Sunteți pe pagina 1din 2

SCHITA DE LECTIE

Data :
Clasa :
Obiect:Limba romana- compunere
Subiect: Compunere dupa imagini:”Primavara in livada”(manual pag. 123)
Compunere cu titlu dat :”Albina si trantorul”(manual pag. 86)
Obiective :- identificarea /diferentierea propozitiilor simple si dezvoltate
- exersarea si imbogatirea vocabularului prin utilizarea corecta a unor cuvinte/expresii
literare
Metode : - conversatia euristica , explicatia , demonstratia , exercitiul , munca independenta
Resurse: - fise de lucru
- “Ne jucam , rezolvam si romana invatam”de Elene Soporan
- “Exercitii ,jocuri, claseleI-IV” de Tudora Pitila(pag . 61)
Etapele activitatii Activitati de invatare Evaluare
1. Moment organizatoric - se creeaza climatul optim desfasurarii activitatii
2.Verificarea si -scurta conversatie despre elementele comunicarii si
reactualizarea cunostintelor despre tema abordata in ora anterioara

3. Anuntarea temei si a - se anunta tema si obiectivele operationale pregatite


obiectivelor operationale pentru aceasta activitate - se apreciaza capacitatea elevilor
4.Captarea atentiei - se va capta atentia elevilor prin intuirea unor imagini de a intui si elabora enunturi
cu tema Primavara ( manual Aramis”) despre imaginile prezentate
5.Dirijarea invatarii - se vor prezenta elevilor sarcinile de lucru/cerintele
exercitiilor
- se apreciaza capacitatea elevilor
6. Obtinerea performantei - realizarea unei scurte compuneri in functie de de a raspunde adecvat intrebarilor
informatiile prezentate si utilizand cuvinte de sprijin adresate de catre profesor si de a fi
capabili sa dea exemple de
7. Concluzii, aprecieri - se vor face aprecieri individuale si colective propozitii simple/dezvoltate legate
- tema pentru dupa-amiaza de subiectul abordat

S-ar putea să vă placă și