Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DIDACTIC

FARMECUL POVEȘTILOR
PROIECT DIDACTIC

Data:
Grădinița cu Program Prelungit nr. 7
STRUCTURĂ Grădinița cu Program Normal ,,POPA LUPU’’
Nivelul / Grupa: I / mijlocie
Educatoare: OROSZ ELENA

Tema de studiu: CU CE ȘI CUM EXPRIMĂM CEEA CE SIMȚIM ?


Tema săptămânii: ,, Ce frumoasă e lumea poveștilor!,
Tema zilei : ,,Farmecul poveștilor!”
Tipul de activitate: predare
Categoria de activitate: activitate integrată
Forma de realizare: frontal, pe grupe, individual.

DURATA:
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ:
Întâlnirea de dimineață: ,,Zâna Poveștilor vă întreabă!’’ – discuții libere
,, Ne pregătim de activitate ’’ – deprinderi de ordine
Tranziții: 1,2,3;... - exerciții fizice / ,,Hai,ho, hai,ho...’’- joc cu cânt
Prezența: ,,Bine ai venit , zână dragă !’’
Calendarul naturii: ,,Cum e vremea azi, voiniceii știu.’’
Împărtășirea cu ceilalți: ,,Ce frumoasă e lumea poveștilor ! ’’
ACTIVITĂȚI LIBER ALESE
ALA I : centre de interes:
BIBLIOTECĂ - ,,Aceasta-i o poveste frumoasă!’’
Mijloc de realizare: citire de imagini
Obiective operaționale:
- să comunice cu ceilalţi parteneri ;
- să identifice elementele ce compun imaginea;
- să enumere principalele momente din povestea cunoscută ;
Strategii didactice:
Metode: explicația ,exercițiul, conversați, exemplul
Materiale didactice: cărți cu povești
Forma de organizare: munca în pereche
ARTĂ - ,,Găseşte drumul...!’’
Mijloc de realizare: desen
Obiective operaționale:
- să identifice corect traseul personajului prezentat pe desen;
- să hașureze în spațiul dat – drumul ce trebuie ca să parcurgă personajul –iepurașul / piticul;
- să utilizezecorect instrumentele de specifice activității de desen;
- să finalizeze individual tema dată;
Strategii didactice:
Metode: explicația, exercițiul, conversația, observația, problematizarea, munca individuală
Materiale didactice: desene / fișe , carioca,
Forma de organizare: munca individuală
JOC DE MASĂ - ,,Din jumătăți – întreg!’’
Mijloc de realizare: joc - exercițiu
Obiective operaționale:
- să selecteze jetoanele pentru a realiza imaginea dorită;
- să enumere elementele ce compun imagimea realizată prin adăugare;
- să precizeze din ce poveste este secvența imagini reconstituite;
- să participe cu interes la activitate, cooperând cu colegii la rezolvarea sarcinilor;
Strategii didactice:
Metode: explicația, exercițiul, conversația, observația, problematizarea, munca în pereche.
Materiale didactice: jetoane ilustrate , imagini din povețti cunoscute
Forma de organizare: munca în pereche
ALA II: jocuri și activități recreative - ,, În poiană ne distrăm ! ’’
Mijloc de realizare: jocuri cu cânt
Obiective operaționale:
- să se grupeze după cerință pentru a executa jocurile cu cânt și dansul tematic ( în cerc /în pereche);
- să manifeste interes pentru activitatea propusă;
- să se raporteze după un reper dat de educatoare;
- să execute mișcări corecte după: ritm, durată;
Strategii didactice:
Metode: explicația, exercițiul, conversația, munca în pereche
Materiale didactice: jetoane ilustrate
Forma de organizare: în grup / munca în pereche
ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE

DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE: ,,Puf Alb și Puf Gri,, - poveste populară


Mijloc de realizare: povestire

DOMENIUL ESTETIC ŞI CREATIV: ,,Căsuța iepurașilor’’


Mijloc de realizare: pictură

SCOPUL:
Dezvoltarea unei exprimări verbale corecte din punct de vedere fonetic și lexical.
Educarea deprinderii de a realiza o compoziție plastică după o temă dată dintr-o povestire.

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
DOMENIUL LIMBĂ ȘI COMUNICARE

-să rețină principalele momente ale povestirii ;


-să precizeze personajele din această poveste;
-să recepteze textul care i se povestește;
-să înțeleagă mesajul transmis prin intermediul evenimentelor relatate;
- să expună propriile opinii despre faptele personajelor din povestire;

DOMENIUL ESTETIC ȘI CREATIV:


-să denumescă materialele specifice activității de pictură;
-să picteze căsuța cu culorile specifice unei clădiri / case din realitate;
-să folosească corect materialele de lucru în realizarea temei propuse;
-să compună în mod original și personal spațiul plastic;
-să păstreze acuratețea lucrării;
STRATEGII DIDACTICE:

Metode și procedee:
conversaţia, explicaţia, exerciţiul, problematizarea, povestirea,brainstormingul, turul galeriei, observația, munca independentă, munca în pereche,
munca în grup, aprecierea verbală, mâna oarbă, elemente de actorie –monologul –conversația cu un personaj, mimica.

Elemente de joc:
surpriza, mânuirea materialului, aplauzele, recompensa

Material didactic:
planşe ilustrate , jetoane, imagini cu principalele momente ale povestirii, un coș cu fructe proapete, borcane cu dulceață și alte produse
preparate, cartoane – șabloane cu siluata personajelor principale din povestire, medalioane, jucărie –un iepuraș, costume populare îmbrăcate de
preșcolari; foi de desen ,acuarele ,vase pentru apă, pensule ,panou pentru realizarea galeriei cu lucrările copiilor, farfurioare, lingurițe, dulceață.

Mijloc didactic: calculatorul

DURATA:
LOCUL DE DESFĂȘURARE: sala de grupă

BIBLIOGRAFIE:

„Învăţământul prescolar” nr.3-4/2009


Ghid pentru proiecte tematice. Activităţi integrate pentru preşcolari, Ed. Didactică, Bucureşti, 2008
Culea, Laurenţia- Activitatea integrată din grădiniţă, Didactica Publishing House, Bucureşti, 2008
Curriculum pentru învăţământul preşcolar, M.E.C.T., 2009
Întâlnirea de dimineață :
,,Zâna Poveștilor vă întreabă!’’ – discuții libere
Zâna Poveștilor vine în vizită la grupa Voiniceilor.
Bate cineva la ușă. Apare o fetiţă costumată în Zâna Poveștilor. În mână are un coș, o carte și o scrisoare, pe care o dă doamnei educatoare.
Educatoarea poartă o scurtă conversație cu Zâna și informează grupa de preșcolari cu intenția acesteia.
Se vor alege doi preșcolari care împreună cu doamna educatoare pregătesc materialele pentru activități. Preșcolarii sosiți în grupă vor participa la
pregătiri. - ,, Ne pregătim de activitate ’’– deprinderi de ordine.

Salutul și prezența:
Copiii sunt invitați să o salute pe Zâna Poveștilor: ,,Bine ai venit , zână dragă !’’ Voiniceii vor primi de la Zâna Poveștilor un medalion cu personaje
din povești cunoscute. Se numără ecusoanele rămase, stabilindu-se astfel numărul absenților.

Calendarul naturii :
Se va completa astfel: copiii sunt rugaţi să privească pe fereastră, să spună ce fel de vreme e afară :,,Cum e vremea azi, voiniceii știu.’’
Un copil aleage jetonul potrivit şi-l aşează la locul care indică starea vremii.

Împărtășirea cu ceilalți:
,,Ce frumoasă e lumea poveștilor ! ’’
Se poartă o discuţie cu copiii referitoare la costumul acesteia şi la conţinutul coşului adus de ea, anunţân du-se astfel tema activităţii:
„Astăzi îi vom arăta împreună Zânei Poveștilor tot ce am învăţat despre povești, precum vom învăța cu multă plăcere o nouă poveste din cartea primită .”

Activitatea de grup:
În cadrul acestui moment al zilei se realizează un joc distractiv, în care copiii sunt rugați să spună ce personaj ar vrea să fie ,care le trece prin minte ( lup, urs,etc.)

Noutatea zilei :
Fetița aleasă din grupă va fi costumată în Zâna Poveștilor . Zâna va fi musafirul care va vedea cum voiniceii știu ca să prezinte tot ce știu despre
ce este o poveste și cum este în lumea poveștilor . Ea ne-a pregătit multe surprize dacă suntem asculători, cuminți și răspundem corect la activități.

Mesajul zilei:
Acesta este adus de Zâna Poveștilor, care îi roagă să spună de ce : ,, LE PLACE LUMEA POVEȘTILOR ?’’

Tranziţia
De la întâlnirea de dimineaţă la activităţile liber alese, se va face cu ajutorul Zânei ,care îi cheamă să execute împreună exerciții fizice :,,1,2,3... ’’, în cerc .
Pentru a trece la activitățile pregătite se formează două rânduri, în funcție de medalioanele date în dar, se execută jocul cu cânt ,,Hai, ho, hai ,ho..!’’

STRATEGII DIDACTICE
EVENIMENTE CONŢINUT ŞTIINŢIFIC EVALUARE
DIDACTICE Metode şi Mijloace didactice
procedee

Moment
organizatoric Organizarea spațiului și a climatului educațional
într-un mod optim desfășurării activității de învățare: Observarea
comportamentului copiilor,
 Aerisirea sălii de grupă; disponibilitatea de a se încadra în
 Amenajarea spațiului de desfășurare a activităților. conversația cerinţele formulate.
 Pregătirea materialului didactic necesar . problematizarea
 Momentul de înviorare – exerciții fizice. observația

În cadrul Întâlnirii de dimineață: se face prezența


copiilor; se completează Calendarul naturii cu datele
calendaristice cunoscute de copii; se realizează
împărtășirea gândurilor între cei prezenți; se transmite
Mesajul zilei, prin intermediul ,,musafirului,, venit în
sala de grupă - Zâna Poveștilor.
Captarea atenţiei
explicaţia Probă orală:
Educatoarea primește un coș cu fructe, în care se coșul cu fructe
conversația Să ascultă scrisoarea primită
află și o scrisoare pe care Zâna Poveștilor a adus-o. scrisoarea Zânei
surpriza de la Zâna Poveștilor în
Aceasta îi înmânează doamnei educatoare și o carte cartea cu povești
cu povești. Educatoarea citește voiniceilor scrisoarea, proporție de 100%.
în care li se anunță subiectul activității pe care o
vor desfășura împreună, alături de musafir.

Anunţarea
temei şi a obiectivelor Pentru început voiniceii sunt rugați să privească cu explicaţia
atenție coperta cărții primite și li se cere să spună problematizarea Proba orală:
cât mai multe idei care le vin în minte despre ceea conversația Muncă independentă
ce prezintă imaginea . Să se enumere elementele ce
Copiii sunt informați că din cartea primită li se compun imaginea prezentată la
va povesti povestea ,,Puf Alb și PufGri,,. de educatoarea cel puțin 50%
,,Pentru că sunt sigură că vă plac poveștile am
ales una foarte frumoasă. Din ceea ce ce vă voi
povesti voi trebuie să știți cum se numește explicația cartea cu povești
povestea; care sunt personajele din poveste;
ce s-a întâmplat în această povestire și care au
fost faptele lor.
Prezentarea
conţinutului şi dirijarea Educatoarea precizează că întâmplarea despre
învăţării prin care se spune în poveste a fost între doi iepurași- explicatia
abordarea integrată a frățiori. Ei acum sunt bine.Au auzit de voinicei că observația
jucărie din pluș
conţinuturilor sunt buni și isteți. De aceea iepurași au cerut Zânei Iepurașul Puf Alb
Poveștilor ca să vă spună despre ei și să învățați
ceea ce este bine. Să știți că oricând adevărul Elemente de
învinge, iar a minți este o faptă urâtă. actorie:
Astăzi a venit doar iepurașul Puf Alb ca să-l monologul –
ajutăți să-și vopsească o căsuță, în care vrea să conversația cu
trăiască împreună cu fratele lui -iepurașul Puf Gri. un personaj, Probă orală:
mimica. Muncă independentă
Zâna Poveștilor solicită voiniceilor să-și aleagă Să se grupeze după cerința
un medalion ilustrat din coșul său. Preșcolarii se zânei, cel puțin 80% dintre
vor grupa la dorința zânei astfel: mâna oarbă preșcolari.
Voiniceii ce au medalioane cu pitici se vor depla-
sa împreună cu Zâna Poveștilor la măsuțe, interpre- foi de desen,
tând jocul cu când ,,Hai,ho, hai, ho, suntem pitici..’’. acuarele, vase
Lor li se alătură preșcolarii ce au medalioanul cu pentru apă, pensule. Probă orală:
ursuleți. conversația Muncă independentă
Se va enumera materialele primite ,precizându-se exemplul Să se răspundă la întrebările
următoarea activitate ce se va desfășura - pictură – explicația educatoareai cel puțin 80%
tema acestei. din cerința dată.

Aceștia ,,realizează schița casei’’; ,,vopsesc pereții Probă practică:


casei’’;,, decorează ferestrele și ușa casei’’. exercițiul Muncă independentă
utilizând culorile preferate . Să picteze casa iepurașilor
după cerința dată cel puțin
70% dintre ei.
- pe foi albe A4
- pe schița casei desen decupat
Zâna Poveștilor este rugată ca să realizeze și ea - pe pereții unei casei confecțio-
tema propusă după ce va sta cu preșcolarii ce au nate din carton alb ;
primit medalioanele cu iepurași și arici ce vor as- calculatorul
culta povestea anunțată . povestirea
explicația Probă orală:
Preșcolarii ce au medalioane cu arici și iepurași
Muncă independentă
vor asculta povestirea în spațiul amenajat – casa din observația
Să asculte povestea relatată de
pădure a iepuarșilor - acolo se vor prezenta imagi-
nile întâmplării dintre cei doi iepurași. către educatoare .
Educatoarea va ultiliza monologul, ca element de Elemente de
actorie , în prezentarea principalelor momente ale actorie:
povestirii. monologul
Concomitent cu relatarea evenimentelor vor fi
prezentate și imaginile sugestive de pe calculator,
care vor întări cele spuse.
Probă orală:
Cuvinte și expresii noi ce vor fi explicate preș- Muncă independentă
colarilor. Aceștia sunt întrebați dacă cunosc semni- Să răspundă la întrebările puse
ficația lor, solicitându-l să exemplifice pe baza de către educatoare cel puțin
cunoștințelor lor. 40% dintre ei .

Bâlci : târg mare ținut în anumite perioade ale


anului, la sărbători importante și însoțite de
spectacole și de petreceri populare

Copaie: vas lunguieț făcut din lemn cioplit

Zăvor: încuietoare la uți, uneori și la ferestre,


constând dintr-o mica bară mobile care intră într-o
ureche fixate în tocul de la ușă/fereastră.

Copiii vor fi solicitați să interpreteze împreună cu


educatoarea și Puf Alb jocul ,, Iepurașul Țup’’.
Acest moment va stârni interesul pentru a cunoaște Probă practică:
faptele săvârșite de fratele iepurașului – Puf Gri și Muncă în grup
finalul povestirii, precum ca să se realizeze o pre-
Să interpreteze jocului cu
zență activă la învățarea povestirii.
cânt,,Iepurașul Țup’’, prin
Relatarea povestirii se va încheia cu un îndemn respectarea liniei melodice, a
ritmului și executarea corectă a
dat de către educatoare și întărit de aprecierea
mişcărilor -în proporție de 90%.
Zânei Poveștilor: ,,Nu mai fi trist iepurașule, pentru
că adevărul învinge totul. Nu-i așa zână dragă?
DA,da, mincinosul nu ajunge departe .’’

Se realizează sintetizarea celor relatate prin inter-


mediul unei conversații, prin care preșcolarii :
Asigurarea conexiunii - vor preciza titlul povestirii,
inverse care sunt personajele din povestire,
principalele momente ale acțiunii .
Zâna va fi solicitată să-și exprime părerea despre
Probă orală:
comportamentul preșcolarilor, iar aceștia despre Muncă independentă
comportamentul personajelor din povestire. conversația Să facă aprecieri la solicitarea
problematizarea educatoarei și a ,,zânei’’.
Doi copii vor fi solicitați ca să aleagă aleatoriu exemplul
unul din siluetele pregătite ce reprezintă cei doi
iepurași. După acest moment ceilalți colegi vor siluete –iepurași Probă orală:
enumera faptele fiecărului iepuraș, precum vor Muncă în pereche
preciza care sunt fapte bune și care sunt fapte rele. Să enumere faptele iepurașilor,
cel puțin 70% din totalul fap-
telor acestora.

Fiecare preșcolar care a pictat casa iepurașilor se


va deplasa pentru a depune lucrarea realizată la
Evaluarea performanţei locul cunoscut pentru a fi expusă.
Aceștia vor putea veni ca să vadă la calculator ima-
ginile din povestire, apoi pot ca să schimbe locurile
cu ei care au medalioanele cu arici / iepurași.
Lucrările adunate expuse vor fi apreciate de către aprecierea
cei care au medalioanele cu arici / iepurași. verbală
Preșcolarii din grupul iepurașilor și aricilor vor picta turul galeriei
și ei , iar lucrările realizate vor fi apreciate de către Probă orală:
conversația
cei care au medalioanele cu pitici /ursuleți. Muncă independentă
observația Să facă aprecieri asupra rezul-
Lucrările cele mai reușite vor fi selectate de către tatelor obținute, cel puțin 60%
Zâna Poveștilor și iepurașul Puf Alb pe care doam- dintre preșcolari.
na educatoare îl are în brațe pe timpul deplasării
spre locul unde se află lucrările expuse.
Așezați în cerc copiii se vor face aprecieri verbale
asupra modului în care s-a desfășurat activitatea, dulceață,
după care vor fi invitați ca să servească din dul- farfurioare,
ceața preferată de către cei doi iepurași. - la ,,Casa lingurițe Aprecieri verbale globale
Iepurașilor’’. Zâna Poveștilor este și ea servită cu asupra activităţii desfăşurate.
dulceață . aprecierea
Încheierea activităţii
Se ascultă muzică - discuții libere între copii. verbală
Se va trece la organizarea programului propus la conversaţia
activitatea recreativă. recompensa

S-ar putea să vă placă și