Sunteți pe pagina 1din 18

,,Prin aer, pe pământ, pe ape,

Veseli noi călătorim

Lumea să descoperim!”

PROFESOR ÎNV.PRESCOLAR:
Hrapciuc Aida
PROIECT DIDACTIC

DATA: 22.01.2020

UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Grădiniţa cu P.P. Nr.12 ,,Alexandru cel Bun ,, Botosani.

EDUCATOARE: Hrapciuc Aida

GRUPA: Mijlocie

TEMA ANUALĂ: Când,cum și de ce se întâmplă?”

TEMA PROIECTULUI: Mijloace de transport

TEMA ZILEI: „CĂLĂTORIA LUI SCOOBY-DOO”

MESAJUL ZILEI: ,,Prin aer, pe pământ, pe ape, Veseli noi călătorim, Lumea să
descoperim!”

TIPUL ACTIVITĂŢII: verificare şi consolidare de cunoştinţe, priceperi şi deprinderi;

MIJLOC DE REALIZARE: Activitate integrată

SCOPUL ACTIVITĂŢII: Consolidarea cunoştinţelor dobândite anterior despre mijloace de


transport şi abilităţilor practice utilizând corect materialele şi tehnicile de lucru.;

ADP: Întâlnirea de dimineaţă: ,, De vorbă cu Scobby Doo”


Rutine: ,,Mă pregătesc pentru activităţi” – exersarea unor deprinderi de

autoservire,gustarea;

,,Singurel îmi fac ordine la locul de muncă” – exersarea unor deprinderi de muncă
gospodărească.

Tranziţii: ”Trenul Tuc Tuc ”; ,,1,2,1,2/Noi spre baie ne îndreptăm”.

ALA1:

Artă:,,Colorează mijloace de transport”

Construcții : ” Construiesc mijloace de transport cu ajutorul figurilor geometrice”

Joc de masă: ,,Mijloace de transport”-puzzle

ADE:

Domeniul Stiințe ( Activitate matematica) : ,, Al câtelea avion a zburat?”

Domeniul Om și Societate (Activitate practică): ,,Lipește ce se potrivește!”

ALA2:
,,Semaforul”-joc de mișcare

DȘ: Activitate matematica ” Al câtelea avion a zburat?”

DOS: Activitate practică –”Lipește ce se potrivește!”

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:

- să denumească imaginea de pe jeton(mijloace de transport);

- sa numere in limitele 1-5;

- să utilizeze un limbaj matematic adecvat;

- să execute mișcări sugerate de textele cântecelor și jocurilor muzicale;

  - sa-si coreleze miscarile în functie de sarcinile jocului;

 -   sa participe cu interes la joc pastrând ordinea si disciplina;

 -   sa manifeste interes prin participare efectiva si afectiva;

- să lipească imaginile pe suprafaţa dată mânuind corect materialele de lucru;


- să păstreze poziţia corectă a corpului în timpul activităţii ;

ALA (ACTIVITĂŢI LIBER ALESE)

1) Activităţi pe centre de interes:

Artă: ,,Colorez mijloace de transport ”

- să coloreze imaginile respectând conturul dat;


- să respecte criteriile de acurateţe şi corectitudine a tehnicii utilizate.

Construcţii: ”Construim mijloace de transport„

- să construiască mijloace de transport cu ajutorul figurilor geometrice.

- să relaţioneze cu partenerii de joc.

Ştiinţă: ,, Rezolvăm puzzle”

-să rezolve corect puzzle-ul;

STRATEGII DIDACTICE :

 a)metode şi procedee: expunerea, demonstraţia, conversaţia, explicaţia, exerciţiul, lucrul pe


grupe, jocul, ghicitori, ,,Veniţi, povestiţi, aplaudaţi!”, „Mâna oarbă”, ,,Turul galeriei”,”
elemente de joc: surpriza, ghicirea, mânuirea materialelor, închiderea şi deschiderea
ochilor, aplauze, mişcare,. scăunele, recompense.

b)material didactic:

Întâlnirea de dimineaţă: catalogul grupei, calendarul naturii, jetoane cu zilele


săptămânii, starea vremii.

Artă: imagini de colorat cu mijloace de transport, creioane colorate;

Construcţii: figuri geometrice;

Ştiinţă: puzzle;

DȘ - Activitate matematică: panou, jetoane;

Domeniul Om şi Societate: Activitate practică: planşe de lucru , imagini decupate


mijloace de transport, lipici, panouri.

c)forme de organizare: frontal, pe grupe, individual.

RESURSE:

 umane: educatoarea şi grupa de copiii;


 temporale : o zi
 bibliografice:
“Curriculum pentru învăţământul preşcolar 3-6/7 ani ” - 2008
Breben, Silvia; Gongea, Elena; Ruiu, Georgeta; Fulga, Mihaela – “Metode interactive de
grup” – ghid metodic, editura Arves
Culea, Laurenţia; Sesovici, Angela; ş.a.- “Activitatea integrată din grădiniţă (Ghid pentru
cadrele didactice din învăţământul preuniversitar)” -Ed. Didactica Publishing House,
Bucureşti, 2008
G. Berceanu, E. Ilie, C. Lazăr, L. Lazăr, C. Moţ, Ghid orientativ pentru aplicarea
curriculumului în învăţământul preşcolar, 3 – 6/7 ani, 2008;
D. Gherghina, N. Oprescu, I. Dănilă, C. Novac, V. Ilie,C. Bunăiaşu, G. Cămăraşu, A.
Păunescu, Metodica activităţilor instructiv – educative în învăţământul preprimar,editura
Didactica Nova, Craiova, 2007.

SCENARIUL ZILEI
ÎNTÂLNIREA DE DIMINEAŢĂ:

Activitatea se desfăşoară în sala de grupă, în faţa panoului destinat întâlnirii de dimineaţă.


Copiii sunt chemaţi la întâlnirea de dimineaţă prin cântecul: „Piticuţii s-au trezit,Bună dimineaţa!”

Salutul: Copiii formează un cerc şi interpretează în cor versurile :

„Dimineaţa a sosit
Toţi copiii au venit
În cerc să ne adunăm
Cu toţi să ne salutăm.”
(Copiii execută şi mişcările corespunzătoare).

Prezenţa: Câţi pitici nu călătoresc azi cu noi?Un copil va spune cine nu este prezent astăzi la
grădiniţă.

Calendarul naturii: “ Este potrivită ziua de astăzi pentru călătorie?” Se vor stabili împreună,
cu ajutorul unor întrebări ajutătoare, ziua, starea vremii, anotimpul, îmbrăcămintea adecvată
anotimpului. Calendarul naturii va fi completat de câtre copii, cu ajutorul pieselor componente.

Sunt adresate urmatoarele intrebari:


- În ce anotimp ne aflăm?
- Cum este vremea astazi?
- În ce lună suntem?
- În ce zi a săptămânii suntem? Dacă ieri a fost miercuri, astăzi ce zi este?

Împărtăşirea cu ceilalţi: Se face prin desfăşurarea unui joc „Jucăria curioasă” pentru a afla „Cu
ce ne place să călătorim?”

Noutatea zilei:Prezentarea lui Scooby-Doo în calitate de musafir ce doreşte să înveţe de la


copii cât mai multe lucruri despre mijloacele de transport, pentru că va pleca într-o călătorie în jurul
Pământului. Acesta a adus „Cutia surprizelor „ din care educatoarea va scoate pe rând câte o
surpriză. Gruparea copiilor în „Şoferi”,”Piloţi” şi „Marinari” pentru a lucra la centrele de interes.

Mesajul zilei: : ,,Prin aer, pe pământ, pe ape, Astfel călătorim, Lumea să descoperim!”

Tranziţie: „Bat din palme clap-clap-clap”

Copiii vor merge către centrele de interes aşa cum au fost grupaţi şi se apucă de lucru.
După ce au terminat de lucrat, fiecare grupă va merge pe la fiecare centru de interes realizând
„Turul galeriei”.Aici, prin metoda ,,Veniţi, povestiţi, aplaudaţi!”, copiii vor face aprecieri asupra
rezultatele muncii colegilor lor.

Tranziţia la activităţile pe domenii experienţiale se realizează prin interpretarea


cântecului „“Trenul Tuc Tuc”
(ADE)Activitatea pe domenii experienţiale :
Activitatea pe domenii experienţiale -DȘ- se desfăşoară jocul didactic ” Al câtelea avion a
zburat?”
DOS: ”Lipește ce se potrivește”
ALA 2 :Se desfăşoară jocul distractiv „Semaforul”.
ACTIVITĂŢI DE ÎNVĂŢARE: ALA 2
Activităţi de dezvoltare personală: „Joc distractiv:
Întâlnirea de dimineaţă: ,,Cu ce ne place “Semaforul”
să călătorim?”
Rutine: ,,Îmi aştept rândul”(deprinderea de
a anunţa prin ridicarea mâinii când solicită un
anumit lucru);
Metode şi procedee: explicaţia,
Tranziţii:”Bat din palme clap,clap,clap”
,,Trenul Tuc Tuc” conversaţia, demonstraţia, jocul;
Activităţi pe domenii
experienţiale: Mijloace şi materiale didactice:
jaloane, recompense
DȘ - Activitate Activităţi liber
matematică-”Al câtelea Forma de organizare:pe echipe alese
avion a zburat” -joc CONSTRUCŢII:
didactic
”MIJLOACE
DOS:”DARURI PENTRU DE
SCOOBY-DO”(lipire TRANSPORT
mijloace de Transport) DIN FIGURI
Activităţi liber alese
GEOMETRICE”
ARTĂ:

„COLOREZ MIJLOACE
Activităţi liber alese:
DE TRANSPORT ”
ŞTIINŢĂ:

„REZOLV PUZZLE”
EVENIMENTUL CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII DIDACTICE EVALUARE
DIDACTIC
Metode şi Mijloace de Forma de
procedee învăţământ organizare

1. Moment Se vor asigura condițiile necesare pentru


organizatoric
desfășurarea optimă a activității:

 aranjarea mobilierului;
 pregătirea materialelor didactice. Frontal
Se începe activitatea prin întâlnirea de dimineață cu
salutul, apoi prezența copiilor și calendarul naturii.
Conversația
Momentul de înviorare se va realiza cu ajutorul
joculețelor de mișcare:,, Dacă vreau să cresc voinic”
și ,,A plecat boierul...”

2.Captarea Copiii sunt anunţaţi că astăzi au un musafir important ,


pe Scooby-Doo care îi roagă să-l ajute să descopere cât
atenţiei mai multe lucruri despre mijloacele de transport şi de surpriza Jucăria Stimularea
aceea, copiii au primit de la el „Cutia surprizelor” în care Scooby-Doo interesului
Frontal pentru
se găsesc mai multe lucruri care vor fi de ajutor la
Cutia activitate
activitate. Copiii primesc un coşuleţ cu ecusoane cu
surprizelor
mijloace de transport.
Coşuleţ cu
Copii extrag câte un ecuson din coşuleţ şi îl prind în
ecusoane
piept.Astfel se formează trei grupe: grupa şoferilor de
maşini, grupa piloţilor de avioane, şi grupa marinarilor
de pe vapoare.

3. Reactualizarea Copiii se îndreaptă către cele trei centre deschise prin Explicaţia
cunoştinţelor Tranziţia: „Bat din palme clap-clap-clap”

,,
După intuirea materialelor se formează grupele de
lucru:
Imagini de co- Pe grupe Aprecierea
Artă: „Grupa şoferilor de maşini” lorat modului de
Exerciţiul Individual cooperare cu
„Colorează mijlocul de transport” (Anexa 1) Creioane ceilalţi copii
Lucrul pe colorate
pentru a
-colorează în contur imaginile date pentru realizarea grupe finaliza
temei; Exerciţiul lucrarea.
Constructii: „Grupa piloţilor de avioane” ,,Veniţi,
povestiţi Figuri
,,Construiesc mijloace de transport” Aprecierea
aplaudaţi” geometrice
Pe grupe rezolvării
- cu ajutorul figurilor geometrice copiii vor construi corecte a sarci-
mijloace de transport. nilor date;

Ştiinţă:„Grupa marinarilor de pe vapoare ” Aprecierea


Pe grupe respectării
-„Rezolvă puzzle” (Anexa 2) sarcinii date
Exerciţiul
-rezolvă corect puzzle-ul; Aprecierea
Individual rezolvării
Fiecare grupă prezintă rezultatele activităţii desfăşurate corecte a sarci-
prin metoda „Turul galeriei„ iar aprecierile se fac prin nilor date;
metoda „ Veniţi, povestiţi,aplaudaţi”.
Aprecierea
rezultatului
activităţii de
grup.

Pe grupe

4. Anunţarea Li se reaminteşte copiilor despre Scooby-Doo care expunerea Jucăria Frontal Stimularea
temei şi a pleacă într-o călătorie în întreaga lume împreună cu Scooby-doo interesului
obiectivelor prietenii săi. Totuşi, el nu cunoaște mijloacele de pentru
activităţii
transport are nevoie de ajutorul copiilor. activitate
Astăzi vom juca un joc numit „Al câtelea avion a explicaţia
zburat”, iar voi veți trebui să numărați corect, să
descoperiți al câtelea avion a zburat iar apoi vom lipi pe
fișe mijloacele de transport care se potrivesc.

5. Dirijarea a) Explicarea regulilor de joc:


învăţării
Educatoarea descoperă suportul cu materiale şi îi explicaţia Panou Frontal
întreabă pe copii ce se află pe panou. Pe primul rând de Jetoane
sus se află cifrele de la 1 la 5, iar pe al doilea rând se află
imagini cu avioane. Un copil vine și recunoaște numerele Imagini
de la 1 la 5 iar altul vine și numără avioanele. mijloace d
Cutia
b) Jocul de probă
surprizelor
La semnalul educatoarei copiii închid ochii, apoi îi demonstraţia Frontal
deschid şi semnalează o eventuală schimbare ( observă că
a zburat un avion). -Al câtelea avion a zburat? jetoane
Aprecierea
c) Desfășurarea jocului
rezolvării
Se dă semnalul de închidere a ochilor, educatoarea corecte a
sarcinilor date;
ascunde primul avion. Copiii sesizează că primul avion a
zburat.

Lângă cine stătea primul avion? Primul avion stătea


langă al doilea avion.

d) Complicarea jocului
Frontal
In complicarea jocului vor ”zbura” două avioane . Se
va cere copiilor să închidă ochii și se vor ascunde primul
și al treilea avion.

-Câte avioane au zburat?

Se vor ascunde alte două avioane. Jocul se repetă de 3-


4 ori. Răspunsurile corecte vor fi încurajate cu aplauze.

6. Asigurarea Tranziţii: Către baie ne-ndreptăm /Mâinile să ne Explicaţia Planşe Frontal


retenţiei, a spălăm./ Dăm cu apă şi săpun, /Mai curaţi suntem acum!
transferului de Imagini cu
cunoştinţe şi Rutine: Formarea deprinderilor igienico-sanitare. avioane
obţinerea Lucrul în
Lipici echipe
performanţei Prin tranziţia ,,Avion cu motor”copiii se deplasează Exerciţiul
către măsuţe .Se scoate din „Cutia surprizelor” un plic în
care sunt imaginile de lipit amestecate. Copiii intuiesc
materialele de pe măsuţe, le explic ce au de făcut şi le
reamintesc faptul că aceste imagini i le voi dărui lui
Scoby Doo pentru al ajuta să-și termine călătoria. (Anexa
3)
Se execută exerciţii de încălzire a muşchilor mici ai Demonstraţia
mâinii prin cântecul „Ne jucăm, ne jucăm”. Aprecierea
rezolvării
În urma urării „spor la treabă”, copiii se apucă de lucru
corecte a
sub îndrumarea mea.
sarcinilor date;

7. Încheierea ,,Sarcinile le-am îndeplinit/ Scooby va fi mulţumit! „ Frontal


activităţii
Toate imaginile vor fi afişate pe panouri, copiii fac Turul galeriei Apreciri
„Turul galeriei” şi apreciază modul în care au lucrat stimulative,
Recompense Pe grupe
colegii lor. Totodată se denumesc mijloacele de transport
lipite.Se recită poezia „Mijloacele de transport”. zâmbărici aplauze.

Copiii vor primi mulţumiri din partea lui Scooby-Doo şi


stimulente Zâmbărici .

În ultima etapa a zilei, ALA 2, se va desfășura jocul de


miscare numit „ Semaforul”. Se va trasa o intersecție de
străzi iar în mijlocul interescției, un copil(rolul agentu- Indicator
lui de circulație) va ține într-o mână un indicator care va
avea pe o parte culoarea roșie și pe cealaltă culoarea
verde, în cealaltă mână un indicator ce va avea culoarea
Pe grupe
galbenă.

Copiii stau pe trotuar. Când agentul de la circulație


ridică indicatorul ce indică culoarea roșie aceștia stau pe
loc iar când arată verde copiii traversează strada.

Jocul continuă schimbându-se rolurile. Se vor evidenția


copiii care au mers corect și au respectat regulile de
circulație.
ANEXA 1 FIȘA DE LUCRU
ANEXA 2- PUZZLE
ANEXA 3 Activitate practică

S-ar putea să vă placă și