Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

‘’URSULETUL MARTINEL ’’

PROF. ÎNV. PREŞC. CRISTEA TUDORITA


GRĂDINIŢA CU P.P. NR.1 BALOTESTI
PROIECT DE ACTIVITATE

DATA :23.02.2017
NIVEL I : Grupa mică ,,Grupa Piticilor’’
TEMA ANUALĂ : ,,Când/cum şi de ce se întamplă ?’’
TEMA PROIECTULUI  : “ Prietenii Nostri “
TMA SĂPTĂMÂNII : ,,Animale salbatice”
TEMA ACTIVITĂŢII : ,,Ursuletul Martinel ’’
MIJLOC DE REALIZARE : Activitate integrată ALA1 +ADE (DOS-Domeniul Om
si Societate –Activitate practica)
ALA : Stiinta: Drumul ursuletului -labirint
Joc de rol : ,,Prăjitura Ursuleţ’’
ADE : DOS-Domeniul Om si Societate –Ursuletul Martinel- tablou
TIPUL ACTIVITĂŢII : consolidare de priceperi şi deprinderi
FORMA DE REALIZARE : frontal, individual, pe grupe
SCOPUL ACTIVITĂŢII:
-Consolidarea si sistematizarea deprinderilor si priceperilor practice dobândite
anterior, dezvoltarea simţului estetic şi creativ ;

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE ALE ACTIVITĂŢII:


O1 -Sa foloseasca corect tehnicile de lucru insusite : lipire ,asamblare ;
O2- Sa asculte cu atentie explicatii date de educatoare pentru a realiza cu
eficienta lucrarea
O3- Sa inteleaga algoritmul de lucru; lipim capul dupa aceea trupul si picioarele;
O4Să O4- Să execute individual şi în grup tema dată, respectând indicaţiile primite ;
O5-Să participe activ prin mişcare, dans în cadrul jocurilor ;
O6 -Sa se conformeze regulilor de joc.

ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE

I. ADP-ACTIVITĂŢI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ

Întâlnirea de dimineaţă :
Sarcina didactică :Copiii se vor saluta, îşi vor adresa cuvinte de încurajre, vor stabili
aspecte specifice calendarului naturii, îşi vor împărtăşi trăiri şi evenimente importante,
vor participa în cadrul grupului la diferite jocuri de mişcare.
Întâlnirea de dimineaţă : Bună dimineaţa, dragi ursuleţi !
SALUTUL :,,Bună dimineaţa, Martinel,eu sunt...’’
PREZENŢA
CALENDARUL NATURII
IMPĂRTĂŞIREA
NOUTATEA ZILEI
TRANZIŢII : Jocuri de mişcare ,,Câte unul pe cărare’’, ,,Ursul doarme si viseaza ‘

II. ALA 1- ACTIVITĂŢI LIBER ALESE

1 .Stiinta ;’’Drumul ursuletului ‘’
Mijloc de realizare : labirint
Sarcina didctică : Copiii vor colora drumul pe care ursuletul il are de parcurs pentru a
ajunge la fagurele cu miere.
2. Joc de rol :,,Prăjitura-Ursuleţ’’
Mijloc de realizare : preparare produse cofetărie
Sarcina didactică : Copiii vor fi costumaţi cu şorţuleţe, vor primi biscuiţi care vor fi
umpluţi cu cremă finetti ce vor fi asezaţi pe planşeta şi vor realiza după conturul dat
prăjitura Ursuleţ, decorată la sfârşit cu ochi din bomboane iar boticul din biscuiţi de
altă culoare.
III. ADE-ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERENŢIALE

DŞ: Domeniul Om si Societate - ,,URSULETUL MARTINEL-tablou


Mijloc de realizare :lipire ,ansamblare
Sarcina didactică : Copiii cu ajutorul ursului venit în clasă vor pezenta părţile
componente ale corpului şi cu ajutorul panşei ilustrate vor formula întrebări în legătură
cu mediul său de viaţă,vor descrie cele observate.
IV. ALA 2 -,,Cu ursuleţul în pădure’’
Sarcina didactică : Copiii vor merge impreuna cu ,,Ursul Martinel in padure la
petrecere. Vor participa la diferite jocuri cu text si cant ,,Ursul doarme’’ ,jocuri de
miscare si vor conduce musafirul in padure unde il vor servi cu,,prajitura Ursulet’’.

STRATIGII DIDACTICE :

METODE SI PROCEDEE :explicaţia, demonstraţia, conversaţia, exerciţiul, turul


galeriei.
MATERIAL DIDACTIC :
DŞ-, panou cu silueta ursului, jetoane cu părţile componente ale corpului ursului ;cap,
trunchi picioare ,ursulet de plus jucarie ,lipici,planse colorate cu umbra ursului
Stiinta: planse reprezentand labirint , creioane colorate ;
Joc de rol : biscuiţi de
cacao, de vanilie, cremă finetti, farfurii de unică folosinţă, linguriţe, tavă, bombone ,
şorţuleţe ;
DURATA :1 zi

BIBLIOGRAFIE :
*MECT.2008,,Curriculum pentru înv.preşcolar(3-6/7ani),Bucureşti ;
*Ghid de bune practici pentru educaţia timpurie a copiilor între 3-6/7 ani :
*Revista învăţământul prescolar ;
*Metoda proiectelor la vârstele timpurii :
SCENARIUL ACTIVITĂŢII

Copiii vor fi invitaţi în sala de grupă unde are loc Întâlnirea de dimineaţă.
Educatoarea va întâmpina copiii grupei cu următorul salut :
,,Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
A-nceput o nouă zi
Bună dimineaţa,copii !
La uşa bate cineva, educatoarea deschide uşa şi în sala de clasă intră un copil
având în mână un ursuleţ de pluş şi o scrisoare. Educatoarea îl invită în clasă şi-l întreabă
ce s-a intamplat ,la care el spune că postasul i-a dat o scrisoare si un ursulet care s-a
ratacit, nu mai ştie să ajungă în pădure şi-i roagă pe copii să-l ducă la petrecerea din
padure dar după ce rezolvă sarcinile care se află în plicul sau. Educatoarea ii multumeste
copilului dupa care ii indeamna pe copii sa faca cunostinta cu Ursuletul Martinel si se
prezinta pe rand : Buna dimineata, Martinel, pe mine mă cheama Evelin, şi-mi pare bine
să te cunosc !
Ursuleţul va merge din mână în mână şi copiii se vor prezenta pe rând :
-Bună dimineaţa, Martinel, pe mine mă cheamă Bogdan şi-mi pare bine să te
văd !
–Buna dimineaţa, pe mine mă cheamă Maria, şi-mi pare bine să te cunosc !etc.
După ce toţi copiii se saluta ,educatoarea le spune copiilor :
,,După ce ne-am salutat
Pe panou să ne uităm
Cine n-a venit la noi ?’
Se va consemna prezenţa şi în catalogul grupei.
Calendarul naturii. Se va completa calendarul naturii prin aşezarea jetoanelor
potrivite astfel încât să se stabilească anotimpul în care suntem, starea vremii, aspecte
caracteristice anotimpului.
Împărtăşirea cu ceilalţi se realizează prin încurajarea unui copil pentru a veni pe
scaunul povestitorului să ne destăinuie un eveniment important petrecut în weekend.
Copilul va fi numit ,,omul zilei’’.
Noutatea zilei : Educatoarea le aminteşte copiilor că în clasă avem un urs pe care
care le- am primit şi o scrisoare. Sunteţi curioşi să vedem ce este în scrisoare ?
Desfăşurarea activităţii

Voi citi scrisoarea în care sunt precizate sarcinile de lucru pentru fiecare centru
de activitate şi ale activităţii de Domeniul om si Societate Din plic voi scoate jetoane cu
simbolurile reprezentative ale centrelor de activitate şi prin procedeul ,,mana
oarbă’’copiii vor alege câte un jeton care va fi prins în piept. Centrul ,,Artă’’va fi
reprezentat prin simbolul ,,măscuţa de ursuleţ’’iar centrul ,,Joc de rol’’cu ,,ursuleţ
costumat în bucătar’’. După împărţirea jetoanelor , educatoarea le spune copiilor că
trebuie să profităm de prezenţa ursului în clasa noastra şi să obervăm alcătuirea corpului,
să aflăm ce fel de animal este, unde traieşte şi cu ce se hrăneşte. După activitatea de
observare care se realizează frontal cu întreaga grupă ,educatoarea împreună cu ursul vor
invita copiii să viziteze centrele ,,Artă’’ şi ,,Joc de rol’’.Copiii vor intui materialele
distribuite pe măsute, li se explică sarcinile de lucru din fiecare centru, li se va
demonstra modul de lucru apoi în funcţie de simbolul din piept se vor grupa la centrul cu
acelaşi simbol.
Încheierea activităţii.
Copiii costumaţi cu măscutele realizate de ei vor merge în faţa unui panou unde este
desenat conturul corpului ursului şi au ca sarcină sa aşeze corespunzător părţile
componente ale corpului realizând imaginea animalului observat. Pe fond muzical copiii
vor conduce ,,ursul rătăcit’’ în pădure unde vor desfăsura diferite jocuri de mişcare apoi
vor servi ,,prăjitura ursuleţ’’.

DEMERSUL DIDACTIC

Evenimente Conţinut instructiv-educativ Metode şi Evaluare


didactice procedee
Moment Asigurarea conditiilor necesare unei bune
organizatoric desfăşurări a activităţii.
Distribuirea mijloacelor de învăţământ în
fiecare centru de activitate. Conversaţia Evaluare
Întâlnirea de dimineaţă : explicaţia continuă
1.Salutul
2.Prezenţa şi calendarul naturii
3.Împărtăşirea cu ceilalţi
4.Noutatea zilei

Captarea Se va realiza prin introducerea în activitate a Conversaţia


atenţiei ,,ursului rătăcit’’ care are o surpriză pentru
copii, o scrisoare cu sarcini de lucru pentru
activitatea zilei.

Anunţarea Voi anunţa tema zilei ,,Ursul rătăcit’’şi


temei şi a obiectivele formulate pe înţelesul copiilor.
obiectivelor La activitatea de Cunoaşterea Mediului
vom observa părţile componente ale Observarea
corpului ursului, vom vorbi despre mediul Conversaţia comportamen-
său de viaţă, cu ce se hrăneşte. tului
La Artă vom avea de realizat ,,măşti de copiilor
ursuleţ” iar la Joc de rol,,prăjitura Ursuleţ’’.
După realizarea acestor sarcini didactice
vom conduce ursul în pădure pentru ca el
acolo traieşte, şi vom desfăşura diferite
jocuri de mişcare la care participă şi
musafirul nostru.

Prezentarea După întâlnirea de dimineaţă educatoarea le


conţinutului spune copiilor că trebuie să profităm de
şi dirijarea prezenţa ursului în clasa noastră şi împreună
învăţării cu el să mergem la planşa ilustrată să Conversaţia
observăm, sa identificăm părţile componente
ale corpului acestuia în cadrul activitaţii de
Cunoaşterea mediului. Corpul este format
din cap, trunchi şi picioare. Vom observa
ementele componente ale corpului ursului
având în vedere următorul plan de întrebări : Explicaţia
-Capul este rotund.Ce are ursul la cap ?
-La cap are doi ochi mari, doua urechi
rotunde, bot, gura cu dinţi puternici şi limbă. Încurajări şi
-Cum este trunchiul ? aprecieri
-Este mare şi se termină cu picioare. verbale
-Câte picioare are ursul ?
-Are 4 picioare groase care se termină cu
labe cu gheare.
-Cu ce este acoperit corpul ursului ?
-Cu blană de culoare maro.
Voi sintetiza noile cunoştinţe prin
urmatoarele afirmaţii :Ursul este un animal
sălbatic pentru că el traieşte în pădure, se
hrăneste cu fructe de pădure,
miere de albine şi peşte din râurile pădurii.
Iarna ursul hibernează în bârlog şi iese
primăvara , când se încălzeşte şi îşi poate
găsi hrana. Haideţi copii să ne amintim că
musafirul nostru, ursul, ne-a rugat să
rezolvăm mai multe sarcini şi apoi să-l Demonstraţia
ducem în pădure. Munca
Educatoarea va conduce, împreună cu ursul individuală
venit în clasă toţi copiii prin cele două
centre: Artă şi Joc de rol , intuiesc
materialele de lucru , li se explică şi
demonstrează modul de realizare a lucrărilor Exerciţiul
.Copiii se aşează la centre în funcţie de
ecusonul din piept : la Artă se aşează cei
care au pe ecuson o masca de ursulet iar la
joc de rol cei care au un ursuleţ costumat
în bucătar.Copiii lucrează individual
respectând indicaţiile date.
Lucrările din sectorul Artă se aşează pe un
panou iar prăjitura de la Jocul de rol se
montează pe un platou.Copiii se rotesc în
cele două centre astfel încât să participe cu
toţii la realizarea temei propuse.
Vor fi încurajaţi permanent să ofere ajutor şi
celor care lucrează mai încet.

Obţinerea Se realizează frontal cu toată grupa . Copiii


performanţei vor avea în faţa lor o planşă ilustrată
reprezentând ,,Ursul’’şi pe planşă sunt cele 5 Conversaţia,
intrebări ale metodei ,,explozia stelară’’. Cu
ajutorul întrebărilor vor formula câte o Evaluare
propoziţie interogativă despre părţile frontală
componente ale corpului ursului.Vor fi
ajutaţi să formuleze întrebarea, sugerez Explozia
posibile răspunsuri. stelară
-Cine este reprezentat în imagine?
-Ce părţi componente are corpul ursului ?
-De ce este ursul animal sălbatic ?
-Unde îşi găseşte ursul hrana ?
-Când iese ursul din bârlog?

Evaluarea Copiii vor trece prin fiecare centru de


activităţii activitate, vor analiza lucrările realizate, 2-3 Turul Evaluare
copii vor fi solicitaţi să aprecieze dacă s-au galeriei individuală
respectat sarcinile şi modul corect de şi colectivă
obţinere a măştilor şi a prăjiturii „Ursulet “.
Apoi copiii vor merge în faţa unui panou pe
care este trasat conturul corpului animalului Exerciţiul
observat (ursului) şi copiii vor avea ca
sarcină să aşeze corespunzător părţile
componente ale corpului ,realizând un
puzzle ,,ursul’’.

Încheierea Copiii vor fi costumaţi cu măţtile de urs şi Observarea


activităţii împreună cu cu ,,Ursul rătăcit’’ vor participa comportamen-
la jocul de mişcare : ,,Ursul doarme’’. Pe Exercitiul tului
fond muzical vor conduce în pădure Ursul, copiilor
unde va fi hrănit cu ,,prăjitura Ursuleţ’’.
Ursul le mulţumeşte şi-i va servi pe copii cu
mure (bomboane) din pădure.
Se fac aprecieri asupra comportamentului
copiilor din activitatea desfăşurata , se Aprecieri
felicită toţi copiii. verbale

S-ar putea să vă placă și