Sunteți pe pagina 1din 5

PROIECT DE ACTIVITATE

DATA : 2 noiembrie 2019

UNITATEA DE ÎNVĂȚĂMÂNT : Grădinița cu Program Prelungit “Floare Albastră” , Craiova

COORDONATOR PRACTICĂ PEDAGOGICĂ ÎNVĂȚĂMÂNT PREȘCOLAR : Osiac Daniela

MENTOR : Băloi Cristina

PROPUNĂTOR : Mirea Mihaela-Elena

GRUPA : Mare “Buburuzele”

TEMA ANUALĂ : Cum și de ce se întâmplă?

TEMA SĂPTĂMÂNII : Zâna stelelor de gheață / A sosit de dimineță (aspecte specifice iernii)

TEMA ZILEI : Iarna-bucuria copiilor

DOMENIUL EXPERIENȚIAL : DS – Activitate matematică

MIJLOC DE REALIZARE : Joc didactic

TIPUL DE ACTIVITATE : Consolidare de cunoștințe și de deprinderi


DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII :

• Interacțiuni cu adulții și cu copiii de vârste apropiate ;

• Dezvoltarea spiritului de lucru atât în echipă,cât și individual ;

• Finalizarea sarcinilor și a acțiunilor (persistență în activități ).

COMPORTAMENTE VIZATE :

• Utilizează mâinile și degetele în manipularea corespunzătoare a unor obiecte /instrumente ;

• Diferențiază brăduții după mărime ;

• Clasifică măturile oamenilor de zăpadă după lungime ;

• Grupează oamenii de zăpadă și brăduții după criteriile concursului .

SCOPUL ACTIVITĂȚII :

• Consolidarea deprinderilor de diferențiere a instrumentelor de lucru după mărime,lungime și culoare ;

• Dezvoltarea spiritului de observație ;

• Dezvoltarea unei aptitudini positive față de muncă .


STRATEGII DIDACTICE :

Metode și procedee : conversația,demonstrația ,explicația,surpriza,descoperirea,exercițiul,concursul.

Resurse materiale : brăduți mari,mijlocii și mici din hartie colorată cartonată ; oameni de zăpadă din hârtie cartonată ;
măturici ale oamenilor de zăpadă colorate ; fularele oamenilor de zăpadă colorate ; ecusoane –brăduți /oameni de zăpadă ; surpiza : o
cutie de cadou, un ren de pluș și o scrisoare de la Moș Nicolae ; recompensă : steluțe de brad,ecusoane .

FORME DE ORGANIZARE : frontal ,individual ,pe grupe.

DURATA : 35-40 minute.

BIBLIOGRAFIE :

• Curriculum pentru Educația Timpurie ,2019;

• Glava , A., Pascal,M.,Tătaru,L.,L. -, Educație Timpurie - ,Ghid Metodic pentru aplicarea curriculumului preșcolar, Ed. Paralela 45
Pitești, 2009;

• Breban,Silvia ; Gongea,Elena ; Ruiu, Georgeta ; Fulga , Mihaela, Metode interactive de grup – Ghid metodic ,Editura Arves ,
Pitești,2002.

DESFĂȘURAREA ACȚIUNII
EVENIMENT CONȚINUT METODIC STRATEGIA DIDACTICĂ EVALUARE
DIDACTIC
Metode și Resurse Forme de
procedee materiale organizare

1. Moment Asigur condiţiile optime pentru


organizatoric buna desfăşurare a lecţiei,adică :

- aerisirea sălii de grupă;


- aranjarea scăunelelor în formă de
semicerc ;
- organizarea copiilor;

2. Captarea Le voi arăta copiilor cu ce am venit la Conversația Cutie cadou Frontal


atenției ei, și anume o cutie în care vor fi un ren Ren de pluș
de pluș și o scrisoare de la Moș Nicolae. Scrisoare de la
Moș Nicolae
3. Anunțarea Le voi citi copiilor scrisoarea de la Moșul Conversația Observarea
temei și le voi spune tema lecției noastre,si sistematică
anume : “Iarna-bucuria copiilor”.
Le voi arăta copiilor materialul didactic Explicația
pregătit și voi pune renul de pluș
deasupra planșei didactice pentru a-i
putea urmării toată activitatea.
4.Dirijarea Vom avea joc didactic. Prima sarcină a
învățării jocului va fi să diferențieze brăduții mari
de brăduții mici,din primul coșuleț. Explicația Frontal
Următoarea sarcină va fi să clasifice Conversația
măturicile oamenilor de zăpadă după Individual
lungime.
7.Evaluarea Concurs. Concurs Pe grupe Observarea
Regulile concursului sunt : sistematică
-copiii vor fi împărțiți în două grupe –
grupa brăduților și – grupa oamenilor de Explicația Ecusoane
zăpadă. (vor primi ecusoane)
- prima sarcină : să grupeze după formă.
Echipa brăduților să formeze mulțimea
pălăriilor (indiferent de culoare) ,iar
echipa oamenilor de zăpadă să grupeze
mulțimea fularelor (indiferent de
culoare). Exercițiul
-a doua sarcină a concursului va fi să
grupeze după culoare. Echipa brăduților
să formeze mulțimea pălăriilor verzi și
roșii ,iar echipa oamenilor de
zăpadă,mulțimea fularelor verzi și roșii.
-ultima sarcină a concursului este să
ordoneze crescător și descrescător.
Echipa brăduților să ordoneze crescător
mulțimea brăduților,iar echipa oamenilor
de zăpadă să ordoneze descrescător
mulțimea oamenilor de zăpadă.
8.Aprecierea La finalul activității apreciez modul de Recompense
activității participare al copiilor.
și anunțarea
temei Copiii sunt recompensați cu steluțe .

S-ar putea să vă placă și