Sunteți pe pagina 1din 3

PROIECT DIDACTIC

CLASA: I
ARIA CURRICULARĂ:Limba si comunicare
DISCIPLINA:Limba romana
CURRICULUM:extins
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE:Textul – mijloc de cunoastere
SUBIECTUL LECŢIEI:Sunetul g si litera g mic de tipar
TIPUL LECŢIEI:predare- invatare
OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
O1:sa verbalizeze imaginea din manual;
O2: sa analizeze componentele grafice ale literei;
O3: să recunoască litera g în textul tipărit;
O4:să asocieze sunetul cu litera g;
O5:să compună cuvinte şi propoziţii în baza unor cerinţe;
O6:să realizeze analiza şi sinteza fonetică a unor cuvinte şi a
unor propozitii;
O7:sa desparta corect cuvintele in silabe;
O10:să citească în ritm propriu,corect,conştient cuvinte ,propoziţii şi un
scurt text
STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: metoda fonetica,analitico-
sintetica,conversaţia,munca
independenta,exercitiul, problematizarea, ,citirea explicativa;
Mijloace de învăţământ: resurse materiale: fişe de lucru, plansa care
contine litera „g” mic de tipar,plansa mare cu litere

¤ resurse informaţionale:Adina Nitu ,,Limba romana” carte educativa


pentru scolari , Ed.Erc Press Educativ,Buc.
Moduri de organizare a activităţii: activitate frontală, individuală

Secventele Ob. Strategii


lectiei op Continutul instructiv- educativ didactice Evaluare
1.Moment Prin instructaj verbal se creaza
organizatoric conditiile necesare pentru buna
desfasurare a orei de limba romana.
2.Verificarea Voi verifica tema cantitativ si
cunostintelor calitativ ,timp in care elevii vor avea
anterioare de rezolvat o fisa de munca conversatia
independenta.(ANEXA 1) munca
Se verifica exercitiul de pe fisa ,iar independenta
elevii se vor aprecia cu un calificativ.
Se citeste textul care l-au avut de
pregatit pentru astazi, ,,La Hotarele”,in
lant si selectiv.
Citeste a doua propozitie.
Citeste propozitia in care aflam la
cine au venit Hilda si Horia.
Citeste prima propozitie.
Citeste propozitia in care aflam
cine e Haiduc.
3.Discutie Voi citi un fragment din povestea
pregatitoare ,, Papucii gansacului „.
Se intuieste si se discuta imaginea
O1 din manual de la litera g mic de conversatia
tipar.Se alcatuiesc propozitii pe baza capacitatea de
imaginii.Se desprinde din comunicare a verbaliza
una dintre ele si se aplica metoda imaginea;
fonetica,analitico-sintetica. metoda capacitatea
Se numara cuvintele propozitiei,se fonetica,analitic imaginativa;
stabileste ordinea acestora,se despart o-sintetica capacitatea de
in silabe,se identifica cuvantul care analiza si
contine sunetul ,,g” . sinteza
4.Anuntarea Se prezinta plansa cu litera g mic
lectiei noi de tipar .Elevii sunt anuntati ca astazi
la ora de limba romana vor invata
litera g mic de tipar,iar ei vor trebui sa
o recunoasca ,sa citeasca cuvinte care
o contin,sa descifreze textul din
manual.
5.Dirijarea Se analizeaza elementele grafice ale conversatia capacitatea de
invatarii O2 literei.Se cere elevilor sa o recunoasca a analiza
de pe diferite planse si dintr-un text de elementele
O3 pe fisa.(ANEXA 2) munca grafice ale
Se dau exemple de cuvinte care independenta literei;
contin sunetul ,,g” la inceput ,la mijloc exercitiul capacitatea de
O6 si la sfarsit.Se citesc cuvintele din a recunoaste
manual in soapta de catre copii ,apoi litera;
cu voce tare. capacitatea de
a exemplifica
Care este titlul textului de astazi? conversatia
Se citeste textul din manual ,,Povestea
gascanului” in soapta de catre capacitatea
elevi.Se citeste cu voce tare si se citirea de a citi corect,
explica cuvintul nou,,garla”. Se explicativa constient si
O alcatuieste oral propozitii cu expresiv
10 acestea.Se citeste lectia in
lant,selectiv.

Citeste titlul textului.


Citeste a doua propozitie.
Se poarta discutii pe baza textului.
Cine sunt Bogdan si Olga?
Ce povesteste Bogdan?
Ce a avea gascanul?
Se rezolva din manual un exercitiu.

6.Fixarea Se va realiza o fisa de lucru. exercitiul


cunostintelor O8 (ANEXA 3) Elevii sunt solicitati sa
rezolve singuri exercitiile de pe fisa
dupa care daca
timpul permite, se corecteaza
exercitiile pe loc,in ordinea
finalizarilor exercitiilor ,daca nu se iau
fisele si se anunta calificativul ora
urmatoare de limba romana.
7.Incheierea Despre ce sunet si ce litera am
lectiei discutat astazi? conversatia
Dati exemple de cuvinte care capacitatea
contin sunetul ,,g”. de a identifica
Voi face citirea model a lectiei. cuvinte si
Pentru data viitoare elevii vor avea de propozitii
citi lectia de la litera g mic de tipar

AT.Elevii vor primi o fisa si vor avea


de colorat cocosul .

S-ar putea să vă placă și