Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DE LECŢIE

A) Elemente de identificare
Disciplina: Educație fizică și sport
Clasa: a VI-a
Semestrul: II
Propunătorul: Nebunu Cristian Ștefan
Unitatea de învăţare: Capacitate motrică
Tema/Subiectul:
1.Gimnastică acrobatică
2.Forța
Scopul lecţiei:
- consolidarea elementelor acrobatice statice și dinamice însușite
- dezvoltarea forţei generale (Circuit ateliere)

Tipul lecţiei: mixtă

Competenţe specifice:
- efectuarea gesturilor motrice cu corectitudine și expresivitate;
- aplicarea regulilor specifice dezvoltării calităților motrice.

Obiective operaţionale:

Cognitive:
O.C.1. –să denumească deprinderile motrice utilizate ;
O.C.2. – să descrie exercițiile din circuit;

Motrice:
O.M.1.– să execute corect deprinderile motrice din gimnastica acrobatică învățate;
O.M.2 – să execute corect exerciţiile pentru dezvoltarea forței generale;

Afective:
O.A.1. – să manifeste interes faţă de activitatea sportivă;
O.A.2. – să dovedească încredere în forţele proprii;

Tipuri de strategii:
a) Metode şi procedee: explicația, demonstrația, exersarea, observarea curentă,
problematizarea, modelarea, aprecierea verbală.
b) Mijloace de învăţământ: saltele gimnastică, 1 cronometru, 1 fluier, bănci de gimnastică

c) Forme de organizare a activităţii elevilor: frontală ; în coloană ; individuală ; pe


perechi.
B) Desfăşurarea activităţii

Etape. Timp Conţinut  Strategii didactice Evaluare Obs.


structurat Metode şi Mijloace Moduri de
procedee de organizare a
învăţământ activității
elevilor

- adunarea; - exersare - în linie pe un


- alinierea; frontala rând
Organizarea - raportul; - să
colectivului de - salutul; răspundă la
elevi - controlul comenzi;
2 min. ţinutei; - să păstreze
- controlul stării distanţa
de sănătate;
anunţarea temelor
- alergare uşoară; - exersarea; fluier - în linie pe un
- alergare cu - rând
pendularea gambelor demonstraţia;
inapoi; - observaţia.
-mers pe loc cu
exercitii de respiratie; - să
Pregătirea -alergare cu genunchii răspundă la
organismului sus; comenzi;
pentru efort -mers pe loc cu - să păstreze
6 min. exercitii de respiratie; ritmul de
-alergare, la un fluier- execuţie
ghemuire,
- la doua fluiere –
alergare cu spatele
- mers pe loc cu
exerciţii de respirație
Influenţarea 1. Stând depărtat , - exersarea; - în coloană - să păstreze
selectivă a mâinile pe şold : - de gimnastică locul în
aparatului 1- aplecarea capului demonstraţia; formaţie;
locomotor înainte - explicaţia; - să execute
7 min. 2- arcuire; - aprecierea. corect
3-extensia capului exerciţiul;
4 - arcuire
5 - aplecarea capului
lateral stânga
6- arcuire
7- aplecarea capului
lateral dreapta -
8- arcuire ; demonstratie
insotita de
2. Stând depărtat , descriere
mâinile pe şold : - exersare
1-4 : rotiri de cap spre frontala
stânga ;
5-8 : rotiri de cap spre - în coloană - sa execute
dreapta ; de gimnastică corect
exercitiul
3. Stând depărtat ,
mâinile pe şold : -
1-4 : rotiri de umeri demonstrație
înainte ; însoțită de
5-8 : rotiri de umeri descriere
înapoi ; - exersare
frontala

4. Stând depărtat ,
braţele pe lângă - în coloană
trunchi : de gimnastică
1-4 : rotiri de braţe
simultan înainte ;
5-8 : rotiri de braţe
simultan înapoi ; -
1-4 : rotiri de braţe demonstrație
alternativ înainte ; însoțită de
5-8 : rotiri de braţe descriere - în coloană
alternativ înapoi ; - exersare de gimnastică
5. Stând depărtat , frontala
braţele îndoite la
nivelul pieptului :
1-2 : extensie cu
arcuire a braţelor
îndoite (plan orizontal)
; - exersarea;
3-4 : extensie cu -
arcuire a braţelor demonstraţia;
întinse (plan - observaţia;
orizontal ); - aprecierea. - în coloana - să execute
de gimnastică corect
6. Stând depărtat exercitiul
braţele îndoite la -
nivelul pieptului : demonstratie
1-: răsucirea insotita de
trunchiului spre stânga descriere
2- arcuire ; - exersare
3- răsucirea frontala - în coloană
trunchiului spre de gimnastică
dreapta
4- arcuire ;

7 – Stând depărtat,
brațele îndoite,
palmele pe șold
1- – îndoire laterală a
trunchiului spre stânga
2- arcuire
3 – îndoire laterală a
trunchiului spre
dreapta
4- arcuire
5-– îndoire laterală a
trunchiului spre stânga
6- brațul drept coroană
deasupra capului,
7-– îndoire laterală a
trunchiului spre
dreapta
8- bratul stâng coroană
;

8. Stând depărtat ,
braţele pe lîngă
trunchi
T1-2 : extensia
trunchiului cu ridicare
pe vârfuri şi ducerea
braţelor prin înainte
sus /arcuire ;
T3-4 : îndoirea
trunchiului cu ducerea
braţelor la vârful
picioarelor /arcuire ;

9. Stând :
1-8. Sarituri cu
apropierea si
departarea picioarelor

Învățarea, Tema1.Consolidarea - exersarea; 6 grupe a cate se execută,


consolidarea, elementelor - 4-5 elevi în prealabil,
perfecționarea acrobatice statice și demonstraţia 2-3 exerciții
si evaluarea dinamice însușite - observaţia saltele speciale
deprinderilor -rostogolire înainte și - aprecierea pentru
motrice înapoi din sprijin mobilizarea
22 min ghemuit în sprijin articulațiilor
ghemuit, la comandă; și
- rostogolire înapoi din se executa pe musculaturii
sprijin ghemuit în echipe/perechi interesate.
stând depărtat;
Baieții: Stând pe cap,
stând pe mâini cu elan - să
și revenire; stând pe realizeze o
mâini și execuție cât
rostogolire( cu ajutor); mai corectă
podul din culcat.
Fetele: Cumpăna pe
un picior, podul din
stând cu ajutor; stând
pe mâini și lăsare în
pod cu ajutor și
revenire în stând.
Structuri acrobatice:
Fete- rostogolire
înainte din ghemuit în
ghemuit ridicare în
stând, pas înainte și
cumpăna pe un
picior(menținut)
revenire, podul de sus,
revenire , rostogolire
înapoi în stând
depărtat, săritură în
stând;
Baieți- stând pe cap,
revenire, rostogolire
înainte în așezat
depărtat, apoi în stând
depărtat, rostogolire
înapoi în stând
depărtat, săritură în
stând;

Dezvoltarea Tema 2. Circuit - să


calitatilor Atelierul 1 realizeze o
motrice - Flotări cu execuţie cât
8 min sprijin la banca de mai corectă
gimnastică;
(fetele cu sprijinul
palmelor pe banca
de gimnastică,
baieții cu sprijinul
picioarelor pe
banca de Bancă de - să
gimnastică) gimnastică realizeze o
Atelierul 2 execuţie cât
- Stând lateral față mai corectă
de un obstacol;
sărituri cu
desprindere de pe
ambele picioare de
pe o parte pe alta a
obstacolului. - -se executa pe
Atelierul 3 demonstrație echipe
- culcat dorsal însoțită de - să
brațele întinse descriere; realizeze o
în prelungirea - exersarea ; execuţie cât
corpului un - aprecierea. mai corectă
baston de
capete apucat:
ridicarea
trunchiului și a
picioarelor în
acelasi timp
(echer)
Atelierul 4
- din culcat
dorsal cu mâinile la
ceafă, picioarele fixate
sub prima şipcă a
scării fixe: ridicări ale
trunchiului;
Atelierul 5
- așezat, pe
antebrațe sprijinit;
ridicarea picioarelor
întinse la 45grade și
forfecarea lor în plan
sagital
-alergare uşoară; - exersarea - în coloană - să
Revenirea
-mers cu exerciţii de - câte unul; efectueze
organismului
respiraţie; demonstraţia corect
după efort
-mers cu exerciţii de exerciţiile
3 min.
relaxare. de respiraţie.
-reorganizarea - conversaţia - în linie câte
colectivului de elevi; unul;
Concluzii şi
- aprecieri pozitive şi
aprecieri
negative asupra
2 min.
activităţii desfăşurate;
salutul.

S-ar putea să vă placă și