Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DE LECTIE

Liceul Teoretic „Ion Heliade Rădulescu”.

CLASA: a X a A

Data: 29.05.2019

PROFESOR: Fidel Cătălin

OBIECTUL: EDUCATIE MUZICALA

UNITATEA DE INVATARE: ROMANTISMUL

DETALIERE DE CONTINUT: OPERA ROMANTICĂ

TIPUL LECTIEI: MIXTA

PREMISE: elevii trebuie să deprindă prin audierea anumitor opere le compozitorilor din perioada romantica trataturile de timbru vocal si instrumental

COMPETENTE SPECIFICE:

- interpretarea individuala si colectiva (vocala si/sau instrumentala), respectând problematica impusa de cântarea artistica a repertoriului accesibil
propus;

- exprimarea impresiei asupra unor lucrări audiate, utilizând termeni de specialitate;

- Identificarea in cadrul audiției a temelor descifrate, în funcție de specificul creațiilor muzicale de la XIX si începutul sec. XX.

METODE SI PROCEDEE: exercițiul, dialogul, demonstrația, explicația, audiția

RESURSE:- manual de ed. muzicala,clasa a X a, Ed. Aramis., laptop, videoproiector, prezentare ppt, chitara.

FORMA DE ORGANIZARE:frontal-individuala,omogena

STRATEGIA DIDACTICA: inductiv-semialgoritmica

1
DESFASURAREA LECTIEI

    SECVENTELE BUG            ACTIVITATEA      ACTIVITATEA   METODE SI


     ACTIVITATII TIMP                      PROFESORULUI                     ELEVILOR  RESURSE  PROCEDEE
I. Moment organizatoric  5 min - formula de salut si Imnul de Stat - elevii se pregătesc pentru lecție - Imnul de Stat alDialogul
al Ro-maniei Ro-maniei
- intonează in colectiv
- pregătirea vocala
- exerciții vocale
- anunțarea activităților ce se vor
desfășura pe parcursul orei
II. Verificarea elevilor 10 min - Definiți genul muzical numit- Concertul este un gen muzical pentruManualul de ed.Explicația
concert instrumental? un instrument acompaniat de orchestramuzicala
simfonică
- În ce perioada muzicala mai Laptop
întâlnim acest gen de muzica? - În perioada Barocului, Clasicismului.

- Ce lucrări muzicale am audiat ora„Concertul pentru violoncel și orchestră


trecuta? în la minor” de Robert Schumann

„Concertul pentru pian și orchestră în Si


bemol major” de Franz Liszt

III. Predare - solfegiez ritmic si apoi melodic - elevii urmăresc solfegierea model aVideoproiector Exercițiul
fragmente din operele „Rigoletto”profesorului
Comunicare-însușirea noilor și „Traviata”; Chitara
cunoștințe si deprinderi - elevii interpretează individual si in
- îi pun pe elevi sa solfegieze ritmicgrup cântecul
și melodic cele doua fragmente din
opere.
2
III.1.Intuitie - sa identifice prin audiție - elevii recunosc deosebirile dintreManualul Dialogul
auditiva,vizuala,kinestezica deosebirile de timbru vocal siaceste opere atât din punct de vedere al
instrumental dintre operele audiate; timbrului cat si din punct de vedere al  Videoproiector Exercițiul
ritmului si al melodiei;
- profesorul interpretează model
cele doua arii opere. - elevii interpretează cele doua arii de
opere.

III.2 Dirijarea invatarii      Romantismul aduce ideea de- elevii notează in caiete noutatea peManual Exercițiul
exprimare a sentimentelor, in daunacare perioada romantica o aduce prin
acțiunii propriu-zise. Reprezentareacreațiile compozitorilor săi; Videoproiector Demonstrația
muzicala este direcționată mai mult
spre cuvânt si imagine vizuala, fapt Instrument
care înseamnă începutul epocii de muzical
glorie a muzicii cu
program,       specifica genurilor
instrumental si simfonic.
Literaturizarea artei muzicale ia
forme diferite si naște genuri care
urmăresc cu insistenta o linie
dramaturgica, un subiect. mentale
sau a pieselor simfonice, Richard
Wagner, care propune si
înfăptuiește un sincretism al artelor
in drama muzicala. Romantismul- elevii scriu in caiete contribuția
este caracterizat prin rupereacompozitorului Richard Wagner la
echilibrului formelor si vigoriidezvoltarea operei romantice;
clasice, în favoarea libertății și
fanteziei. Caracteristicile generale
ale acestui curent sunt intensitatea
emoționala a muzicii, libertatea
formei muzicale, îmbinarea,

3
deseori, a muzicii cu literatura.

- profesorul pune spre auditie arii


din „Traviata”, „Rigoletto” de
Giuseppe Verdi , Bărbierul din
Sevilla” de Giacomo Puccini- elevii recunosc noțiunile de tempo de
operele „Tannhauser” de Richardritm de nuanțe si metrica care apar pe
wagner si „Ivan Susanin” de Mihailparcursul operelor;
Ivanovici Glinka;
Elevii audiază fragmente din opere.
- le prezint elevilor anumite date
biografice cu privire la cei doi
compozitori ce consta in viața si
creatia muzicala a acestora; Elevii notează in caiete date biografice Prezentare ppt
IV. Asigurarea Feedbackului - Ce lucrări muzicale am audiat- Opera „Tannhauser” de RichardManual    Observația
astăzi? Wagner, „Ivan Susanin de Mihail
Ivanovici Glinka- „Aida” de Verdi siLaptop    Exercițiul
- Ce fragmente de opere amTannhauser de Wagner
interpretat astăzi? Videoproiector
- opera „Olandezul zburător”, „Tristan
- Ce alte opere a  mai compussi Isolda”. Instrument
Richard Wagner? muzical

V. Aprecieri și recomandări 10 min - Se fac aprecieri și recomandări- dezbateri si impresii personale Conversația
asupra lecției.

S-ar putea să vă placă și