Sunteți pe pagina 1din 20

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATA

DATA :26.03.2019
PROPUNĂTOR: Prof. înv. preșc. Sandu Cecilia

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT: Școala Gimnazială ,,Angela Gheorghiu”, Adjud, jud. Vrancea


Structură Grădinița Nr. 3, Adjud

NIVELUL I (3-4): Grupa „Ștrengăreilor”

TEMA ANUALA DE STUDIU:”Cand,cum si de ce se intampla?”

TEMA RPOIECTULUI: ,,Primavara, bine ai venit!’’

TEMA SAPTAMANII:”In lumea insectelor”

TEMA ACTIVITATII: ,, Călătorie în lumea insectelor”

TIPUL ACTIVITATII: Fixare si consolidare de cunostinte,priceperi si deprinderi;

FORMA DE REALIZARE:Activitate integrata ADP+ALA1+ADE(DLC+DOS)+ALA2

MIJLOACE DE REALIZARE:Joc didactic,activitate practica

FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual, pe grupuri, în perechi ;


DURATA: O zi
LOCUL DESFĂȘURĂRII: Sala de clasa
CATEGORII DE INVATARE

I.ADP (Activităţi de dezvoltare personală) :

Intalnirea de dimineata:”Buna dimineata, insecte frumoase!”,calendarul naturii,prezenta.:


salutul; impartasirea cu ceilalti; noutatea zilei;

Rutine: Gustarea,ne pregatim pentru activitati.

Tranzitii: Cantecul “Infloresc gradinile!”,,,Iarna sa te duci cu bine... ,,Bat din palme..’’

2. JOCURI SI ACTIVITATI LIBER ALESE(ALA 1):

Activitati pe centre de interes:

ARTĂ:

Tema activitatii: Insecte nazdravane;

Mijloc de realizare: pictura-figurine din ipsos cu diferite forme de insecte;

Sarcina didactica

- sa picteze insectele folosind culorile potrivite;

Strategii didactice

Metode si procedee didactice: conversatia, explicatia;

Mijloace didactice: figurine din ipsos, acuarele, pensula, servetele;

Forma de organizare: individual

CONSTRUCTI

Tema activitatii: Roi de albine

Mijloc de realizare: imbinarea unor scobitori in interiorul unei flori;

Sarcina didactica:

- sa construiasca un roi de albine prin imbinarea unor scobitori in interiorul unei flori;

Strategii didactice

2
Metode si procedee didactice: conversatia, explicatia;

Mijloace didactice:flori din carton, scobitori;

Forma de organizare: individual

JOC DE MASA

Tema activitatii: Lumea insectelor

Mijloc de realizare: puzzele-asamblarea pieselor pentru a obtine imagini complete;

Sarcina didactica

-sa asambleze piesele pentru a obtine imagini cu diferite insecte;

Metode si procedee didactice: conversatia, explicatia;

Mijloace didactice:puzzele;

Forma de organizare: individual;

3.ACTIVITATI PE DOMENII EXPERENTIALE(ADE):

Domeniul Limba si Comunicare:,,Eu spun una, tu spui mai multe’’-joc didactic ;

Sarcina didactică: denumirea imaginilor, găsirea formei de plural sau singular a substantivelor din imagini
şi alcătuirea de propoziţii cu cuvintele date.

Regulile jocului: Un copil alege de pe măsuță un cartonaș și spune dacă este reprezentat un element sau
mai multe elemente apoi alcătuiește o propozitie. Din cealaltă echipă un copil va alege jetonul cu mai
multe, va spune forma de plural și va alcatui o propozitie.

Domeniul ,,Om si societate’’ D.O.S.- Abilități practice:”Fluturasul”-lipire

Obiectiv de referinta:

--sa participe la activitatile de grup, inclusiv la activitatile de joc, atat in calitate de vorbitor cat si in
calitate de auditor;

-sa cunoasca si sa utilizeze unelte simple de lucrupentru realizarea unei activitati practice;

Obiective operationale DLC:


3
O1 – să recunoască şi să denumească insectele de primăvară dupa jeton;

O2 – să găsească forma corectă de singular sau plural a substantivelor după jeton;

O3 - să formuleze propozitii corecte din punct de vedere gramatical;

O4- să manipuleze ușor materialele puse la dispoziție;

05- să interactioneze cu colegii in timpul jocului;

Obiective operationale DOS

O7-să asculte cu atenție și interes, indicațiile educatoarei;

O8-să exerseze tehnici specifice activităților practice;

O9-să recunoască materialele didactice;

O10-să exerseze corect exercițiile de încălzire a mâinilor;

O11-să utilizeze corect materialele de lucru;

O12-să stabilească relații de intercomunicare, de cooperare cu membrii grupului;

STRATEGII DIDACTICE

Forme de organizare: frontal,pe grupuri mici, individual;

Metode si procedee: conversatia, explicatia, jocul didactic, turul galeriei,demonstratia,


problematizarea, Diagrama Venn;

Mijloace didactice: jetoane, pufuleti colorati,,coli de hartie colorata,lipici, planse cu diagrama Venn;

4.ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA2)

Tema activitatii: ,,Zboară, zboară albinuta;

Mijloc de realizare: joc distractiv

Desfasurarea jocului:

În jocul distractiv “Zboară, Zboară albinuta mea” copiii sunt aşezaţi pe scăunele- flori. La
auzul melodiei ,,Albinuta mea ‘fluturaşii- vor trebui să zboare moment în care educatoarea ia un
4
scăunel din semicerc. La semnalul- fluturaşi la flori- aceştia se grăbesc să se aşeze pe o floare. Pe rând
educatoarea ia fiecare scăunel, iar la sfârşit doar un fluturaş va reuşi să se aşeze pe floare. Ca reguli de
joc copiii nu au voie să se împingă, nu au voie să se aşeze doi pe un scaun, iar fluturşii care rămân făra
floare se aşează la măsuţe încurajând fluturii aflaţi în joc.
Jocul se termină când ultimul fluturaş s-a aşezat.

BIBLIOGRAFIA

1.Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6,7 ani), M.E.C.T., 2008.

2.Revista Învăţământul Preşcolar nr 1-2/2014,Editura Arlequin, Bucureşti, 2011

3.Ghid de bune practici privind educatia timpurie a copiilor de la 3-6/7 ani, Bucuresti 2009;

5
Scenariul activitatii
Intalnirea de dimineata

1.Salutul: „Bună dimineaţa, dragi copii,

În lumea insectelor începe o nouă zi.

Gâze dragi interpretăm,

Cu toţii să ne salutam

Pe covoras sa ne-asezam”

Cântăm împreună „Bună dimineaţa”: „Fluturaşii s-au trezit, bună dimineaţa!

Albinuţele s-au trezit, bună dimineaţa!

Furnicuţele s-au trezit, bună dimineaţa!

Şi copiii s-au trezit,bună dimineaţa!”

Salutul se realizeaza prin tehnica comunicarii rotative.Aceasta porneste de la educatoare si este


continuat de totii copiii grupei,fiecare salutandu-si colegul din partea dreapta

„Bună dimineaţa, albinuţo .....”

Bună dimineaţa, fluturaş...”

Prezenţa: „După ce ne-am adunat

Şi frumos ne-am salutat

Colegii ne-am întâlnit

Cine oare n-a venit?”

2.Calendarul naturii:

,,Vremea azi o studiem

Si-n calendar noi notam

De e ploaie sau e soare

Ca sa mergem la plimbare’’

6
Se enumera zilele saptamanii,se precizeaza ziua,luna,anul in care ne aflam,anotimpul vremea si cum
ne imbracam, competandu-se astfel Calendarul Naturii.

Dezvoltarea abilităților de comunicare - ,,Ce insecte cunoașteți?”- acest scurt dialog se face pentru a
identifica cunoștințele copiilor în ceea ce privește lumea insectelor.
De asemenea avem un scăunel şi cine doreşte să ne spună lucruri deosebite despre lumea insectelor este
invitat pe scaunel pentru a le impartasi tuturor copiilor.

Schimbul de impresii, aduce în prim plan cunoștințele copiilor despre insecte. Acest moment solicită
întreaga grupă și contribuie la realizarea unei intercunoașteri, la exprimarea liberă în fața celorlalți, învățând
să asculte și să-și exprime trăirile.

Educatoarea le spune copiilor ca astăzi toți sunt foarte importanți, că au oaspeți în sala de grupă și că pe
parcursul zilei vor avea parte de multe activități frumoase.

3.Împărtăşirea cu ceilalţi se va realiza prin intermediul jocului: „Mi-ar plăcea să fiu fluture … pentru că
….”

Fiecare copil, pe rând, spune ce insecta şi-ar dori să fie motivând alegerea făcută, până când îşi
împărtăşesc toţi părerile şi motivaţiile. Exemplu: „Mi-ar plăcea să fiu un fluture pentru că e foarte drăgălaş”
. După care se va face inviorarea de dimineața prin versurile:

4.Inviorarea de dimineata

,,Ca s-ajung un om voinic

Eu fac sport inca de mic,

Merg in pas alergator,

Sar apoi intr-un picior,

Ma opresc respir usor,

Intind bratele si zbor.

Asta-i doar un inceput

Ia priviti cat am crescut!’’

5.Noutatea zilei

Vor fi prezentati invitatii care astazi vor asista la activitate ,se cere copiilor sa-i salute.

7
Copiii astazi cand veneam la gradinita m-am intanlit Zana Primavara, care mi-a dat o scrisoare pentru
voi.Educatoarea intreaba copiii daca sunt de acord sa deschida plicul,copiii sunt de acord.

Educatoarea citeste scrisoarea cu voce tare iar copiii sunt foarte atenti,cer parerea copiilor despre ce i-a
rugat Zana Primavara si copiii sunt de acord sa o ajute,

Le spun copiilor ca toate activitatile pe care le vom desfasura pe parcursul intregii zile le vom face
pentru a o ajuta pe albinuta sa-si gaseasca mai multi prieteni. La centru Arta copii vor avea de pictat
insecte, la centru Joc de masa copii vor trebui sa asambleze piesele de puzzele iar la centru Constructi
copii vor trebui sa imbine scobitori in interiorul unei flori.

Copiii vor fi anuntati ca la Domeniul Limba si Comunicare vor juca un joc numit ,,Eu spun una, tu
spui mai multe’’ iar la Domeniul Om si societate copii vor realiza un fluture cu ajutorul pufuletilor
colorati.Pentru a primi recompensa trebuie sa muncim,deci sa ne apucam de treaba.

6. Activitatea de grup

Vom trece la centrele tematice folosind tranzactia

„Unu, doi, unu, doi,


Toți copiii vin cu noi
Să vedem ce ne-a adus
Pestisorul , pe ascuns!”
Voi intui materialele impreuna cu copiii,le voi explica ce au de lucru dupa care acestia isi vor exprma
dorinta de a lucra la centrul de activitate dorit.

Activităţile zilei se vor încheia cu un joc de mişcare. Jocul se va desfăşura în sala de sport
În jocul distractiv “Zboară, Zboară albinuta mea ” copiii sunt aşezaţi pe scăunele- flori. La auzul
melodiei Valsul fluturilor zboară fluturaşii- vor trebui să zboare moment în care educatoarea ia un
scăunel din semicerc. La semnalul- fluturaşi la flori- aceştia se grăbesc să se aşeze pe o floare. Pe rând
educatoarea ia fiecare scăunel, iar la sfârşit doar un fluturaş va reuşi să se aşeze pe floare. Ca reguli de
joc copiii nu au voie să se împingă, nu au voie să se aşeze doi pe un scaun, iar fluturşii care rămân făra
floare se aşează pe bancute încurajând fluturii aflaţi în joc. Jocul se termină când ultimul fluturaş s-a
aşezat.

8
9
SCENARIUL ACTIVITĂŢII INTEGRATE

Strategii didactice Evaluare


Evenimentul Ob. Conţinut Metode şi Material Forme de (tehnici,
didactic op. ştiinţific procedee didactic organizar instrumente şi
e indicatori)
1.Moment Asigurarea conditiilor necesare pentru
organizatoric desfasurarea optima a activitatii;pregatirea Conversaţia Frontal Observarea
materialelor pentru fiecare centru de interes. comportamentului
Copiii intra si isi ocupa locurile, avand loc verbal şi nonverbal
Panoul cu
intalnirea de dimineata. al copiilor
,,Buna dimineata dragi copilasi! Explicaţia prezenţa copiilor
Calendarul
Bine ati venit!” naturii

-Intalnirea de dimineata

-Salutul

-Prezenta copiilor

-Completarea Calendarului Naturii

2.Captarea Evaluare globală


atenţiei Captarea atentiei se realizeaza sub formă de Conversaţia
surpriză: Scisoarea Observarea
Cutia cu Frontal comportamentului
Dupa intalnirea de dimineata se prezinta surprize verbal şi nonverbal
Explicaţia al copiilor
copiilor oscrisoare de la Albinuta Zum.

-,,Dragi copii,

Buna dimineta dragii mei ..eu sunt Albinuta

10
zum si astazi am venit in vizita la voi impreuna
cu prietenul meu fluturasul Fifi. Eu am auzit ca
suneti tare isteti si de aceea o sa vin cu o
Convrsatia Ascultă cu atenţie
rugaminte la voi: sa fiti acultatori deoarece şi interes
astazi veti intra in lumea minunata a cuvintelor explicaţiile date.

si veti juca un joc foarte interesant iar in final


la activitatea practica o sa realizati un fluturas
dulce .Stiu ca avrti foarte multe activitati
interesante asa ca va las si va urez spor la
lucru.
Cu drag..Albinuta Zum

3.Anunţarea Se anunta tema activitatii in termeni accesibili Conversaţia Frontal


temei şi a Ascultă cu atenţie
si se prezinta pe scurt sarcinile pe care le vor
obiectivelor şi interes
avea de indeplinit: explicaţiile date
Explicaţia
”-Dragi copii,pentru ca a venit anotimpul
primavara,noi trebuie sa cunoastem cat mai
multe lucruri despre insecte,sa rezolvam
sarcinile de la fiecare sector,apoi o sa ne
impartim pe grupe si o sa jucam un joc iar la
sfarsit vom realizaun fluturas pentru Zana
Primavara.”
4.Reactualizare Copiii vor vizita cele trei centre de Conversaţia Frontal Evaluare orală
a cunoştinţelor activitate,li se va explica ce au de facut la individuală.
fiecare centru si in functie de dorinta lor,se vor Explicaţia Ascultă cu atenţie
grupa pentru a incepe activitatea.
şi interes explica-
-La sectorul Joc de masa,copiii vor asambla Observaţia
11
piesele de puzzele unde vor obtine imagini cu ţiile educatoarei.
Exerciţiul Înţeleg şi reţin
insecte;
Individual sarcinile
-La sectorul Arta,vor picta figurine din ipsos
sub forma de insecte;
La centrul Construcții vor construi un roi de
albine;
Tranzitii:,,Infloresc grădinile...’’

5.Dirijarea Domeniul Limba și Comunicare


învăţării prin
„ EU SPUN UNA,TU SPUI MULTE „–
abordarea
integrată a JOC DIDACTIC
conţinuturilor
Se prezintă materialele pe care le vor
folosi in cadrul jocului. Voi prezenta regulile
jocului.

a)Explicarea si demonstrarea jocului Conversaţia Frontal

Se vor forma 2 echipe. Din fiecare echipa va


O1 veni un copil va alege un jeton de pe masa va
Ascultă cu atenţie
denumi imaginea si va alcatui o propizitie cu
şi interes explica-
acesta. Din cealalta echipa va veni un copil va ţiile educatoarei.
alege imaginea cu multe , va denumi forma Jetoane Înţeleg şi reţin
sarcinile
corecta de plural si va alcatui o propozitie.

O2 Raspunsurile corecte vor fi aplaudate. Si Explicaţia


puncatate cu cate o bulina roșie.

12
Regulile jocului: Observarea
comportamentului
“In fata voastra sunt doua masute. Pe fiecare verbal şi nonverbal
dintre ele exista jetoane. Pe o masuta sunt al copiilor
O3 imagini care denumesc un singur element, iar
pe cealalta imaginile care denumesc mai multe Frontal
elemente de acelasi fel. Un copil dintr-o echipa
va alege un jeton de pe prima masuta,
denumeste imaginea, iar colegul din echipa
adversa va veni la masuta sa caute imaginea cu
mai multe elemente. Pentru fiecare raspuns
Demonstratia Pe grupe
corect echipa primeste o bulina rosie. Pentru a Ascultă cu atenţie
O4 sti echipa castigatoare v-am impartit in doua Conversatia şi interes explica-
echipe: Echipa fluturasilor si Echipa ţiile educatoarei.
Înţeleg şi reţin
Buburuzelor”. jetoane sarcinile

Jocul de proba:
O5
Educatoarea numeste un copil. Ii cere sa
Explicația
aleaga de pe masa un jeton si sa denumeasca
imaginea reprezentata. Ce este desenat pe
cartonaş? (Pe cartonaş este desenată o albină).
Frontal
Copilul alcatuieste o propozitie cu cuvântul. Conversatia

Un alt copil este cheamt sa gaseasca forma


O6

13
de plural si alcatuieste o propozitie.

Ceilalţi copii urmăresc jocul şi intervin Conversația


dacă este cazul. Daca raspunsul este corect le
cere celorlalti copii să-l aplaude , daca nu, il
numeste alt copil care il va corecta.

Desfasurarea propriu-zisa a jocului:

1. Vine in fata un copil de la Echipa fluturasilor frontal Evaluare orala


si alege un jeton, reprezentand mai multe Conversatia
elemente: “Eu am pe cartonas/ jeton multe…
( albine, fluturasi, buburuze etc.)” Apoi va veni
un copil din Echipa buburuzelor si va selecta
jetonul pe care se afla un singur element: “Eu
am pe cartonas o/un …(, albina, fluturas,
buburuza, furnicaetc.)”
Conversatia
Educatoarea solicita cat mai multi copii in
timpul jocului; incurajeaza raspunsurile
corecte prin aplauze; stimuleaza echipele

6.Obţinerea pentru a participa la activitate. Problematizarea


performaţtei
Complicarea jocului
Diagrama Venn
În complicarea jocului se foloseşte diagrama
Venn şi alte jetoane .Copii de la fiecare echipa Evaluare orala

14
vor primi cate un plic, in unul din plicuri se
gaseste jetoane cu un singur element iar in
celalat plic imagini cu mai multe elemente. Se
explică noile reguli şi se cere copiilor să aşeze
în cercul roşu jetoanele cu forma de singular,
Conversatia
iar în cel verde pe cele cu formă de plural. În
intersecţie se aşază elementul comun , adica
anotimpul cand insectele prin viata.Fiecare
grup îşi va rezolva sarcina, iar apoi se verifică,
se corectează şi se apreciază rezolvarea
sarcinii Observarea
Frontal comportamentului
După ce au fost utilizate toate jetoanele se verbal şi nonverbal
al copiilor
desfăşoară jocul în altă variantă.

Copii vor trebui sa răspundă la nișteghicitori iar cu


răspunsul acestora vor trebui sa formuleze propo

zitii.

a),Colorat e ca o floare Conversatia


Trupul mic si fin el are
Zboara vara pe campie Frontal
Spune-ti ce-ar putea sa fie?’’

(fluturele)

15
Zboară, dând din aripioare
Ca s-adune pentru noi
Tot nectarul de la flori
(Albina)

Cu rochiţa înfoiată,
7.Asigurarea Roşie, îmbulinată,
retenţiei şi a Stă pe-o frunză azi la soare
transferulu Ce insectă este oare?
  (Buburuza)

frontal
Expicatia
Domeniul Om și Societate
ACTIVITATE PRACTICA

Trecerea la următoarea etapă seealizează printr-


o tranziţie: coli colorate,
lipici, pufuleti
“Trenuletul primaverii” colorati

Hai frumoase floricele antene

Fuga,fuga alergati

In vagoane v-asezati Exercițiul

Spre masute va-ndreptati

Si bine voi sa lucrati”


Execută mișcările
de încălzire a
16
O7 Li se aminteste copiilor de scrisoarea primita de mâinilor.
la Zana Primavara, in care-i ruga sa-i
pregateasca cate un fluturas.
Individual
a. Prezentarea şi analiza modelului
Observarea
Copiii descriu împreună cu educatoarea comportamentului
modelul de fluturaş. verbal şi nonverbal
al copiilor
b. Intuirea materialului
Exercițiul
O8 Intuiesc materialul pus la dispoziţie pentru
a construi fluturaşul (lipici, pufuleti,coli Conversatia
colorate antene).
c. Explicarea şi demonstrarea modelului
de lucru
Educatoarea explică şi demonstrează în
acelaşi timp paşii de lucru care trebuie urmaţi
O9 pentru realizarea fluturaşului. Copiii vor trebui
sa lipeasca pufuleti pe colile colorate. Frontal

d. Exerciţii de încălzire a muşchilor mici


O10 ai mâinii
Autoevaluare
„ - Întindem mânuţele;
- Închidem şi deschidem pumnii;
- Ne spălăm pe mânuţe;
O11
- Cântăm la pian;”
e. Executarea temei de către copii

17
Educatoarea se asigură că toţi copiii au înţeles
O12 sarcinile de lucru, rugând un copil să le repete.
Pe parcursul activităţii educatoarea trece pe
la fiecare copil, pentru a îndruma şi ajuta acolo
unde este nevoie.
Educatoarea le reaminteşte regulile ce
trebuie respectate în timpul activităţilor de
abilităţi practice:
O13
- vorbim cât mai încet pentru a nu-i deranja pe
ceilalti;
- lucrăm frumos şi ordonat;
- apreciem şi protejăm munca celorlalţi colegi;

8.Evaluarea În jocul distractiv “Zboară, Zboară


performanţelor Frontal Respectă regulile
fluturaşii” copiii sunt aşezaţi pe scăunele- flori. jocului
Conversaţia
La auzul melodiei Valsul fluturilor zboară
fluturaşii- vor trebui să zboare moment în care Explicatia
educatoarea ia un scăunel din semicerc. La
semnalul- fluturaşi la flori- aceştia se grăbesc
să se aşeze pe o floare. Pe rând educatoarea ia
fiecare scăunel, iar la sfârşit doar un fluturaş va
reuşi să se aşeze pe floare. Ca reguli de joc
copiii nu au voie să se împingă, nu au voie să se
aşeze doi pe un scaun, iar fluturşii care rămân

18
făra floare se aşează la măsuţe încurajând
fluturii aflaţi în joc.
9.Încheierea Fac aprecieri generale şi individuale asupra Conversatia Frontal Observarea
activităţii modului în care ei au lucrat şi s-au comportat Recompense comportamentului
pe parcursul întregii zile,se fac aprecieri verbal şi nonverbal
verbale finale cu privire la întreaga activitate a
al copiilor
zilei și se împart recompense.

19
Dragi copii,

Buna dimineta dragii mei ..eu sunt Albinuta zum si astazi am venit in vizita la voi impreuna cu prietenul meu fluturasul Fifi. Eu am auzit ca suneti tare isteti
si de aceea o sa vin cu o rugaminte la voi: sa fiti acultatori deoarece astazi veti intra in lumea minunata a cuvintelor si veti juca un joc foarte interesant iar
in final la activitatea practica o sa realizati un fluturas dulce .Stiu ca avrti foarte multe activitati interesante asa ca va las si va urez spor la lucru.
Cu drag..Albinuta Zum

20

S-ar putea să vă placă și