Sunteți pe pagina 1din 9

PROIECT DE ACTIVITATE

INTEGRATĂ

ED. DUMITRU STELICA


INST. BAICU IOANA -DANIELA
G.P.P. STÂLPENI
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ

NIVELUL I : Grupa mijlocie

TEMA :Cum este,a fost şi va fi aici pe Pământ

SUBTEMA : “In aşteptarea lui Moş Crăciun”

TEMA ZILEI : Daruri pentru Moş Crăciun

TIPUL ACTIVITĂŢII :Activitate integrată( DLC şi DOS )

FORMA DE ORGANIZARE: pe grupuri, frontal şi individual.

LOC DE DESFĂŞURARE: sala de clasă

CENTRE DE INTERES:

I. ACTIVITĂŢI LIBER ALESE (ALA)

BIBLIOTECĂ: citim imagini ,,Pliant cu obiceiuri şi tradiţii de


Crăciun”

Sarcini de lucru:
- să recunoască imaginile şi să le descrie;
- să se exprime corect din punct de vedere gramatical.

ŞTIINŢĂ : Ce este răşina?experiment

Sarcini de lucru:
- să identifice răşina de pe crenguţa de brad.
- să sesizeze asemănarea dintre răşină şi tămâie .

II. ACTIVITĂŢI PE DOMENII EXPERIENŢIALE( ADE)

DLC : -Educarea limbajului : ,,Brăduţul “memorizare


DOS : - Activitate practică : ,,Bradul şi coroniţa împodobită “
Obiective operationale:

DLC : -Educarea limbajului


-să audieze cu atenţie un text, să reţină şi să reproducă versurile
acestuia ;
-să-şi îmbogăţească vocabularul cu anumite cuvinte : pom de Anul
Nou, beteală, steluţe ;
-să recepteze în mod intuitiv caracteristicile expresive şi estetice ale
textului;

DOS : -Activitate practică


- să trăiască în relaţiile cu cei din jur stări afective pozitive , să
manifeste prietenie , toleranţă, armonie, concomitent cu învăţarea
autocontrulului;
- să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea
unei activităţi practice;
- să fie capabil să realizeze lucrări practice inspirate din natură şi din
viaţa cotidiană, valorificând deprinderile de lucru însişite.
- să participe cu interes şi plăcere la împodobirea brăduţului;

STRATEGII DIDACTICE

a. Metode si procedee: conversaţia, explicaţia, expunerea, exerciţiul,


învăţarea prin cooperare, brainstormingul, ciorchinele, turul galeriei.
b. Resurse materiale: imagini cu brăduţ ; clopoţei-fundiţe şi steluţe
decupate din carton colorat , forme de globuri din carton colorat; fâşii de
hârtie glase; aracet;

Durata :o zi

Material bibliografic:
Curriculum,2008
Rev.învăţământ preşcolar nr.3-4/2008
Rev.învâţământ preşcolar nr.tematic proiectare integrată
SCENARIUL DIDACTIC

Întâlnirea de dimineaţă se realizează printr-o surpriză. Vom descoperi


la fereastră un plic, care trebuie să ajungă la Moş Crăciun. În plic se află o
scrisoare prin care îi transmitem Moşului că noi suntem cuminţi şi îl
aşteptăm să vină la serbare cu multe jucării şi daruri.
Copiii se vor aşeza în semicerc pentru a se vedea unii cu alţii, se va
realiza calendarul naturii şi se va purta o discuţie despre tema săptămânii,
despre anotimpul în care ne aflăm, vom face aprecieri asupra zilei
săptămânii, motivând de ce am aşezat imaginile respective în calendar.
Voi anunţa jocurile şi activităţile ce urmează a fi desfăşurate în cele două
centre de interes , invitând grupa de copii să la viziteze pentru ca apoi să
aleagă tema dorită.
Pentru fiecare centru de interes voi purta discuţii referitoare la ceea ce vor
realiza cu ajutorul materialelor puse la dispoziţie, modul de utilizare
anunţând totodată şi obiectivele.
La centrul de interes Bibliotecă , copiii sunt îndemnaţi să răsfoiască
pliantul din faţa lor şi să povestească ce văd în fiecare imagine.
La centrul Ştiinţă, copiii vor avea pe măsuţe crenguţe de brad cu răşină şi
o cutie cu tămâie. Voi explica copiilor că tămâia este preparată din răşină de
brad , iar când aprindem o bucăţică de tămâie are acelaşi miros ca răşina.
Pe tot parcursul activităţii voi trece pe la fiecare centru, prezint sarcinile de
lucru, asigur condiţiile optime, urmăresc modul cum relaţionează , cum
comunică şi interacţionează cu partenerii de grup.
În continuare le voi propune copiilor că trebuie să învăţăm o poezie foarte
frumoasă care se numeşte ,, Brăduţul”. Rând pe rând voi descopiri imaginile
ce reflectă conţinutul poeziei, voi explica cuvintele şi expresiile şi le voi
spune că Moş Crăciun s-ar bucura tare mult dacă ei învaţă poezia, ar recita
corect, cu voce tare deoarece o vor spune la serbare când va veni Moş
Crăciun cu daruri multe.
Dacă tot am învăţat o poezie despre brăduţ , atunci eu zic că este bine să
realizăm şi câteva ornamente de Crăciun , şi anume Coroniţa de Crăciun şi
Bradul împodobit.
După terminare , fiecare copil va aşeza lucrarea cu ajutorul educatoarei la
panoul expus în clasă. Se vor analiza lucrările, cele mai reuşite lucrări vor
primi câte o steluţă drept recompensă. Copiii vor fi aplaudaţi pentru atenţia
şi efortul lor în desfăşurarea activităţii.
DESFASURAREA ACTIVITATII

Nr. Evenimentul Continutul Strategii Evaluare


Crt. didactic didactice
- aerisirea sălii de grupă;
- - amenajarea spaţiului
1. Moment educaţional;
organizatoric - pregătirea materialului -explicaţia - observarea
didactic necesar rezolvării comportamentului
temelor propuse pe centre copiilor
de activitate şi domenii
experienţiale.

Coiii sunt rugaţi să –şi -întâlnirea de Copiii vor recita


2. Reactualizarea amintească poezia ,,Iarna” grup poezia iarna şi vor
cunoştinţelor şi să spună câteva idei -conversaţia menţiona elemente
care la vin în minte -ciorchinele specifice
despre iarnă. anotimpului iarna
( este ger, suflă
,,Iarnă albă cu ninsoare crivăţul, ninge,
Lasă –ne un pic de îngheaţă apa, ne
soare îmbrăcăm
Şi căldură că acuş gros,mergem cu
Vom porni la săniuş” colindul, vine Moş
Nicolae, vine Moş
Crăciun )

La fereastră vom
descoperi un plic, în care
se află o scrisoare. Citesc
3. Captarea copiilor scrisoarea: -expunerea -interesul pentru
atenţiei “Dragi copii, eu ştiu că în conţinutul activităţi
fiecare an mă aşteptaţi la -conversaţia
serbarea voastră. Am aflat
că şi anul acesta aţi -explicaţia
învăţat multe poezii şi
cântece şi voi face tot
posibilul să ajung la voi.
Vreau să văd cât de
frumos o să mă primiţi!
Cu drag,
Moş Crăciun.”
Copii,o să-l asteptăm cu
4. Anunţarea bucurie pe Moş Crăciun
temei şi a la serbarea noastră. Eu vă -expunerea
obiectivelor propun să învăţăm o -conversaţia
poezie care se numeste: -exerciţiul
“Brăduţul ”şi vom
realiza ,,Daruri pentru
Moş Crăciun.”

5. Prezentarea DLC
conţinutului şi
dirijarea Se va prezenta rând pe
învăţării rând imaginile ce reflectă -explicaţia -relaţionare prin
conţinutul poeziei , un acţiune şi
brăduţ acoperit de zăpadă -demonstraţia comunicare
şi un brăduţ impobobit cu
beteală, steluţe , -exerciţiul
globuleţe.Voi recita
coerent, expresiv şi corect -conversaţia
poezia. Voi , trebuie să
fiţi atenţi ,să învăţaţi bine
versurile. Voi explica
cuvintele şi expresiile
noi: ,,steluţe” ,
,,beteală”, ,,a
împodobi” , ,,este cald şi
bine”.
Poezia va fi memorată pe
unităţi logice.
Se va învăţa prima
strofă,apoi se va recita cu
2-3 copii . Educatoarea
va trece la cealaltă strofă ,
apoi alţi 2-3 copii vor
recita strofa a doua. Se va
repeta până când poezia
va fi memorată în
întregime pentru fixarea
în memorie a unităţilor
logice în succesiunea lor
firească. Le voi spune că
Moş Crăciun s-ar bucura
tare mult dacă ei învaţă,
poezii ar recita corect, cu
voce tare deoarece le vor
spune la serbare când va
veni Moş Crăciun cu
daruri multe.
Dacă tot am învăţat o
poezie despre Brăduţ ,
atunci eu zic că este bine
să realizăm şi câteva
Ornamente de Crăciun ,
pentru a-l primi frumos pe
Moş Crăciun la serbarea
noastră.

DOS
Copiii vor fi împărţiţi în
două grupe, şi
anume:grupa brăduţilor şi
grupa coroniţelor
-copiii vor alege culori vii
pentru realizarea unor -explicaţia -răspunsuri
daruri frumoase; -comportamente
-vor folosi metode si -demonstraţia -atitudini
tehnici de lucru ştiute;
-vor fi ajutaţi în procedee -exerciţiul
noi(aplicarea de floricele individual şi pe
în anumite zone de pe grupuri mici
ornament)
-pentru realizarea -conversaţia
coroniţei de brad, copiii
din grupa coroniţelor vor
lipi crenguţe de brad sub
formă de coroniţă, peste
care se vor aplica
clopoţei, fundiţe,floricele
şi conuri de brad.
-copiii din grupa
brăduţilor vor împodobi
bradul cu globuleţe,
clopoţei, steluţe, beteală. brainstormingul
Ce s-ar întâmpla dacă n-ar
exista Moş Crăciun? -evaluare orală

Voi provoca copiii la o


6. Obtinerea discuţie despre împodobi-
performanţei rea braduţului şi despre -conversaţia -lucrările obţinute
Şi asigurarea realizarea coroniţelor . -exerciţiul
conexiunii Vom recita versurile -turul galeriei
inverse învăţate azi.

7. Evaluarea Lucrările copiilor vor fi


activităţii expuse la panou.vom - turul galeriei
analiza lucrările şi le vom
desemna pe cele mai
reuşite.
Copii vor interpreta -exercitiul
colindele pregătite pentru muzical
serbare.

8. Încheierea In încheierea activităţii se -copiii îşi vor


activităţii vor face aprecieri asupra -conversatia spune părerea
modului cum cum s-a despre munca lor
desfasurat activitatea de -îşi vor exprima
azi.Toti copiii vor primi părerea despre
în piept steluţe drept venirea lui Moş
recompense pentru munca Crăciun la serbarea
depusă azi şi o mică lor.
surpriză dulce.

S-ar putea să vă placă și