Sunteți pe pagina 1din 3

Adjectiv pronominal de întărire

Se rezolvă următorele exerciţii la tablă:


1. Completaţi liniile punctate cu adjectivul pronominal de întărire.
Noi ................... am asistat la discuţie.
Voi ................... aţi recitat poezia.
Ţi-am dat ţie ................ inelul ca să nu se piardă.
Ei ............. vor să participe la concurs.
Ele ........... au pregătit cina.
Vouă ............ v-au făcut daruri.
Mie ............. mi-a venit această idee.
2. Corectaţi greşelile din enunţuri:
„Ingrato! Nu mi-ai scris chiar tu însuţi în original?” (I. L. Caragiale)
Ei însăşi au pictat peretele.
Le dau băieţilor înseşi o casetă.
Anexa 1

ADJECTIVUL PRONOMINAL DE INTĂRIRE

Fişă de lucru

Singular Plural
PERSOANA

CAZUL masculin feminin masculin feminin

Pers. I
N-Ac însumi: Eu însumi am câştigat însămi: ............................................ înşine:............................................. însene: .................................
concursul anul trecut. ........................................................... .......................................................... ................................................

D-G însumi: ............................................... însemi: ............................................ înşine: ............................................ însene: .................................


............................................................. .......................................................... .......................................................... ................................................

Pers. a II-a
N – Ac. însuţi: ................................................. însăţi: .............................................. înşivă:............................................. însevă: ..................................
............................................................. ........................................................... .......................................................... ................................................

D-G însuţi: ................................................. însăţi: .............................................. înşivă: ............................................. însevă: ..................................


............................................................. .......................................................... .......................................................... ................................................

Pers. a III–a
N – Ac. însuşi: ................................................ însăşi: .............................................. înşişi:.............................................. înseşi: ..................................
............................................................. ........................................................... .......................................................... ................................................

D-G însuşi: ................................................ înseşi: .............................................. înşişi: .............................................. înseşi: ..................................


............................................................. .......................................................... .......................................................... ................................................