Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DIDACTIC

Data:
GRUPA: Mare
EDUCATOARE:
TEMĂ ANUALĂ: „Ce şi cum vreau să fiu?”
TEMA PROIECTULUI: „Meserii îndrăgite de copii”
SUBTEMA: „Topul meseriilor preferate”
DOMENIUL EXPERIENTIAL: DS – Activitate matematica (exercitiu cu material
didactic individual)
TIPUL ACTIVITĂŢII: verificarea şi consolidarea cunoştinţelor
DURATA: 30 min
LOCUL DE DESFĂŞURARE: sala de grupă

SCOPUL :
Consolidarea şi sistematizarea cunostinţelor matematice privind rezolvarea unor
pobleme simple în limitele 1-10;

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
 să raporteze corect numărul la cantitate și cantitatea la număr, după cum este
descrisă operația matematică
 sa efectueze operaţii simple de calcul oral de adunare cu una şi două unităţi în
limitele 1-10;
 să rezolve probleme simple având ca suport ilustraţii;
 să recunoască şi să utilizeze corect simbolurile « + şi = »;
 să recunoască materialele de lucru ale cofetarului, bijutierului, croitorului;

STRATEGII DIDACTICE:
METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia, explicaţia, demonstraţia, probleme
ilustrate, exerciţiul cu material individual.
MIJLOACE DE ÎNVĂŢĂMÂNT: coşuleţe, jetoane ce reprezintă numerele de la 1
la 10; buline de diferite culori, fişe de lucru, planşe ilustrate.
FORMA DE ORGANIZARE: frontal, individual,

BIBLIOGRAFIE :
- Curriculum pentru învăţământul preşcolar, Prezentări şi explicitări, Editura
Didactica Publishing House, Bucureşti, 2009
- Culea, Laurenţiu - Activitatea integrată din grădiniţă, Ghid pentru cadrele
didactice , Editura Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008
- Toma, Georgeta - Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru
învăţământul preşcolar, Nivel I, Editura Delta Cart Educaţional, Piteşti,
2008

DEMERSUL DIDACTIC
EVENIMENTUL STRATEGII
DIDACTIC CONŢINUTUL INSTRUCTIV – EDUCATIV EVALUARE
DIDACTICE

Se asigură condiţii optime pentru Observarea


desfăşurarea activităţii: Frontal comportamen-
1.Moment
- aerisirea sălii de grupă; tului copiilor
organizatoric
- aranjarea măsuţelor în careu;
- pregătirea materialului didactic necesar: Intrarea
- intrarea şi aşţezarea copiilor în sala de ordonata în sala
grupă de grupă

2.Captarea Introducerea în activitate se va face prin Conversaţie


atenţiei intuirea materialului didactic de pe masuţe
iar copiii le vor recunoaşte şi le vor numi. Frontală Ascultarea
. atentă
- Ce aţi primit pe măsuţe ? Coşuleţ cu: 5
- Ce aveţi în coşuleţe ? buline roşii şi 5 Recunoaşterea
- Ce culori au bulinele ? buline galbene obiectelor din
jetoane cu cosuleţ
cifrele de la 1
la 10, fişe de
lucru
- Astazi, m-am gândit să ne transformăm
3. Anuţarea pe rând în croitor, cofetar, bijutier. Ascultarea
temei şi a Oamenii care au aceste meserii trebuie să Conversație atentă
obiectivelor rezolve tot felul de probleme, aşa cum
vom face şi noi astăzi.

4.Reactualizarea Pentru acesta trebuie sa ne amintim


cunoştinţelor câteva noţiuni pe care voi le cunoasteţi: Conversaţia
 Până la cât aţi învăţat să număraţi?
 Cine vrea să numere de la 1 la 10? Explicaţia
 Cine recunoaşte aceste cifre? ( 1, 5,
3, 9, etc)? Numerele Răspunsuri
 Să numere un copil în ordine expuse de la 1- corecte
crescătoare de la 1 la 10! 10
 Să numere altcineva descrescător de
la 10 la 1!
 Voi bate din palme de un anumit
număr de ori (2, 4, 7, 9) iar voi veţi
scoate din coşuleţ cifra
corespunzătoare!
 Voi pune câteva întrebări referitoare
la unele meserii: Planşe cu Răspunsuri
- Ce meserii cunoaşteţi? meserii corecte
- Ce face cofetarul, croitorul,
bijutierul?
- Cu ce ustensile lucrează ei?
Să vedeți ce a trebuit să rezolve un
cofetar: Conversaţia
Pe un tort erau lipite cu glazură 4 Atenția activă
bomboane. Planşa cu
5.Prezentarea şi Ancuța a mai adus cofetarului 2 problema
dirijarea bomboane să le pună pe tort. desenată
conţinutului Câte bomboane are tortul ei acum?

Matematic cofetarul a scris: Cifre


4+2=?
Răspunsul
După aflarea rezultatului adunării, un alt corect
copil este rugat să găsească cifra ce indică
răspunsul corect al adunării printre Conversaţia Recunoașterea
jetoanele cu cifre aflate pe măsuţă. cifrei
Frontal
După rezolvarea adunării voi cere
copiilor să găsească vecinii rezultatului
obţinut, Cifra “6”
5....6....7

- Acum vă veți juca și voi și să rezolvați


6. Obţinerea pe rând problemele: cofetarului, Explicatia
performanţei şi bijutierului și croitorului recunoscând Înțelegerea
asigurarea feed- operația matematică de pe fiecare fișă. Demostrația sarcinii
back-ului: Astfel, trebuie să ajute cofetarul să
orneze tortul cu bomboane (cf. Anexa 1) ; Planșe Rezolvarea
croitorul să lipească buline pe rochiţă (cf. corectă a
Anexa 2), bijutierul să facă un şirag de problemelor
mărgele(cf. Anexa 3) după demonstraţia ilustrate
făcută în faţa clasei.
Copiii vor rezolva cele 3 probleme
ilustrate aflate pe fişele ce le-a primit
fiecare dintre ei.
În timp ce copiii rezolvă problemele
ilustrate urmăresc să respecte indicaţiile Exerciţiul
date. individual

Se acordă sprijin copiilor ce întâmpină


greutăţi.
Finalizarea
Dacă timpul permite, le voi citi copiilor
lucrărilor
câteva probleme sub formă de ghicitori.
(Anexa 4)

6. Evaluarea Înainte de încheierea activităţii vom face Conversația Alegerea


performanţei un top al meseriilor. răspunsului
-V-a plăcut ce era de făcut la fiecare
meserie? Jetoane
-Cui a placut cel mai mult ce a realizat Planșa cu
croitorul, să ridice mâna sus. Așteptați să clasificare
număr (scriu numărul de copii).
Voi repeta cu bijutierul și cu cofetarul.
În funcție de răspunsul copiilor voi pune
pe treptele I, II si III jetoanele cu meseriile
despre care am vorbit.

7. Încheierea -Știți că sunt multe meserii frumoase și voi Coversația Recompense


activității puteți când veți fi mari să alegeți ce
meserii vă plac.
Fac aprecieri referitoare la modul de
realizare al sarcinilor.

Cofetarul mustăcios Anexa 1


Pe un tort erau lipite cu glazură 4 bomboane.
Ancuța a mai adus 2 bomboane să le pună pe tort.
Ariciul croitor
Câte bomboane are tortul ei acum?
4+2= Anexa 2
Un croitor a cusut o rochiţă frumoasă şi a decorat-o cu 5 buline galbene după care a
Bijutierul iscusit mai adăugat 2Anexa
buline. 3
Câte buline are rochiţa acum?

5+2=
O domnişoară a comandat unui bijutier un şirag de mărgele verzi.
Bijutierul iscusit a înşirat 8 mărgele apoi a mai adăugat încă una.
Câte mărgele are şiragul?

8+1=
Anexa 4
BUCATARUL

Bucătarul cel vestit Mai am una de-agăugat


Pentru tort e pregătit Vezi sa nu o pierzi!
L-a făcut, l-a pus pe tavă, Spune-acuma tu nepoate,
Dar acum îl decorează Câte mărgele-s de toate?
5 bomboane galbene
Puse tot pe margine.
Apoi înca 2 roșii
Pentru toți mofturoșii. ZIDARUL
Spune-mi tu acuma mie,
Câte bombonele oare Zidarul nostru priceput
Sunt pe tortul acesta mare? O casa a nceput
Si are de ridicat
CROITORUL Un zid falnic, ne-nfricat.
Pune sase caramizi
Croitorul Aricel Apoi inca doua pune
Coase, coase frumușel Cate are in total
Dar când e la decorat Haide, tu, copile, spune!
Domnul trebuie ajutat.
7 bulinuțe roșii
Aricel vrea să lipească,
Apoi încă două roșii
Să se mire toți cocoșii. FERMIERUL
Acum spune-mi frațioare
Câte buline rochia are? Bunicul meu e fermier
Si-n ograda lui gasesti
BIJUTIERUL Orice animal doresti,
Dar cele mai dragi imi sunt
Sunt bijutier vestit 6 vaci de peste prund.
Și sunt foarte iscusit Mai prefer inca ceva
Am unelte și mărgele 2 cai din ograda mea
Și sunt tare frumușele Cate sunt toate-adunate
Pe o ață-am înșirat Spune tu acum, nepoate?
Cinci margele verzi,

8+1=

S-ar putea să vă placă și