Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Grupa :Mică

Gradinita : cu program normal Larga Jijia


Educatoare: Hurja Ştefania

Data:

Tema anuala:Cand/cum si de ce se intampla?

Tema proiectului:”ZANA TOAMNA”

Tema sapatamanii:”Camara Toamnei”

Tema zilei:”Surprizele Toamnei”

Tipul activitatii:verificare si consolidare de cunostinte

Forma de organizare:frontal ,individual,pe grupuri mici.

ACTIVITATI DE INVATARE:

ADP:Intalnirea de dimineata:”De ce iubesc toamna?


Rutine:salutul,prezenta,completarea calendarului naturii,activitate de grup,noutatea zilei.

Tranzitii: “Misca vantul frunzele”,Bat din palme,clap,clap,clap”.

ALA 1:Constructii-“Palatul Zanei Toamna”


Joc de masa:Puzzle:

Stiinta:”Sa rezolvam corect”

SCOPUL ACTIVITATII :Dezvoltarea capacităţii de exprimare orala,de intelegere si utilizare corecta a


semnificatiilor structurilor verbale orale.

Obiective operationale:
CONSTRUCTII:-sa manuiasca materialele puse la dispozitie;

-sa realizeze constructia respectand sarcina data;

-sa colaboreze cu ceilalti copii;

JOC DE MASA: -sa alcatuiasca intregul prin ansamblarea pieselor;

-sa descrie continutul tabloului realizat;

STIINTA : -sa coloreze fructele,sa incercuiasca legumele;

-sa adopte o pozitie corecta la masute.

Strategii didactice :

Metode şi procedee :Observaţia , explicaţia , exerciţiul , conversaţia , demonstratia,jocul,aprecierea, mana


oarbă.

Mijloace : Piese Lego,puzzle cu fructe,fisa de lucru.

Bibliografie
 “Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii”, MEC, Bucuresti, 2000
 Revista invatamantului prescolar,Nr.1-2/2008, Bucuresti
 Noul curriculum national ptr. Invatamantul prescolar 2008
 E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, „Activitati bazate pe inteligente multiple”.
 Ghid metodic: „Metode interactive de grup”, Ed. Arve
SCENARIU DIDACTIC

Programul zilei debuteaza cu”Intalnirea de dimineata”cu tema”De ce iubesc


toamna?”,copiii se vor aseza in semicerc.Intalnirea de dimineata va fi abordata intr-o maniera
optimista si plina de energie.

SALUTUL:Se vor exersa formule de salut insusite anterior atat intre educatoare si copii,cat si
intre copii.

-“Buna dimineata,copii veseli si frumosi!

Ma bucur ca ati venit la gradinita!”

PREZENTA:La sosirea in grupa fiecare copil isi va aseza poza la panoul copiilor prezenti.Un
baiat va numi fetitele prezente iar o fetita baietii prezenti,astfel se vor stabili si absentii zilei.

ACTIVITATE DE GRUP:Completam calendarul narurii,stabilim in ce zi a saptamanii ne


aflam,in ce luna a anotimpului toamna.un copil va fi rugat sa priveasca pe fereastra si sa spuna cum
este vremea afara.

NOUTATEA ZILEI:Astazi este o zi a surprizelor placute,avem musafiri,doamnele educatoare au


venit in vizita la noi in grupa si s-ar putea ca Zana Toamna sa ne faca si ea o vizita,sa vina sa-si i-a la
revedere inainte de a pleca de la noi.Se poarta o scurta discutie despre anotimpul toamna si bogatiile
lui-“De ce iubesc toamna?.Cu ajutorul metodei mana oarba vom extrage ecusoane:fructe,legume,flori
Activitatea va continua pe cente de interes,copiii pornesc spre masute cantand:

-“Cate unul pe carare /Mergem acum la sectoare”.

Se vor prezenta maerialele pentru fiecare centru deschis si se va explica modalitatea de


lucru specifica.Dupa prezentarea centrelor,copiii vor trece la rezolvarea sarcinilor de lucru pe
grupuri mici dupa simbolurile din piept.Pe tot parcursul activitatii copiii vor fi ajutati,indrumati.La
sectorul CONSTRUCTII copiii vor realiza”Castelul Zanei Toamna”. La centrul JOC DE MASA vor
trebuii sa alcatuiasca intregul prin ansamblarea pieselor.La STIINTA vor rezolva o fisa.Copiii se vor
roti pe la toate centrele deschise,la final se va face evaluarea lucrarilor.

TRANZITIE:”Misca vantul frunzele”

RUTINE: “Unul dupa altul in sir ne-asezam/Bate bine pasul spre baie plecam!”

Micul dejun,deprinderi de igiena si comportament.


DESFASURAREA ACTIVITATII

Eveniment Continutul stiintific Strategiile didactice Evaluarea


didactic

1.Momentul Se creeaza conditii optime pentru -corectarea


organizatoric desfasurarea activitatilor: tinutei

-se aranjeaza mobilierul;

-se pregateste materialul didactic;

-se distribuie ecusoane pentru fiecare


copil in parte.

2.Captarea Intalnirea de dimineata -conversatia -observarea


atentiei comportamentul
Astazi este o zi a surprizelor
ui copiilor
placute,avem musafiri,doamnele
educatoare vor veni la noi in grupa si
poate ca Zana Toamna o sa ne faca si
ea o vizita sa vada cat de isteti,harnici
si cuminti suntem.Se vor exersa -explicatia
formule de salut insusite anterior atat
intre educatoare si copii cat si intre
copii.Se va face prezenta stabilim copiii
prezenti si pe cei absenti,completam
calendarul naturii.

3.Anuntarea Se poarta o scurta discutie despre -conversatia -observarea


temei si a anotimpul toamna si bogatiile ei:”De ce capacitatii de
obiectivelor iubesc toamna?”Cu ajutorul metodei mentinere a
mana oarba vom extrage -explicatia atentiei
ecusoane:fructe,legume,flori.Activitate
a va continua pe centre de
interes,copiii pornesc spre masute
cantand:

-“Cate unul pe carare/Mergem acum la


sectoare.”

4.Dirijarea Se vor prezenta materialele pentru -explicatia -observarea


invatarii fiecare centru deschis si se va explica comportamentul
modalitatea de lucru specifica.Dupa ui copiilor
prezentarea centrelor,copiii vor trece -demonstratia
la rezolvarea sarcinilor de lucru pe
grupuri mici dupa simbolurile din piept.

Constructii: -exercitiul

-copiii vor trebui sa construiasca


“CastelulZanei Toamna”.

Joc de masa:

-se cere copiilor sa alcatuiasca intregul


-conversatia -rezolvarea
prin ansamblarea pieselor.
sarcinii
Stiinta:

-se cere copiilor sa reolve o fisa(vor


colora fructele si vor incercui legumele)

Copiii se vor roti pe la toate centrele


deschise.Pe tot parcursul activitatii
copiii vor fi ajutati,indrumati.

5.Evaluarea O voi realiza prin metoda “Turul -metoda “Turul -evaluarea


galeriilor”,vom face analiza Galeriilor lucrarilor
lucrarilor.Se vor face aprecieri globale
-conversatia -aprecieri verbale
asupra participarii copiilor si a modului
de lucru pe parcursul activitatilor.

6.Incheierea
activitatii Rutine:”Singurel imi fac ordine la locul
de munca”-voi cere copiilor sa lase
curata masuta pe care au lucrat.

“Unul dupa altul in sir ne-asezam?Bate


bine pasul spre baie
plecam”.deprinderi de igiena si
comportament,micul dejun

S-ar putea să vă placă și