Sunteți pe pagina 1din 14

Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate

Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

Proiect didactic pentru implementarea în clasă

Unitatea de învăţământ: Grădinița cu program prelungit nr. 16, Târgoviște

Numele şi prenumele: Rotaru Emilia Elena

Domeniul: Științe

Disciplina: Cunoașterea mediului

Tipul activității: Activitate artistico-plastică

Modalitate de realizare: tehnica dactilopicturii

Clasa/Vârsta Unitatea Titlul activităţii didactice Timp

Tema anuală: Cu ce şi cum exprimăm ceea ce


Grupa: mică ( 3 ani) simţim? Natura în anotimpul Toamna 20 de minute

© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 1/14


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

Justificarea didactică pentru utilizarea TIC Obiective de învăţare / Competențe


Utilizarea de videoclipuri la Captarea atenției are rolul de a le trezii
interesul și de ale capta atenția copiilor cu privire la tema care va fi
abordată în cadrul activității, cât și pentru ai ajuta la identificarea OBIECTIVE CADRU:
elementelor componente ale lumii Stimularea curiozităţii privind explicarea şi înţelegerea lumii
înconjurătoare.
înconjurătoare(plante,obiecte,animale) specifica anotimpului toamna. Dezvoltarea capacității de cunoaștere și înțelegere a mediului
Filmul care este realizat are ca scop prezentarea modului de aplicare a înconjurător,precum și stimularea curiozității pentru investigarea acestuia.

tehnicii de pictură care se abordează în lucrare cât și a modului de OBIECTIVE DE REFERINȚĂ:


executate a tehnicii pentru realizarea lucrării și importanța respectării Să cunoască unele elemente componente ale lumii
înconjurătoare(plante,obiecte,animale);
cerințelor care vizează criteriile de realizare a unei lucrări corecte. Să exploreze și să descrie verbal obiecte,fenomene,procese din mediul
PPT –ul care se regăsește pe blogul educațional înconjurător.
(https://emiliaelena4.blogspot.ro/) are scopul de ai învăța pe copii să
aprecieze frumusețea anotimpului toamna. OBIECTIVE OPERAȚIONALE:
Blogul educațional are ca scop familarizarea copiilor cu tehnologia și O1-Să recunoască și să denumească elementele din lumea înconjurătoare
O2-Să identifice și să descrie verbal procese din mediul înconjurător
cu formarea deprinderii de ași procura materiale de lucru. O3-Să descrie materialele pregătite pentru realizarea picturii
O4-Să rețină și să explice modul de rrlizare al picturii
O5-Să evalueze și săși autoevalueze lucrarea sa sau pe a colegilor.

Termeni cheie Resurse

© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 2/14


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

Mijloace moderne:
videoproiector, calculator, laptop, Prezentare Power Point- „Frumusețile
toamnei”, clip video „Pictura prin tehnica dactilopicturii”, Blog
educațional https://emiliaelena4.blogspot.ro/.
Dactilopictura= o tehnică de pictură care vizeză utilizare degetelor în Mijloace tradiționale: fișe de lucru, acuarele, vase cu apă, șervețele
locul pensulei pentru a realiza o planșă care ilustrează tema artistică umede.
abordată http://edums.ro/invpresc/Curriculum-pentru-invatamantul-
prescolar.pdf
Programa activitatilor instructiv-educative in gradinita de copii,
M.E.C., Bucuresti, 2005

Desfăşurarea activităţii didactice


1.MOMENT ORGANIZATORIC:1 minut

Se asigură condiţiile necesare desfăşurării eficiente a activităţii cât și a materialeler didactice necesare.aerisirea sălii de grupă, pregătirea
materialelor, aranjarea mobilierului și a pernițelor în semicerc.
Educatoarea salută preșcolarii, iar aceștia îi răspund la salut:
-Bună dimineața copii!
-Bună dimineața!
Se face prezența și se consemnează în catalog,după care se completează calendarul naturii împreună cu copii (ecuson cu ziua săptămânii și unul
care corespunde cu vremea observată de dimineață).
Metode și procedee: conversația
Forme de organizare:frontal

2.CAPTAREA ATENȚIEI:5 minute

© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 3/14


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

Se poarta o scurtă conversație despre anotimpul toamna după vizionarea videoclipului „A, a, a acum e toamnă da ” :
Educatoarea : În ce anotimp suntem noi ?
Preșcolarul : Anotimpul toamna.
Educatoarea : Vremea în acest anotimp cum este ? mai este așa de cald cum o fost vara sa este puțin răcoare și plouă in când în când .
Preșcolarul : Afară este puțin mai frig și plouă in când în când .
Educatoarea : Frufunzele și iarba tomna mai sunt verzii sau au alte culori ?Ce culori au ?
Preșcolarul : Acum frunzele și iarba sunt galbene.
Preșcolarul : Dar eu am văzut și frunze roșii, portocalii.
Educatoarea acum le propune copiilor să vizioneze videoclipurile „În grădina de legume”, „Tomna cea bogată”(se va prezenta doar primele 30 de
secunde) care le v-a prezenta fructele și legumele specifice anotimpului toamna.
După primul videoclip copii vor fi solicitați să numească legumele prezentate în cântec.
Preșcolarii vor numi câte o legumă : usturoi, cartof, ceapă, gulie, roșii, ardei iute, ardei dulce, morcovi, vinete, varză.
După al doilea videoclip copii vor fi solicitați să numească fructele prezentate în cântec.( se va pune pauză în timpul cântecului pentru a se numi
fructele)
Preșcolarii vor numi câte un fruct : 00 :21 –prune, caise ; 00 :23-pară, piersică ; 00 :24 – măr, strugure.
Metode și procedee: conversația,, observația
Forme de organizare:frontal, individual

3.ANUNȚAREA TEMEI ȘI A OBIECTIVELOR:1 minut


Se anunţă tema activităţii : „Natura în anotimpul Toamna”şi se prezintă obiectivele pe înțelesul copiilor. Educatoarea anunţă preşcolarii că vor
trebui să realizeze o pictură folosind o tehnică numită dactilopuctură. Se explică termenul pe înțelesul copiilor Dactilopictura= o tehnică de pictură care
vizeză
utilizare degetelor în locul pensulei pentru a realiza o planșă care ilustrează tema artistică abordată

Se prezintă un peisaj de toamnă realizat prin aceată tehnică:

© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 4/14


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

Metode și procedee: conversația,, observația, explicația


Forme de organizare:frontal, individual

4.DIRIJAREA ÎNVĂȚĂRII: 6 minute

Se prezintă copiilor un scurt filmuleț care prezintă cum se va realiza corect o pictură care să respecte tema solicitată, iar în timpul vizionării se vor
oferii și explicații verbale pentru a explica metoda de realizare a lucrării cât și importanța respectării criteriilor de realizare a lucrării.
De la 00:00 la 00:03 se prezintă titlul filmului „Pictura prin tehnica dactilocturii”.
De la 00:03 până la 00.43 se prezinti filmul preluat care prezintă modul de uitizare a tehnicii de pictură, după care de la 00:45se face puză pentru a
se anunța prescolarii că în continuare vor urmării o filmare proprie prin care se explică cum am pus în practică tehnica dactilopicturii pentru a realize
o pictură specific temei date.

La 00:51 fac pauză pentru:


- a le spefifica copiilor care sunt materialele de care avem nevoie pentru a realize lucrarea: paletă cu apă și culorile specifice anotimpului

© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 5/14


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

toamna( vede, galben, maro, portocaliu, mov);


-se vor folosi degetele pentru a aplica culorile pe planșă în conturul dat ;
-șervețelele umede se vor folosi după ca se aplică fiecare culoare pentru a evita amestecul acestora și la final pentru a se curăța pe mainii.
La 01:31 se face pauză pentru a se specifica criteriile de realizare a lucrării:
1.se vor folosi culorile indicate.
2.culorile vor fi aplicată în conturul dat.
3.se vor folosi șervețelele umede pentru a se curăța pe mâini.
De la 01:41 până la 01:45 îi anunț pe copii faptul că Zâna Toamna le urează„-Spor la lucru!”
Se execută mișcări de încălzire a musculaturii fine a mâinilor: morișca mică și morișca mare, lupta degețelelor, se închid și se dechid pumnii, se
imită sunetul ploii cu degetele pe parchet, după care invit copii să se așeze la măsuțe unde au materialele pregătite pentru lucrare.
Se solicit preșcolarilor să repete criteriile de realizare a lucrării:
Un preșcolar le va numi: Să folosim culorile date și să nu depășim conturul.
Un alt preșcolar: Să folosim șervețelele umede pentru a se curăța pe mâinii.
Pentru crearea unei atmosfere plăcute pe timpul lucrului se ascultă muzică care are ca temă anotimpul toamna.(câtecele de la captarea atenției).
Voi reactualiza cunoștințele legate de modul de lucru cu materialele de pe mese: în locul pensulei se va folosi degetul așa că vor înmuia degetul în
apă vor lua culoarea aleasă și se va umple spațiul din interiorul conturului după după care se șterg pe șervețel, iar acest proces îl vor urma până la
finalizarea lucrării.
Voi acorda sprijin individual dupa caz fiecărui copil în timp ce lucrează la fișele de lucru.
Metode și procedee: conversația,, observația, explicația, demonstrația
Forme de organizare:frontal, individual

5.OBȚINEREA PERFORMANȚEI - 4 minute

Se anunță preșcolarii când mai au 1 minut pentru a încheia lucrarea, iar în acest timp fiecare copil se va deplasa cu lucrarea pentru a o așeza la
expoziție.( la panou)
Copii vor fi rugați să aleagă cel puțin trei lucrări pe care le apreciază.

Educatoarea împreună cu copii vor discuta pentru a ai ajuta să argumenteze de ce au ales aceea lucrare, dacă este corect realizată : s-au folosit
culorile adecvate, s- a lucrat îngrijit fără a depăși conturul, să nu fie culorile amestecate, iar lucrarea să aibă un aspect îngrijit.

© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 6/14


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

Copii vor aprecia lucrările individual pe baza criteriilor date fiind îndrumați de educatoare.
Se solicită cel puțin 3-5 copii care sunt dornici să-și evalueze propriile lor lucrări.
Un posibil răspuns : Mie ămi place lucrarea mea pentru că este frumoasă și are multe culorii.
Educatoarea : Ai avut grijă să nu depășești conturul ? Ai o lucrare îngrijită ?
Un posibil răspuns : Am depăși puțin.
Educatoarea : Nu este nimic data viitoare ai mai multă grijă ca să nu depășelti conturul.
Propunătoare va evalua individual lucrările numindu-le pe cele care sunt corect realizate și pe cele care au mici greșeli, și îi va încuraja pe copii
care au mai greșit pentru ca ei să înțeleagă ce au de făcut pentru ca pe viitor în realizarea altor lucrări să nu mai repete greșeala.
Metode și procedee: conversația, observația, explicația
Forme de organizare:frontal, individual

6.ASIGURAREA RETENȚIEI ȘI A TRANSFERULUI – 1 minut

Educatoare le propune copiilo să vizionaze un material propriu, un Power point care prezintă frumusețile anotimpului toamna care se găsește pe
blogul personal: https://emiliaelena4.blogspot.ro/.
Slide-ul 1și 2
Educatoarea: Ce se observă în acestă imagine?Ce anotimp este?
Preșcolar: Este anotimpul toamna.
Educatoarea: Cum sunt copacii din imagine?Ce culori au frunzele lor?
Preșcolar: Copacii au frunzele galbene și unele portocalii.
Slide-ul 3
Educatoarea: Ce se întâmplă cu frnzele copacilor toamna?
Preșcolar: frunzele încep să cadă.
Slide-ul 4
Educatoarea: Corect. Frunzele cat și formează un covor frumos care are multe culori.

Slide-ul 5
Educatoarea : Toamna este anotimpul recoltelor bogate. Cine vrea să numească legumele din imagine ?
Preșcolarul : În amagine sunt roșii, ardei, dovleci, varză.

© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 7/14


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

Slide-ul 6
Educatoarea : Cine vrea să numească fructele din imagine ?
Preșcolarul : În amagine sunt prune, struguri, smochine, mere, père, caise.
Slide-ul 7
Educatoarea : Ce fac copii din imagine ?
Preșcolarul : Se joacă cu frunzele.
Educatoarea :Așa este și cu acestă ocazie vreau să vă urez „ Să aveți o toamnă frumoasă !” 
Metode și procedee: conversația, observația, explicația
Forme de organizare:frontal, individual

7.EVALUARE – 1 minut

Educatoarea va evalua lucrările copiilor și le va oferi diplome care sunt pregătie doar va numi copii pe rând și va completa diploma pentru premiul
I sau premiul II în funcție de cât de bine sunt realizare picturile.

Educatoarea : Ce tehnică de pictură am învățat astăzi.


Preșcolarul : Tehnica se numește dactilopictură.
Educatoarea : Despre ce anotimp am discutat astăzi ?

© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 8/14


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

Preșcolarul : Anotimpul toamna.


Educatoarea : Cine îmi spune trei legume sai trei fructe specifice acestui anotimp ?
Preșcolarul : Legumele acestui anotimp sunt : cartofii, ardeii, vinetele, roșiile.
Preșcolarul : Fructele acestui anotimp sunt : merele, perele , strugurii.

8. ÎNCHEIEREA ACTIVITĂȚII – 1 miut


Se fac aprecieri generale şi individuale privind modul de implicare al preșcolarilor pe parcursul activității.
Preșcolarii ascultă cu atenție.
În final se acordă copiilor ecusoane, trimise de Zâna Toamna cae este mulțumită de munca copiilor.
Copiii vor primi recompensele.

Se face ordine și curățenie la locul de muncă.

Finalizarea proiectului

© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 9/14


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

La sfârșitul proiectului copiii sunt capabili să itentifice aspectele specifice anotimpului toamna; cum ar fi fructele și legumele specifice acestui
sezon cât și schimbările de peisaj specifice anotinpului( vremea mai rece, apar ploile, frunzele se îngălbenesc și cad).
Educatoarea le mulțumește copiilor pentru prezență și pentru implicare la activitate .Preșcolarii sunt întrebați ce au au aflat nou ,dar și ce curiozități
mai au despre acest anotimp. În acest fel se va obține feed-backul de la copii și li se va răspunde la întrebări în limita timpului rămas.
La cererea copiilor interesați să afle mai mult, educatoarea le va indica surse suplimentare de informare, cum ar fi blogul educațional al cadrului
didactic https://emiliaelena4.blogspot.ro/ unde pot revedea Power Pointul dacă doresc și vor sau să descarce noi fișe de pictură pe care să le
realizeze prin noua tehnică de pictură învățată.

Evaluarea
Evaluarea se realizează în două etape,individual și colectiv.
Etapa individuală presupune îndeplinirea sarcinii de lucu individual( să realizeze picture prin tehnica denumită dactilopictură).Aici copiii vor realiza
individual sarcinade lucru, iar la sfârșit li se va pune un set de întrebări despre tema propusă.

Abilităţi şi cunoştinţe Deprinderi tehnice

Evaluarea lucrului în grup(colectiv)


Copiii vor învățacum să acceseze un să utilizeze blog educațional cu
ajutorul părinților și să rezolve fișe de lucru în mediul virtual.

Preșcolarii vor învăța să își caute informații la calculatoar acasă sau pe


tabletă pentru a se informa și documenta cu privire curiozitățile
personale legate de anumite teme.
ITEMI DESCRIPTORI DE PERFORMANȚĂ
Bulină Bulină Bulină verde
galbenă portocalie

© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 10/14


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

1. Elevul Copilul Copilul Copilul își 20%


acceptă efectuează efectuează îndeplinește
responsabilităţil rareori frecvent sarcina și nu are
e pentru el / ea sarcinile sarcina primită nevoie să i se
sale și are și rar are reamintescă
nevoie să i nevoie să i se
se reamintească
amintească
2.Tip de Copilul nu Copilul își 15%
intervenție cu prezintă idei îndeplinește cu Copilul contribuie
caracter personal potrivite responsabilitat activ la activitatea
pentru e sarcinile din de grup și își
rezolvarea cadrul grupului stimulează și
sarcinilor . colegii.

25%
3.Luarea Copilul nu Copilul Copilul găsește
deciziilor vine cu contribuie în întodeauna soluții
soluții momentul în corecte pentru
potrivite,dar care rezolvarea rapidă
ascultă interacționează a problemei.
soluțiile cu colegii.
propuse de
colegi.

4.Managementul Copilul Copilul găsește 10%


timpului Copilul nu contribuie în întodeauna soluții
își poate momentul în corecte pentru

© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 11/14


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

îndeplini care rezolvarea rapidă


sarcinile. interacționează a problemei.
cu colegii.

Evaluarea
individuală

Justificarea Utilizează Utilizează Utilizează eficient 20%


argumentelor foarte puține majoritatea propriile argument
argument în argumentelor pentru ași exprima
exprimarea care s-au mai opinia proprie
opiniei spus
Tonul vocii Ton scăzut Ton de voce Ton de voce bună 20%
al vocii, bună în cel mai în timpul
monoton, mult timp a prezentării. O
fără prezentării. bună coordonare
inflexiuni Prezintă între voce şi
sau inflexiune şi audiovizual
expresivitat expresivitate folosite ca supor
e

© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 12/14


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

Autoreflecţia
Scrieţi câteva consideraţii personale privind desfăşurarea activităţii didactice. Întrebările de mai jos vă pot ghida reflecţia:
1. Cât de reuşită apreciaţi că este activitatea didactică pe care aţi desfăşurat-o?
Consider că activitatea didactică este reușită deoarece respectă cerințele de realizare al unui proiect didactic cât și criteriile de vârstă ale
preșcolailor pe care îi vizează. Copiii au apreciat atât modul de abordare a lecției, cât și implicarea lor în desfășurarea acesteia.

2. Care au fost punctele forte, dar punctele slabe ale activităţii?


Punctele forte ale activițătii s-au regăsit în toate momentele activității., în special videoclipul educațional utilizat la dirijarea învățării,
Prezentarea power-point utilizat în momentul asigurarea retenției și a transferului, care se regăsește pe blogul utilizat îl aacelași moment.

3. Ce aţi face în mod diferit data viitoare?


Pentru data viitoare ș renunța la fișele care au conturul legumelor și i- aș pune pe copii să lucreze liber.

4. Care a fost reacţia elevilor la activitatea didactică propusă?


Copii au fost încântați de activitate și de cum s-a desfășurat aceasta.

5. Care a fost feedback-ul elevilor?


Copii au fost receptivi la solicitări și și-au îndeplinit sarcinile de lucru.

6. Care a fost atmosfera de lucru pe parcursul activităţii didactice?


Atosfera a fost una calmă și relaxantă.

© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 13/14


Disciplina: Instruire asistată de calculator / Tehnici informaţionale computerizate
Modul Psihopedagogic – Universitatea Valahia din Târgovişte

© 2017: Prof.univ.dr. Gabriel Gorghiu 14/14

S-ar putea să vă placă și