Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Data: 4.11.2019
Clasa: a IV – a
Învățătoare: Georgeta Marcu
Învățătoare propunătoare: Buțoiu Andreea - Elena
Unitatea de învățământ: Școala gimnazială ”Vasile Cârlova” - Târgoviște
Aria curriculară: Om și societate
Disciplina: Istorie
Unitatea de învățare: „Antichitatea”
Detalieri de conținut: Grecii-Prima civilizație a Europei
Durată: 45 minute
Competențe specifice:
1.2. Localizarea în spațiu a evenimentelor istorice
2.3. Identificarea, pe baza surselor, a cauzelor, a consecințelor și a elementelor care s-au schimbat sau nu într-o anumită perioadă de timp
Obiective operaționale:
O 1.2.1-să localizeze pe harta fizica a Europei, Grecia;
O 1.2.2-să identifice ocupații, mod de viață, mitologie, educație, orașe-cetăți ale grecilor, dintr-un text citit, cu întrebări din partea învățătorului, găsind cel puțin
o caracteristică cerută;
O 1.2.3.-să răspundă la întrebările cerute pentru deslușirea unui rebus;
O 2.3.1-să analizeze harta și să localizeze orașele Atena și Sparta dar și cetățile de la Marea Neagră;
O 2.3.2.-să completeze corect lacunele unui text.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode și procedee: conversația, explicația, observația, exercițiul,problematizarea,invatarea prin descoperire
Mijloace de învățământ: manual, coli albe, planșa plastifiată, fișe, creion ,laptop,videoproiector,caiete,prezentare ppt,ilustratii cu Grecia
Forme de organizare: frontal, individual,pe grupe,in perechi
Bibliografie:
1. Cleopatra Mihailescu, Tudora Pitila- Manual Istorie clasa a IV –a, partea I, Ed. Aramis,2016;
2. Programa școlară pentru ISTORIE, clasa a IV- a, aprobată prin OMEN București 2014
3. Alice Ionela Roaită - Didactica istoriei, Editura Paralela 45, 2017

DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII
Eșalonarea conținutului Strategii didactice

Momentele OB. Metode și Mijloace de Forme Evaluare


lecției Activitatea profesorului Activitatea elevilor procedee învățământ de organizare
OP.

Se asigurate condițiile necesare


1.Moment Pregătesc materialele Conversația Manual Frontal
organizatoric desfășurării optime a activității didactice.
Pregătesc clasa cu toate materialele necesare pentru ora de orală
ISTORIE Caiete
necesare pentru desfășurarea lecției și îi
anunț că în această oră eu voi fi cadrul lor Stilou
didactic.

2.Captarea Afișez la tablă o planșă pe care se va Răspund la întrebări Conversația Rebus Frontal
atenției regăsi un rebus, pe coloana A-B va ieși
O3 cuvântul GRECIA, O să numesc câțiva Orală
copii dornici să răspundă la întrebări
pentru a rezolva rebusul. (ANEXA 1)

În urma rezolvării rebusului voi anunța


3. Anuntarea titlul lecției: (pe care îl scriu la tablă) Elevii notează în caiete Conversația Stilou Frontal
temei si a titlul lecției
”Grecii – prima civilizație a Europei” și Caiet
obiectivelor
obiectivele urmărite

4.Dirijarea Voi împărți elevii în cinci grupe. Caiet, Frontal


învățării Fiecare grupă va primi câte un text cu
Citesc cele 5 texte Explicația Scrisă
informații diferite despre Greci ca primă
civilizație din care va trebui să extragă creioane,
sau să descopere lucruri noi și interesante
(ANEXA 2)

Observația coală flip- Individual


După ce fiecare grupă a terminat de citit chart,
O2 informațiile date, va nota pe o coală flip-
chart informațiile importante din textele
primite, apoi noteaza și pe tabelele lor (pe
care le voi da eu). tabel
Extrag din texte idei Învățarea
Toate ideile principale scoase din textele principale prin
grupelor vor fi centralizate într-un tabel. explorare și
(ANEXA 3) investigare planșă
Pe grupe Orală
Voi prezenta două planșe cu harta veche
a Grecie, orașele Atena și Sparta dar și
O4 cetățile de la țărmul Mării Negre.
Planșele vor circula prin clasă din mână
în mână la fiecare elev, pentru a
Elevii vor localiza pe
descoperi singuri unde se afla ce am
hartă ce am cerut
cerut.
(ANEXA 4)

Ofer ajutor și explicații necesare acolo


unde voi fi solicitată.

Am pregătit copiilor un material


interesant, un rezumat al lecției, format
5. Realizarea doar din imagini adunate într-o Conversația Laptop Frontal
transferului si a prezentare power point.
retentiei O să ofer informații pentru fiecare
imagine în parte, pentru a relua ce au citit Elevii privesc curioși Video- Orală
ei în textele citite anterior. materialul proiector
Vor exista imagini în prezentare care nu
au legătură cu textul dar au legătură de
vechii greci (exercițiu capcană)
Explicația Frontal

6. Evaluarea Elevii vor primi o fișă cu un text lacunar Scrisă


produselor (ANEXA 5), aceștia vor fi ajutați de
realizate O5 cuvintele ajutătoare puse la dispoziție în Elevii completează Individual
fișă. textul lacunar
Cuvintele sunt încurcate. Exercițiul

Frontală

7. Asigurarea După completarea textului lacunar, vom Elevi corectează atenți


retenției și a corecta împreună răspunsurile și vom textul
transferului lămuri eventualele neînțelegeri Conversația

Frontală aprecieri verbale

8. Aprecieri și În încheiera activității voi face aprecieri Conversația


recomandări generale. O să împart tuturor câte o foiță
colorată în care aș vrea să scrie ce le-a
plăcut și ce nu le-a plăcut la această lecție

ANEXA 1 – REBUS

A R H E O L O G
A R B O R E L E
M A G E L L A N
C O P I L A R I E
T I M P U L
F A M I L I A

1. Cum se numește persoana care descoperă izvoare istorice în urma unor săpături și a unor analize de laborator?
2. Cum se numește ierarhia în care se găsesc membrii unei familii?
3. Care este numele primului navigator care a făcut înconjurul lumii și care a descoperit că Pămîntul este rotund?
4. Care este prima perioadă a vieții unei persoane?
5. Ceasul mecanic, clepsidra, lumânarea gradată, sunt obiecte care măsurau în trecut..........................
6. ..........................reprezintă un grup care are la bază legături de căsătorie și de sânge între persoanele care o alcătuiesc.

ANEXA 2

GRUPA 1 - Grecia sau Elada și Ocupaţiile principale


Grecia este o ţară minunată, din sudul Europei cu deschidere la Marea Mediterană. Capitala Greciei este Atena. Vechea Grecie se numea Elada, iar
vechii greci se numeau, eleni. Ţinuturile unde s-a format poporul grec sunt foarte stâncoase, cu câmpii puţine şi înguste, greu de străbătut până şi azi. Pământul
nu prea roditor, clima foarte caldă vara şi ploioasă iarna, i-au obligat pe greci să fie harnici şi economi.
Ocupaţiile principale au fost cultivarea măslinilor, a viţei de vie, a cerealelor (orz şi secară) precum şi creşterea animalelor ( oi, capre, măgari). Dacă
drumurile pe uscat erau mai greu de străbătut, marea era deosebit de prielnică pentru a comunica între un ţărm grecesc şi altul. Din această pricină, grecii au
devenit repede corăbieri şi negustori pricepuţi. Ei duceau in lumea largă vase din lut frumos pictate, ţesături, vinuri dulci şi ulei de măsline şi aduceau în schimb
grâne, bronz, aur, fildeş și mirodenii.
GRUPA 2 - Modul de viaţă
Vechii greci duceau o viață simplă.Locuinţele lor erau modeste. Casele erau făcute din lemn şi cărămidă uscată la soare. Oamenii bogați erau respectați,
nu pentru luxul în care trăiau ci pentru ceea ce dădeau orașelor și zeilor. Casele mari aveaupardoseală de piatră. Meșteșugarii foloseau o cameră apropiată de
stradă pe post de atelier; celelalte camere se deschideau spre o curte interioară. Unele case aveau un etaj superior în spate, nu foloseau geamuri la ferestre. În
orașele mare exista un canal ce ducea din casă direct în mijlocul străzii. De obicei bărbații își petreceau ziua în atelierele meșteșugărești sau în agoră (piață
publică din marile orașe ale Greciei), iat femeile se ocupau de gospodărie și de educația copiilor.
Hainele – tunica, mantia, hlamida – nu erau confecţionate şi ajustate prin cusături şi tăieturi după forma corpului, ci constau dintr-o bucată
dreptunghiulară de stofă, care se purta drapată, lăsată să cadă liber pe corp, prinsă doar la mijloc cu o centură, pe umăr cu o agrafă sau cu un nod, şi doar cu
câteva puncte cusute. Diferenţa între cei bogaţi şi cei mai săraci era marcată în mod esenţial nu prin forme deosebite ale veşmintelor, ci doar prin broderiile sau
prin calitatea ţesăturilor şi a culorilor. Îmbrăcămintea femeilor era asemănătoare cu a bărbaţilor.

GRUPA 3 - Oraşe-cetăţi
Dezvoltarea meşteşugurilor şi a negoţului au favorizat întemeierea şi dezvoltarea oraşelor-cetăţi, oraşelor-stat (polisuri). Cele mai importante au fost:
Sparta şi Atena care îşi subordonează cu timpul şi celelalte oraşe. Deși au fost vecine, au reprezentat două modele total diferite. Atena era centrul culturii ți
civilizației antice, aici luând naștere democrația, în schimb Sparta era un stat militar, aici câteva mii de spartani țineau sub teroare o populațiede zeci de ori mai
numeroasă, de altfel nu este de mirare că singura îndeletnicire a spartanilor era războiul. Atena este așezată în Peninsula Atica, aproape de mare, într-o regiune
cu pământ pietros. Ea a devenit un important centru meșteșugăresc și marinăresc. Spre deosebire de spartani care disprețuiau cultura, atenienii s-au dovedit mari
iubitori de frumos. În sudul Greciei, între munții prăpăstioși departe de mare se afla orașul Sparta; aceasta a fost întemeiat de către un popor războinic, care i-a
transformat pe vechii locuitori în sclavi. Spre deosebire de atenieni, pe spartani nu îi interesau teatrul, poezia sau filozofia, ci doar instrucția militară.
Istoria i-a purtat pe vechii greci pe țărmurile Mării Negre, numită de ei Pontus Euximus, adică marea cea primitoare. Ajunși aici, ei au construit primele
orașe: Histria, Tomis (Constanța), Callatis (Mangalia).

GRUPA 4 - Mitologie
Vechii greci se rugau şi credeau în zei. Ei îşi închipuiau zeii asemeni unor făpturi cu înfăţişare şi obiceiuri asemănătoare cu cele ale oamenilor. Dar zeii
nu mor niciodată, rămânând mereu tineri, frumoşi şi puternici, locuind pe muntele Olimp. Zeus este cel mai puternic dintre olimpieni, socotit drept stăpânul
suprem al oamenilor şi al zeilor.
Ca stăpân suprem şi ca deţinător al puterii supreme absolute, Zeus era cel care împărţea dreptatea printre oameni şi zei, el era expresia echilibrului şi a
ordinii din natură şi din societate. Era socotit zeul luminii, al fenomenelor naturale, deţinătorul fulgerelor şi, mai ales, al trăsnetelor - manifestare cu precădere a
forţei şi a mâniei sale divine. El domnea în palatul său aflat pe crestele înalte ale Olimpului şi de acolo, înconjurat de ceilalţi zei, cârmuia destinele lumii,
împărţind binele şi răul printre muritori şi veghind asupra împlinirii destinelor lor. Atena era zeiţa înţelepciunii, a strategiei, a disciplinei şi a meşteşugurilor.
Potrivit legendei, Atena ar fi inventat torsul şi ţesutul. Apollo - zeul zilei, al luminii si al artelor, protector al poeziei si al muzicii, conducatorul corului muzelor,
personificare a Soarelui.
GRUPA 5 - Educaţia
Sistemul de educatie spartan

În statul spartan copilul aparținea familiei numai până la vârsta de 7 ani, după care, era total la dispoziția statului până la vârsta de 60 de ani. Educația spartană
consta în exerciții fizice dure și antrenament militar, urmărindu-se să i se formeze copilului sau tânărului un desăvârșit spirit de disciplină, de supunere oarbă,
precum și capacitatea de a suporta cele mai absurde privațiuni și mizerii fizice: umblând desculți și cu capul ras, antrenându-se complet goi, mâncând mizerabil
și  insuficient, dormind pe o saltea de trestie și adeseori fiind biciuiți numai pentru a se deprinde să suporte durerea. În rest o instrucție intelectuală absolut
minima, adică scris -citit, eventual câteva noțiuni elementare de aritmetică și de muzică militară. Fetele primeau și ele o instrucție premilitară: alergări, marșuri,
luptă, aruncarea discului și a suliței. Copiii cu malformații sau cu alte probleme fizice sau intelectuale erau aruncați în prăpastie.

Sistemul de educatie atenian

Tatăl dispunea de educația copiilor până la vârsta de 18 ani. Mamele, ajutate  uneori de sclavele casei, se îngrijeau de creșterea lor. La vârsta de 7 ani începeau
școala. La Atena, dar și în alte părți ale lumii grecești. Statul atenian suporta cheltuielile școlare numai pentru copiii orfani de razboi. Părinții își trimiteau copiii
la școala particulară ținută de un învățator. Acesta le preda, ăn casa lui, noțiuni de scris, citit, aritmetică și muzica, timp de cinci, șase sau șapte ani. De la 14
ani, educația fizică lua complet locul educației intelectuale. Toate aceste forme de învățământ erau rezervate doar baieților. Educația fetelor se făcea exclusiv în
familie, reducându-se la gospodărie, la tors și țesut. Când tânărul atenian âmplinea vârsta de 18 ani, începea stagiul militar, care dura doi ani.

ANEXA 3

Ocupații principale Mod de viață Orase -cetăți Mitologie Educație


ANEXA 4
ANEXA 5 – FIȘĂ DE EVALUARE

1. Completează corespunzător:
Vechea Grecie se mai numea şi.............................Ea cuprindea numeroase oraşe stat, numite şi ........................, situate
în jurul Mării................ Cele mai vestite erau: ............. şi ....................Grecii erau mari...................... şi pescari, dar se ocupau şi
cu............................, meşteşugurile, ........................Cultivau cereale, ................... şi viţă de vie. Din cauza reliefului muntos, între
secolele VIII-VI î.Hr grecii au migrat spre ţărmurile Mării....................... întemeind aici cunoscutele..............................: Histria( în
nordul Dobrogei), ...............(Constanţa) şi Calatis (Mangalia).
Grecii credeau în mai mulţi zei, cel mai important fiind............................Ei iubeau......................................., artele şi ştiinţele. Ei au
deschis tradiţia Jocurilor Olimpice.
(Egee, polisuri, Atena, întrecerile sportive, Sparta, comerţul , navigatori, colonii greceşti, Elada, agricultura, , măslini, Negre, Tomis,
Zeus).

S-ar putea să vă placă și