Sunteți pe pagina 1din 7

Unitatea de invatamant -Liceul Tehnologic Hirlau

Modulul 1: Operatii si utilaje in industria alimentara.


Specializarea – Brutar,patiser,preparator produse făinoase.
Clasa: a X a J

Subiectul lecţiei:Recapitulare utilaje (cu ajutorul planșelor)


Durata: 45 min.
Tipul lectiei: Lectie de recapitulare ,sistematizare si sinteza a cunostintelor(cu
ajutorul planselor).
Data: 28-II-2019
Locul de desfăşurare: laborator tehnologic
Maistru Instructor: Pohoaţă Iulian Robert

PROIECT DIDACTIC

Competenţe specifice:

C.1Principiul de funcționare a pompei centrifuge,elevatorul cu


cupe,separatorul electromagnetic .
C.2Partile componente ale .pompei cetrifuge,elevatorul cu cupe,separatorul
electromagnetic.
C.3Norme de securitate si sanatate in munca.

Obiective (La sfarsitul lectiei elevii vor fi capabili sa)

O .1.Sa determine partile componente a utilajelor .


O. 2 Sa cunoasca principiul de functionare a utilajelor.
O.3.Sa prezinte normele de ptotectie a muncii.
O.4. Sa cunoasca deservirea utilajelor.
Resurse didactice:

1.Material didactic (MD)


-planșe
-fișe de lucru
2.Metode de învăţământ (MÎ)
-conversaţia euristică(cv)
-observarea sistematica (ob)
-explicaţia(expl)
-demonstratia(dem.)
3.Forme de organizare a clasei (FOC)
-activitate frontală(af)
-activitate individuală(ai)
-activitate de grupe(ag)
4.Materiale si mijloace tehnice(MT)
-caiet
-pix
-planse
- videoproiector
-laptop(L
Bibliografie
-Manual pentru pregatire practica industrie alimentara ,clasa a IX a,
editura Oscar Print Bucuresti,2004 (Mirela Dinu, Maria Luminita Nichita
etc.)
PROIECT DIDACTIC
Desfășurarea lecției pe secvențele de instruire
Nr Momentele Timp Activitate Strategie didactică Evaluare
crt Lecției min
Profesor Elevi Metode de Forme de Mijloace de
invatamant organizare invatamant

1 Moment organizatoric 2min -face prezenta -raspund la conversația Frontal catalog,


elevilor,noteaza intrebarile puse pix
absentele in de profesor. -
catalogul clasei. -isi insusesc
-face observatii si observatiile si
recomandari daca recomandarile
este cazul. primite.

2 Recapitularea,sistematiza 35 min Printr-o scurta Elevii asculta si


rea si sinteza cunostitelor. introducere devin interesati de
propune elevilor propunerea caiet -observarea
lectia de facuta. pix curenta
recapitulare. Scrie -isi noteaza in conversatia frontal folie tabla -proba orala
pe tabla si caiete planul de explicatia Individual creta
prezinta pe recapitulare. demonstratia pe grupe
calculator planul -clasa devine
de recapitulare al atenta si incearca
lectiei. sa formuleze
-prezinta raspunsurile la
obiectivele lectiei. intrebari.
-imparte clasa in 3 -fiecare grupa
grupe.Fiecare este formata din,
grupa primeste x, elevi,fiecare
cate o plansa cu elev din grupa are
un utilaj cate o sarcina de
Adreseaza clasei indeplinit.
intrebari. - primul
-sa recunoasca elev(lider) sa
utilajul. recunoasca
-sa cunoasca utilajul.
modul de - un alt elev să
functionare si cunoasca partile
partile componente ale
componente ale utilajului.
acestuia. -următorul elev
-sa stie unde se sa cunoasca
utilizeaza utilajul. modul de
-sa cunoasca functionare a
deservirea utilajului.
utilajelor. Următorul elev
desemnat de lider
sa cunoasca
deservirea
utilajului.
Pe rand liderii
grupelor
deseneaza la tabla
utilajul.Celelalte
grupe trebuie sa
recunoasca
utilajul,partile
componente,funct
ionarea si unde se
utilizeaza.
-daca
raspunsurile sunt
gresite in caiete se
corecteaza cu
rosu.
-prin rotatie se
realizeaza cele 3
desene la tabla si
se completeaza de
elvii din celelalte
grupe.
-clasa este atenta
si intervine daca
este cazul in
diverse corectari
sau completari.
3 Concluzii si realizarea -reia pe scurt -asculta fixandu-si expunerea frontala carnet note
feed-back-ului. 5 min elementele mai bine notiunile
esentiale ale recapitulate. -
lectiei.
-apreciaza prin
note, elevii
evaluati.
-realizati un -devin interesati,isi
4 Tema pentru acasa 3 min referat cu normele noteaza tema in caiet
de protectia caietele de notite. conversatia frontala pix -
muncii in
ind.alimentara.

PLAN DE RECAPITULARE

1.Pompa centrifugă.

a).Domeniu de utilizare.

b).Părțile componente

c).Modul de funcționare si întreținere.

2.Separatorul electromagnetic.

a).Domeniu utilizare

b. ).Părțile componente .

c).Modul de funcționare si întreținere


3.Elevatorul cu cupe.

a).Domeniu de utilizare.

b).Părțile componente .

c).Modul de funcționare si întreținere.

S-ar putea să vă placă și