Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
PROIECT DIDACTIC
SCOPUL LECŢIEI:
CONCEPTE CHEIE:
- chestionare, fişe de lucru, scheme, dicţionarul limbii române, videoproiector, coli colorate, articole,
www.go.ise.ro.
Resurse procedurale:
- conversaţia, conversaţia euristică, explicaţia, rezolvare de probleme, expunerea, problematizare, studiu de caz.
FORME DE ORGANIZARE:
Moment organizatoric :
Asigurarea materialelor şi a atmosferei corespunzătoare. Elevii sunt organizaţi în grupe de câte 4 elevi. Li se
împart cartoane colorate şi fiecare îşi notează o calitate care să-l reprezinte pentru activitate.
Stârnirea interesului pentru activitate, captarea atenţiei.
Copiii sunt grupaţi cu o săptămână înainte câte 4. Fiecare grupă îşi va alege o profesie, având grijă ca acestea
să nu se repete. Timp de o săptămână, ei vor culege informaţii despre acea profesie ( avantaje, dezavantaje, calităţi,
studii, etc). Vor realiza un spot publicitar despre acea profesie. Posterele realizate se afişează în clasă.
Obiectiv vizat: cunoaşterea profesiilor.
Concluzii: Elevii prezintă spotul publicitar în faţa colegilor astfel evidenţiindu-se avantajele, dezavantajele,
calităţile, studiile necesare fiecărei profesii.
Derularea activităţii
Concluzii: Elevii identifică drumul pe care trebuie să-l parcurgă pentru o ocupaţie, meserie, funcţie, carieră.
Dirigintele va expune apoi afişul cu titul Copacul meseriilor şi va explica elevilor cerinţele.
Copacul meseriilor
Se formeaza grupe de 3-4 persoane. Fiecare grupă îşi alege un reprezentant care va merge şi va trage
un carton pe care este scrisă o meserie.Cartoanele sunt sub formă de frunză. Pe cartoane, timp de 10
min., fiecare grupă va trebui sa scrie trei calităţi principale care i-ar recomanda pentru acea meserie, şi
dedesubt trei calităţi secundare. Fiecare grupă va prezenta ceea ce a scris şi se lipesc acele frunzuliţe pe
un arbore alcătuit dinainte de diriginte.
COPACUL
MESERIILOR
Profesia mea
Dirigintele cere fiecărui elev să-şi deseneze pe o foaie palma dreaptă. În mijlocul palmei, să scrie profesia pe
care cred că ar dori să o aibă, fără să se semneze nicăieri pe foaie. Pe fiecare deget, să treacă o calitate personală
care îi recomandă pentru profesia aleasă. Toţi participanţii vor realiza palmele pe foi A4, pregătite dinainte.
Când lucrările sunt gata, fiecare elev va prezenta ceea ce a realizat, elevilor spunându-li-se de la început că
unul din scopurile activităţii este să memoreze cât pot de mult din lucrările colegilor.
Se strâng lucrările şi se afişează în clasă, pe un panou la vedere. Fiecare elev, vine şi extrage dintr-o urnă, un
bilet pe care va găsi scris numele unui coleg sau al unei colege. El va trebui să scrie pe bilet o apreciere despre
colegul respectiv şi să lipească biletul pe lucrarea realizată de acel coleg. În cazul în care cineva nu-şi aminteşte
care este lucrarea colegului al cărui nume a extras, va primi câteva indicii de la ceilalţi.
Lucrările realizate rămân expuse la vedere măcar o săptămână, pentru ca elevii să le poată revedea, de câte
ori doresc.
Obiectiv vizat: dezvoltarea creativităţii elevilor; realizarea unui proces de autocunoaştere şi cunoaştere prin
intermediul colegilor; crearea unei imagini de sine pozitive.
Concluzii: calităţile personale sunt importante în alegerea unei profesii.
ALEGORIA BROSCUŢELOR
Morala?
Nu asculta niciodata pe oamenii care au prostul obicei de a fi întotdeauna negativi şi pesimişti fiindcă
ei îţi răpesc cele mai frumoase dorinţe şi speranţe pe care le porţi în suflet!
Gândeşte-te mereu la puterea cuvintelor, căci tot ceea ce auzi sau citeşti te influenţeaza în ceea ce
faci!
Deci:
OBSERVAŢIE:
Recomandarea este să se citească prima parte a textului (până la „Aşa a aflat că........”) iar concluzia şi
morala să o descopere elevii şi apoi să se discute.
Dirigintele va explica elevilor că pe parcursul vieţiii vor întâlni diverse obstacole care pot fi depăşite cu
perseverenţă şi curaj. Se va afişa Povestea fluturelui şi se va da citire textului. Apoi se va comenta
aceasta poveste. Prezentarea se face cu ajutorul filmului în format PowerPoint.
Evaluarea activităţii
Elevii vor completa un chestionar prin care vor evalua activitatea desfăşurată.
CHESTIONAR
2. Ce v-a plăcut?
3. Ce nu v-a plăcut?
FACTORII
FACTORII CARE
CARE INFLUENŢEAZĂ
INFLUENŢ EAZĂ DECIZIILE
INFLUENŢEAZĂ DECIZIILE PRIVIND
PRIVIND
CARIERA
CARIERA
INTERESE
PIAŢA
VALORI
MUNCII
INFLUENŢE CARACTERISTICI
EDUCAŢIONALE DE PERSONALITATE
DECIZII PRIVIND
CARIERA
APTITUDINI
AMBIANŢA
ŞI
CULTURALĂ
DEPRINDERI
REŢEAUA ISTORIA
PERSONALĂ STATUTUL FAMILIEI
SOCIO-
ECONOMIC