Sunteți pe pagina 1din 3

Proiect didactic

 Disciplina: Informatica
 Clasa: a-IX -a MI
 Profil: Matematică-Informatică
 Profesor: Peticila Elena
 Unitatea de învăţare:
 Activitatea de învăţare: Comunicarea pe internet
 Tema: Citirea, expedierea şi primirea de mesaje prin e-mail
 Tipul lecţiei: Lecţie mixta.
 Locul de desfăşurare: Cabinetul multimedia.
 Data: 27.04.2013

 Competente specifice:
clasificarea şi folosirea modului de adresare în Internet
utilizarea posibilităţilor de căutare a informaţiilor
aplicarea modalităţilor de folosire a serviciului de e-mail
 Obiective operationale
- formarea şi dezvoltarea unor priceperi şi deprinderi practice de utilizarea casutei de email
- sa stie sa expedieze, citeasca, retrimita, redirectioneze un mesaj
- sa stie sa ataseze fisiere
- sa stie sa foloseasca in diverse aplicatii modul de transmitere a mesajelor

 Strategii didactice:
- Metode de invatamant:
 Metode de comunicare orala: conversatia in etapa de organizare a clasei si in etapa de
autoevaluare si evaluare
 Metode bazate pe actiune: exercitii
- Forme de organizare a activitatii de evaluare:
 individuala in etapa de rezolvare a testului si de autoevaluare
 colectiva in etapa de apreciere a lucrarii
- Forme de dirijare a activitatii de evaluare:
 dirijata de profesor, prin materiale didactice;
 independenta
- Resurse psihologice ale desfasurarii activitatii:
 Capacitatea de invatare a clasei
 Elevii si-au insusit notiunile teoretice predate la capitolul Mijloace moderne de
comunicare- Internet, precum si modul de utilizare a acestuia.
 Diagnosticul motivatiei
 Interesul pentru insusirea cunostintelor necesare este acelasi la intregul colectiv
 Motivatie
 Se vor constientiza elevii de necesitatea utilizarii Internetului pentru documentare,
comunicare si prezentarea informatiilor din domeniul propriu de activitate
- Resurse materiale:

materiale bibliografice:

Tehnologia informatiei si a comunicatiilor, M.Milosescu, Editura Didactica si
pedagogica, 2005
 Structura lectiei de evaluare:

 Moment organizatoric:
- Pregatirea lectiei
- Intocmirea proiectului didactic, unitatii de invatare,
- Conceperea fisei de lucru si a rebusului in vederea conexiunii inverse

 Organizarea si pregatirea clasei pentru test(2min)


- Verificarea frecventei elevilor
- Verificarea existentei resurselor materiale

 Captarea atentiei elevilor (2 min)


- Prezentarea continutului ce urmeaza a fi verificat si forma de evaluare
 Reactualizarea cunostintelor(5 min)
Aplicarea unui set de intrebari privind posta electonica
- Ce este Internetul ?
- Ce reprezinta posta electronica?
- Care este principiul de functionare al emailului?
- Ce este adresa de mail?
- care este stuctura unei adrese?

 Predarea de noi cunostinte


- Structura unei scrisori electronice
- Aplicatii privind folosirea tuturor operatiilor permise de email
- Prezentarea unor modalitati moderne de utilizare a emailului (aplicatia Goolge Docs)

Pentru fixarea cunoştinţelor elevii primesc o fişă de lucru cu următorul conţinut:

Fisa de lucru

1. Accesați Google Docs și realizați fisa de lucru folosind creare document .


2. Accesați un motor de căutare si căutați informații despre poetul Mihai Eminescu.
3. Copiați în fisa de lucru adresa uneia dintre primele pagini rezultate in urma căutării.
4. Accesați una dintre paginile web rezultate in urma căutării, copiați un paragraf din care sa
reiasa anul nasterii si anul mortii sale.
5. Deschideţi o aplicaţie de navigare pe Internet şi accesaţi URL-ul: http://www.edu.ro/ faceti o
captura de ecran si introduceti-o in document
6. Permiteti accesul in documentul vostru utilizatorului clasa9mi@gmail .com
Realizarea conexiunii inverse

In urma completarii rebusului propus se observa daca obiectivele propuse au fost indeplinite.

S-ar putea să vă placă și