Sunteți pe pagina 1din 10

Proiect de lecție ”Europa Mediteraneană.

Italia”

PROIECT DE LECȚIE

Unitatea de învățământ: Colegiul Național ”Gh. Roșca Codreanu” Bârlad


Profesor: Veronica SILVESTRU
Data:
Clasa : a VI-a
Obiectul: Geografia continentelor - Europa
Subiectul: ”Europa Mediteraneană. Italia”
Tipul de lecție: mixt (lecție de predare-învățare)

Competențe generale:
1. Utilizarea limbajului specific în prezentarea şi explicarea realităţii geografice
2. Utilizarea corectă a numelor proprii şi a termenilor în limbi străine
3. Transferarea unor elemente din matematică ştiinţe şi tehnologie în studierea mediului terestru
4. Raportarea realităţii geografice la un suport cartografic şi grafic
7. Dobândirea unor deprinderi şi tehnici de lucru pentru pregătirea permanentă
Competențe specifice:
1.2 Precizarea, în cuvinte proprii, a sensului termenilor geografici de bază
3.2. Explicarea fenomenelor şi proceselor naturale şi umane specifice Geografiei Europei
4.1 Identificarea principalelor elemente naturale şi socio-economice reprezentate pe un suport
cartografic
4.3 Poziţionarea corectă a elementelor geografice pe reprezentările cartografice ale Europei
6.2. Explicarea diversităţii naturale, umane şi culturale a Europei realizând corelaţii cu informaţiile
dobândite la alte discipline şcolare
7.1 Aplicarea cunoştinţelor şi deprinderilor învăţate
Obiective operaționale:
O1 - Să descrie corect poziția geografică a Italiei, în condițiile utilizării Hărții fizice a Europei, Hărții
politice a Uniunii Europene, precum și a manualului.
O2 - Să identifice corect șase caracteristici ale cadrului natural al Italiei, folosind Harta fizică a
Europei, manualul, precum și prezentarea PowerPoint.
O3 - Să prezinte corect cel puțin patru informații generale privind populația Italiei, utilizând date și
imagini.
O4 - Să localizeze corect principalele zece orașe ale Italiei, utilizând harta mută a Italiei, atlasul
geografic și manualul.
O5 - Să enumere corect cinci caracteristici ale economiei italiene, utilizând manualul și prezentarea
PowerPoint.
O6 - Să identifice corect cel puțin trei atracții turistice din Italia.
O7 - Să numească trei contribuții ale Italiei la cultura universală.

Strategii didactice: inductivă, deductivă, analogică, semialgoritmică, euristică, mixtă


Metode didactice: expunerea, explicația, exercițiul, demonstrația, descrierea, conversația euristică,
comparația, problematizarea, lectura, lucru cu harta și manualul
Mijloace didactice: Harta fizică a Europei, Harta politică a Uniunii Europene, harta Italiei, manualul,
atlasul geografic, reprezentări grafice, prezentare PowerPoint, poster, caietul de notiţe, fişe de lucru,
laptop-ul, videoproiectorul
Material bibliografic:
Bereteu, Alina, Bereteu, Radu (2016), Concentrat de geografie 6, Editura Art, București
Ilinca, Nicolae (2006), Didactica Geografiei, Editura Didactică și Pedagogică, București
Mândruț, Octavian, Neguț, Silviu (1999), Geografia continentelor. Europa. Manual pentru clasa a
VI-a, Editura Corint, București

C. N. ”Gh. Roșca Codreanu” prof. Veronica SILVESTRU 1


Proiect de lecție ”Europa Mediteraneană . Italia”

DESFĂȘURAREA LECȚIEI

Dozare
Obiectiv Momentele Activitatea de predare – învățare Strategii didactice Evaluare
e lecției
Activitatea profesorului Activitatea elevilor
operațio-
nale
1' Organizarea Verificarea prezenței elevilor. Pregatirea caietelor și a Observarea atenționare
clasei Pregătirea materialului necesar lecției. atlaselor școlare.
1'- Pregatirea Supune atenției elevilor un fragment din Italia a.Audiția muzicală, observare
2' aperceptivă ”Anotimpurile. Primăvara” de Antonio Notează titlul lecției: ”Italia – observarea,conversați sistematică
Vivaldi, o imagine cu Colosseumul din caracterizare geografică” a euristică
Roma și niște obiecte specifice Italiei. b. activitate frontală aprecieri verbale
Solicită elevilor să identifice statul în care
vor ”călători” astăzi.
O1 20' Dirijarea Conversație euristică pentru identificarea Interpretează harta din atlasul a.Conversație observare
- predării – poziției geografice a Italiei. geografic (sau din manual) și euristică, explicația, sistematică
25' învățării formulează răspunsul corect observarea, lucrul cu aprecieri verbale
sub îndrumarea profesorului. harta, manualul și
atlasul, demonstrația autoevaluare
b. activitate frontală interevaluare
Conversație euristică, pe baza Hărții fizice Sub îndrumarea profesorului, a.Conversația observare
a Europei și a hărții Italiei de la pag. 95, identifică și localiuzează corect euristică, explicația, sistematică
pentru: principalele elemente ce lucrul cu harta și aprecieri verbale
- identificarea formelor și a unităților de definesc cadrul natural al Italiei atlasul, observarea,
relief; (unități majore de relief, tipuri demonstrația, autoevaluare
O2
- identificarea tipurilor de climă, în corelație de climă, elemente de problematizarea, interevaluare
cu vegetația, fauna și solurile specifice; hidrografie) descrierea
- identificarea principalelor elemente de Pe baza unor imagini, b. activitate frontală
hidrografie ( principalele fluvii și lacuri) descoperă tipurile de vegetație
și înțeleg în ce condiții de climă
se dezvoltă acestea.
O3 Precizează nr. de locuitori al Italiei și faptul Sub îndrumarea profesorului, a.Conversația observare
că bilanțul natural este negativ, iar bilanțul elevii explică faptele sesizate euristică, explicația, sistematică
migratoriu este pozitiv. Cere elevilor să problematizarea, lucrul aprecieri verbale
C. N. ”Gh. Roșca Codreanu” prof. Veronica SILVESTRU 2
Proiect de lecție ”Europa Mediteraneană . Italia”

explice aceste caracteristici, pe baza cu harta și atlasul


cunoștințelor anterioare. b. Activitate frontală autoevaluare
interevaluare

Solicită elevilor să numească, din Sub îndrumarea profesorului, a.Conversație observare


cunoștințele anterioare, două orașe ale elevii numesc și localizează euristică, explicația, sistematică
Italiei două orașe. demonstrația,explicația aprecieri verbale
Indică elevilor harta principalelor orașe ale Citesc lectura si identifică lucrul cu harta și
O4 Italiei și le oferă o lectură despre orașele orașele menționate. Localizeză atlasul, lectura autoevaluare
Italiei. Solicită elevilor să localizeze orașele cu ajutorul hărții din manual problematizarea interevaluare
din lectură, să numească și alte orașe alte orașe din Italia. Analizează b. Activitate frontală
importante și, totodată, să coreleze orașele imaginile din prezentarea
numite cu imaginile reprezentative incluse PowerPoint.
in prezentarea PowerPoint.

C. N. ”Gh. Roșca Codreanu” prof. Veronica SILVESTRU 3


Proiect de lecție ”Europa Mediteraneană . Italia”

O5 Se solicită analiza hărții resurselor naturale Analizeaza documentele a.Explicația, observare


si a activităților economice (manual) și expuse si sub indrumarea problematizarea, sistematică
privirea cu atenție a prezentării Power Point profesorului constată deosebiri. demonstrația, aprecieri verbale
Analizeaza repartitia resurselor conversa
naturale și importanța ția euristică,lucrul cu autoevaluare
acestora. harta și atlasul interevaluare
Localizează principalele centre b. Activitate frontală
industriale. Identifică produsele
specifice și brandurile mai
cunoscute.Identifică
principalele aeroporturi
O6
Se solicită precizarea principalelor obiective Numesc principalele obiective a.Explicația, vizionarea observare
turistice ale Italiei, pe baza cunoștințelor de turistice. Analizează imaginile de imagini sistematică
cultură generală. din prezentarea PowerPoint. b. Activitate frontală aprecieri verbale

O7 Cere elevilor să se consulte cu colegul de Se consultă cu colegul de a.Conversația observare


bancă și să numească trei personalități de bancă și comunică variantele euristică, explicația sistematică
renume mondial, ale culturii și științei găsite. Analizează lista. b. Activitate frontală șli aprecieri verbale
italiene. de grup (colegii de
Oferă elevilor o listă cu contribuții ale Italiei bancă) autoevaluare
la cultura și patrimoniul mondial. interevaluare
3’ - Atingerea Solicită elevilor să răspundă la câteva Reanalizează, sintetizează și a.Jocul ” Ghici observare
4‘ feed- ghicitori geografice. Elevul care răspunde răspund la ghicitorile ghicitoarea mea” sistematică
backului corect pune în cadranul corespunzător o geografice ale profesorului, b. Activitate frontală aprecieri verbale
bilă colorată, astfel încât, la sfărșitul jocului, lipesc bile colorate pe
cadranul să arate ca o ....pizza cadranele corespunzătoare interevaluare
2' Obținerea Propune rezolvarea unei situații-problemă: Formulează răspunsuri a.Problematizarea, observare
performanței ”Explicați diferențele de dezvoltare dintre corecte, sub îndrumarea explicația sistematică
nordul și sudul Italiei”. profesorului. b.Activitate frontală aprecieri verbale

autoevaluare
interevaluare

C. N. ”Gh. Roșca Codreanu” prof. Veronica SILVESTRU 4


Proiect de lecție ”Europa Mediteraneană . Italia”

O5 10' Asigurarea Completați fișa de evaluare cu informațiile Selectează informațiile pentru a.Exercițiul, explicația, observare
și corespunzătoare. completarea și formularea interogații de control sistematică
intensificare corectă a răspunsurilor b.Activitate în perechi aprecieri verbale
a retenției si
a autoevaluare
transferului interevaluare
cunoștințelor
1'- Precizarea Comunicarea conţinuturilor ce vor fi Explicația notare
2' activitatilor parcurse prin studiu individual.
pe care Evaluarea activităţii elevilor la oră
(notare) .
elevii le vor
desfășura
acasă

C. N. ”Gh. Roșca Codreanu” prof. Veronica SILVESTRU 5


Proiect de lecție ”Europa Mediteraneană. Italia”

C. N. ”Gh. Roșca Codreanu” prof. Veronica SILVESTRU 6


Proiect de lecție ”Europa Mediteraneană. Italia”

ITALIA
CARACTERIZARE GEOGRAFICĂ

I. POZIȚIA GEOGRAFICĂ
 Regiunea geografică: _________________________
 Ocupă Peninsula_____________________ și o serie de insule (ex._______________________)
 Este constituită din trei părți: _______________________
_______________________
_______________________
 Este un stat perforat – există două enclave (state independente pe teritoriul său):
_______________________________________
 Vecini: N ________________________________
NV_______________________________
NE _______________________________
V________________________________
E________________________________
SE ______________________________
II. CADRUL NATURAL
1. RELIEFUL ____________________________________
► Munți:
- M-ții ____________în N. Altitudinea maximă - la granița cu Franța ____________________
- M-ții ______________ (”coloana vertebrală a Italiei”); altitudinea maximă: 2914 m în
vf._______________________; se continuă și în Sicilia; vulcanii ____________ (în apropiere de
Napoli) și ____________ (3323 m).
► Câmpii: _____________________ - în N, între Alpi și Apenini
_______________________
2. CLIMA:
_________________________, pe cea mai mare parte a teritoriului;
_________________________, în Câmpia Padului;
_________________________, în munți.
3. HIDROGRAFIA :
► Râuri și fluvii: _________, __________( Roma);
► Lacuri - glaciare: ___________________________________;
- vulcanice: __________________________________;
- lagune: ____________________________________.
4. VEGETAȚIA :
► __________________________ – măslin, portocal salbatic, maquis.
► păduri : de_______________, de_______________
► pajiști alpine

III. POPULAȚIA ȘI AȘEZĂRILE UMANE


1. POPULAȚIA:
→ Numărul de locuitori: ___________________________
→ Bilanțul natural ________________________________
→ Bilanțul migratoriu _____________________________
→ Densitatea populației___________________________________
→ Religie _________
2. AȘEZĂRILE URBANE
 _________- ”cetatea eternă”, ”Caput Mundi”, ”cetatea celor șapte coline”
 _________ - cel mai important centru industrial, capitala modei
 ___________ - aici s-a ” inventat” pizza
C. N. ”Gh. Roșca Codreanu” prof. Veronica SILVESTRU 7
Proiect de lecție ”Europa Mediteraneană. Italia”

 ___________ - firma Fiat


 ___________ - Sicilia, a murit revoluționarul și istoricul român Nicolae Bălcescu
 ___________ - al doilea port din Marea Mediterană, Cristofor Columb
 ___________ - cea mai veche universitate din Europa
 ___________ - Piața San Marco, carnaval
 ___________ - Romeo și Julieta,
 ___________ - ”giuvaierul Renașterii”, Domul
 ___________ - Turnul înclinat, Domul

IV.ECONOMIA : ___________________________________
1. RESURSE NATURALE: __________ (C. Padului ), ____________________________________
_______________________________________________________________________________
2. INDUSTRIA este dezvoltată în nord: ”Triunghiul industrial Milano-Torino-Genova!
 ______________________:Torino-Fiat,Alfa Romeo, Ferrari, Lamborghini
 ______________________:Genova, La Spezia
 ______________________: firmele Ducatti, Aprilia
 ______________________: Indesit, Zanussi
 ______________________:Gucci, Armani, Versace
 ______________________ : Kappa, Lotto
 ______________________: cel mai mare exportator de vinuri, băuturi
alcoolice Martini, pastele Barilla, Parmiggiano Reggiano, oțet balsamic de
Modena, cafea Lavazza, Panificație Panini ș.a
3. AGRICULTURA – randament ridicat
a. cultivarea plantelor:- cereale (________________________) și plante mediteraneene (______-
locul I în lume, __________________________________)
b. creșterea animalelor: _________________________
4. TRANSPORTURILE
 ________________: cel mai rapid tren din Europa( __________________, 400km/h)
 ________________: rețea densă de autostrăzi: Autostrada del Solle
 ________________: portul maritim Genova
 ________________: 30 de aeroporturi: Milano, Roma
5.TURISMUL : foarte dezvoltat; locul trei în lume după numărul de turiști
 _______________:- orașe-muzeu: Roma, Veneția, Florența, Milano, Napoli
- orașe vechi: Verona, Bologna, Pisa ș.a
 _______________ Riviera Italiană
 ____________________________: Cortina d, Ampezzo, în Munții Alpi

V. CONTRIBUȚII ALE ITALIEI LA CULTURA MONDIALĂ


1. _________________________________________________________
2. ___________________________________________________________
3. -_________________________________________________________
4. ___________________________________________________________
5. _________________________________________________________
6. _______________________________________________________

C. N. ”Gh. Roșca Codreanu” prof. Veronica SILVESTRU 8


Proiect de lecție ”Europa Mediteraneană. Italia”

FIŞĂ DE LUCRU Autoevaluare______

I. Încercuieşte litera corespunzătoare răspunsului corect: 9 puncte


1. Aparţine Italiei insula:
a. Corsica; b. Creta; c. Malta; d. Sardinia
2.Insula Sicilia este despărţită de Peninsula Italică prin strâmtoarea :
a. Bonifacio; b. Messina; c. Otranto; d. Siciliei
3. Dintre vecinii Italiei, nu face parte din Uniunea Europeană:
a.Austria; b. Elveţia; c. Franţa; d. Slovenia
II. Completează spaţiile libere de mai jos cu răspunsurile corecte: 12 puncte
1. Sunt supranumiţi „Coloana vertebrală a Italiei”, Munţii ....
2. Pe cea mai mare parte a teritoriului, Italia prezintă climă ....
3. Râul care trece prin capitala Italiei se numeşte....
4. Pizza a fost „inventată” în oraşul.... .

III. Realizează corespondenţa corectă dintre brandurile specifice Italiei din coloana A şi
produsele industriale din coloana B: 18 puncte
1. FIAT a. motociclete

2. KAPPA b.băuturi alcoolice

3. VERSACE c.paste făinoase

4. MARTINI d.autoturisme

5. BARILLA e.articole sportive

6. APRILIA f.articole de îmbracăminte şi încălțăminte

IV. Numiți: 18 puncte

a.) trei atracții turistice ale Italiei:


_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
b.) trei personalități ale culturii italiene:
_________________________________________
________________________________________
_______________________________________.

IV. Realizează corelația corectă dintre orașele numerotate, pe hartă, cu numere de la 1 la 11 si


imaginile corespunzătoare, notate cu litere de la A la K: 33 puncte

C. N. ”Gh. Roșca Codreanu” prof. Veronica SILVESTRU 9


B
A H
Proiect de lecție G ”Europa Mediteraneană. Italia”

D
F
E

JI

NOTĂ: Se acordă 10 puncte din oficiu

C. N. ”Gh. Roșca Codreanu” prof. Veronica SILVESTRU 10

S-ar putea să vă placă și