Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE LECŢIE

Clasa: I
Obiectul: Educaţie muzicală
Subiectul lecţiei: Interpretarea. Nuanţe: tare, încet, mediu
Obiective operaţionale:
 Să intoneze corect şi expresiv melodiile, în nuanţele adecvate conţinutului de idei şi
caracterului acestora şi să pronunţe corect cuvintele;
 Să perceapă şi să recunoască nuanţele în care sunt interpretate cântecele sau piesele
muzicale;
 Să reprezinte grafic şi să intoneze corespunzător intensitatea sunetelor muzicale din anumite
cântece;
 Să justifice alegerea anumitor nuanţe în interpretarea cântecelor: „tare”, „potrivit de tare”,
„încet”;
 Să cânte, în grup şi individual, cu acompaniamentul instrumental muzical mânuit de către
cadrul didactic, respectând nuanţele;
 Să audieze cu plăcere muzică, rezolvând anumite sarcini didactice
Metode şi procedee : instructajul, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, observaţia, descrierea, demonstraţia,
problematizarea, audiţia muzicală, jocul didactic, analiza;
Mijloace didactice: camerton, planşe, instrument muzical (ex. orgă electronică), cântece înregistrate pe CD – uri,
computer, televizor mare pe post de monitor, tabla, creta; fişe, trianglu ( sau alte jucării sonore, pentru susţinerea

1
ritmului), „Rapsodia I”, George Enescu ( pentru audiţie), cântece (Cântec de leagăn, de W. A. Mozart; Soldaţii, de G.
Breazul şi N. Saxu; Cântec leagăn, de J. Bramhs; Răţuşca , Tonic; Copăcelul, de C. Mereş; Iepuraş, coconaş; Cocoşul,
de Marcel Botez).Cântec propus spre învăţare: Cântec de leagăn, de Corneliu Mereş;

DESFĂŞURAREA LECŢIEI
Activitatea de învăţare Metode şi Mijloace
Secvenţele
procedee de Evaluare
lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor
învăţământ
1.Activităţi Elevii sunt atenţi la propunerile  Aşezarea copiilor în conversaţia
introductive învăţătorului şi le execută. bănci; elevii de serviciu au
aerisit clasa în timpul
 Mom pauzei ( un geam poate
ent rămâne deschis şi în
organizatoric timpul orei)
 Corectarea ţinutei
corporale: spatele drept,
privirea înainte şi braţele,
fie atârnând pe lângă corp,
fie pe bancă.
a) Exerciţii de respiraţie:
 Preg  Propun elevilor să-şi Elevii execută.
ătirea vocilor imagineze o situaţie plăcută şi
pentru cânt relaxantă (ex.,că se afla la malul
unui râu), apoi le cere să
execute câteva exerciţii de
respiraţie;
 Inspiraţie - expiraţie: suflăm, Elevii suflă, după ce au Conversaţia Evaluare
pentru a ţine frunza în aer cât recepţionat ceea ce a frontală, dar
mai mult. Se inspiră profund, demonstrat învăţătorul. şi

2
punând o mână pe abdomen individuală
( trebuie să simţim cum îşi
măreşte volumul cavitatea
abdominală)

 Inspiraţie - expiraţie: Observă, execută.


expirăm cu un uşor sâsâit, fără să
dăm drumul la aer deodată.

 Suflarea fulgilor de Explicaţia


păpădie! Demonstraţia Versuri
Observaţia
Demonstrează, execută Exerciţiul
concomitent cu elevii.
b)Exerciţii de dicţie:
„ Într-un lift, pe covoraş, Observă, execută. Exerciţiul Evaluare
Un pui mic de iepuraş Elevii repetă în cor după frontală, dar
Plânge că n-are curaj învăţător fiecare vers. şi
Să se urce la etaj.” Apoi, încă o dată, tot mai individuală
Citeşte. Cere elevilor să repete tare
după el cât mai clar, cât mai ( încet – potrivit de tare–
corect. tare).
c) Exerciţii de Explicaţia
omogenizare,emisie vocală: Demonstraţia
 Claxonul maşinii: Observaţia
(pe aceleasi note) Exerciţiul
Ti ti ti ti ti
Cântă, se poate ajuta de
instrumentul muzical.

3
 Aprecieri
frontale
a._______________
e._______________ orga
o._______________ Observaţia electronică
mi _______________ Exerciţiul
mu ______________

sau: do, re, mi, re, do, do;


sol, fa, mi, re, do, do; Ascultă, apoi execută. Exerciţiu-
do, mi, sol, do; Explicaţia joc
do, sol, mi, do. Demonstraţia
 Pe versuri: Exerciţiul
„ – Cine e-n pădure?” ( cânt pe o
linie melodică,). Ascultă intonaţia,apoi
„ – Ursul e la mure!” cântă.

Exerciţiul Exerciţiu-
Joc didactic de ascultare joc
„Vânătorii”: cu ochii închişi, Ascultă linia melodică. Aprecieri
copiii ascultă concentraţi, să Răspund pe aceeaşi linie Explicaţia frontale / pe
„vâneze” cu auzul cât mai multe melodică, respectând Demonstraţia grupe
sunete sau zgomote nuanţa cântată de mine: Exerciţiul
( de la cele mai slabe, încete – pe (1 – tare;
care le aud în clasă sau afară – 2 – încet;
până la cele mai puternice, tari, 3 – potrivit de tare)
apropiate sau depărtate, urmând,
 Capt ca ulterior să le descrie ca „trofee

4
area atenţiei de vânătoare”). Ascultă cu ochii închişi,
concentrându-se. Descrierea
Explicaţia Aprecieri
 Anunţ titlul lecţiei şi individuale
obiectivele operaţionale Descriu ce sunete au
propuse, pe înţelesul elevilor. sesizat. Precizează care
Voi propune spre audiţie un colaj sunete s-au auzit tare, care
de cântece şi anume: s-au auzit încet şi care s-au
1. Cântec de leagăn, de auzit potrivit de tare.
W. A. Mozart;
2. Soldaţii, de G.
Breazul şi N. Saxu;
3. Cântec leagăn, de J.
2. Consolidarea Bramhs; Conversaţia
cunoştinţelor, 4. Răţuşca , Tonic;
priceperilor şi 5. Copăcelul, de C. Ascultă. Pot adăuga şi ei
deprinderilor Mereş alte obiective. Computer,
muzicale  Se va audia încă o dată colajul Audiţia CD cu
de cântece, atenţionând elevii muzicală aceste
să sesizeze în care dintre Ascultă cântecele. cântece. Evaluare
cântece frontală, dar
s-a cântat tare, încet sau şi
potrivit de tare. individuală
 Port o scurtă conversaţie despre
cele învăţate în ora trecută
despre nuanţe:
- Care este cântecul pe
care
l-am învăţat în ora trecută ? Răspund.
- Care sunt termenii de Problematizarea

5
nuanţe pe care i-am învăţat
în ora trecută la Educaţie
muzicală?
( forte – tare;
piano – încet;
mf - potrivit de tare, mediu) Răspund.
- Ce aţi înţeles voi că sunt Conversaţia
nuanţele? Explicaţia CD, Evaluare
Propun cântarea acestei melodii, computer, individuală
cu acompaniament. Orga
- Cum se cântă prima parte a Precizează nuanţele electronică
refrenului? ( tare) învăţate Conversaţia
- Cum se cântă a doua parte
a refrenului? (încet)
- Ce alt cântec aţi mai
recunoscut din cele audiate, Evaluare
cântec învăţat în orele Răspund. Conversaţia individuală
trecute, respectând
nuanţele? (Soldaţii, de G.
Breazul şi N. Saxu; → se
cântă şi acest cântec.
- Când mersul melodic este Exerciţiul
suitor, cu ce nuanţă vom Elevii cântă, în cor,
cânta, în general? respectând nuanţele. Conversaţia
- Când mersul melodic este Explicaţia
coborâtor, cu ce nuanţă Răspund. Demonstraţia
vom cânta, în general?
Se ascultă anumite linii Orga
melodice şi se recunoaşte electronică
nuanţa, după mersul melodic:

6
- (Iepuraş, coconaş, Evaluare
A fugit peste imaş…) Elevii cântă, în cor, apoi pe frontală, dar
- (Cine-i domnul tip, tip, tap, grupe – băieţi, fete - Exerciţiul şi
Cu găteli roşii la cap… din respectând nuanţele. Problematizarea individuală
cântecul Cocoşul, de Marcel Apoi, câţiva elevi cântă
Botez). individual. Explicaţia
- Se cere să exemplifice şi ei,
dacă pot, asemenea linii Elevii răspund.
melodice ( cu ajutor din camerton
partea mea).
- Exerciţii de cântare după Demonstraţia
desen: Explicaţia Evaluare
a) ●f Recunosc nuanţa, după Problematizarea frontală, dar
linia melodică şi
individuală
●mf ●mf

●p ●p
Exerciţiul
La la la Demonstraţia
Exemplifică pe anumite
Do do do linii melodice.
Mi mi mi

Exemplific, apoi dau tonul Planşă


elevilor, pe fiecare silabă.
Explicaţia

7
Evaluare
Elevii intonează după Demonstraţia frontală, dar
model, respectând nuanţele. Exerciţiul şi
individuală

b) ●f ●f

●mf ●mf ●mf

●p ●p ●p
Silabe propuse de elevi.
Evaluare
planşă frontală, dar
Explicaţia şi
Demonstraţia individuală
Exerciţiul
Elevii intonează după
model, respectând nuanţele.

 Pentru care cântece se


potriveşte nuanţa „tare”? Elevii răspund. Conversaţia
 Dar nuanţa „încet”? Evaluare
 Azi, la ora de educaţie frontală, dar
muzicală, vom învăţa un şi
cântec duios, căruia i se individuală
potriveşte, în cântare,
nuanţa „încet”.

8
 Melodia se numeşte Toba
ariciului versuri și muzică Elevii ascultă.
de G. Vieru
 Prezint elevilor câteva
imagini legate de titlul şi Elevii răspund. Conversaţia
conţinutul cântecului, Evaluare
cerându-le să motiveze frontală, dar
pentru ce am selectat Elevii urmăresc imaginile Observaţia şi
asemenea imagini. pe ecranul mare al Problematizarea individuală
 Pe tablă şi pe fişe televizorului Explicaţia imagini
individuale sunt scrise
versurile acestui cântec.
 Voi intona model cântecul.
Se va audia şi cu
acompaniament.
 Se învaţă cântecul cu Elevii ascultă. Demonstraţia fişe
întreaga clasă. Voi cânta camerton
împreună cu elevii primele
două versuri ale primei
strofe, apoi următoarele
două versuri. Se va proceda
la fel şi cu strofa a doua,
apoi se vor cânta împreună Elevii cântă. Demonstraţia
cele două strofe. Se Explicaţia Aprecieri
procedează la fel şi pentru Exerciţiul frontale
a treia strofă, apoi se cântă
împreună toate cele trei
strofe.
 Voi propune elevilor să
cânte cu acompaniament;

9
 Voi propune elevilor să
cânte conform cerinţelor:
1. tare (forte);
2. încet (piano);
 Care interpretare vi s-a
părut mai potrivită cu Elevii cântă. Acompania
mersul melodic şi cu -ment
conţinutul cântecului? Exerciţiul Aprecieri
 Voi propune elevilor să frontale
cânte cu acompaniament şi Interpretează, conform şi
cu respectarea nuanţelor cerinţelor. individuale
potrivite. Apoi, le propun
să cânte astfel: Răspund. Exerciţiul
 Reluarea cântării cu
nuanţele potrivite.
 Joc didactic muzical: „ Eu Problematizarea
cânt tare, tu încet!” ( eu
cânt diferite fragmente
muzicale, pe care elevii le
repetă în nuanţa
contrastantă) Apoi, pot fi Evaluare
inversate rolurile. Elevii cîntă conform Exerciţiul frontală, pe
 Audiţie muzicală: cerinţelor. grupe,
Problematizarea dar şi
1. Cântec de leagăn, de individuală
W. A. Mozart;
2. Rapsodia 1, de
George Enescu
(fragment)
Elevii au ca sarcină identificarea

10
nuanţelor în piesele propuse spre
audiere.

3. Obţinerea Se cere părerea elevilor asupra Elevii cântă. Exerciţiul


performanţelor şi modului de participare la oră, prin
evaluare jocul „ Scaunul participantului”:
câte un elev vine, pe rând, se
aşează pe scaunul din faţa clasei Elevii execută, conform Exerciţiul Evaluare
şi spune ce i-a plăcut cel mai mult cerinţelor. frontală, dar
4. Încheierea în lecţie şi ce nu i-a plăcut şi de şi
lecţiei ce. Exerciţiul CD, individuală
Elevii ascultă, ridicând Problematizarea computer,
Se fac aprecieri generale asupra braţele în sus, când se cântă Evaluare
angajării elevilor în activitate şi tare şi pe lângă corp, când frontală, dar
asupra practicii muzicale a se cântă încet ( este Analiza şi
întregii posibilă şi varianta pentru individuală
clase. „mf”- mâinile pe bancă).
Acord calificative individuale.

Elevii îşi spun părerea Aprecieri


sincer cu privire la modul generale;
în care s-au angajat să Calificative
participe la oră. individuale,
Recoman-
Elevii ascultă şi părerea dări
mea de pe acelaşi scaun al
participantului la lecţie.

11

S-ar putea să vă placă și