Sunteți pe pagina 1din 7

PROIECT DE LECȚIE

Data: 04.03.2020

Unitatea de învățământ: Școala primară Dezmir

Profesor învățământ primar: Turcinschi Valeria

Clasa: a III-a și a IV-a

Aria curriculară: Limbă și comunicare

Disciplină: Limbra și literatura română

Unitatea de învățare: clasa a III-a: Împreună

clasa a IV-a: A ști, a face, a fi împreună

Subiectul lecției: clasa a III-a: Recapitulare-părțile de vorbire

clasa a IV-a: Predicatul

Formă de organizare: integrată

Tipul lecției: clasa a III-a: lecție de sistematizare, consolidare, fixare a cunoştinţelor

clasa a IV-a: lecție de predare-învățare

Durată: 50 minute
Obiective operaționale:

Clasa a III-a

O1: să definească părțile de vorbire învățate, răspunzând la întrebările primite;


O2: să încercuiască partea de vorbire potrivită, având la bază fișa de lucru primită;
O3: să asocieze cel puțin jumătate din cuvintele primite pe jetoane cu părțile de vorbire cunoscute, având la bază coșulețele
date;
O4: să alcătuiască un text cu titlul „Primăvara”, folosindu-se de cuvintele primite;

Clasa a IV-a

O1: să definească părțile de vorbire învățate, completând rebusul dat;


O2: să identifice predicatul în propozițiile primite, având la bază explicațiile cadrului didactic;
O3: să alcătuiască cel puțin 3 enunțuri în care să folosească predicatul exprimat prin verb, utilizând întrebările specifice
acestuia;
O4: să analizeze cel puțin 3 predicate, precizând timpul, persoana și numărul acestora, având la bază modelul dat;

Competențe specifice:

Clasa a III-a
Limba și literature română
4.1. Aplicarea regulilor de despărțire în silabe, de ortografie și de punctuație în redactarea de text
4.3. Realizarea unei scurte descrieri ale unor elemente din mediul apropiat pornind de la întrebări de sprijin
4.4. Povestirea pe scurt a unei întâmplări imaginate/ trăite
4.5. Manifestarea disponibilității pentru transmiterea în scris a unor idei
2.4. Participarea la interacțiuni pentru găsirea de soluții la probleme
1.5. Manifestarea unei atitudini deschise față de comunicare în condițiile neînțelegerii mesajului audiat
Educație civică

3.1. Relaționarea pozitivă pentru rezolvarea unor sarcini simple de lucru

Clasa a IV-a

Limba și literature română

1.2. Deducerea sensului unui cuvânt prin raportare la mesajul audiat în contexte de comunicare previzibile
4.1. Recunoașterea și remedierea greșelilor de ortografie și de punctuație în redactarea de text
4.5. Manifestarea interesului pentru scrierea creativă și pentru redactarea de texte informative și funcționale

Strategii didactice:
1.Forme de organizare:

Clasa a III-a: frontal, individual

Clasa a IV-a: frontal, individual

2.Metode și procedee:
Clasa a III-a: conversația, problematizarea, munca independentă, explicația, jocul didactic
Clasa a IV-a: munca independentă, conversația, exercițiul, jocul didactic, explicația

3.Mijloace de învățământ:
Clasa a III-a: fișă de lucru, marker, coșulețe, jetoane cuvinte, tablă magnetică, instrumente de scris
Clasa a IV-a: fișă de lucru, manual, marker, tablă
ETAPELE LECȚIEI CONȚINUT ȘTIINȚIFIC
a III-a a IV-a
1.Moment 1.Moment -Se pregătesc materialele necesare activității; Se pregătesc materialele necesare activității;
organizatoric organizatoric

2.Verificarea 2.Verificarea Se verifică tema pentru acasă cantitativ și calitativ. Se verifică tema pentru acasă cantitativ și calitativ.
temei temei
3.Captarea 3.Captarea Captarea atenției se va face cu ajutorul întrbărilor Captarea atenției se va face cu ajutorul unui rebus.
atenției atenției legate de părțile de vorbire studiate, care vor Acesta cuprinde întrbări legate de părțile de vorbire, iar
introduce elevii în subiectul lecției. completându-l, se va descoperi subiectul lecției și anume:
Ce părţi de vorbire am studiat ? PREDICATUL.
Ce este substantivul? Câte numere are
substantivul?
Ce este adjectivul?
Ce legătură există între substantiv şi adjectiv?
Ce este pronumele ? Câte persoane are?

4.Anunțarea 4.Anunțarea Se anunţa elevii că în această oră de limba și Cu ajutorul rebusului, elevii au aflat care este subiectul
subiectului subiectului literatura română vor repeta părţile de vorbire lecției.
lecției și a lecției și a învăţate. Le vom identifica, le vom defini, ne vom
obiectivelor obiectivelor juca cu ele, după care vom alcătui un text. Astfel, vom învăța despre o parte de propoziţie numită
operaționale operaționale predicat. La sfârşitul orei, dacă veţi fi atenţi, veţi şti să
recunoaşteţi predicatul, să alcătuiţi propoziţii pornind de
la predicat, să observaţi locul predicatului în propoziţie și
la ce întrebări răspunde acesta.

5.Sistematizarea, 5. Dirijarea Se notează titlul lecției „Recapitulare. Părți de Se notează titlul lecției „Cuvântul- parte de propoziție.
consolidarea, învăţării vorbire” și data de astăzi la tablă, iar elevii în Predicatul” și data de astăzi la tablă, iar elevii în caiete.
fixarea caiete. Pe baza rebusului s-a discutat despre părțile de vorbire și
cunoștințelor Se face un exercițiu de spargere a gheții. voi explica copiilor că pe avem părți de vorbire și părți
asimilate Alcătuiți enunțuri în care cuvintele MIC și MARE, de propoziție.
anterior să fie pe rând substantiv și adjectiv. Prediciatul este o parte de propoziție.
Vom sublinia adjectivul cu verde și substantivul cu Pentru început voi scrie pe tablă următoarea propoziție.
albastru. Tata doarme pe banchetă.
Un alt exercițiu: Îi voi întreba pe elevi care este întrebarea la care
Alcătuiește 3 enunțuri în care să folosești pronume răspunde cuvântul DOARME.
la numărul plural. ( Ce face?)
Astfel, voi nota la tablă, iar elevii în caiete:
Activitate independentă: Partea de propoziție exprimată prin verb, care răspunde
Elevii vor primi câte o fișă, pentru a-și aminti la întrebarea ce face?, se numește predicat.
părțile de vorbire studiate. De asemenea, voi transmite elevilor că o propoziție are
Pornind de la indicațiile cadrului didactic, vor doar un predicat.
rezolva exercițiile, vor avea de identificat atât
substantive, adjective, cât și pronume. ( Anexa 1) Voi cere elevilor să-mi spună câteva enunțuri în care
După ce elevii au terminat fișa, se face verificarea regăsim un predicat exprimat prin verb.
acesteia.
Exercițiu:
Completează propozițiile cu predicate potrivite:
Uriașul ............. lângă foc.
Eu ..................... natura.
Vlad ............. din mașină.
Mama ............... sarmale.

Îi voi întreba din nou pe elevi care este întrebarea la care


răspunde predicatul exprimat prin verb.

6.Obținerea 6. Fixarea Joc didactic: Pentru fixarea cunoștințelor am pregătit câte o fișă.
performanței cunoştinţelor Fiecare elev va primi câte 3 coșulețe și jetoane cu Pe fișa respectivă sunt detalii despre predicat. Rog elevii
asimilate în cuvinte amestecate. aleatoriu să citească, după care vom rezolva exercițiile
etapa Cadrul didactic explică demersul activității și date.
anterioară anume:
Fiecare coșuleț are o inițială: A (adjectiv), S Elevii vor sublinia predicatul din propozițiile date,
(substantiv), P (pronume). Jetoanele cu cuvinte vor folosindu-se de întrebarea ajutătoare.
fi puse în coșulețul în care se potrivesc. De asemenea, voi ruga elevii să-mi spună care sunt
Cer – în coșulețul cu substantiv întrebările la care răspund celelalte părți de propoziție
Frumos- în coșulețul cu adjective pentru accentuarea faptului că predicatul exprimat prin
verb răspunde la întrebarea ce face? .

După finalizarea jocului, elevii vor fi întrebați


aleatoriu unde au încadrat diferite jetoane.

7.Asigurarea 7.Obținerea Pentru asigurarea transferului, elevii vor primi o Pentru obținerea performanței, vom continua cu
retenției și a performanței nouă provocare. următorul exercițiu de pe fișă.
transferului Elevii vor avea de alcătuit un text de cel puțin 8 Elevii vor face corespondența dintre cuvintele date pe
rânduri cu titlul „Primăvara”, în care să folosească puzzle și lacunele din enunțuri.
cel puțin jumătate din cuvintele de pe jetoane. (Găsește pentru fiecare propoziție predicatul potrivit)
După alcătuirea textului, elevii vor avea de
subliniat:
Cu albastru – substantivele Vom continua pe caiet cu exerciții.
Cu verde- adjectivele Alcătuiește câte un enunț în care predicatul să fie la
Cu roșu- pronumele început propoziției, la mijlocul și la sfârșitul acesteia.

După finalizarea textului, elevii numiți vor ieși în Se dau propozițiile:


fața clasei pentru a-și citi textul. Mâine vom pleca la bunici. Eu am reparat lanterna.
Cei care nu au finalizat, vor avea de terminat textul Mama a pregătit bagajele. Eugen alege cărțile. Maria
ca temă pentru acasă. caută păpușa.

Vom analiza predicatele, după modelul următor:


Vom pleca= predicat exprimat prin verb, timpul viitor,
persoana I, nr plural
8.Încheierea 8. Încheierea Cei care nu au finalizat, vor avea de terminat textul Elevii care n-au finalizat exercițiile în clasă, le vor face
activității activității ca temă pentru acasă. ca temă.
Elevii vor fi apreciați de modul de în care au Se fac aprecieri globale și individuale.
contribuit la lecție.

S-ar putea să vă placă și