Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect didactic pentru Întânirea de

dimineață (ADP)
Data: 7.11.2017
Propunător: Franiuc Loredana – Mădălina
Unitatea de învățământ: Grădinița cu Program Prelungit ”ABC”Suceava
Nivel de vârstă/ Grupa: Grupa mică ”Pinochio”
Tema anuală de învățare: ”Când, cum și de ce se-ntâmplă?”
Tema proiectului tematic: ”Crizantema”
Categoria activității de învățare: Activități de dezvoltare personală
Denumirea activității: Întâlnirea de dimineață

Elementele componente ale activității:


- Salutul
- Prezența
- Calendarul naturii
- Regulile grupei, Responsabilitățile grupei
- Noutatea zilei: ”Crizantema”
- Activitatea de grup: ”Ofer flori prietenului meu”
- Mesajul zilei: ”Florile sunt bucuriile colorate și parfumate ale toamnei”
- Momentul zilnic de mișcare: ”La cules de flori”
-
Tema activității: ”Parfumatele crizanteme din grădina toamnei”

Scopul activității: Stimularea comunicării, a interrelaţionării în vederea


realizării coeziunii grupului, aprofundând cunoştinţe despre anotimpul
toamna şi identificând stări afective şi trăiri legate de frumuseţea şi
gingășia florilor de toamnă.

Obiective operaționale:
O1: Să utilizeze formule de salut, răspunzând adecvat la acestea
O2: Să descrie caracteristici ale vremii specifice zilei: temperatură,
fenomene ale naturii, etc. Asociindu-le cu simboluri corespunzătoare
O3: Să respecte regulile grupei, stabilite de comun acord
O4: Să coopereze în cadrul grupului, manifestând prietenie, toleranță și
disponibilitate
O5: Să recunoască elementele componente ale unei crizanteme
O6: Să enumere caracteristici ale crizantemelor
O7: Să ofere flori unui coleg/ prieten, motivând alegerea făcută
O8: Să identifice trăiri și stări afective legate de primirea/ dăruirea
florilor, denumindu-le
O9: Să execute corect acțiunile motrice sugerate de educatoare într-o
poveste imaginară ”La cules de crizanteme”

Strategii didactice:
A. Metode și procedee: explicația, observația, conversația, exercițiul
B. Resurse materiale: panoul cu ”Întâlnirea de dimineață”, flori de
toamnă (în special crizanteme de diverse culori)
C. Forme de organizare: frontal, individual

Durata: 30 minute

Bibliografie:
MECT – “Curriculum pentru învăţământul preşcolar (3-6/7ani)”, 2008
Proiectul didactic model
Scenariul activității

Copiii vor intra în sala de grupă în rând, unul câte unul, așezându-se în
semicerc. Educatoarea îi va întâmpina cu salutul: ”Bună dimineața copii veseli și
frumoși. Mă bucur să fiu astăzi alături de voi!”. Copiii sunt invitați să se salute, de
la stânga la dreapta, dându-și mâna și rostind ”Bună dimineața!” alături de
prenumele colegului și o caracteristică a acestuia.
Zâna Toamnă este și ea prezentă la activitate și ne amintim că, de câteva
săptămâni, noi –prietenii lui Pinochio- stăm de vorbă cu Toamna. Aceasta se
întreabă dacă nu cumva ar fi timpul să plece, iar copiii sunt rugați să-i vină în
ajutor completând Calendarul naturii. Se va face referire la ziua săptămânii, dată,
an, lună, starea vremii,aspecte ale anotimpului curent, îmbrăcăminte adecvată
vremii de afară, aspecte legate de vremea din ziua respectivă.
Copiilor li se va prezenta una dintre minunatele flori ale acestui anotimp –
crizantema. Vom analiza elementele componente ale florii, copiii putând mirosi,
pipăi și ținea floarea în mana lor.
Toamna ne-a trimis însă un întreg coș de crizanteme de diverse culori.
Fiecare copil vine pe rând să ia din cele două coșulețe câte o floricică(dacă este
fată) și câte o funzuliță (dacă este baiat), pe care o vor lipi pe una dintre cele trei
vaze pregătite (două mari și una mică). După ce toți copiii participă la această
activitate, se va constata pe care vază de flori sunt mai multe floricele și
frunzulițe. Astfel, se va verifica și prezența. Ei își vor manifesta bucuria și vor
deprinde un mesaj al zilei: ”Florile sunt bucuriile colorate și parfumate ale
toamnei.” Acest mesaj, se va afișa pe panou, lângă Pinochio.
Pinochio își dorește foarte mult să facă toți copiii din această grupă fericiți,
de aceea primesc sarcina de a le înmâna copiilor câte o minunată floare din coș.
Câțiva copii doritori, vor dărui floare primită unui coleg sau a unui prieten bun.
Toamna ne invită să facem o călătorie ”Prin grădini și prin livezi” –
momentul zilei de mișcare. Înainte de a pleca la drum, ne amintim Regulile grupei,
pe care le respectăm zilnic: să fim prieteni, să vorbim pe rând, ascultând până la
capăt pe cel care vorbește, să facem ordine unde am lucrat sau unde ne-am jucat.
Suntem pregătiți de călătorie. Copiii se vor ridica în picioare și vor executa
mișcările sugerate de povestea educatoarei și de fondul muzical: urmărim ploaia
(aplecări și lăsări ale capului în față și în spate), urmărim păsările călătoare care
zboară spre țătile calde (forfecări ale brațelor), urmărim copacii care-și leagănă
crengile (îndoiri ale brațelor, răsuciri ale trunchiului), pornim pe ”cărările
toamnei” îi zărim pe aricii din pădure și ne prefacem că noi suntem arici
(genuflexiuni), mergem la cules de crizanteme (ne aplecăm și le luăm), mirosim
florile pe care le culegem (inspirăm și expirăm aerul adânc). Privind în zare, spre
Curcubeul toamnei, ne îndreptăm cu pași ușori spre el, ieșind din sala de grupă.

S-ar putea să vă placă și