Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DIDACTIC

Data:
Obiectul de invatamant: Muzica
Clasa: a-II-a
Subiectul lectiei: ”Fluturele”
Tip de lectie: predare-consolidare
Timp de realizare: 50-55 min

Competente specifice:

 1.3. Însusirea cantecului „Fluturele” in vederea aplicarii si exersarii deprinderilor ritmice si a intelegerii
notiunii de cantec de primavara.

Obiective operationale:
Sa invete noul cantec.
Sa interpreteze cantecul in colectiv, corect si expresiv.
Sa execute miscari potrivite textului cantecului predat.
Sa recunoasca si sa execute formele ritmico-metodice din cantecul nou.

Strategia didactica:

Metode si procedee: demonstratia, explicatia, exemplificarea, conversatia, auditia.


Mijloace de invatamant: culegere de cantece, planse, ilustratii, laptop, negativ.

Etapele lectiei Activitatea cadrului didactic Ob Metode si Mijloace Forme de


. procedee de activitate
op. invataman
t
1.Momentul Asigurarea conditiilor necesare
oganizatoric pentru desfasurarea activitatii:
pregatirea materialelor didactice si
intrducerea elevilor in sala de clasa.

2. Pregatirea - Exercitii de respiratie: suflam in O1 Conversatia Frontala


pentru lectie lumanare, mirosim o floare, imitam Discutia
vantul.
-Exercitii vocale: sunete inalte
(imitam cucul), sunetemedii (imitam
o vaca), sunete joase (imitam un urs)
-Exercitii de atentei:

3.Reactualizarea Intreb elevii cum se numeste cantecul conversatia frontala


cunostintelor si pe care l-au avut de pregatit pentru
deprinderilor astazi. Voi da tonul si vom repeta
cantecul de cateva ori apoi elevii vor
insusite anterior canta individual sau in grupuri cate o
strofa din cantec.
4. Anuntarea Le spun elevilor ca astazi vom invata Conversatia Frontala
subiectului lectiei. un nou cantec, ce se numeste Planse
„Fluturele”. Le voi arata elevilor
imagini ce reprezinta descrierea Ilustratii
peisajului prezent in continutul
cantecului. Vom asculta impreuna negativ
negativul cantecului apoi le voi canta
o singura data cantecul pe strofe.
5.Desfasurarea Voi canta primele doua versuri ale O1 Explicatia Frontala
demersului primei strofe din melodie de cateva
didactic ori pana cand elevii se vor obisnui cu Conversatia Individuala
continutul cantecului. Vom canta
impreuna cele doua versuri. Voi canta O2 demonstratia
si restul cantecului in acelasi mod.
Cate doua versuri de cateva ori, apoi
impreuna. Vom repeta melodia pe O3
srofe. Prima strofa, apoi a doua Negativ
strofa, prima cu a doua, a treia strofa,
a doua cu a treia, prima cu a doua si a Culegere de
treia. cantece
Vom canta integral cantecul de cateva O4
ori. Vom incepe auditia muzicala.
Cativa elevi vor canta cate o strofa Frontala
din cantec. Individuala
In echipe
o5
6. Feeed-back Vom interpreta melodia ascendent si O1 Discutia Fise colorate Frontala
descendent in funcie de noantele Conversatia
prezentate elevilor. Arat culoare 02
rosie, elevii canta in crescendo iar
cand le arat culoare neagra elevii 03
canta in descrescendo.
04
7.Incheierea Apreciez activitatea elevilor si le stikere Frontala
activitatii si spun ca le ofer stikere.
anuntarea temei
pentru acasa.

S-ar putea să vă placă și