Sunteți pe pagina 1din 10

PROIECT DIDACTIC

Profesor: Diaconu Mariana-Cătălina


Clasa: a V-a A
Data: 10 martie 2017
Instituția de învățământ: Școala Gimnazială ,,Dr. Bernady Gyorgy”, Târgu-Mureș
Aria curriculară: Limbă și comunicare
Disciplina: Limba și literatura română
Subiectul lecției: Povestirea unor întâmplări imaginare
Tipul lecției: însușire de noi cunoștințe.

Competențe generale, sociale și civice:


2. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje orale în situații de
comunicare monologată și dialogată;
4. Utilizarea corectă și adecvată a limbii române în producerea de mesaje scrise, în diferite
contexte de realizare, cu scopuri diverse.

Competențe specifice:
2.1 înlănțuirea clară a ideilor într-un mesaj oral;
2.2 selectarea elementelor de lexic adecvate situațiilor de comunicare;
2.3 alcătuirea unor propoziții și fraze corecte din punct de vedere gramatical,
4.1. redactarea unor lucrări scurte pe o anumită temă, urmărind un plan;
4.3 redactarea unor texte imaginative și reflexive în scopuri și în contexte variate.

Obiective operaționale:
O1 – să formuleze o apreciere personală referitoare la tema dată;
O2 - să stabilească ideile în jurul cărora se organizează tema dată;
O3 – să ordoneze logic ideile date, pentru a obține un text narativ;
O4 - să alcătuiască enunțuri clare, corecte din punct de vedere gramatical;
O5 - să redacteze o lucrare scurtă ținând cont de părțile componente ale unei compuneri;
O6 - să delimiteze în povestirea creată etapele narațiunii.

Strategii didactice:
1. Metode și procedee: conversația euristică, jocul didactic, explicația,exercițiul,
scrierea creativă.
2. Mijloace de învățământ: puzzle, jetoane, desen, fișe de lucru, caietul, flipchart.
3. Forme de organizare a activității: frontală, în perechi, individuală.

Bibliografie:
1. Bocoș, Mușata-Dacia, Instruirea interactivă, Editura Polirom, Iași, 2013
2. Corcheș, Horia, Halaszi Monica, Agapin, Laura-Maria, Limba și literatura
română. Amplificatorul de competențe, Editura Art, 2016
3. Ilie, Emanuela, Didactica limbii și literaturii române, Editura Polirom, Iași, 2014
4. Pamfil, Alina, Limba și literatura română. Structuri didactice deschise, Editura
Paralela 45, Pitești, 2003
5. Sâmihăian, Florentina, O didactică a limbii și literaturii române, Editura Art,
București, 2014
SCENARIUL DIDACTIC
Etapele lecției Conținuturi și sarcini de Strategii didactice Evaluare
învățare Metode Mijloace de Forme de
învățământ organizare
I. Evocare *Se va asigura climatul bunei
desfășurări a lecției.
10 jocul didactic puzzle în perechi Observarea sistematică și
Joc pentru ,,dezghețarea” aprecierea răspunsurilor
Moment atmosferei desen oferite
organizatoric
* Elevii vor primi piesele unui
puzzle într-un plic, pe care le
vor aranja până vor obține
imaginea completă.
Captarea atenției conversația în perechi
* Pentru a dezvolta creativitatea,
elevilor li se va solicita să
rezolve cerința:
-Dacă ar trebui să rescrii un
basm, plasând acțiunea în zilele
noastre, cum ți-ai închipui
personajele? Folosindu-ți
imaginația, răspunde la
întrebările:
- Unde ar locui Prâslea?
-Ce obiect ar fi putut fi furat?
-Ce prieteni l-ar putea ajuta pe
Prâslea în călătoria sa?
- Cum a fost recompensat
Prâslea pentru că a prins
hoțul?
Dacă Prâslea ar fi eroul unui
basm modern, imaginează-ți ce
s-ar putea întâmpla în momentul
confruntării cu hoțul. În acest
sens, completează fraza
următoare:
După ce a văzut ce înregistrase
Numele și prenumele___________
Data___________
Fișă de lucru
Povestirea unor întâmplări imaginare
Clasa a V-a

1. Dacă Prâslea ar fi eroul unui basm modern, imaginează-ți ce s-ar putea întâmpla în
momentul confruntării cu hoțul. În acest sens, completează fraza următoare:

După ce a văzut ce înregistrase camera de supraveghere, Prâslea și-a dat seama cu


surprindere că hoțul nu era nimeni altcineva decât ______________________. Atunci,
Prâslea___________________________________________________________________
_________________________________________________________________________
_________________________________________________________________________

2. Ordonează enunțurile, pentru a obține un text:


☐La un moment dat, se opri și decise să iasă în oraș.
☐Era o după-amiază frumoasă de vară.
☐Îi telefonă lui Mihai ca să-l invite la cinematograf.
☐Rămas singur acasă, Daniel stătea întins pe canapea și citea captivat o
carte.
☐Hotărî să rămână acasă și să termine de citit capitolul
☐Oare să mai insiste?
☐După un scurt moment de reflecție, renunță să mai încerce.
3. Folosind numerele de mai sus, identifică locul potrivit pentru fiecare enunț:

situați
a
inițială

cauza care schimbă situația


inițială

desfășurarea acțiunii

situația dificilă

situația finală
4. Folosind perechea de cuvinte ____________________________________
redactează o scurtă povestire (8-10 rânduri) în care acestea să apară cel puțin o
dată:

Temă: Combină personaje și episoade din diferite basme citite de tine și


redactează, în 10-15 rânduri, o povestire nouă.
Grila de evaluare

Timp și Personaje Situația Cauza care Desfășurarea Situația Situația finală Corectitudinea Încadrare în Oficiu Total
spațiu inițială schimbă acțiunii dificilă exprimării timp
situația inițială
1p 1p 1p 1p 1p 1p 1p 1p 1p 1p 10p
Elev evaluat:

Elev evaluat:

Elev evaluat:

S-ar putea să vă placă și