Sunteți pe pagina 1din 4

PROIECT DIDACTIC

UNITATEA DE ȊNVĂȚÂMÂNT: Grădiniţa P.P. „Dumbrava Minunată” Reşiţa


DATA: 05.11.2019
GRUPA: 3-5 ani, nivel I
EDUCATOAREA : Pîrciu Pavelina
TEMA CURRICULARĂ ANUALĂ : Când, cum și de ce se întâmplă ?
PROIECTUL: „Toamna în clubul lui Mickey Mouse”
SUBTEMA: „A sosit toamna”
CATEGORIA DE ACTIVITATE : Activitate matematică
DOMENIUL EXPERENȚIAL : Domeniul Științe
MODALITATEA DE REALIZARE : joc didactic
TEMA/SUBIECTUL ACTIVITĂȚII: „Unde se află borcanul?”
DIMENSIUNI ALE DEZVOLTĂRII: Curiozitate, interes și inițiativă în învățare .
COMPORTAMENTE VIZATE: Manifestă curiozitate pentru activități, persoane și obiecte noi .

SCOPUL ACTIVITATII:
Formarea reprezentărilor spaţiale precum și dezvoltarea spiritului de observaţie .

OBIECTIVELE OPERAŢIONALE:
 Să recunoască poziţiile spaţiale: sus-jos; în faţa-în spate, deasupra-dedesupt, la stanga-la dreapta.
 Să denumească corect poziţiile spaţiale.
 Să verbalizeze acţiunea săvârşită, indicând astfel poziţiile spaţiale.
 Să participe cu plăcere la activitate.
1
 Să rezolve corect fişa individuală, dovedind astfel însuşirea obiectivelor activităţii;

METODE ŞI PROCEDEE:
 Conversaţia
 Explicaţia
 Demonstraţia
 Exerciţiul

MATERIAL DIDACTIC
 Coșul cu borcane, bagheta magică, mere.
 Fişe individuale, creioane colorate

REGULA JOCULUI
Copiii atinşi de bagheta fermecată răspund numai dupăce găsesc borcanul. Răspunsurile corecte sunt aplaudate.

ELEMENTE DE JOC
- Ascundereaborcanelor, aplauze, închiderea şi deschiderea ochilor;

MATERIAL BIBLIOGRAFIC
 Florica Andreescu/Julieta Alexandru „Jocuri didactice pentru activităţi matematice” E.D.P. Bucureşti, 1979.

DURATA: 10-15 min.

2
Nr. ETAPELE STRATEGII DIDACTICE EVALUARE/
Crt. ACTIVITĂȚII CONȚINUT ȘTINȚIFIC Metode și
Metode și Mijloace de
indicatori
procedee învățământ
1. Moment Amenajarea spațiului pentru desfășurarea activității.
organizatoric
2. Captarea Apelul la curiozitatea intelectuală a copiilor și orientarea și concentrarea activității psihice Coș cu fructe
atenţiei cognitive se realizează prin elementul surpriză-apariția zânei Toamna.
Se orientează atenția copiilor către coșulețul din fața lor.
Zâna Toamna ne-a amestecat în acest coş diferite borcane dar şi bagheta fermecata a ei.
Vom identifica ce conțin borcanele din coș.
Copiii privesc coşul şi numesc obiectele din coş.
3. Anunțarea Aceste fructe doresc să se joace cu noi şi ne propun un joc intitulat „Unde se află Explicația
temei borcanul?”
4. Explicarea Vom desfăşura jocul astfel: Explicaţia Bagheta Observarea
și Copilul atins de bagheta fermecata a Zânei Conversaţia Zânei sistematică a
demonstrarea „Bagheta fermecată, Demonstraţia comportamentului
jocului Îl va atinge îndată Coș cu copiilor
Pe cel ce ghiceşte borcane
„Unde s-au ascuns…borcanul?” va căuta borcanul, îl va găsi și va spune unde s-au ascuns.
Exemplu: închidem ochii, borcanele jucăuşe se ascund, iar eu le voi găsi si voi spune ca s-
au ascuns…. sub masă. Copilul care răspunde corect unde s-au ascuns borcanuș va fi
aplaudat.
5. Jocul de Bagheta fermecata va alege un copil pentru a desfăşura jocul de proba. Exerciţiul Bagheta
probă Copiii ţin ochii închişi si cel atins pe umăr cu bagheta fermecata va spune unde s-a ascuns Conversaţia Zânei
fructele. Coș cu
borcane

6. Desfășurarea Se desfăşoară jocul după regulile stabilite, epuizând poziţiile spaţiale stabilite: sus/jos, în Exerciţiul Coș cu Verbalizarea
jocului față/în spate, între, la stânga /la dreapta, deasupra/dedesubt, lângă. Conversaţia borcane acțiunilor
propriu-zis Explicaţia efectuate prin
Baghetă folosirea unui
limbaj matematic
adecvat
7. Complicarea Regula jocului se schimba: copilul numit va aşeza în poziţia spaţiala numita fructele. Exerciţiul
jocului Copiii aşează borcanele sus-jos, în fata-în spate, la stânga–la dreapta, deasupra dedesubt, Conversaţia
3
lângă, între în funcţie de cerinţa primită.
8. Evaluarea Voi distribui fise individuale de lucru. (ANEXA 1) Exerciţiul Fișe de lucru Rezolvarea
cunoştinţelor Copiii rezolva cerința fișei de lucru: Explicaţia Creioane corectă a
 Coloează borcanul care se află cel mai aproape de bucătar. Demonstraţia roșii și sarcinilor de lucru
galbene
9. Încheierea Voi fixa numele jocului. Explicaţia Aprecieri verbale
activităţii Zâna Toamna răsplăteşte munca steluțelor de la grupa mică cu stimulente ( mere ) Conversaţia stimulente
Copiii îşi reamintesc numele jocului „ Unde s-a ascuns borcanul?”.

S-ar putea să vă placă și