Sunteți pe pagina 1din 10

- Proiect de activitate “Povestea lui Puf Alb şi Puf Gri”

GRĂDINIŢA:

NIVELUL: I

EDUCATOARE:

TEMA: Când, cum şi de ce se întâmplă

SUBTEMA: În lumea poveştilor

TIPUL DE ACTIVITATE: ADE: DLC – Educarea limbajului

TEMA ACTIVITĂŢII: „Puf Alb şi Puf Gri” – poveste populară

MIJLOC DE REALIZARE: Povestirea educatoarei

SCOPUL:
Formarea deprinderii copiilor de a se concentra şi asculta cu atenţie o poveste
Formarea capacităţii de a aprecia fapte bune şi a dezaproba fapte rele

OBIECTIVE OPERAŢIONALE:
- să asculte cu atenţie conţinutul poveştii;
- să reţină desfăşurarea evenimentelor în ordinea succesiunii întâmplărilor;
- să reproducă fragmente din poveste, folosindu-se de imagini, cu ajutorul întrebărilor
adresate de educatoare
- să-şi îmbogăţească vocabularul cu unele cuvinte noi: bâlci, frământa conştiinţa;
- să stabilească pe baza comportamentului personajelor trăsăturile dominante ale acestora;
- să diferenţieze personajele pozitive de cele negative

STRATEGII DIDACTICE:
Metode şi procedee: povestirea, conversaţia, expunerea observaţia, explicaţia, exerciţiul,
cubul.
Material didactic: planşe cu imagini din poveste, siluete ale personajelor întâlnite în text,
fişe iepuraşi de pluş, cubul cu cele şase feţe divers colorate, stimulente.

DURATA: 20-25min

MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
- Poveşti populare pentru copii
- Metodica activităţilor de educare a limbajului în învăţământul preşcolar – Editura Pro-
Humanitate 2005
- Prichindei în lumea basmelor – fişe individuale de lucru

SCENARIUL DIDACTIC

ETAPELE CONŢINUTUL ŞTIINŢIFIC STRATEGII EVALUARE


ACTIVITĂŢII DIDACTICE
1. Moment Pentru buna desfăşurare a activităţii se Conversaţia Onservarea
organizatoric vor lua măsuri organizatorice: comportamentului
- aerisirea sălii de grupă; copiilor
- aranjarea scăunelelor în semicerc
- pregătirea materialului didactic;
- aranjarea copiilor pe scaune
2. Captarea Se va realiza printr-un element surpriză: Surpriza Manifestă interes
atenţiei copiii vor descoperi în sala de grupă un şi atenţie
„iepuraş” de pluş destul de mare, de
culoare gri care i-a surprins pe copii
spunându-le o poezie:
„Eu sunt Puful jucăuş,
N-am astâmpăr, nu-s de pluş,
Gri este a mea culoare
La dulceaţă poftesc tare
Şi să ştiţi că am un frate,
Are patru ani jumate,
Are blana albă nea,
Ochii sunt de peruzea.
A uitat de supărare
Fiindcă am spus minciună mare,
Eu trăsnăi n-am să mai fac,
Din guriţă am să tac”

3. Despre ce animal este vorba? Strategia Evaluare


Reactualizarea Ce fel de animal este? didactică
cunoştinţelor
4. Anunţarea Astăzi am să vă spun o poveste în care Conversaţia Observarea
temei şi a este vorba despre doi fraţi iepuraşi ce se comportamentului
obiectivelor pregăteau să meargă la bâlci cu mama Explicaţia
lor, până când unul dintre fraţi a făcut o
faptă pe care nu trebuia s-o facă.
Povestea se numeşte „Puf Alb şi Puf Gri”
– poveste populară
5. Prezentarea Se expune conţinutul poveştii, folosindu- Expunerea
noului conţinut se inflexiunile vocii, mimica şi gestica
corespunzătoare pentru a trezi emoţii şi
pentru a asigura motivaţia învăţării.
Povestea este expusă după următorul
plan, iar după fiecare idee prezentându-se
ilustraţiile:
1 Pregătirea iepuroacei şi a celor doi
iepuraşi, Puf Alb şi Puf Gri să plece la
bâlci
2 Puf Gri nu a ascultat de Puf Alb şi a
spart borcanul cu dulceaţă
3 Iepuroaica l-a pedepsit pe Puf Alb
4 Iepuroaica a plecat la bâlci cu Puf Gri
5 Mustrările de conştiinţă ale iepuraşului
Puf Gri faţă de fratele său Puf Alb
6 Puf Gri îi cere iertare lui Puf Alb,
promiţând că e ultima oară când minte şi
pleacă fericiţi toţi trei către bâlci.
6. Dirijarea Fixarea conţinutului se va face prin Conversaţia
învăţării prezentarea imaginilor din poveste prin Explicaţia
intermediul întrebărilor: Exerciţiul
- De ce a fost pedepsit Puf Alb?
- Unde l-a dus iepuroaica pe Puf
Gri?
- Ce i-a cumpărat iepuroaica lui Puf
Gri de la bâlci?
- În ce mod şi-a cerut iertare Puf
Gri lui Puf Alb?
- Cum aţi fi procedat dacă eraţi în
locul lui Puf Alb?
- Cum aţi fi procedat dacă eraţi în
locul lui Puf Gri?
7. Obţinerea Se împarte efectivul de copii în 6 Metoda Evaluarea orală
performanţei subgrupuri, fiecare subgrup urmând să cubului Povestirea
analizeze tema.
Un copil va fi ales să rostogolească Conversaţia Răspunsurile
cubul. După ce copilul ales va arunca corecte ale
cubul, se vor enunţa sarcinile de pe faţa Exerciţiul copiilor
respectivă.
Feţele cubului sunt colorate diferit.
Fiecărei feţe îi corespunde un verb:
1 ALBASTRU - DESCRIE – Descrie
cum arată iepuraşii din poveste
2 ROŞU – COMPARĂ – Compară cele
două personaje Puf Alb şi Puf Gri
3 VERDE – ASOCIAZĂ – Asociază
imaginile în care s-au desfăşurat în
poveste.
4 GALBEN – ANALIZEAZĂ –
analizează comportamentul iepuraşilor
dar şi al iepuroaicei.
5 MARO – ARGUMENTEAZĂ – de ce
s-a simţit vinovat Puf gri faţă de fratele
său? A recunoscut că a minţit?
6 PORTOCALIU – APLICĂ – Aplică
cunoştinţele tale, intonând un cântecel
despre iepuraş.
8. Evaluarea Copiii vor alege siluetele personajelor din Conversaţia Aprecieri pozitive
activităţii poveste şi vor spune care sunt însuşirile Exerciţiul asupra exprimării
şi trăsăturile de caracter ale fiecăreia. copiilor şi asupra
Vor rezolva fişe individuale de lucru din modului cum au
„Prichindei în lumea basmelor: Ursul rezolvat fişa.
păcălit de vulpe”
9. Încheierea Aprecierea modului cum s-au comportat Conversaţia Aprecieri pozitive
activităţii copiii şi cum au răspuns. Se va da
copiilor posibilitatea să privească în voie
ilustraţiile şi să comenteze textul în mod
independent.
Copiii vor primi stimulente şi vor fi lăsaţi
să se joace cu siluetele personajelor din
poveste.

PUF ALB si PUF GRI


În mica lor căsuţă din pădure trăia fericită o iepuroaică cu cei doiiepuraşi ai săi. Într-o
seară iepuraşii Puf alb şi Puf Gri se pregăteau să meargă la bâlci. Mămica lor iepuroaica le dădu
cămăşuţe noi, una lui Puf Alb şi una lui Puf Gri, apoi luă copaia în care făcuseră baie iepuraşii şi
ieşi afară din casă.
- Vai ce bine îmi pare că mergem la bâlci! Se bucura Puf Alb. O să mâncăm turtă dulce! O
să zburăm cu avionul!
Dar Puf Gri nu asculta ce spunea frăţiorul lui. El văzuse pe dulap borcanul cu dulceaţă, la
care poftea de mult.
- Puf Gri, Puf Gri! Striga Puf Alb, Puf Gri nu se poate! Puf Gri, ai s-o superi pe mamica,
repeta Puf Alb încercând să-l oprească.
Puf Gri lovi borcanul, borcanul se rostogoli peste Puf Alb şi căzu spărgându-se şi
mânjind pe nevinovatul iepuraş cu dulceaţă. Puf Gri văzându-şi isparava, coborî de pe dulap şi
de frica pedepsei fugi de la locul cu pricina. Iepuroaica tocmai intra pe uşă şi-l văzu pe Puf Alb
cu botcul plin de dulceaţă lângă borcanul spart, iar pe Puf Gri stând cuminte în celălalt colţ al
camerei.
- Aşa, zise iepuroaica supărată, Puf Alb a vrut să fure dulceaţă. Hai Puf Gri, tu ai fost
cuminte, să mergem la bâlci, iar Puf Alb să stea acasă..
Supărată îl închise pe Puf Alb în casă cu zăvorul şi plecară la bâlci. La bâlci iepuroaica îi
cumpără lui Puf Gri turtă dulce. Dar Puf Gri nu putu să mănânce turtă dulce, el ştia că nu fusese
cuminte şi nu merita darul. Iepuroaica îl îndrumă pe Puf Gri să se joace, să zboare cu avionul,
dar pe Puf Gri îl frământa conştiinţa, îl chinuia fapta urâtă. Îşi amintea de Puf Alb care rămăsese
acasă pedepsit pe nedept, tocmai pentru că încercase să-l oprească să fure dulceaţa.
Puf Gri nu mai putu răbdă şi fugi de lângă mama sa. El alwrga spre casă la frăţiorul lui.
Iepuroaica mirată alergă după el să vadă unde se duce. Puf Gri ajunse acasă, deschise zăvorul şi-l
vazu pe Puf Alb stând supărat pe marginea patului.
- Puf Alb, ţi-am adus turtă dulce, zise Puf Gri. Tu meriţi, e a ta, tu eşti cuminte!
Puf Alb însă nici nu voia să se uite la el, îi întoarse spatele supărat.
- Eu, continuă Puf Gri, e urât ce-am făcut. Nu mai fac niciodată!
- Puf Gri, strigă fericit Puf Alb, ce bine îmi pare că ţi-ai recunoscut greşeala.
Şi cei doi iepuraşi se îmbrăţişară.
Bucuroasă iepuroaica se reîntoarse la bâlci cu amândoi iepuraşii. Au zburat cu avionul şi
Puf Albşi Puf Gri s-au dat în bărci, s-au învârtit pe căluşei şi s-au bucurat mult de toate
frumuseţile din bâlci. Au fost la un ţap fotograf, s-au fotografiat, iar poza au pus-o deasupra
patului.
Din ziua aceea, Puf Gri n-a mai minţit niciodată.

S-ar putea să vă placă și