Sunteți pe pagina 1din 8

PROIECT DIDACTIC

DATA: 18.05.2018
UNITATEA DE ÎNVĂŢĂMÂNT: Şcoala Gimnazială nr.
CLASA: a III-a D
PROPUNĂTOR: Prof. înv.primar
ARIA CURRICULARĂ: Matematică şi ştiinţe
DISCIPLINA: Ştiinţe ale naturii
UNITATEA DE ÎNVĂŢARE : FORŢE ŞI EFECTE
SUBIECTUL LECŢIEI: EFECTELE DIFERITELOR INTERACŢIUNI DINTRE CORPURI.DEFORMAREA CORPURILOR
TIPUL LECŢIEI: dobândire de noi cunoştinţe
SCOPUL :
*Însuşirea cunoştinţelor cu privire la efectele produse în urma interacţiunii statice dintre corpuri (deformarea) şi aplicarea în diverse situaţii a achiziţiilor
dobândite.

COMPETENŢE SPECIFICE:

1.1 Identificarea unor caracteristici ale corpurilor ;


1.2 Utilizarea unor criterii pentru compararea unor corpuri, fenomene şi procese
2.1 Identificarea etapelor unui demers investigativ vizând mediul înconjurător pe baza unui plan dat;
2.2 Aplicarea planului dat pentru efectuarea unei investigaţii a mediului înconjurător;
2.4 Formularea de concluzii pe baza rezultatelor demersului investigativ;
2.5 Prezentarea concluziilor demersului investigativ realizat pe baza unui plan dat;
OBIECTIVE OPERAŢIONALE
Cognitive:
Pe parcursul orei elevii vor fi capabili:
O1 – să efectueze dirijat experimente simple, având la dispozitie material intuitiv si fisă de experiment;
O2 - să explice prin cuvinte proprii experimentul realizat si modificările observate;
O3-să definească deformarea plastică şi deformarea elastică, având la dispoziţie cartonaşe de tip puzzle;
O4-să sorteze obiecte în funcţie de tipul de deformare;
O5- să identifice tipul de deformare, având la dispoziţie mai multe imagini.
-psiho-motrice: să păstreze o pozitie corectă în bancă pe parcursul realizării sarcinilor de lucru;
-afective: să coopereze în vederea realizării sarcinilor primite;

STRATEGIA DIDACTICĂ:
1. METODE ŞI PROCEDEE: conversaţia euristică, observaţia dirijată, explicaţia, exerciţiul, demonstraţia, activitatea independentă, experimentul
ştiinţific, problematizarea, învăţarea prin descoperire, jocul didactic.

2. FORME DE ORGANIZARE: frontal, individual , în perechi şi pe grupe


3. RESURSE MATERIALE: calculator, CD-ul manualului, burete, plastilină, cretă, minge, bilă de plastic, bilă de metal, resorturi metalice, fişe de
experiment, fişe de lucru, fise de evaluare,
RESURSE TEMPORALE: 45 minute.
BIBLIOGRAFIE:
 Programe scolare pentru clasele a III-a si a IV-a, aprobate prin Ordinul MEN nr. 5003/02.12.2014
 Didactica disciplinei “Limba şi literatura română în învăţământul primar, autor Vasile Molan, Editura Miniped, 2010;
 Ştiinţe ale naturii- Caiet de lucru pentru clasa a III-a, autori :Paula Copăcel, Loredana Covaci, Mihaela Garabet, Olguţa Schiopu, Editura Litera,
2016ş
 Ştiinţe ale naturii- Caiet de lucru pentru clasa a III-a, autori : Marinela Chiriac, Mihaela Leonte, Valentina Dincă,Maria Coman, Editura
Tiparg,2015
Desfăşurarea lecţiei

Etapele Obiective Conţinutul învăţării/ Strategii didactice Evaluare


lecţiei Operation Sarcina de învăţare
ale Metode şi Mijloace şi Forme de
procedee materiale organizare
1.Moment -pregătirea elevilor pentru lecţie; Observarea
organizatoric -pregătirea obiectelor necesare desfăşurării activităţii; Conversaţia frontal sistematică
-asigurarea condiţiilor necesare bunei desfăşurări a lecţiei.
2.Reactualiza Se va face printr-un rebus Conversaţia Fişe rebus Individual Formativă
rea Scrisă
cunoştinţelor  1                    
2             
Planşă rebus Frontal Orală
 3              
4          
Observarea
 5                   sistematică
6                Problemati-
 7               zarea
8           
9                   
10             
11                     
12               

Ce numim interacţiune?
(Interacţiunea este acţiunea reciprocă a două corpuri)
3.Captarea Se realizează cu ajutorul unei povestioare: Conversaţia Frontal Observarea
atenţiei “Intr-o zi mama a intrat în camera copiilor. sistematică
Mirela sărea în pat şi lăsa urme în salteaua nou-nouţă.Bogdan se
juca cu Kendama.La o aruncare greşită, bila a lovit oglinda din
perete.Aceasta s-a spart în mai multe bucăţi.
Supărarea mamei a fost mare.Spre deosebire de Mirela , Bogdan a
fost pedepsit.”
Întrebări :

De ce credeţi că numai Bogdan a fost pedepsit?


Ce se întâmpla cu salteaua în urma săriturilor Mirelei?( şi-a
modificat forma) orală
Oglinda şi-a revenit la forma iniţială?
Salteaua şi oglinda şi-au modificat forma singure?

4. Anunţarea Se anunţă tema şi obiectivele :


temei şi a Astăzi vom învăţa despre ceea ce se numeşte”deformare”în urma Conversaţia Frontal
acţiunii unor forţe din exterior asupra corpurilor .
obiectivelor
Se enunţă obiectivele.
Vom efectua experimente, vom trage concluzii, ne vom juca
aplicând ceea ce vom învăţa şi vom rezolva cerinţele de pe fişele
de lucru.

Se va scrie titlul lecţiei pe tabla, iar elevii îl vor scrie în caiete .


EFECTELE DIFERITELOR INTERACŢIUNI DINTRE
CORPURI.DEFORMAREA CORPURILOR
5.Dirijarea Se prezintă materialele de lucru pentru experimente.
învăţării Conversaţia Frontal Orală
Am pe catedră o minge.Chem, pe rând, doi copii să apese mingea.
Ce se întâmplă cu forma acesteia ca urmare a apăsării?/ ca urmare Explicaţia Formativă
a acţiunii fortei mâinii asupra mingii? (îşi modifică forma).
O1 Ce se întâmplă cu mingea când nu o mai apăsăm? (Mingea revine
la forma iniţială). Observarea
Se repetă experimentul folosind un burete şi două bile: o bilă de sistematică
plastic şi o bilă de metal.
În urma interacţiunii fiecărei bile cu buretele elevii vor constata că Experimentul
O2
în funcţie de intensitatea cu care un corp acţionează asupra altui
corp, acesta din urmă îşi modifică/ sau nu forma, prin deformare.

Aveţi pe bancă o casoletă de plastic, în care aveţi materialele


necesare pentru a experimenta, fiecare, interacţiunea dintre
corpuri, urmând sa notaţi în fişa de experiment concluziile pe care
le obtinem în urma acţiunii mâinilor voastre asupra obiectelor.
Luaţi în mână buretele şi apăsati-l usor.Daţi apoi buretele Descoperirea
colegului de bancă, pentru a experimenta şi el.
Ce observaţi, referitor la forma buretelui? (se modifică). Notaţi în
fisa de experiment.
Încetaţi acţiunea. Ce observaţi? (Buretele revine la forma
iniţială).Bifăm în tabel.

Repetăm experimentul cu un resort metalic.


Elevii sunt dirijaţi să apese capetele resortului spre interior şi să
spună dacă simt rezistenţă, apoi să le elibereze.
Acelaşi lucru pentru situaţia in care vor trage de capete spre
exterior.
Elevii vor nota observaţiile în fişa de experiment.

Concluzionăm: Putem spune că atunci când în urma încetării


interacţiunii asupra unui corp acesta revine la forma iniţială
vorbim despre deformare elastică.

Se solicită copiilor să modeleze o bilă din plastilină.


Se adresează următoarele întrebări:
Cu ce seamănă bila modelată?(cu o sferă)
Ce este sfera? (un corp geometric).Ce alte corpuri geometrice
cunoaşteţi?(elevii dau exemple).Am putea să modelăm fiecare
O1 corp în parte, dar ne vom opri la sferă.
Elevii vor fi dirijaţi să apese cu degetul plastilina şi să spună ce
observă (plastilina îşi modifică forma). Notaţi în tabel , în dreptul
O2 observaţiilor).Încetaţi acţiunea asupra plastlinei.Ce observaţi?Îşi
revine plastilina la forma iniţială?
Lăsăm plastilina de-o parte.Luăm în mână bucata de
cretă.Încercăm să o rupem în două sau mai multe bucăţi.Ce puteţi
spune despre forma iniţială?(s-a modificat).Notaţi în fişa de
experiment.
Incetaţi acţiunea asupra acesteia.Revine plastilina la forma avută
iniţial?(nu).Bifăm în tabel.
Concluzionăm: Putem spune că atunci când în urma încetării
acţiunii dintre două corpuri unul dintre ele rămâne cu forma
O1 modificată vorbim despre deformare plastică.

Pentru a mă asigura că ati înţeles vom nota la tablă şi în caiete


O2 concluziile pe care le-am desprins în urma experimentelor. Exerciţiul
Nu voi face acest lucru singură, ci cu ajutorul vostru. In perechi Orală
Pe fiecare rând de banci, începând de la perete către fereastră, veţi Explicaţia
observa câte un plic, în care veţi găsi câte un minipuzzle.Împreună Frontal
cu colegul de bancă veţi stabili ordinea cartonaşelor pentru a Jocul didactic
forma enunţul corect, pe care îl vom scrie la tablă şi în caiete.
Se va proceda la fel pentru fiecare enunţ.

Cu ajutorul elevilor se va alcătui schema lectiei.


Deformarea unui corp reprezintă
modificarea dimensiunilor corpului
sub acţiunea unor forţe din exterior
Deformarea este de două feluri:
 elastică- atunci când corpurile
revin la forma iniţială după încetarea acţiunii asupra lor.
 plastică- atunci când corpurile
nu revin la forma iniţială
după încetarea acţiunii asupra lor.
Deformarea depinde de
intensitatea cu care se acţionează
asupra corpurilor.

Frontală
Pentru ca aţi fost atenţi, v-am pregatit un moment de relaxare, Jocul didactic frontală
O3 alături de prietenii noştri virtuali. orală
Este vorba despre un joc, care vă va da ocazia să aplicaţi la situaţii
O4
noi ceea ce aţi învăţat prin descoperire în cadrul experimentelor
efectuate din această oră.

6.Obţinerea O3 Fişa din anexa 4 -elevii -fise de lucru -în perechi -formativă
performanţei rezolvă în
O4 perechi ex. de -scrisă
pe fisele de
lucru.
(Anexa 4)

7.Evaluare Fise de evaluare .Elevii rezolvă ex. de pe fisa de evaluare -exercitiul -fise de individual -formativă
(Anexa 5) evaluare ă -scrisă
Aveţi pe bănci câte o fişă de evaluare în care vi se cere să scrieţi în
funcţie de situaţie, dacă deformarea acelor corpuri este de natură
plastică sau elastică
8.Asigurarea Fişă de lucru , pe grupe, împărţită în patru cadrane. -exerciţiul -fişă de lucru Pe grupe Practică
retenţiei şi a Fiecare grupa va desena o situaţie de deformare plastică sau împărţită în de câte 4
elastică, în funcţie de cerinţa corespunzătoare cadranului său. patru cadrane elevi
transferului
(două
corespunzăto
are
deformării
plastice, două
corespunzăto
are
deformării
elestice)

9.Încheierea -Se fac aprecierile necesare asupra participării elevilor la lectie.


activitătii

S-ar putea să vă placă și