Sunteți pe pagina 1din 11

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA:7.11.2018
UNITATEA DE ÎNVÃŢÃMÂNT: Grădiniţa P.P. Nr. 13
GRUPA: Mare ,,D”
PROF. ÎNV. PREŞC: MILEA RAMONA ELENA
TEMA ANUALÃ DE STUDIU: ,,Cand, cum și de ce se întamplă?”
TEMA PROIECTULUI: ,,Ce mă înconjoară?”
TEMA SĂPTĂMANII: ,,Misterele Pământului”
TEMA ZILEI: „Bătrânul An şi fiicele sale”
FORMA DE REALIZARE: Activitate integrată
COMPONENŢA ACTIVITÃŢII:
ADP + ADE(DLC) +ALA 1 + ADE (DEC)
ACTIVITĂȚI DE DEZVOLTARE PERSONALĂ (ADP):

Rutina: Întâlnirea de dimineaţă – Batranul An si fiicele sale


Salutul.Prezența. Calendarul naturii.
Tranziții: Cântec Anotimpurile

1. ACTIVITĂȚI LIBER ALESE(ALA I):


ALA I
Manipulative: ,, Anotimpurile ”- puzzle
Joc de rol: ,,Micii cofetari’’
Construcții: ,, Castele pentru anotimpuri”
Nisip și apă: ,,Gradina în toate anotimpurile”
Ştiinţă: Jocul anotimpurilor, sortare de jetoane

2. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE):


1. DOMENIUL LIMBĂ ŞI COMUNICARE :
Memorizare - ,,Anotimpurile” (autor necunoscut)
2. DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV ( Educatie plastica):
Tema plastica : Linia şi punctul
Subiectul: „Anotimpurile”, desen pe folie

SCOPUL ACTIVITÃŢII:
 Consolidarea capacității de exprimare orala prin exersarea capacității de
memorare și imbogățirea vocabularului pasiv si activ
 Stimularea expresivitatii si a creativitatii prin desen.
TIPUL ACTIVITĂŢII: consolidare de priceperi şi deprinderi
OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
La sfârşitul activităţii, copiii vor fi capabili să:
ADE (DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE):
 să precizeze titlul poeziei;
 să recunoască anotimpurile pe baza imaginilor prezentate;
 să utilizeze in exprimare cuvintele nou invatate: hambar, furnicar, grâne
 să recite poezia corect, clar, expresiv;
ADE (DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV):
 să utilizeze markere pentru a desena tema ”Anotimpurile”, raportându-se, în principal,
la poezia învățată;
 să lucreze in grup pentru realizarea desenului

JOCURI MANIPULATIVE:
 să imbine piesele de puzzle;
 să denumeasca anotimpul reprezentat in imaginea intregita;
JOC DE ROL:
 să pregateasca fursecuri ajutandu - se de reteta ilustrata;
 să relaționeze în mod pozitiv cu colegii de la centru;
 să păstreze curăţenia şi ordinea în spaţiul de joc

CONSTRUCȚII:

 să construiască castelul anotimpului preferat prin alăturarea, suprapunerea cuburilor


din lemn;
 Să colaboreze in perechi pentru realizarea construcției.

NISIP ȘI APĂ:
 să amplaseze materialele puse la dispozitie pe nisip pentru a realiza gradina in anotimpul
preferat;
ŞTIINŢĂ :
 să sorteze jetoanele în funcţie de anotimpul cerut;
STRATEGII DIDACTICE:
 METODE ȘI PROCEDEE:
Conversaţia, observația, explicaţia, dialogul, exerciţiul, demonstratia, memorizarea,
problematizarea, jocul de rol, lucrul în perechi și în grup, analiza produselor activității.
Metode și tehnici de învățare prin cooperare: ,,Cerc interior, cerc exterior’’(evaluarea activităţii),
învățarea prin descoperire
 MATERIAL DIDACTIC:

Alfabetizare : planșe sugestive pentru conținutul poeziei , suport ilustratii, microfon, telefon;

Artă: markere, folie transparenta;

Manipulative: puzzle cu anotimpurile;

Construcții: cuburi mari din lemn, copaci din plastic, frunze, flori, fulgi etc

Joc de rol: reteta ilustrata, forme pentru fursecuri. tavi, aluat preparat;

Nisip și apă: copaci din plastic, gard, polistiren, dopuri, tufanele, frunze etc.

DURATA: 1h și jumătate

BIBLIOGRAFIE:

1. *** Curriculum pentru învățământul preșcolar (3-6/7ani), Ministerul Educației Cercetării și


Tineretului, 2008;

2. *** Metodica activităților instructiv-educative în grădinița de copii, 2009;

3. Breban, S., Gongea, E., Ruiu, G., Fulga, M., Metode interactive de grup-ghidmetodic, Editura Arves,
București, 2002;

4. Mitu, Florica, Metodica activitatilor de educare a limbajului, Editura Pro Humanitas, Bucuresti
2000.
Copiii se aşează pe perniţe în semicerc şi se pregătesc de activitate.
Rutină: Activitatea debutează cu întâlnirea de dimineaţă .
Se va purta o scurtă discuţie legată de felul cum ne simţim astăzi, ne vom saluta:“Bună
dimineața copii!
Se face prezenţa, după catalog, apoi un băieţel va fi rugat să verifice dacă toate colegele lui sunt
prezente şi să numească cine lipseşte, apoi o fetiţă va face acelaşi lucru pentru a verifica dacă toţi
băieţii sunt prezenţi.
Se completează Panoul de prezenţă, un copil punând pozele copiilor care lipsesc în săculețul
destinat acestui lucru.
La Calendar, se va stabili stabili anotimpul în care ne aflăm, zilele săptămânii, ziua în care
suntem şi starea vremii, după care se va ataşa imaginea corespunzătoare la Calendarul naturii.
La Scăunelul autorului voi invita copilul care a avut pe Wanda, mascota grupei acasă, pentru
a povesti cum s-au jucat.
Vom discuta despre tema zilei , „Fiicele bătrânului an”.
Noutatea zilei:
Educatoarea le spune copiilor că de dimineata s-a intalnit cu un baietel care era trist pentru ca
nu stie nici o poezie pe care sa i- o spuna Mosului la serbarea de Craciun, de aceea nu va putea primi
cadoul mult dorit. De aceea , s-a gândit că poate copiii îl pot ajuta.
Tranziție: Cântec: Anotimpurile

1. ACTIVITĂȚI LIBER ALESE (ALA I):


Jocuri manipulative: preșcolarii vor imbina piesele de puzzle pentru a intregi imaginile celor
patru anotimpuri si vor preciza elementele caracteristice fiecarui anotimp din imaginea puzzle.
Joc de rol: preșcolarii vor pregăti fursecuri din forme diferite respectand reteta ilustrata; copiii
vor intinde aluatul si cu ajutorul formelor de prajituri vor decupa fursecuri de diferite forme pe care le
vor aseza in tavi si pe care le vor decora corespunzator anotimpului dorit.
Construcţii: copiii vor lucra în perechi și vor realiza castele pentru anotimpuri, construind din
cuburi mari de lemn.
Nisip și apă: preșcolarii vor amplasa pe nisip diferite materiale : frunze , flori, crengute, gard,
dopuri, polistiren etc. pentru a realiza gradina in anotimpul preferat.
Ştiinţă: preşcolarii vor sorta jetoane în funcţie de anotimp

2. ACTIVITĂȚI PE DOMENII EXPERIENȚIALE (ADE):

DOMENIUL LIMBA SI COMUNICARE (Educarea limbajului)


Educatoarea va spune copiilor ca a intalnit un baietel care era trist pentru ca nu stia nici o
poezie pe care sa i o spuna Mosului la serbare si astfel baietelul nu va primi cadoul mult dorit. De aceea
impreuna il vom ajuta pe baietel sa - si primeasca cadoul de Craciun si vom invata astazi poezia
Anotimpurile.
Se prezinta copiilor planse sugestive legate de continutul poeziei si se poarta o discutie cu
prescolarii pe baza textului si se explica cuvintele noi din text.
Pentru învățarea poeziei se va folosi metoda fragmentară.
Se va recita prima strofă a poeziei de educatoare, apoi vor repeta 4-5 copii prima strofa .
Se va recita a doua strofa a poeziei si apoi vor recita alti 4-5 copii cu ajutorul educatoarei şi
prima strofă şi cea de-a doua
Se procedeaza la fel si cu toate strofele poeziei.
Pentru obţinerea performanţei, se va desfăşura recitarea-ştefetă cu ajutorul unui microfon: un
copil recită un vers-două versuri şi dă microfonul altui copil.
La finalul activităţii, un copil va recita poezia pentru a demonstra insusirea versurilor poeziei.
Pentru a-l ajuta pe băieţelul care nu ştia o poezie pentru moş Crăciun, educatoarea îi va
înregistra pe copii, când spun împreună poezia.

DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV (Activitate de educatie plastica)


Preșcolarii vor desena liber cu markere pe folia transparenta impartita in patru ,
corespunzatoare celor patru anotimpuri, elemente caracteristice din fiecare anotimp.
La finalul activităţii, copiii vor desfășura jocul ,,Cerc interior, cerc exterior” pentru a se
răspunde la trei întrebări: Ce am învăţat nou astăzi?, Care a fost centru în care mi-a plăcut cel mai
mult?, Cu ce mi-ar plăcea să mă joc mâine?
DESFĂȘURAREA ACTIVITĂȚII

STRATEGII DIDACTICE
ETAPELE CONȚINUTUL ACTIVITĂȚII METODE ȘI MATERIAL EVALUARE
ACTIVITĂȚII PROCEDEE DIDACTIC
1.MOMENT Se vor asigura condițiile necesare
ORGANIZATORIC pentru desfășurarea optimă a activității:
-aerisirea sălii de grupă;
Conversația
-distribuirea în centre a materialului
didactic;
-plasarea organizată a copiilor în sala
de grupă.
2.CAPTAREA Se realizează prin prezentarea de către Conversația Observarea directă a
ATENȚIEI educatoare a situației-problemă ivite : Problematizarea comportamentelor
un baietel de varsta lor este trist pentru
ca nu stie o poezie pentru a i - o spune
Mosului la serbarea de Craciun si de
aceea nu va primi cadoul mult asteptat.
De aceea, s-a gândit să îi roage pe copii
să îl ajute.
3.ANUNȚAREA Preșcolarii sunt anunțati că astăzi vor Conversația
TEMEI ȘI A invata poezia Anotimpurile si la
OBIECTIVELOR sfarsitul activitatii, copiii vor fi Explicația
inregistrati recitand poezia si in felul
acesta poezia inregistrata va ajunge la
baietel si acesta va asculta versurile si
va invata poezia pentru a o spune la
serbare lui Mos Craciun.
4..PREZENTAREA Se va face o recitare model a poeziei ,
NOULUI respectandu – se semnele de punctuatie,
CONȚINUT ȘI
DIRIJAREA intonatia si mimica :
ÎNVĂŢĂRII Anotimpurile
1. Anotimpurile toate
Tuturor ne-au fost lasate
Pentru ca in fiecare,
Recitarea model
Sa avem o sarbatoare: 
2.Martie cu ghiocei
Camp cu soare si cu miei
Ne aduce tuturor
Ziua mamei, zi cu dor.
3.Vara calda ne aduce
Boaba de cireasa dulce
Si-un prilej de bucurii
Ziua voastra, dragi copii!
4.Toamna blanda, ruginie,
Cu ciorchinii verzi in vie
Si cu grane in hambar
Vine c-un nou an scolar! 
5.Iarna alba sclipitoare
Furnicar de sanioare
Ne aduce tot ce-i bun
Brazi, colinde, Mos Craciun! Conversația
Se poarta discutii cu copiii despre Expunerea Planse cu cele 4
continutul poeziei , se prezinta planse Observația anotimpuri
reprezentative fiecarui anotimp surprins Explicația
in poezie si se explica cuvintele noi din
text.
Pentru învățarea poeziei se va folosi
metoda fragmentară. Recitarea model Observarea directă a
Se va recita prima strofă a poeziei de Memorizarea comportamentelor
educatoare, apoi vor repeta 4-5 copii
prima strofa .
Se va recita a doua strofa a poeziei si Exercitiul
apoi vor recita alti 4-5 copii cu ajutorul
educatoarei şi prima strofă şi cea de-a
doua Observația
Se procedeaza la fel si cu toate strofele
poeziei.
În timp ce grupul de copii repetă cu
educatoarea, ceilalţi copii ascultă cu
atenţie.

5.OBȚINEREA Se va desfăşura recitarea-ştefetă cu Microfon


PERFORMANȚEI ajutorul unui microfon: un copil recită un
vers-două versuri şi dă microfonul altui Se va urmări
copil. Exercitiul pronunţarea clară,
La finalul activităţii, un copil va recita corectă a cuvintelor şi
poezia pentru a demonstra insusirea respectarea intonaţiei
versurilor poeziei.
Pentru a-l ajuta pe băieţelul care nu ştia o
poezie pentru moş Crăciun, educatoarea
îi va înregistra pe copii, când spun
Observarea directă a
împreună poezia
comportamentelor
După finalizarea activitatii de Explicația
memorizare, copiii vor trece pe la fiecare
centru, vor intui materialele puse la Observația
dispoziție și vor asculta indicațiile
necesare pentru îndeplinirea sarcinilor.

Jocuri manipulative: Exercițiul Anotimpurile


Preșcolarii vor imbina piesele de puzzle puzzle Analiza produselor
cu anotimpurile; activităţii
Nisip si apa: copiii vor realiza din
materialele puse la dispozitie gradina in Lucrul în perechi Flori, gardut,
anotimpul preferat. dopuri, copaci
carton, frunze
Joc de rol: preșcolarii vor pregăti din Jocul de rol Reteta ilustrata,
aluat fursecuri sub diferite forme, care să aluat pentru
amintească de un anumit anotimp, fursecuri, forme
respectand reteta ilustrata. prajituri, tavi
Construcţii: copiii vor lucra în perechi
și vor realiza castele specifice unui
anumit anotimp, ales de ei, construind Cuburi mari si
din cuburi mari si mici de lemn, precum mici de lemn,
şi din alte materiale puse la dispoziţie. frunze, flori,
fulgi, pomi
DOMENIUL ESTETIC SI CREATIV
(Educatie plastica): preșcolarii vor Folie
Lucrul în grup transparenta,
desena liber cu markere pe folia
markere. Observarea directă a
transparenta elemente caracteristice comportamentelor
fiecarui anotimp, realizand lucrarea copiilor
Anotimpurile. Respectarea temei şi a
subiectului
La finalul activităţii, copiii vor desfășura
jocul ,,Cerc interior, cerc exterior”
Copiii vor primi două tipuri de jetoane,
Explicația
care apartin anotimpurilor toamna şi Jetoane
6. EVALUAREA iarna; vor forma astfel două cercuri; la o Metoda
ACTIVITĂȚII bătaie din palme cele două cercuri încep interactivă: cerc
să se învârtă în sens opus unul faţă de interior, cerc
celălalt; la comanda STOP, copiii se exterior
opresc şi formează pereche cu colegul
din spatele lui. Se vor efectua trei porniri
Exercițiul
şi trei opriri, pentru a se răspunde la trei Aprecierea critică și
întrebări: Ce am învăţat nou astăzi?, autocritică a produselor
Care a fost centru în care mi-a plăcut Conversația activității
cel mai mult?, Cu ce mi-ar plăcea să mă
Observarea directă a
joc mâine? comportamentului
copiilor(interrelaționarea
de grup).
Se fac aprecieri generale asupra Conversația
7. ÎNCHEIEREA modului de desfășurare a întregii
ACTIVITĂȚII activități