
website: www.scoalanormala-vasilelupu.ro | secretariat@scoalanormala-vasilelupu.ro

PROIECT DIDACTIC

Profesor coordonator: Genoveva Farcaș

Profesor metodist: Vasluianu Andreea

Profesor pentru învățământul primar: Chirilă Laura

Elev propunător: Siriteanu Evelina

Școala Gimnazială Bogdan Petriceicu Hasdeu, Iași


Data: 08.11.2018

Clasa: a IV-a D

Aria curriculară: Arte și tehnologii;

Disciplina: Arte vizuale și abilităi practice;

Tema plastică: tonuri și nuanțe;

Tehnica de lucru: acuarelă;

Mijloc de realizare: pensulație;

Tipul lecției: Formare de priceperi și deprinderi

Subiectul: „Pădurea în anotimpul de toamnă”

Scopul lecției: formarea de priceperi și deprinderi de a realiza o planșă care să ilustreze pădurea în
anotimpul de toamnă utilizând diferite nuanțe și tonuri de culori calde.

OBIECTIVE OPERAȚIONALE

O1- să identifice care sunt culorile specific toamnei;

O2- să enumere culorile calde ;


O3- să definească ce sunt , din perspectivă personală, tonurile și nuanțele;
O4- să enumere etapele de lucru;
O5- să picteze respectând tema, aspectul estetic, acuratețea și corectitudinea;

O6- să păstreze curățenia la locul de muncă;

O7-să realizeze lucrarea respectând etapele de lucru.

STRATEGIA DIDACTICĂ

a) Metode și procedee didactice: conversația euristică, explicația, demonstrația, observația, exercițiul,


expunerea;
b) Mijloace didactice: panșa model, acuarele-tempera, pensoane, foi albe, creioane, vas cu apă, boxe,
laptop;
c) Forme de organizare: frontal, individual.

BIBLIOGRAFIE

Gabriela Lazăr, Maria Borș, Elemente de metodică-Abilități practice în învățământul primar, Editura
Meida, București, 2004.

R.Calistru, Fantezie și dibăcie, Editura Hiperion, Chișinău, 2009.

Durata : 50 min.
SCENARIUL LECȚIEI
Nr. Secvențele Ob. Conținutul Strategia didactică Evaluare
crt lecției Op. instructiv-educativ Metode și Mijloace Formede
procedee didactice organizar
e
1. Etapa Asigurarea condițiilor Foi, apă, Frontal Capacitatea
pregătitoare optime pentru pensoane elevilor de
a).moment desfășurarea lecției: , planșa a se
organizatoric organiza.
aerisirea sălii de clasă, model.
aranjarea
mobilierului,
pregătirea aterialului
didactic necesar.
Capacitatea
Ce ați pictat ora elevilor de a-
și reaminti ce
trecută, ce elemente au mai pictat
frontal
de limbaj plastic ați până acum și
utilizat, ce tehnică de ce elemente
lucru ați folosit, care a Conversația de limbaj
b). verificarea plastic au
conținuturilor fost subiectul utilizat.
anterioare planșelor realizate
anterior?
- Astăzi vom lucta cu
acuarele, iar mijlocul
de realizare este
pensulația-.
Foi, vas cu
apă,
Capacitatea
pensoane frontal de a recepta
, planșa un mesaj
c). informare conversația
model. oral.
și instructaj

2. Etapa de Poezie pusă pe fundal Conversația Poezie pe Frontal Capacitatea


incubație musical în vederea euristică fundal de a audia
(prezentarea, inducerii în tema lucrării musical, o poezie cu
explicarea ,și și a vizualizării în spectrul tema
boxe,
valorificarea imaginației fără support toamnei.
conținutului visual, a pădurii și a laptop.
nou) coloritului acesteia în
timpul anotimpului de
toamnă.
-Toamna- de Tudor
Gheorghe.
Se pun câteva întrebări Capacitatea
pentru a-I introduce în de a
lecție pe elevi: -în ce răspunde la
Laptop,
anotimp ne aflăm; care întrebări.
sunt culorile boxe.
a). observabile ,
introducerea predominant în Frontal
în anotimpul de toamnă; Conversația
tema nouă care sunt culorile calde;
( discuții ce înțelegeți voi prin
pregătitoare) noțiunile de tonuri și
nuanțe în culoare; ce fac
animalele toamna, cum
se camuflează, care este
coloritul pădurii
toamna?.-

-Astăzi vom realiza cu


ajutorul pensulației,
utilizând culorile calde
și formând tonuri și
diferite nuanțe , o
planșă care are
tema ,,Pădurea pet
imp de toamnă,,.
Se vor define
termenii, noțiunile de Tabla,
tonuri și nuanțe și Expunerea, planșa Capacitatea
enumera etapele de exercițiul, model. elevilor de
b). anunțarea lucru. explicația. Frontal a recepta
temei și a -TONURI= se referă la un mesaj
obiectivelor o culoare în amestec oral.
cu alb sau negru;
-NUANȚA= se referă la
amestecul unei culori
cu o altă culoare sau
mai multe culori.

Le voi prezenta
c). elevilor lucrarea
prezentarea și
model și îi voi ruga să
intuirea
lucrării model realizeze ceea ce-și
imaginează după
fundalul musical,
respectând subiectul
și tema planșei.

Se va explica modul
de utilizare al
culorilor( modul de
combinare în
obținerea tonurilor și
d). verificarea a nuanțelor), în
modului de vederea realizării Frontal
înțelegere a Capacitatea
planșei propriu-zise,
cunoțtințelor de a analiza
apoi elevii vor Conversația , Planșa lucrarea
exemplifica prin observația model model.
exercițiu practic.
Capacitatea
Explicația, tempera, de a
exercițiul pensoane recepta un
mesaj oral
, vas de frontal
și de a pune
apă, în practică
paletă de informațiile
culori. .

3. Etapa de O6 Se vor realiza exerciții Conversația Frontal


iluminare pentru încălzirea euristică
a). realizarea musculaturii fine a
lucrării mâinilor. Apoi elevii vor
propriu-zise efectua, se trece la Capacitatea
realizarea lucrărilor de a realiza
propriu-zise. lucrarea
Pe parcursul realizării respectând
lucrărilor se va desfășura tema
un fundal musical care să plastic, de a
dezvolte imaginația și valorifica
perspectiva pădurii în noile
anotimpul de toamnă. Se Foi albe, Frontal cunoștințe.
vor da indicații cu privire pensoane,
la realizarea lucrărilor, vas de apă,
postura, ce culori să creioane,
utilizeze(folosirea tempera,
culorilor specific boxe,
toamnei, culori calde). laptop.

individual
Etapa de Se vor adresa întrebări Capacitatea
4. verificare cu privire la ce reprezintă de a
a). verificarea tonurile și nuanțele, Conversația reproduce
cunoștințelor unde le întâlnim în Planșa conținuturi-
noi mediul natural, cum sunt model Frontal. le învățate.
folosite în lucrările de individual
artă, lucrarea model și
lucrarea pe care au
realizat-o aceștia.

Planșele frontal Capacitatea


b). aprecieri Se vor face aprecieri la elevilor elevilor de
generale și nivelul clasei, modul de Conversația a
individuale lucru și respectarea interioriori-
temei fiind elementele za mesajul
centrale ale aprecierilor. transmis.
5. Evaluare
Elevii vor ridica panșele
sus pentru a le vedea și
colegii, analizând ce Conversația,
culoriau folosit,dacă au obervația
respectat tema și Frontal
subiectul dat. Planșele
realizate de Capacitatea
către elevi e a analiza
și
interpreta o
lucrare.

6. Încheierea Se fac aprecieri asupra individual


lecției modului de lucru, se
strâng materialele, se
face curățenie la locul de
muncă.

S-ar putea să vă placă și

  • 1 Sunetul Si Litera b2
    1 Sunetul Si Litera b2
    Document2 pagini
    1 Sunetul Si Litera b2
    Alina Butas
    Încă nu există evaluări
  • Subtitle
    Subtitle
    Document1 pagină
    Subtitle
    Evelina Siriteanu
    Încă nu există evaluări
  • 9 - Multimi 2
    9 - Multimi 2
    Document2 pagini
    9 - Multimi 2
    Evelina Siriteanu
    Încă nu există evaluări
  • Primii Pași!
    Primii Pași!
    Document1 pagină
    Primii Pași!
    Evelina Siriteanu
    Încă nu există evaluări
  • Leu Cu Frunze
    Leu Cu Frunze
    Document1 pagină
    Leu Cu Frunze
    Evelina Siriteanu
    Încă nu există evaluări
  • Sunetul Si Literele I
    Sunetul Si Literele I
    Document3 pagini
    Sunetul Si Literele I
    Evelina Siriteanu
    Încă nu există evaluări
  • Fisadelucrudezvoltare
    Fisadelucrudezvoltare
    Document1 pagină
    Fisadelucrudezvoltare
    Evelina Siriteanu
    Încă nu există evaluări
  • Fișă de Lucru Litera V
    Fișă de Lucru Litera V
    Document3 pagini
    Fișă de Lucru Litera V
    Evelina Siriteanu
    Încă nu există evaluări
  • Scrie Litera Lipsa PDF
    Scrie Litera Lipsa PDF
    Document1 pagină
    Scrie Litera Lipsa PDF
    Evelina Siriteanu
    Încă nu există evaluări
  • Silabe Numaratoare Romania
    Silabe Numaratoare Romania
    Document1 pagină
    Silabe Numaratoare Romania
    Evelina Siriteanu
    Încă nu există evaluări
  • Fisă de Lucru, Sunetul Și Litera V
    Fisă de Lucru, Sunetul Și Litera V
    Document1 pagină
    Fisă de Lucru, Sunetul Și Litera V
    Evelina Siriteanu
    Încă nu există evaluări
  • Grecia Antica
    Grecia Antica
    Document13 pagini
    Grecia Antica
    Evelina Siriteanu
    Încă nu există evaluări
  • Paharul Cu Emotii
    Paharul Cu Emotii
    Document1 pagină
    Paharul Cu Emotii
    Evelina Siriteanu
    Încă nu există evaluări
  • Silabe Numaratoare Romania
    Silabe Numaratoare Romania
    Document1 pagină
    Silabe Numaratoare Romania
    Evelina Siriteanu
    Încă nu există evaluări
  • ZECE12
    ZECE12
    Document24 pagini
    ZECE12
    Mikail Mihai
    Încă nu există evaluări
  • Cultură Și Identitate Națională PDF
    Cultură Și Identitate Națională PDF
    Document4 pagini
    Cultură Și Identitate Națională PDF
    Evelina Siriteanu
    Încă nu există evaluări
  • 3 Tara Mea
    3 Tara Mea
    Document3 pagini
    3 Tara Mea
    Evelina Siriteanu
    Încă nu există evaluări
  • DEGEŢICA
    DEGEŢICA
    Document16 pagini
    DEGEŢICA
    Anca Vantu
    Încă nu există evaluări
  • Academia de Drept
    Academia de Drept
    Document3 pagini
    Academia de Drept
    Evelina Siriteanu
    Încă nu există evaluări
  • Tabel de Împrumuturi
    Tabel de Împrumuturi
    Document2 pagini
    Tabel de Împrumuturi
    Evelina Siriteanu
    Încă nu există evaluări
  • DEGEŢICA
    DEGEŢICA
    Document16 pagini
    DEGEŢICA
    Anca Vantu
    Încă nu există evaluări
  • 10 Mai ZIUA REGALITĂȚII
    10 Mai ZIUA REGALITĂȚII
    Document2 pagini
    10 Mai ZIUA REGALITĂȚII
    Evelina Siriteanu
    Încă nu există evaluări
  • Iașul
    Iașul
    Document6 pagini
    Iașul
    Evelina Siriteanu
    Încă nu există evaluări