Documente Academic
Documente Profesional
Documente Cultură
Proiect Vali Balica Joi
Proiect Vali Balica Joi
Educatoare :
BALICA VALERIA
1
SCENARIU DIDACTIC
SCOP: Dezvoltarea capacităţii copilului de a colabora în cadrul grupului ,de a-și însuși
cunoştinţe prin cooperare și prin împărtăşirea de experienţe cu colegii din grupă;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
ALFABETIZARE:
să reproducă în rezumat conţinutul poveștii;
să adreseze întrebări legate de conținutul poveștii și să răspundă la acestea;
să explice cuvintele noi din text(povară,timid,neînsemnat);
să colaboreze cu colegii din grupă;
să găsească finalul unei întâmplări
ARTĂ:
• să denumească materialele de lucru;
• să aplice culoarea pe suprafaţa dată cu ajutorul pensulei;
• să coopereze pentru realizarea temei ;
• să cunoască și alte materiale cu care se poate picta;
2
STIINŢĂ:
• să observe semințele;
• să exerseze pașii necesari referitoare la semănarea semințelor;
MANIPULATIVE:
• să realizeze campul de iarbă prin mânuirea elasticului pe tabletă;
CONSTRUCŢII:
• să construiască prin alăturare şi suprapunere băncuțe;
• să relaţioneze cu partenerii de joc;
NISIP ŞI APĂ:
• să denumească uneltele folosite (lopăţică, greblă, găletuşă, stropitoare);
• să realizeze aleile din parc, cu ajutorul materialelor puse la dispoziţie.
ACTIVITATE DE GRUP:
• să utilizeze corect mişcările şi regulile jocurilor;
• să manifeste spirit de echipă.
STRATEGII DIDACTICE:
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
3
Scenariul zilei
4
PROIECT DIDACTIC
ACTIVITĂȚI ÎN CENTRE
Strategii
Eveniment didactic Conţinut ştiinţific Evaluare
didactice
Observarea
Moment Asigur condiţiile optime necesare desfăşurării activităţii: aerisesc sala de grupă, comportamentelor
organizatoric pregătesc materialele didactice, organizez copiii. conversația copiilor
Observarea
Anunţarea temei, a conversaţia
comportamentelor
conţinutului şi a Se va face prin prezentarea centrelor și a sarcinilor de învățare din fiecare centru. explicaţia
copiilor
obiectivelor
În centrul ALFABETIZARE educatoarea va povesti pe scurt ,,Povestea unui fir de expunerea Stimularea interesului
iarbă”. explicația pentru activitate
Dirijarea învăţării Copiii vor fi împărțiți în patru grupuri,după cum urmează: conversația Aprecierea răspunsurilor
- Rezumatorii - sunt copiii care vor expune rezumatul poveștii; predarea – corecte
- Intrebătorii- sunt cei care vor adresa întrebări legate de conținutul poveștii; învățarea
- Cine a vrut sa rupă firul de iarbă? (fetița și băiețelul) reciprocă
- Ce a vrut să facă rândunica cu firul de iarbă?(cuib) exercițiul
- Cum era firul de iarbă? (verde,timid și firav)
- Când răsare primul fir de iarbă?
5
Strategii
Eveniment didactic Conţinut ştiinţific Evaluare
didactice
În centrul ŞTIINŢĂ se vor afla pe masă tăvi,pământ,semințe,apă și se va cere Exercițiul Observarea modului de
copiilor să semene semințe în tavițe și să verbalizeze acțiunile întreprinse. relaționare și cooperare
între copii
În centrul MANIPULATIVE copiii vor așeza elasticul pe tablete redând schematic Exercițiul
firele de iarbă.
6
Strategii
Eveniment didactic Conţinut ştiinţific Evaluare
didactice
În centrul NISIP ŞI APĂ copiii udă nisipul cu stropitoarea, aşează copacii şi florile
în nisip, amenajează aleile din parc cu ajutorul pietricelelor şi a brazdelor,redând Conversația
imaginea unui parc. Explicația
Copiii se vor roti la toate centrele realizand sarcinile specifice fiecărui centru. Observaţia Evaluarea răspunsurilor şi
Asigurarea retenţiei
a comportamentului
şi a transferului
copiilor.
Lucrările realizate de copii vor fi utilizate în realizarea unei expoziții cu
tema ,,Povestea firului de iarbă”
Evaluare
Se vor face aprecieri verbale referitoare la comportamentul copiilor din timpul Aprecieri colective și
Conversaţia
activităților. individuale