Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

DATA:
CLASA: a VIII-a
PROFESOR:
OBIECTUL: Limba rromani
SUBIECTUL: VERBUL (I kernavni)
TIPUL LECŢEI: de recapitulare şi sistematizare a cunoştinţelor
OBIECTIV CADRU: Dezvoltarea capacităţii de exprimare orală şi scrisă
OBIECTIVE DE REFERINŢĂ:
1. să definească, în mod corect, verbul;
2. să clasifice verbele după diferite criterii;
3. să dea exemple de verbe in limba rromani;
4. să definescă, în mod corect, modul verbal;
5. să clasifice modurile verbale;
6. să identifice modul verbal care are toate timpurile;
7. să transforme formele verbale de conjunctiv la infinitiv;
8. să alcătuiască enunţuri corecte, respectând sarcinile date.
9. să identifice verbele din texte date, analizându-le corect din punct de vedere morfo-
sintactic;
10. să identifice corect verbe de diferite moduri.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: conversaţia euristică, explicaţia, exerciţiul oral şi
scris, analiza morfologică, sintactică;
Mijloace de învăţământ: fişe individuale şi teste formative.
FORME DE ORGANIZARE: activitate frontală, activitate pe grupe,
activitate independentă.
DURATA: 50 min.
DEMERSUL DIDACTIC

MOMENTELE TIMP ELEMENTE DE CONŢINUT OB. METODE MIJLOACE


LECŢIEI
1 2 3 4 5 6
- Voi avea grijă ca elevii să-şi pregătescă materialele necesare orei de
1. Moment 1’ limba rromani şi voi nota absenţii;
organizatoric. - Voi asigura liniştea şi disciplina clasei pentru o bună desfăşurare a
activităţii didactice.

2. Verificarea 7’ - Voi verifica tema atât cantitativ, cât şi calitativ; conversaţia


temei. - Verificarea calitativă se face selectiv. Astfel, elevii vor fi solicitaţi, prin euristică
sondaj, să citească răspunsurile, să motiveze, antrenându-se, prin întrebări Caietele de
frontale, întreaga clasă. teme

3. Reactualizarea - Se va realiza printr-o verificare orală a cunoştinţelor:


cunoştinţelor 6’ - Ce este verbul? O1
învăţate anterior. - Ce este modul verbal? O2 conversaţia
- De câte feluri sunt modurile? O3 euristică
- Care sunt modurile personale / predicative? Dar cele
nepersonale / nepredicative?
- Câte timpuri de bază are verbul? O4 explicaţia
- Care este modul verbal care are toate timpurile
O5
O6
1 2 3 4 5 6
4. Anunţarea - Voi anunţa elevii că astăzi vom sistematiza şi ne vom consolida
subiectului şi 2’ cunoştinţele despre verb printr-o serie de exerciţii aplicative ce vor fi
enunţarea rezolvate atât prin activităţi frontale, cât şi prin activităţi independente. O1-10 explicaţia tabla
obiectivelor. - Voi comunica elevilor obiectivele urmărite într-o manieră accesibilă
acestora.
- Se scriu data şi titlul pe tablă şi în caietele elevilor.

5. Conducerea - Elevii vor avea o fişă de exerciţii care actualizează cunoştinţele despre
procesului de 20’ verb. Exerciţiile vizează: exerciţiul oral şi fişa
recapitulare şi - identificarea formelor corecte ale verbelor date după diferite cerinţe; O7 scris individuală
sistematizare. - stabilirea modului a unor verbe subliniate;
Asigurarea - identificarea şi anlizarea unor verbe indicate din anumite texte date; O8
feed-back-ului, a - identificarea formelor corecte ale unor verbe;
retenţiei şi a - transformarea unor verbe de la modul conjunctiv la modul infinitiv; explicaţia
transferului. - completarea unui text lacunar.

6. Evaluarea - Elevii desfăşoară apoi, ca activitate independentă, analiza morfo- analiza morfo-
formativă 10’ sintactică a unor verbe, de asemenea, elevii indică timpul, persoana şi O9 sintactică Test formativ
numărul verbelor indicate,stabilesc valoarea verbelor „kerel” şi „aśunel”
în enunţurile date. Toate acestea vor fi cuprinse într-un test formativ care O10
îmi va permite să urmăresc realizarea obiectivelor de referinţă pe exerciţiul scris
parcursul lecţiei.
Răspunsurile vor fi corectate apoi frontal.

7.Tema pentru 4’ Elevii vor avea ca tema pentru acasa exercitiul 4 de la pagina 59
acasă

S-ar putea să vă placă și