Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE ACTIVITATE

EDUCATOARE: Bibol Ramona


UNITATEA DE INVATAMANT: GPP nr. 12 Sighetu-Marmaţiei
DATA: 29. 05. 2014
GRUPA: NIVEL II – grupa mare
LOC DE DESFASURARE: sala de grupă
DOMENIUL DE ACTIVITATE: Activităţi liber-alese (ALA)
MIJLOACE DE REALIZARE: Joc de miscare
TEMA: Joc de mişcare ,,Ceasul”
TIPUL DE ACTIVITATE: consolidare de priceperi si deprinderi- dextindere si relaxare
SCOPUL: Dezvoltarea fizică armonioasă prin utilizarea deprinderilor psiho-motrice însuşite în diferite
contexte
OBIECTIVE OPERATIONALE:
O1-să coopereze cu colegii în realizarea unei sarcini primite;
O2-să participe cu plăcere la joc păstrând ordinea şi disciplina;
O3- să respecte regulile prevăzute de joc;
O4-să recunoască ora indicată de acul orar;
O5 -sa raspunda motric la sarcina data;
O6 - sa participe cu interes la activitate;
O7- sa participe afectiv, emotional la obtinerea performantelor.

SARCINI DE JOC: 1. sa se învârtă în cerc, cântând cântecelul ceasului ;


2. să indice ora exactă ;
; 3. Să mimeze acţiunile de pe jetoane.
STRATEGII DIDACTICE:
a) Metode si procedee: explicatia, exercitiul, jocul, conversaţia, problematizarea.
b) Mijloace didactice: ecusoane, ceas deşteptător, ceasul uriaş, jetoane reprezentând diferite acţiuni
c) Forma de organizare: frontala, individuala.
ELEMENTE DE JOC : aplauze, surpriza, mersul în cerc, dansul.
DURATA: 30 minute.

1
BIBLIOGRAFIE:
1.Curriculum pentru invatamant prescolar(3-6/7 ani),M.E.C.2008
2.Jocuri didactice pentru gradinita de copii,ed.didactica si pedagogica 1976,Bucuresti-
M.Taiban,M.Petre,V.Nistor

2
Nr. Evenimentul Conţinutul didactic Strategia Evaluare
Crt. didactic didactică
1. Moment Se asigură condiţiile optime
organizatoric pentru buna desfăşurare a
activităţii:
- aerisirea sălii de grupă; Exerciţiul Frontal
- pregătirea materialului
didactic;
- intrarea ordonată a copiilor în
sala de grupă.
2. Captarea Captarea atentiei se va realiza prin
atenţiei apariţia surpriză a unui ceas care Conversaţia
suna.
Educatoarea le cere copiilor să
încerce să ghicească cine a lăsat
ceasul în grupă şi de ce.
-De ce sună ceasul? Frontal
-Ce fel de ceas este?
-Ce vedem noi pe ceas?
-Oare cine ne-a lăsat aici ceasul Problematiza-
şi de ce? rea
Deoarece copiii sunt nerăbdători
să afle cine le-a lăsat ceasul în
grupă, educatoarea le va atrage
atenţia că lângă ceas se află şi un
plic, care odată deschis le
dezvăluie misterul.
3. Anunţarea Dragi copii, eu sunt Moş Timp,
temei activităţii sunt foarte bătrân şi mă mişc
şi a obiectivelor greu, dar când eram copil ca şi
voi mă jucam mult. Jocul meu
preferat se numea ,,Ceasul”, dar
acum nu mai pot să-l joc căci am
o barbă mare care mă împiedică.
Am aflat că voi sunteţi foarte
isteţi şi aţi învăţat să descifraţi Lectura Interesul
misterele lui, aşa că m-am decis educatoarei pentru
să vă învăţ jocul meu preferat. conţinutul
scrisorii
Cei care vor fi foarte atenţi şi vor
respecta regulile jocului, vor fi
răsplătiţi!
3
Cu mult drag vă salută
Moş Timp Explicaţia
Ah! Era să uit! Aveţi tot ce vă
trebuie în plic.

4. Dirijarea Copiii intuiesc materialul din


învăţării plic, apoi educatoarea le explică Conversaţia Aprecieri
regulile jocului şi precizează globale
sarcinile ce trebuie îndeplinite.

5. Desfăşurarea Explicarea şi demonstrarea


jocului regulilor jocului Frontal
Copiii extrag câte un cartonaş-
ecuson din plic şi îl vor pune la
gât. Ei vor reprezenta ceasul; unii Individual
vor fi orele, iar un copil va fi acul Explicaţia
orar.
Ţinându-se de mână, se vor roti în
cerc cântând:
,,Tic-tac, tic-tac, se învârte
ceasul,/ Tic-tac, tic-tac, se
opreşte-acum!” Pe grupuri
Copilul la care se va opri ,,acul”
va trebui să spună ce oră este,
devenind la rândul său ,,ac-orar”.

Se realizează jocul de probă, se


oferă explicaţii suplimentare în
cazul în care se constată că
regulile sau modul de desfăşurare Demonstraţia
nu au fost bine înţelese. Individual
Educatoarea şi copiii se învârt în
cerc cântând cântecelul, iar când
versurile se termină, se opresc cu
toţii indicând ora la care s-a Exerciţiul
oprit ,,acul”. Pe grupuri

4
Desfăşurarea propriu-zisă a
jocului
Jocul se desfăşoară de mai multe Explicaţia Indivdual
ori, rolul acului fiind luat pe rând
şi de alţi copii.

Jocul

Complicarea jocului
6. Obţinerea Pentru a complica jocul, copiii
performanţei şi sunt solicitaţi să descopere ce se Exerciţiul
asigurarea află în buzunăraşul din spatele
transferului orelor, să denumească acţiunea şi
să o mimeze împreună. Colectivă

Conversaţia Individuală

Exemplu: Pe grupuri
La ora 8, imaginea va arăta un
copil care pleacă la grădiniţă. Se
va indica ce acţiune se petrece la Problematiza-
această oră, iar apoi toţi copiii o rea
vor mima.

8. Încheierea La finalul activităţii copiii vor fi


activităţii invitaţi să audieze
cântecelul ,,Ceasul” şi în paşi de
dans vor descoperi ceasul uriaş cu Conversaţia
surprize lăsat de Moş Timp. Aprecieri
5
Fiecare copil va descoperi verbale
surpriza corespunzătoare orei
reprezentate pe ecusonul său.
Se vor face aprecieri generale şi
individuale cu privire la modul
cum s-a desfăşurat întreaga
activitate.

S-ar putea să vă placă și