Sunteți pe pagina 1din 6

PROIECT DIDACTIC

Şcoala Gimnazială SUATU


Profesor: Bochiș Ancuța- Claudia
Aria curriculară: Limbă şi comunicare
Disciplina: Limba şi literatura română
Tipul lecţiei: însuşire de noi cunoştinţe
Scopul lecţiei: sesizarea corectitudinii utilizării categoriilor gramaticale învăţate şi
folosirea lor adecvată în texte literare
Clasa: a V-a
Număr de ore/săptămână: 4 ore
Data: 04.12.2019

I. Subiectul lecţiei

Modul indicativ. Timpul imperfectul

II. COMPETENŢE GENERALE:


1. Utilizarea corectă şi adecvată a limbii române în diferite situaţii de comunicare
2. Comprehensiunea şi interpretarea textelor
3. Situarea în context a textelor studiate prin raportare la epocă sau la curente/
literare
4. Argumentarea orală sau în scris a unor opinii în diverse situaţii de comunicare

III. COMPETENŢE SPECIFICE:


4.2. Aplicarea achiziţiilor lexicale şi semantice de bază, în procesul de înţelegere şi
de exprimare corectă a intenţiilor comunicative
4.3. Monitorizarea propriei pronunţii şi scrieri şi a pronunţiei şi scrierii celorlalţi,
valorificând achiziţiile fonetice de bază
4.4. Respectarea normelor ortografice şi ortoepice în utilizarea structurilor fonetice,
lexicale şi sintactico-morfologice în interacţiunea verbală
4.5. Utilizarea competenţei lingvistice în corelaţie cu gândirea logică/analogică, în
procesul de învăţare pe tot parcursul vieţii

IV. Obiective operaţionale

a) să definească timpul imperfect;


b) să extragă din texte date verbele la imperfect;
c) să exemplifice verbe la imperfect;
d) să identifice sufixele specifice imperfectului;
e) să corecteze greşelile de scriere a unor verbe la imperfect;

1
V. Managementul resurselor

Este o clasă parţial omogenă, cu nivel intelectual mediu.

Resurse

A. Bibliografice:

 Gramatica limbii române, vol.I, Cuvântul, Academia Română, Institutul de


Lingvistică „Iorgu Iordan – Al. Rosetti”, Tiraj nou, revizuit, Editura Academiei
Române, Bucureşti, 2008;
 Alexandru Crişan, Sofia Dobra, Florentina Sâmihăian, Limba română. Manual
pentru clasa a V-a, Editura Humanitas Educational, Bucureşti, 2011;
 Fl. Ioniţă, E. Cârstocea, M. Columban, A. Coman, V. Gal, D. Kudor, L. Sfîlea,
Literatură. Limba română. Comunicare. Pentru clasa a V-a, semestrul I, în
conformitate cu noua programă, Grup Editorial Art, Bucureşti, 2012;
 Ştefania Popescu, Gramatica practică a limbii române, Ediţia a XIV-a, Editura
TEDIT FZH, Bucureşti, 2007.

Metodico-didactice

 C. Parfene, Metodica studierii limbii şi literaturii române în şcoală, Editura


Polirom, Iaşi, 1989;
 Mihaela Secrieru, Didactica limbii române, Editura Ovi – art, Botoşani, 2004.

Metodologice

Metode şi procedee: conversaţia euristică, RAI (Răspunde–Aruncă–


Interoghează), Gândiţi-Lucraţi în perechi-Comunicaţi, explicaţia, exerciţiul, lucrul cu
manualul, problematizarea
Mijloace de învăţământ: cretă colorată, fişe individuale, cartonaşe
Forme de organizare: frontală, individuală.

Temporale

Durata lecţiei : 45 minute


Locul lecţiei în „modul”: a doua lecţie

2
V. Exerciţiu de spargere a gheţii

Fiecare elev îşi prezintă starea de astăzi la ora de limba română, comparativ cu
cea de ora trecută (Acum mă simt...., atunci mă simţeam...).

Lecţia propriu-zisă

VI. Evocarea

Se vor actualiza cunoștințele anterioar predate elevilor referitoare la modul


indicativ, timpul prezent, folosind metoda explozia stelară. Li se va cere elevilor să
noteze formele corecte ale următoarelor verbe la timpul prezent: a desena, a merge, a
întreba, a alerga, a reveni, a îndulci, a auzi, a copia, a surprinde, a linia, a trasa, etc.
Profesorul verifică tema, calitativ şi cantitativ, făcând aprecieri asupra modului de
rezolvare a acesteia.
Elevii sub îndrumarea profesorului vor rezolva exercițiul 2 și 3 de la explorare,
având ca sarcini să identifice momentul în care se desfăşoară acţiunile prezentate de
ei şi să precizeze cu exactitate cât anume a durat acea stare/acţiune.

VII. Realizarea sensului

Se prezintă titlul, obiectivele lecţiei şi direcţiile după care se va desfăşura ora.


Elevii se vor familiariza cu noţiunea de imperfect, vor descoperi cele două tipuri de
sufix gramatical, vor exemplifica singuri forme verbale de imperfect şi vor identifica
în textele date forme verbale de imperfect.

Definirea conceptului

Imperfectul exprimă o acţiune trecută, care se desfăşoară în acelaşi timp cu o


altă acţiune trecută; prin imperfect se exprimă o acţiune care durează sau se repetă în
trecut, având un caracter durabil, iar sunetele care indică timpul imperfect sunt: ”-a„
și “ –ea”.

Ex.: Maria călătorea cu părinţii în străinătate.


Copilul zâmbea de câte ori auzea numele mamei sale.

Într-o naraţiune, imperfectul este folosit în descrierea cadrului de desfăşurare a


acţiunii.
Pe baza metodei Gândiţi-Lucraţi în perechi-Comunicaţi, elevii vor rezolva
cerinţelei fişei de lucru din anexa 1, iar prin conversaţie euristică, elevii sunt conduşi
să descopere particularităţile imperfectului:
 Imperfectul se construieşte cu ajutorul sunetelor: –a (cântam, cântai,
cânta, cântam, cântaţi, cântau) şi –ea (vedeam, vedeai, vedea, vedeam,
vedeaţi, vedeau).
3
Elevii vor grupa, pe două coloane, formele de imperfect construite cu sufixul –
a şi respectiv cu sufixul –ea.
Elevii rezolvă, sub îndrumarea profesorului, exerciţiul 4 din manual,
de la pagina 68, care are drept sarcină analiza verbelor la imperfect.De asemenea
exercițiul 1/69.

VIII. Reflecţia

Elevii rezolva individual fişa de lucru din anexa nr. 2, care vizează completarea
spaţiilor lacunare cu forme corecte de imperfect şi prezent ale aceloraşi verbe şi
alegerea formelor corecte de imperfect.

IX. Feed-back şi evaluare

Se fac aprecieri generale şi individuale asupra modului în care s-a desfăşurat


ora. Se acordă note elevilor, în catalogul personal al profesorului.

X. Extinderea

Scrieţi o naraţiune, de 10 rânduri, în care să folosiţi verbe la imperfect pentru a


preciza cadrul în care se desfăşoară acţiunea sau pentru a descrie un personaj.

4
Anexa 1

FIŞĂ DE LUCRU

Imperfectul

Se dă textul:

„În vremea veche, pe când oamenii, cum sunt ei azi, nu erau decât în germenii
viitorului, pe când Dumnezeu călca încă cu picioarele sale pietroasele pustii ale
pământului – în vremea veche trăia un împărat întunecat şi gânditor ca miazănoaptea
şi avea o împărăteasă tânără şi zâmbitoare ca miezul luminos al zilei”.
(Mihai Eminescu, Făt-Frumos din lacrimă)

1. Identificaţi verbele la imperfect.


2. Subliniaţi sufixele acestor verbe cu roşu.
3. Subliniaţi cu verde desinenţele.

5
Anexa 2

FIŞĂ DE LUCRU

Imperfectul

1. Completaţi spaţiile lacunare:

Copilul îşi ........... (a bea) ceaiul, când a intrat mama în camera sa, dar
acum ........... (a bea) o limonadă.
Ioana ................... (a crea) universuri originale prin scrierile sale. Înainte,
ea ................... (a crea) rochii pentru păpuşile prietenelor sale.

2. Alegeţi forma corectă a verbelor la imperfect:

Voi citea-ţi/citeaţi o carte interesantă.


Ei cântau/cânta din ce în ce mai tare.
Când eram însetat, eu beeam/beam o limonadă.
Mama îşi înfăşea/înfăşa cu grijă copilul.
Fetiţa păşea/păşa temătoare în prima zi de şcoală.
Tu alcultai/asculta-i o melodie recent apărută.

S-ar putea să vă placă și