Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Disciplina :Științe

Clasa :IV,,B”

Învățător Gîncu Ludmila

Data : 17.04.2019

Unitatea de învățare :Pământul – parte a Universului

Subiectul: Sistemul Solar:Pământ


Lecția de formare a capacităților de dobândire a cunoștințelor
Lecția de formare a capacităților de înțelegere a cunoștințelor
Tipul Lecția de formare a capacităților de aplicare a cunoștințelor
lecției Lecția de formare a capacităților de analiză-sinteză a cunoștințelor
Lecția de formare a capacităților de evaluare a cunoștințelor
Lecție mixtă

Evaluare inițială
Tipul Evaluare formativă (EFE,EFP,EFI)
evaluării Evaluare sumativă
Subcompetențe:4.4 Efectuarea unor generalizări în baza cunoștințelor obținute
Produsul
4.7 : Comunicarea
Interpretarea observațiilorselectate
unor informații,date efectuate,informațiilor
din divrse surseselectate /citite
de informații.
Instrumente de evaluare_test

Obiective operaționale :

1.Să caracterizeze Pământul ca pe un corp ceresc.

2.Să explice mișcarea de rotație și de revoluție a Pământului.

3.Să enumere acțiunile pentru sănătatea planetei.

4.Să utilizeze limbaj științific

Tehnologii didactice de predare-învățare-evaluare


a)forme : activitate frontală__, individual__, independent__, în grup mic__
b)metode, procedee, tehnici
didactice:descoperirea,explicația,conversația,instructajul,demonstrația,
exercițiul,brainstormingul,povestirea informației,jocul didactic.
c) materiale didactice:termometrul emoțiilor,proverb,fise,film,,Sistemul
Solar”,experiment,plic cu întrebări,steluțe,rachete,clopoțelul.

SCENARIUL LECȚIEI
Secvențel Activitatea profesorului și a elevilor Evaluare
e lecției
Evocare Azi este o lecție deosebită și de aceea va propun să bifați în
Termometrul emoțiilor starea voastră emoțională la început de
1m lecție.

slaid2

Vom începe lecția cu un proverb.


1m (Se citește) slaid 3
Tratează pământul cu blândeţe.
Acesta nu a fost dat de către părinții tăi,
a fost împrumutat  de la copiii tăi.
Noi nu moștenim Pământul de la strămoșii
noștri,
ci îl împrumutăm de la copiii noștri.
( Proverb străvechi indian)
Cum înțelegeți proverbul?
Copii P nu aparține omului,omul aparține P.Noi suntem ființe
care am venit pe P,aici să experimetăm,să cunoaștem direct
Creația ..nimic nu ne aparține și-n acelaș timp planeta cu tot ce
există pee a a fost pusă la dispoziția tuturor.
Realizarea Verificarea temei de-acasă
Sensului Ce temă am studiat la lecția trecută?
-Vă propun să realizați un test(fișa1)slaid 4-5
2min -Acum vă autoevaluați privind la ecran
Se verifică de învățător câți copii au realizat corect fișa .
-Care a fost cuvântul cheie în proverbul dat la început de lecție?
Descoperiți subiectul lecției(ținând cont de culoarea,mărimea
literelor)slaid 6-7
2m Anunțarea subiectului și obiectivelor slaid 8
Astăzi la lecție vom face o călătorie imaginară cu racheta în rol
de cosmonauți vom cerceta Pământul.
I călătorie ,,Cercetăm Pământul”slaid9

6-7 min
10min
Terra
Fiecare rând primeste sarcina și cu informații
adăugătoare(studiază)
Se aduc aminte criteriile de success slaid 10
Celelalte rânduri ascultă cu atenție informația colegilor,pentru
ca mai apoi veți răspunde la întrebări.
Apoi fiecare rând prezintă informația studiată
inf.1(povestesc)
Care sunt urmările mișcării de rotație?(elevul cu inf
adăugătoare)Succesiunea zilelor și a nopților

Care sunt urmările mișcării de revoluție?(elevul cu inf


adăugătoare)Formarea anotimpurilor
Ce este globul pământesc?(modelul P,văzut din cosmos)
Harta-este o reprezentare în plan, convențională, micșorată și
generalizată a suprafeței Pământului.
(două emisfere de N si de S)
Ce FORMĂ are P?
Da,dar la poli este turtită,iar la ecuator bombată(ex cu balonul)

Filmuletul ,,Sistemul Solar” https://www.youtube.com/watch?


v=XIBlVNtzymU
Ce ați văzut?
Sunteți așezați în bănci ,simțiți mișcarea P?Vă ridicați în
picioare ,acum simțiți mișcarea ?Putem merge pe pereți?NU!
De ce?Ne vor explica elevii din r.2

Inf 2(povestesc)

Datorită mișcarii aparente noi nu simțim că ne mișcăm.La fel ni


se pare când mergem cu mașina,sau cu trenul,că stâlpii,copacii
și casele pe care le vedem,aleargă în sens invers,față de
direcția în care mergem.

Se invită doi elevi în fața clasei (Să observăm atracția


magnetică a obiectului cu pământul)

Luăm un pix,un măr ,radieră,creta ,care se află în stare de


repaus,fiind lăsat liber,a început să se miște,adică și-a schimbat
starea.Se mișcă spre pământ, observăm că obiectul n-a căzut
spre punctul căderii ,dar s-a mișcat direcția ,asta dovedește că
P se mișcă.
Inf3(povestesc) slaid-11
Mânuțe decupate scrieți pe degete câte un îndemn pentru a
proteja P,de a exlude propoziția negative,apoi le lipiți pe desen
P.

Reflecție II călătorie ,,Steluțe călătoare”(Plic cu întrebări la tema


studiată.)Plicul se transmite din maină în mâină ,clopoțelul
5min sună,atunci la cine s-a oprit plicul extrage steluța cu întrebare
și răspunde corespunzător la subiect.
III călătorie Jocul,,Telescop”
Evaluare slaid 12
Bifează varianta corectă
1.Pământul este o
stea planetă
2.Pământul se rotește în jurul
soarelui lunii
3.Pământul efectuează miscări
de rotație de revoluție
Autoevaluare slaid 13
1.Pământul este o
Stea planetă
2.Pământul se rotește în jurul
soarelui lunii
3.Pământul efectuează miscări
de rotație de revoluție

Încercuiți urma
Corect 1-2 geșeli m.m.greșeli

Noi suntem oaspeți pe acest P și trebuie să lăsăm urme


frumoase ,realizând fapte bune.Principalele urme ale unui
OM:să sădească un pom,să construiască o casă,să facă o
fântână și să lase urmași.

Extensia Jocul ,,Telescop” (CASA)Ce vedeți prin telescop?slaid 15


Banca de informații… dacă rămâne timp
,,Telegrama fulger”slaid 16
Subiectul...
1min Am învățat...
Am realizat...
Simbolul lecției...
De completat ,,Termometrul emoțiilor”
Tema 1. De desenat planeta Pământ. Slaid17
pentru 2. Proverb,expresii despre P
acasă 3. Să scrieți un mesaj planetei Pământ.
4. Ce s-ar întâmpla,dacă Pământul se va roti de 2 ori mai
repede?
1min
APRECIEREA LOR LA LECȚIE CU MAGNETE (MOTICOANE)

S-ar putea să vă placă și