Sunteți pe pagina 1din 4

Proiect de lectie

Aria curriculara:         Tehnologii

Disciplina:                  Abilitati practice

Tema lectiei:              Tehnici de decupare, asamblare si lipire

Subiectul:                    "Ouă vesele de Paște" - decorare

Tipul lectiei:               Formarea de priceperi si deprinderi

Scopul lectiei:            

-         formarea deprinderii de a folosi tehnica de taiere si lipire, în vederea realizarii


subiectului: "Ouă vesele de Paște";

-         formarea unor priceperi si deprinderi practice manuale, necesare transformării


unor materiale;

-         dezvoltarea si coordonarea mișcărilor mâinii;

-         cultivarea unor calități de voință și de carcater (perseverențp, răbdare, hărnicie);

-         educarea îndemânării, a atenției voluntare și spiritului de observație;

-         formarea capacității de a aprecia obiectiv lucrările colegilor, ținând cont de


criteriile de evaluare: acuratețe, respectarea etapelor de lucru, finalizarea lucrării.

Obiective operationale: La sfârsitul lecției, elevii vor fi capabili să:

            O1 - să denumească corect instrumentele necesare pentru desfășurarea orei de abilități


practice; obiectivul se consideră realizat dacă toti elevii cunosc denumirile instrumentelor de
lucru: ouă, ață, lipici, foarfecă, cartoane colorate, tub de carton;

            O2 - să foloseascp corect tehnicile de tăiere, asamblare și lipire, pe baza explicațiilor


primite de la învățătoare, în vederea realizării subiectului; obiectivul se consideră realizat dacă
toți elevii folosesc corect tehnicile de lucru pentru realizarea copacului;

            O3 - să analizeze lucrările colegilor, ținând seama de criteriile de evaluare (acuratețe,


respectarea etapelor de lucru, originalitatea, finalizarea lucrării); obiectivul se consideră
realizat dacă toți elevii analizează obiectiv lucrările colegilor;

Metode și procedee: Conversația, demonstrația, explicația, exercițiul. Observația, munca


independentă.

Material didactic: ouă, ață, lipici, foarfecă, cartoane colorate, tub de carton.
Etapele lectiei Obiective Continuturile învatarii Metode si Evaluare
operationale Activitati de învatare procedee
1 2 3 4 5
1. Moment Se pregatesc cele Conversatia
organizatoric necesare începerii orei de
abilitati practice. Se
asigura linistea
2.Reactualizarea Se reamintesc Conversatia Orala
cunostintelor materialele necesare Exercitiul Frontala
anterioare pentru realizarea
lucrarilor cu materiale
din natura, precum si
tehnicile de lucru
învatate
3.Captarea Se va purta o discutie Conversatia Orala
atentiei despre Sărbătoarea Frontala
Paștelui.

4.Anuntarea Se anunta titlul lecției si Explicatia


titlului lectiei si a obiectivelor pe
a obiectivelor întelesul elevilor, ceea ce
au de realizat pe
parcursul orei
5.Continutul si O1, O2 1. Intuirea Conversatia Orala
dirijarea materialelor si a Explicatia Frontala
învatarii modelului. Demonstratia Formativa
Învatatoarea va solicita Explicatia Orala
elevii sa recunoasca Exercitiul Frontala
materialele de lucru: ouă, Conversatia Formativa
ață, lipici, foarfecă, Exercitiul Individuala
cartoane colorate, tub de Explicatia Formativa
carton.
2. explicarea si
demonstrarea
etapelor de lucru
Cu ajutorul plansei
demonstrative,
învatatoarea le va
demonstra elevilor
modul de obtinere a unei
păpuși din ou.
Se vor prezenta etapele
de lucru:
- Găurește, cu grijă, oul
la cele două capete, cu
ajutorul unui ac. Suflă
într-una din găuri, iar pe
partea cealaltă va ieși
conținutul.
- Desenează pe ou ochii,
nasul și gura și fixează-l
apoi pe un sul de carton
cu puțin lipici (sau bandă
adezivă). Pentru părul
păpușii, folosește fire de
ață.
- Lipește o bucată de
material textil de formă
dreptunghiulară peste
sulul din carton. Cu
puțină fantezie, poți
folosi și alte bucățele
mici de material pentru
bretele, guleraș, cravată
etc.
3. Fixarea tehnicilor
de lucru.
Învatatoarea va numi 2-3
elevi sa respecte etapele
de lucru care trebuie
urmate pentru finalizarea
lucrarii
4. Executarea
lucrarii
Elevii vor lucra sub
îndrumarea permanenta a
învatatoarei
6.Prezentarea si Creatiile vor fi expuse Conversatia Orala
discutarea într-o mini-expozitie. Frontala
creatiilor Elevii vor alege creatiile Independenta
cele mai reusite urmarind
daca:
-         elementele
componente sunt
asamblate corect;
-         materialele au
O3 fost corect lipite;
-         lucrarea a fost
finalizata;
-         originalitatea;
-         s-a lucrat îngrijit
(fara sa se
murdareasca sau sa
rupa lucrarea)
7.Încheierea Se fac aprecieri asupra
activitatii modului în care elevii au
participat la activitate.

S-ar putea să vă placă și