Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

Clasa: a VIII-a

Disciplina: Consiliere şi orientare

Tema: Comunicare eficienta

Modul: Comunicare şi abilităţi sociale

Obiective operaţionale:

 Dezvoltarea abilităților sociale de comunicare și interrelationare;


 Îmbunătățirea comunicării intre colegi;
 Definirea conceptului de comunicare;
 Identificarea tipurilor de comunicare

Strategii didactice:

Metode şi procedee : conversația, explicaţia, brainstorming, problematizarea, observaţia, joc de rol

Materiale didactice: fise , plic ,

Forme de organizare: grupe, individual, frontal.


Bibliografie:

 www.didactic.ro
 www.econsiliere.blogspot
 www.scribd.com
 Consiliere şi orientare-ghid de educaţie pentru carieră. Activităţi pentru clasele V-VIII; EDITURA ASCR, 2011
 Programa pentru Consiliere şi orientare, clasa a VIII-a

DESFĂŞURAREA ACTIVITĂŢII
Momentele lecţiei Activitatea profesorului Activitatea elevilor Metode Materiale Forme de
organizare
1. Moment Analiza documentelor şcolare Responsabilii clasei relatează conversaţia frontală
organizatoric şi a evenimentelor deosebite evenimentele importante care au
5 min. care au avut loc in săptămâna avut loc în clasă. Se discută
care a trecut. eventualele abateri ale unor elevi şi
situaţia la învățătură.
2. Captarea atenţiei Elevii vor forma un cerc, apoi Elevii participă activ la jocul de Joc de spargere frontală
5 min vor juca un joc care are la baza spargere a gheții. a gheții
” Piatra - hârtie –foarfece”.
Elevii vor fi așezați pe doua
rânduri( fetele la exterior,
băieții in interior). Fiecarui
semn ii corespunde o actiune
pe care elevii trebuie să o
execute atunci cand ambii elevi
care sunt fata in fata fac acelasi
gest. Spre exemplu
piatra( pumnul strans) –
imbrătișare, hartie ( palma
intinsă) – salutul oficial( vor da
mana), foarfece-vor spune ”
Buna ziua ! ” si vor folosi
numele colegului. Cei din
interiorul cercului se vor
deplasa de la un coleg la altul
pana vor ajunge de un de au
plecat. La fiecare mutare ,
profesorul va da semnalul de
start.

3. Anunţarea temei Anunţ tema lecţiei şi Notează tema lecţiei pe caiete. Caietele Frontală
şi a obiectivelor obiectivele operaționale. elevilor
5 min
Tabla

4. Dirijarea Se va defini termenul ” Conversaţia Tabla Frontală


învăţării COMUNICARE” –informare
orală sau prin scris; Elevii notează definitia in caiete. Explicaţia
- Mijloc de a stabili
legături.
Joc comunicare:
Se va distribui fiecarui elev
cate o foaie A4, apoi li se Frontal
cere să inchidă ochii si sa Conversația
nu adreseze intrebari. Se va
indoi foaia, se va rupe o
bucată din partea stangă – Elevii participă activ la joc.
jos,se va indoi din nou, se Foi A4
va rupe o bucata din partea
dreapta –sus, se va indoi Frontală
din nou si se va rupe o
bucată din stanga –jos.Daca
s-a comunicat eficient, Individuală
toată lumea va avea aceeasi
forma a hartiei. Se
concluzionează faptul ca Conversația
fiecare a primit informația Tabla
asa cum a crezut. Daca
informațiile ar fi fost
detaliate, forma hartiilor ar
fi fot identica. Caietele
elevilor
Li se explica tipurile de Explicatia
comunicare :
 verbală –cuvintele – Elevii notează in caiete.
care reprezintă 10% din Frontală
procesul de
comunicare.
 Paraverbală –voce, ton
– are impact de trei ori
mai mare decat
cuvintele. Elevii îşi notează tema lecţiei Frontală
 Nonverbală – ceea ce viitoare.
transmite corpul,
privirea, gesturile – Elevii notează in caiete stilurile de brainstorming
60% din procesul de comunicare si selectează de pe fise Fise
comunicare. noțiunile importante legate de
Stiluri de comunicare: pasiv, fiecare stil de comunicare.
agresiv si asertiv. Le sunt
distribuite elevilor fise cu
stilurile de comunicare
descrise, din care vor selecta Grupe
cele mai importante notiuni. Elevii participa la activitate Joc de rol
construind răspunsuri după stilurile Fise
Clasa se va împărți in grupe. de comunicare cerute.
Fiecare grupă va primi un bilet Interpretează răspunsurile prin
in care este prezentată o jocul de rol.
situație obișnuită de la scoală.
Cerința este ca fiecare grup să Elevii citesc cei cinci pași pentru
construiască mesaje pasive, adoptarea comportamentului
agresive si asertive pentru asertiv.
situația primită. Vor interpreta
situația folosind jocul de rol,
iar la sfârșit se va discuta.
Se identifica cel mai potrivit
stil de comunicare si se
prezintă fisa cu cinci pași
simpli pentru adoptarea
comportamentului asertiv.
Lipsa asertivității afectează
aproape toate laturile vieții.
Oamenii care-și însușesc
această abilitate au mai puține
conflicte, deci mai puțin stres,
reușesc sa-si îndeplinească
necesitatile si ii ajuta pe
ceilalți sa le îndeplinească pe
ale lor. Au relații puternice pe
care se pot baza. Toate acestea
duc la o stare mentală mai
bună.
Joc de rol – Se da un text, iar Grupe
fiecare grup va trebui sa Joc de rol
alcătuiască un final
corespunzător celor trei stiluri
de comunicare: asertiv, pasiv Elevii alcătuiesc finalul textului si
si agresiv, fiecare grup având il citesc.
rolul de a continua textul după
un anumit tip de comunicare.
La final fiecare echipă isi va
desemna doi reprezentanți care
să realizeze un joc de rol.

Li se cere elevilor sa realizeze Elevii realizeaza un dialog pentru


5. Asigurarea un dialog in care sa ilustreze situatia extrasa si il prezinta clasei.
feedback-ului. modalitati de comunicare
asertivă pentru situațiile
prezentate pe bilețelele pe care
le vor extrage.
Li se cere elevilor sa Elevii spun sau gesticuleaza felul in
exemplifice printr-un cuvant care s-au simtit in cadrul activitatii.
sau gest cum s-au simtit in
timpul activitatii.

Sunt apreciati elevii pentru Elevii noteaza tema pe caiete.


participarea la activitate.
6. Încheierea Se anunta tema urmatoarei ore
activităţii de dirigentie: Hobby-uri

S-ar putea să vă placă și