Sunteți pe pagina 1din 12

PROIECT DIDACTIC

Propunător
Clasa a IV-a A
Semestrul al II lea
Titlul lecţiei: Iubirea creștină, poruncă dată de Domnul Iisus Hristos
Unitatea de tematice: Iubirea creștină, sprijin pentru conviețuirea cu ceilalți

Domenii: Viața creștinului împreună cu semenii

Disciplina: Religie
Aria curriculară: Om şi societate
Tipul lecţiei: Lecţie de comunicare sau dobândire de noi cunoştinţe
Durata: 50 minute

Competenţe generale:

 Aplicarea unor norme de comportament specific moralei religioase, în diferite contexte


de viaţă

 Explorarea activă a unor elemente din viața de zi cu zi, din perspectiva propriei credințe
Competenţe specifice:
 compararea unor opinii cu semnificație religioasă, exprimate în raport cu diferite situații
de viață
 analizarea unor tipuri de relații și atitudini sociale, din perspectiva moralei religioase,
pornind de la situații concrete
 descrierea comportamentelor relaționale din cadrul grupurilor de apartenență

Competenţe derivate:
 Cognitive
 Enumerarea a cel puţin patru acţiuni prin care oamenii îşi dovedesc iubirea faţă de
Dumnezeu şi faţă de semeni;
 Analizarea lecturii prezentate, rezolvând corect sarcinile didactice propuse de
profesor;

 identificarea în acţiunile proprii, a cel puţin cinci acţiuni prin care şi-au
manifestat iubirea faţă de Dumnezeu şi faţă de semeni în ultima săptămână
 definirea prieteniei folosind cuvinte proprii
 recunoașterea importanței stabilirii unei prietenii, având la bază dragostea de
Dumnezeu și de oameni
 să identifice pe Mântutorul Iisus Hristos ca model de prieten
 enumerarea însușirilor unei adevărate prietenii, plecând de la lectura
predictivă/experiența personal
 descoperirea roadelor unei adevărate prietenii;
 Formative
-să dezvolte capacități de a formula și susține opinii personale privitoare la importanța
prieteniei, utilizând argumentarea
 Atitudinale
să desprindă unele învățături folositoare progresului vieții lor spirituale.

Curriculum: nucleu: Iubirea, poruncă dată de Domnul Iisus Hristos


extins: Viața creștinului împreună cu semenii

Strategia didactică:
metode şi procedee didactice: conversaţia, argumentare, explicaţia, descrierea
- Manualul de religie/ manual digital, fise lucru, video-proiector, laptop, / PPT, coli A 3-
jetoane colorate, flip-chart/ rebus, marker, post-it.
- mijloace de învăţământ: fişe, jocuri didactice, literatura religioasă
- forme de organizare: frontal, individual şi pe grupe.
Principii didactice:
- Principiul hristocentric:
- Principiul eclesiocentric;
- Principiul accesibilităţii
Resurse:
A. Oficiale: o Programa şcolară pentru disciplina Religie, clasa a IV-a;
o Planificare calendaristică orientativă;
Temporale: durata lecţiei 45 minute.

B. Bibliografice:
1) Biblia sau Sfânta Scriptură, Editura Institutului Biblic şi de Misiune al Bisericii
Ortodoxe Române, Bucureşti, 2008;
2) Cucoş, Constantin, Educaţia religioasă, Editura „Polirom”, Iaşi, 1999.
3) Şebu, Pr. Prof. Univ. Dr. Sebastian, Metodica predării religiei, Editura
„Reîntregirea”, Alba Iulia, 2000
4) Achim, Mihaela; Daiu ,Anișoara;Ioniță,Dragoș; Moldoveanu,Maria;
Nicula,Florentina, Religie - Cultul ortodox– manual pentru clasa a IV-a , sem. al
II-lea, Ed. Corint Educațional, București, 2015- disponibil la adresa:
https://www.manuale.edu.ro/manual/index/0/3/9
5) Achim, Mihaela; Daiu,Anișoara; Ioniță,Dragoș; Moldoveanu,Maria;
Nicula,Florentina, Caietul elevului – clasa a IV-a, sem. al II-lea, Ed. Corint
Educațional, București, 2015.
Desfăşurarea metodică a lecţiei:

Etapele Comp Conţinutul şi metodica desfăşurării lecţiei Strategia


Activitatea profesorului Activitatea
lecţiei etenţe didactică
elevilor
deriva (metode,
te mijloace,
forme de org.)
Rostirea rugăciunii de început. Rostirea rugăciune
Moment Organizarea clasei pentru rugăciunii de - frontal
Organizatoric începerea lecţiei. început.

Reactualizare Pentru a verifica în ce măsură Elevii oferă Conversația


a elevii şi-au însuşite cunoștințele soluțiile Jocul didactic
cunoştinţelor dobândite anterior printr-un rebus Descoperă Coala flip-chart/
(v. Anexa 2) cuvântul Rebus
SFINȚII - frontal

Captarea  Voi capta atenția elevilor prin - Elevii frontal


atenţiei lecturarea unei povestiri intitulată răspund - individual
“Povestea unei prietenii” care să-i provocărilor - conversaţia
conducă pe elevi la identificarea profesorului,
temei ce urmează a fi abordată. identificând
Se face o paralelă cu texte titlul
cunoscute de elevi pe tema respectiv,
prieteniei, studiate la limba apoi îl
română. notează pe
caiete.

Anunţarea Anunţă titlului lecţiei noi. Ascultă frontal


titlului lecţiei Prezintă obiectivelor propuse. explicaţiile date - individual
şi de profesor povestirea
prezentarea
obiectivelor
propuse
Comunicarea C1 Îndemn elevii să lectureze, pe R: “... una dintre Conversaţia
noilor C2 roluri (povestitorul, Ilinca,) . cele mai fişa de lucru
cunoştinţe C3 Adresez elevilor următoarele frumoase relații frontal
intrebări: dintre oameni” - individual
 Se adresează elevilor Jocul didactic
următoarele întrebări: Manualul
 “Toți vorbim despre prietenie,
mulți avem prieteni, dar ce credeți
voi că este prietenia? Elevii notează în Laptop
 Precizare caiete definiția Video-proiector

 Definițiile prieteniei abundă, de prieteniei.


la cele mai simple, la cele mai Explicația
complicate. Astfel, Pitagora
spunea că prietenia este “egalitatea Lectura
armonioasă”, iar Gala Galaction Observarea
considera că prietenia este “una dirijată
dintre mângâierile vieții”. Manualul
 Se formulează o definiție a Laptop
prieteniei, accesibilă elevilor, care Video-proiector
va fi notată pe tablă, respectiv pe
caiete:
 „Prietenia este apropierea
dintre oameni care au idei și
fapte asemănătoare, izvorâte din
iubire.”
 Și Mântuitorul Hristos a avut
prieteni (Sfinții Apostoli), care l-
au urmat și ascultat, iuibindu-L
mai presus de orice, jerfindu-se
pentru El. De aceea, un creștin
trebuie să-și întemeieze prieteniile,
având la bază credința și dragostea Elevii răspund:
pentru Dumnezeu și oameni, Da/Nu ...
pentru a fi durabilă. R: Să fie sincer,

 Se adresează elevilor înțelegător, de

următoarele întrebări: încredere, săritor

 “Voi aveți un prieten adevărat?” etc.

 “Ce condiții trebuiesă Elevii dau

îndeplinească o persoană, astfel răspunsuri


încât să fie pentru voi un prieten diferite,
adevărat?” argumentându-
le.
 Se dicută condițiile enumerate
de elevi.
 Se cere elevilor să identifice o
situație în care ei sau persoane
cunoscute de ei au dat dovadă de
prietenie adevărată. Se recomandă
elevilor să țină seama de cuvintele
Sfântului Maxim Mărturisitorul:
“Prieten adevărat este acela care
îndură necazurile, nevoile și
nenorocirile aproapelui, atunci
când acela e încercat, ca de ale
sale, fără zgomot și fără
tulburare.”
Observație
 Se citesc câteva paragrafe din
textul lecției, care conduc la
extragerea unei concluzii care se
va scrie pe tablă (caiete), dar se va
trece și pe COPACUL
PRIETENIEI:
 Criteriile prieteniei adevărate
sunt: iubirea, statornicia,
sinceritatea, înțelegerea, egalitatea,
respectul, spiritul de sacrificiu,
sprijinul reciproc. Se face o
paralelă cu prietenia dintre Iisus și
Lazăr.
 Se cere elevilor să precizeze
dacă se poate vorbi de limite ale
prieteniei și până unde poate
merge prietenia.
 Se discută răspunsurile elevilor,
precizându-se că prietenii nu
trebuie să-și ceară lucruri rele,
rușinoase, iar dacă li s-au cerut să
nu li se dea urmare. Prietenii
trebuie să-și ceară numai lucruri
cinstite.
 Se adresează elevilor
următoarea întrebare:
“Vi s-a întâmplat ca o persoană pe
care o considerați prieten adevărat
să vă înșele așteptările?
Exemplificați și
- “ Să aflăm mai mult!” și “ Să
descoperim împreună!” informații
suplimentare, citind informațiile de
la pagina 9 din manual!

 Profesorul ofera elevilor, Elevii răspund


Fixarea şi C3 impartiti in 5 echipe, sarcini întrebărilor Conversaţia
sistematizarea
de lucru diferite ( v. Anexa) profesorului. Observarea
cunoştinţe
lor  COPACUL PRIETENIEI: activităţii
 Criteriile prieteniei adevărate elevilor
sunt: iubirea, statornicia, Elevii notează frontal
sinceritatea, înțelegerea, egalitatea, individual pe - individual
respectul, spiritul de sacrificiu, caiete, iar apoi Harta României
sprijinul reciproc. Se faceo pe florile primite Calenda
paralelă cu prietenia dintre Iisus și și le lipesc pe r creștin-
Lazăr. Copacul ortodox
prieteniei. Manual
- Verific împreună cu elevii Elevii dau Fișe de lucru
corectitudinea rezolvării sarcinilor diferite variante Laptop/
de lucru de răspuns.: “…
fericire, armonie,
bucurie, sprijin,
ajutor, dărnicie,
iertare,
colaborare, timp
petrecut
împreună etc.”
Asocierea, C3  Se extrage concluzia că alături Elevii răspund: Conversaţia
Generalizarea,
de alte valori (onestitatea, “... între scriitori frontal
Aplicarea
dreptatea, bunătatea etc.), prietenia (Mihai - individual
unește oameni și țări, contribuind Eminescu/Ion
la menținerea unor relații Creangă, Iisus și
creștinești cu ceilalți. Apostolii Săi).
 “Cunoașteți câteva prietenii
celebre? Dați exemple.
Se fac asocieri cu alte prietenii
cunoscute. Se completează cu noi
exemple (Vasile cel Mare și
Grigorie Teologul, Eminescu și
Creangă, Vlaicu și Goga, Daniel si
cei tineri).
.

Aplicarea Profesorul le cere elevilor să Rezolvă cerinţa


şi asigurarea răspundă la întrebări: Cum Îi frontal
transferului arătăm lui Dumnezeu că Îl iubim? - individual
Care sunt roadele iubirii creştine?
Aprecierea  Fac aprecierile generale şi  Ascultă cu
activitatii individuale referitoare la atenție
elevilor pregătirea elevilor pentru
lecţie, cat si implicarea lor in
predarea noilor cunostinte.
Notez elevii care au participat la
lectie
Încheierea Rosteşte rugăciunea Rostesc Frontal
activităţii rugăciunea

Iubirea, poruncă dată de Domnul Iisus Hristos


1. Apreciază cu A (adevărat) sau F(fals) următoarele enunţuri:

Cea mai mare poruncă pe care Dumnezeu ne-a dat-o este să-L iubim pe El şi pe apropele
nostru ca pe noi înşine.
Faptele bune şi iubirea trebuie să le arătăm doar faţă de rudele noastre.

În orice om este chipul lui Dumnezeu şi faţă de fiecae trebuie să avem aceeaşi bunătate.

2. Alcătuieşte un enunţ folosind cuvântul generos.

3. Completează textul următor cu termenii corespunzători din paranteză. După ce ai scris, în


text, cuvintele potrivite, îţi mai rămân câteva cu care să alcătuieşti un enunţ.

Iubirea este cel mai frumos……………………………. sădit în sufletul fiecărui


……………………. de Dumnezeu. Dragostea ne face mai buni, mai înţelegători şi mai
sensibili la …………………………. Celor din jurul nostru. A-L iubi pe Dumnezeu
înseamnă a-ţi iubi………………………….., adică pe orice om.

(sentiment, Dumnezeu, om, mai generoşi, este, aproapele, suferinţele, iubire)

Scrie enunţul descoperit.

………………………………………………………………………………………………
4. Literele x, y, w au venit neinvitate. Înlătură-le şi citeşte sfatul primit.

Cxânwd axm ayjwuxnys lwa ixuybwixrye, aym axjwuynws lya Dxuymwnyexzxewu.

………………………………………………………………………………………………
Ce „ingrediente” au în comun toți oamenii? Ce ne face să fim oameni?
Notează cele mai importante astfel de ingrediente:

S-ar putea să vă placă și