Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lecţie

Şcoala
Clasa: a-VI-a
Profesor:
Unitatea de învăţare : Deprinderi ritmice
Detaliere de conţinut: Sincopa
Tipul lecţiei: predare-invatare
Disciplina de învăţământ la care se susţine lecţia: Educaţie Muzicala
Aria curriculara: arte
Durata orei : 50min.
Obiective de referinţă:
- să interpreteze vocal, individual sau în colectiv cântece de diferite
tipuri şi genuri;
- să folosească instrumente de percuţie în exerciţii şi cântece;
- să audieze lucrări muzicale de diferite genuri, sesizând elementele
de limbaj muzical învăţate.
Obiectivele operaţionale ale lecţiei:
.0.1. să fie capabilo să recunoasca sincopa
.0.2. să fie capabili sa cante corect piese care apare sincopa
Metode şi procedee: conversaţia, explicaţia, demonstrarea prin
cântec, munca independentă.
. Forma de organizare: activitate frontală, pe grupe şi individuală
Activitati de invatare:
- intuire auditivă;
- exersare în exerciţii;
- recunoaştere în audiţii;
- descoperirea în cântece;
- aplicare în cântec;
.

1
DESFĂŞURAREA LECŢIEI:
MOMENTELE Activitatea Profesorului Activitatea Timpul
LECŢIEI elevului alocat
1.Moment Organizarea clasei pentru buna desfăşurare a Preiau
lecţiei şi pregătirea psihică pentru o lecţie de
organizatoric muzică sarcinile
propuse de
profesor

2.Verificarea Va pune întrebări legate de lecţia precedenta Răspund le


temei şi a întrebări
cunoştinţelor
teoretice

4. Anunţarea
Anunta titlul lectiei: „Sincopa
temei şi -Notează în
prezentarea -se va da definitia ritmului: „ritmul este caiet titlul
materialului ales succesiunea organizata a sunetelor
muzicale. Durata sunetului determina lecţiei
structura oricarui ritm muzical”.
- O formulă ritmică de un efect aparte în
discursul muzical este sincopa
- contopirea unui timp accentuat cu un timp
neaccentuat precedent formeaza sincopa pe
Desfasurarea timp. Din aceasta contopire ia nastere un Sunt atenţi si
lectiei accent expresiv numit accent de sincopa. colaborează
După cum s-a arătat mai înainte,
ritmurile binare, ternare şi eterogene, în cu profesorul
forma lor simplă adică atunci când sunt si noteaza in
alcătuite din valori egale – posedă o
regularitate în apariţia accentelor: caiete
– ritmul binar are accentele din două în două
elemente;
– ritmul ternar are accentele din trei în trei
elemente;
– ritmul eterogen are accentele rezultând din
combinaţia de binar şi ternar (2+3).
-În această distribuţie de accente ritmice,
observăm că fiecare valoare ritmică
accentuată este precedată de o valoare
neaccentuată.

2
- se va da definitia legato-ului : “legato de
prelungire este semnul graphic in forma de
arc de cerc ce uneste doua sunete de
aceeasi inaltime si are ca effect prelungirea
duratei primului sunet cu durata celui de-al
Desfasurarea doilea.
lectiei -Dacă vom uni prin „legato” oricare din
valorile accentuate cu cea precedentă
neaccentuată – reprezentând, desigur,
sunete de aceeaşi înălţime – obţinem o Sunt atenţi si
deplasare de accent contrară ordinii normale
de distribuire a accentelor ritmice după colaborează
structura binară, ternară sau eterogenă, cu profesorul
denumită sugestiv sincopă.
a. ritm binar: si noteaza in
1. accentuari normale: caiete

2. Ritm sincopat:

Desfasurarea sau
lectiei

b ritm ternar
1. accentuari normale:

2. ritm sincopat:

Sunt atenţi si
colaborează
sau: cu profesorul
si noteaza in
caiete

c ritm eterogen:
1. accentuari normale

3
Sunt atenţi si
2. ritm sincopat:
colaborează
cu profesorul

Desfasurarea si noteaza in
lectiei sau: caiete

5. Consolidarea Sunt mai intai


conţinutului Se va învăţa cântecul „Cuc Cuculet” atenţi la
propus profesor si
apoi repeta
împreuna cu
el

6. Evaluarea
10 - învăţarea întregului material predat
9-însuşirea cunoştinţelor, cu 2-3 erori
8-reproducerea slabă a materialului

7. Asigurarea
feed-back-ului

S-ar putea să vă placă și